Furnizare aeronavă școală și acrobație

Aeroclubul Romaniei

Furnizare unei aeronave noi de școală și acrobație, cu specificațiile tehnice din caietul de sarcini. - 2 locuri, posturi de pilotaj alăturate, tren de aterizare cu roată de bot - monomotor echipat cu motor de minim 200 cai putere care utilizează combustibil AVGAS 100LL - cu certificat de tip EASA; - TSN maxim 3000 ore. - aeronava trebuie să fie configurată pentru misiuni de școală și acrobație elementară . Produsul, pregătit pentru zbor, va fi livrat la un Aeroclub Teritorial din subordinea Aeroclubului României, menționat ulterior de autoritatea contractantă, pe cheltuiala furnizorului, până cel târziu șa data de 30.11.2026 Autoritatea contractantă va achita prețul contractului in termen de maxim 15 zile calendaristice, dar nu mai târziu de ultima zi bancara a anului 2026, de la data primirii facturii însoțită de recepția aeronavei fără obiectiuni. Număr zile pana la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile Autoritatea contractanta va răspunde tuturor solicitărilor de clarificări in a 11-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor.

Termen limită

Deadline 2026-09-10

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-05 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-05)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Furnizare aeronavă școală și acrobație
Număr de referință: 4266944_2026_PAAPD1634467
Scurtă descriere:
Furnizare unei aeronave noi de școală și acrobație, cu specificațiile tehnice din caietul de sarcini. - 2 locuri, posturi de pilotaj alăturate, tren de aterizare cu roată de bot - monomotor echipat cu motor de minim 200 cai putere care utilizează combustibil AVGAS 100LL - cu certificat de tip EASA; - TSN maxim 3000 ore. - aeronava trebuie să fie configurată pentru misiuni de școală și acrobație elementară . Produsul, pregătit pentru zbor, va fi livrat la un Aeroclub Teritorial din subordinea Aeroclubului României, menționat ulterior de autoritatea contractantă, pe cheltuiala furnizorului, până cel târziu șa data de 30.11.2026 Autoritatea contractantă va achita prețul contractului in termen de maxim 15 zile calendaristice, dar nu mai târziu de ultima zi bancara a anului 2026, de la data primirii facturii însoțită de recepția aeronavei fără obiectiuni. Număr zile pana la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile Autoritatea contractanta va răspunde tuturor solicitărilor de clarificări in a 11-a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Aeronave pilotate 📦
Valoarea estimată fără TVA: 1 050 000 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Furnizare unei aeronave de școală și acrobație, având următoarele caracteristici principale: - 2 locuri, posturi de pilotaj alăturate, tren de aterizare cu roată de bot - monomotor echipat cu motor de minim 200 cai putere care utilizează combustibil AVGAS 100LL - cu certificat de tip EASA; - TSN maxim 3000 ore. - aeronava trebuie să fie configurată pentru misiuni de școală și acrobație elementară. Să poată executa minim următoarele figuri acrobatice: looping, ranversare, tonou, vrie; Produsul, pregătit pentru zbor, va fi livrat la un Aerodrom al Aeroclubului României, menționat de autoritatea contractantă, pe cheltuiala furnizorului, până cel târziu la data de 30.11.2026 . Recepția produsului se va realiza la unul din Aerocluburile Teritoriale din subordinea Aeroclubului României, ce va fi indicat ulterior de Achizitor. Autoritatea contractantă va achita prețul contractului in termen de maxim 15 zile calendaristice, dar nu mai târziu de ultima zi bancara a anului 2026, de la data primirii facturii însoțita de recepția aeronavei fără obiectiuni.
Arată mai mult
Locul principal sau locul de desfășurare:
Locul livrării va fi comunicat de către autoritatea contractantă ulterior semnării contractului, la un Aeroclub Teritorial al Aeroclubului României, iar costurile de transport vor fi suportate de furnizor.
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 3 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Numar ore zbor
Criteriul de calitate (pondere): 25
Criteriul de calitate (denumire): Anul fabricatiei
Preț
Preț (pondere): 50
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-10 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-10 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Membrii comisiei de evaluare
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 1 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-10 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Membrii comisiei de evaluare
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
In conformitate cu prevederile art. 173/ Legea nr. 98/ 2016, se solicita documente edificatoare privind obiectul de activitate al operatorului economic Ofertantul va prezenta Certificat constatator emis de ONRC, din care sa reiasa domeniul de activitate aferent obiectului contractului, sau oricare alt document care sa dovedeasca forma de inregistrare pentru persoane juridice straine. Informatiile din acest document sa fie reale/ actuale/ valabile la data prezentarii documentului. Obiectul contractului trebuie sa aiba corespondent in codul CAEN autorizat din Certificatul Constatator, potrivit dispozitiilor art. 15 din Legea nr. 359/ 2004 privind simplificarea formalitatilor la inregistrarea in Registrul Comentului a persoanelor fizice, asociatiilor familiale si persoanelor juridice, inregistrarea fiscala a acestora, precum si la autorizarea functionarii persoanelor juridice, cu modificarile si completarile ulterioare. Propria raspundere prin completare DUAE. Documentele jutificative care probeaza indeplinirea cerintelor, asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Aceste documente pot fi: - Certificat constatator emis de ONRC, din care să reiasă domeniul de activitate aferent obiectului contractului, sau orice alt document care să dovedească forma de înregistrare pentru persoane juridice straine. Informatiile din acest document sa fie reale/ actuale la data prezenrarii documentului.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Referințe despre livrări specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertantul va prezenta lista principalelor livrări de produse din ultimii 3 ani, din care să reiasă livrarea de produse similare obiectului contractului, a căror valoare cumulată sa fie de minim 1.000.000 lei, in cadrul unuia sau a maxim doua contracte. Prin livrarea de produse similiare obiectului contractului, autoritatea contractanta se refera la: livrarea de avioane, planoare, parasute, inclusiv componente ale acestora – motoare, elici, etc . Se va completa DUAE. Documentele justificative care sustin experienta similara, se vor prezenta de catre ofertantul aflat pe locul intai in clasamentul intermediar de evaluare a ofertelor, la solicitare autoritatii contractante. Acestea pot fi: documente constatatoare, procese verbale de receptie sau recomandai, certificate/ documente emise sau contrasemnate de o autoritate ori de catre clientul beneficiar, etc, care sa confirme ca livrarile au fost executate in termenii contractuali. Echivalenta lei/ alta valută va fi calculata la cursul Bancii Nationale Române din data publicării anuntului de participare in SEAP.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 19
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
dreptul muncii.
securitatea socială.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic a încălcat legislația privind protecția mediului.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Aeroclubul romaniei
Numărul național de înregistrare: 4266944
Adresa poștală: Strada: Lascăr Catargiu, nr. 54
Cod poștal: 010673
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: George Rotaru
E-mail: achizitii@aeroclubulromaniei.ro 📧
Telefon: +40 213123619 📞
Fax: +40 213123619 📠
URL: https://www.aeroclubulromaniei.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Instituţie/agenţie europeană sau organizaţie internaţională
Activitate principală
Educație
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100210712 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
DUAE se va accesa conform "Notificare privind utilizarea DUAE în procedurile desfășurate exclusiv prin mijloace electronice, din data de 08/04/2019"- ANAP”. Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: București
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Conform art.8 lit.a) din Legea nr.101/2016 privind remediile si caile de atac in materie de atribuire a contractelor de achizitie publica, precum si pentru organizarea si functionarea Consiliului National de Solutionare a Contestatiilor
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 151-548483 (2026-08-05)