Furnizare de degivrant lichid si degivrant solid pentru degivrarea suprafetelor de miscare ale CNAB, punctele de lucru AIHCB si AIBB-AV, pe loturi: Lotul 1 – Degivrant lichid pentru degivrarea suprafetelor de miscare aeroportuare; Lotul 2 – Degivrant solid pentru degivrarea suprefetelor de miscare aeroportuare

Compania Nationala Aeroporturi Bucuresti SA

Furnizare de degivrant lichid si degivrant solid pentru degivrarea suprafetelor de miscare ale CNAB, punctele de lucru AIHCB si AIBB-AV, pe loturi: Lotul 1 – Degivrant lichid pentru degivrarea suprafetelor de miscare aeroportuare; Lotul 2 – Degivrant solid pentru degivrarea suprefetelor de miscare aeroportuare. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 15 Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 11-a zi calendaristica inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.

Termen limită

Deadline 2026-10-01

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-27 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-27)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Furnizare de degivrant lichid si degivrant solid pentru degivrarea suprafetelor de miscare ale CNAB, punctele de lucru AIHCB si AIBB-AV, pe loturi: Lotul 1 – Degivrant lichid pentru degivrarea suprafetelor de miscare aeroportuare; Lotul 2 – Degivrant solid pentru degivrarea suprefetelor de miscare aeroportuare
Număr de referință: 26490194_2026_PAAPD1635869
Scurtă descriere:
Furnizare de degivrant lichid si degivrant solid pentru degivrarea suprafetelor de miscare ale CNAB, punctele de lucru AIHCB si AIBB-AV, pe loturi: Lotul 1 – Degivrant lichid pentru degivrarea suprafetelor de miscare aeroportuare; Lotul 2 – Degivrant solid pentru degivrarea suprefetelor de miscare aeroportuare. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 15 Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 11-a zi calendaristica inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Agenţi de dejivrare 📦
Valoarea estimată fără TVA: 3 916 000 EUR 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 2
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 2

1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Degivrant lichid pentru degivrarea suprafetelor de miscare aeroportuare
Valoarea estimată fără TVA: 1 268 000 EUR 💰
Descrierea achiziției publice:
Furnizarea de degivrant lichid pentru degivrarea suprafetelor de miscare aeroportuare. Cantitati accord-cadru: - minim 40.000 litri - maxim 400.000 litri Cantitati contract subsecvent: - minim 20.000 litri - maxim 80.000 litri Anual sau in functie de nevoile autoritatii contractante se pot incheia mai multe contracte subsecvente. - Valoarea maximă estimată a acordului-cadru este de 1.268.000 euro, fără TVA - Valoare minimă estimată a acordului cadru este de 126.800 euro, fără TVA - Valoarea maxima estimata a contractului subsecvent este de 253.600 euro, fără TVA. - Valoarea minima estimata a contractului subsecvent este de 63.400 euro, fără TVA Se va atribui minim un contract subsecvent pe an. În funcție de necesitățile entității contractante, numărul contractelor subsecvente se poate majora.
Arată mai mult
Locul principal sau locul de desfășurare:
Compania Nationala Aeroporturi Bucuresti SA Adresa: Strada: Calea Bucurestilor, nr. 224E – AEROPORTUL INTERNATIONAL HENRI COANDA BUCURESTI- AIHCB Aeroportul International Bucuresti Baneasa – Aurel Vlaicu al Companiei Nationale Aeroporturi Bucuresti S.A. Adresa: Sos. Bucuresti-Ploiesti, nr. 40, sector 1, Bucuresti
Arată mai mult
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: 🏙️
Durata: 24 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 70
Criteriul de calitate (denumire): Termenul de garantie a produsului
Criteriul de calitate (pondere): 20
Criteriul de calitate (denumire): Termenul de livrare a produsului
Criteriul de calitate (pondere): 10
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001

2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: Degivrant solid pentru degivrarea suprefetelor de miscare aeroportuare
Valoarea estimată fără TVA: 2 648 000 EUR 💰
Descrierea achiziției publice:
Furnizarea de degivrant solid pentru degivrarea suprefetelor de miscare aeroportuare. Cantitati accord-cadru: - minim 40.000 kg - maxim 400.000 kg Cantitati contract subsecvent: - minim 20.000 kg - maxim 80.000 kg - Valoarea maximă estimată a acordului-cadru este de 2.648.000 euro, fără TVA - Valoare minimă estimată a acordului-cadru este de 264.800 euro, fără TVA - Valoarea maxima estimata a contractului subsecvent este de 529.600 euro, fără TVA - Valoarea minima estimata a contractului subsecvent este de 132.400 euro, fără TVA Se va atribui minim un contract subsecvent pe an. În funcție de necesitățile entității contractante, numărul contractelor subsecvente se poate majora.
Arată mai mult
Informații suplimentare: fonduri propri
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/25/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-01 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-01 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Este necesară o garanție.
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-10-01 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Condiții de ofertare
Contractul conține condiții de executare

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, din care sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii, precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Entitatea contractantă solicită prezentarea Certificatului constatator emis de Oficiul Național al Registrului Comerțului, care să ateste că obiectul contractului are corespondent în codul C.A.E.N. Certificatul constatator trebuie să certifice faptul că societatea comercială aparține categoriei profesionale impuse de îndeplinirea contractului, respectiv are activitate corespunzătoare obiectului achiziției sectoriale. Informaţiile cuprinse în certificatul constatator trebuie să fie reale/valabile la data prezentării. Certificatul constatator va trebui prezentat de ofertant sau ofertant asociat, respectiv subcontractanti, dacă este cazul, pentru partea de contract pe care o realizează. Persoanele juridice/fizice străine vor prezenta documente echivalente emise în țara de rezidență care dovedesc si certifica faptul că societatea comercială aparține categoriei profesionale impuse de îndeplinirea contractului, respectiv are activitate corespunzătoare obiectului achiziției sectoriale. Toate documentele prezentate vor cuprinde informatiile reale si actuale la momentul prezentarii. Toate documentele în alta limba decat limba romana vor fi insotite de traduceri autorizate in limba romana. Modalitatea de indeplinire: Se va completa DUAE in conformitate cu art. 202-204 din Legea nr. 99/2016 si Notificarea ANAP din 2 iulie 2019 privind utilizarea DUAE integrat in SEAP. Documentul Unic de Achizitii European (DUAE) se va completa atat de catre ofertanti, ofertanti asociati cat si, daca este cazul, de catre terti sustinatori. Documentul justificativ va fi prezentat de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE, respectiv prezentarea Certificatului constatator emis de Oficiul Național al Registrului Comerțului, care să ateste că obiectul contractului are corespondent în codul C.A.E.N. Persoanele juridice/fizice străine vor prezenta documente echivalente emise în țara de rezidență care dovedesc si certifica faptul că societatea comercială aparține categoriei profesionale impuse de îndeplinirea contractului, respectiv are activitate corespunzătoare obiectului achiziției sectoriale. In situaţia în care vor fi executate părţi din contract de către subcontractanţi, dovada înregistrării şi corespondenţa activităţilor principale/secundare din cadrul acestuia cu obiectul achiziţiei se va prezenta obligatoriu şi de către subcontractanţi, pentru partea din contract pe care o vor realiza. II. Pentru persoane juridice straine: 1. Documente edificatoare care sa dovedeasca o forma de inregistrare ca persoana juridica, in conformitate cu prevederile legale din tara in care ofertantul este rezident. Documentele trebuie sa cuprinda urmatoarele informatii: o forma de inregistrare ca persoana juridica; actionari/asociati; obiect de activitate prin care se atesta dreptul ofertantului de a presta serviciile solicitate; administratori/imputernicitii legali sa reprezinte societatea; capitalul social;filiale/sucursale/puncte de lucru; durata societatii.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Referințe despre livrări specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Cerinta 1: Se solicita ca ofertantul sa fi livrat in ultimii 3 ani (calculati pana la data limita de depunere a ofertelor) material degivrant specific aeroportuar in valoare de: Pentru Lotul 1: 1.268.000 euro, fara TVA Pentru Lotul 2: 2.648.000 euro, fara TVA, indiferent de numarul de contracte. NOTA: Daca autoritatea contractanta va decala termenul de depunere al ofertelor prin emiterea unei erate, se va extinde corespunzator (cu zilele de decalare) si perioada aferentă experientei similare. Modalitatea de indeplinire: Se va completa DUAE in conformitate cu art. 202-204 din Legea nr. 99/2016 si Notificarea ANAP din 2 iulie 2019 privind utilizarea DUAE integrat in SEAP. Documentul Unic de Achizitii European (DUAE) se va completa atat de catre ofertanti, ofertanti asociati cat si, daca este cazul, de catre terti sustinatori. Documentul justificativ va fi prezentat de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE. Se vor lua in considerare numai serviciile prestate in aceasta perioada si pentru care se poate prezenta dovada acceptarii/ aprobarii de catre Beneficiar. Din documente va rezulta clar valoarea de contract in sarcina ofertantului, in cazul prezentarii unor contracte indeplinite in asociere (ca asociat sau subcontractant), categoriile de activitati pe care le-a asigurat in cadrul contractului/contractelor prezentate. In vederea demonstrarii experientei similare vor fi prezentate documentele justificative (recomandari, procese verbale de receptie intocmite conform prevederilor legale, certificate constatatoare sau orice alte documente relevante) din care sa rezulte: obiectul, valori, perioade de prestare - data de inceput - data de finalizare, beneficiari, indiferent daca acestia din urma sunt autoritati contractante sau clienti privati. Persoanele juridice străine vor prezenta certificatele/documentele edificatoare în copie lizibila însotite de traducere autorizata în limba română. Pentru contractele exprimate in alte monede decât lei, se va utiliza Cursul de schimb mediu anual comunicat de către BNR. Asocierea (dacă este cazul) Mai multi operatori economici au dreptul de a se asocia cu scopul de a depune oferta comuna, fara a fi obligati sa adopte sau sa constituie o anumita forma juridica pentru depunerea ofertei. Toti membrii asocierii au obligatia de a completa DUAE cu toate informatiile solicitate de entitatea contractanta in Documentatia de Atribuire. Operatorul economic va depune odata cu oferta si DUAE si Acordul de asociere. Acesta va fi prezentat intr-un singur exemplar si va fi semnat si stampilat, in cazul unei asocieri, de reprezentantul legal al fiecarui ofertant asociat. Subcontractare (dacă este cazul) In cazul in care ofertantul va subcontracta o parte din contract, in conformitate cu art.202 alin.(3) din legea nr.99/2016, DUAE va include şi informaţii privind partea din contract care urmează a fi eventual subcontractată, şi va avea anexat acordul de subcontractare. Subcontractanţii pe ale căror capacităţi se bazează ofertantul trebuie să completeze, la rândul lor, DUAE separate, incluzând toate informaţiile menţionate la art.202 alin. (1) lit. a), precum şi cele de la alin. (1) lit. b) şi c) care prezintă relevanţă din perspectiva capacităţilor subcontractanţilor pe care se bazează ofertantul în cadrul procedurii de atribuire. În cazul subcontractanţilor pe ale căror capacităţi ofertantul nu se bazează, DUAE va conţine numai informaţiile menţionate la alin. (1) lit. a). Acordul de subcontractare va contine cel putin urmatoarele informatii: - Denumire subcontractant - Date de identificare subcontractant. - Denumirea lucrarilor / serviciilor ce vor fi executate / prestate de subcontractant.- Procentul lucrarilor executate / serviciilor prestate de catre subcontract). Tert sustinator (dacă este cazul) Fiecare tert sustinator va completa un formular DUAE separat care sa cuprinda informatiile solicitate in: - sectiunea "Motive de excludere" si Criterii de selectie - inscrierea in Registrul Comertului si Capacitatea tehnica si profesionala" - in situatia in care sustinerea acordata se refera la indeplinirea criteriilor referitoare la capacitatea tehnica si sau profesionala. Operatorul economic va depune odata cu oferta si DUAE si „Angajament ferm privind sustinerea tehnica si profesionala a ofertantului”. In baza prevederilor art. 196 alin. 4 din Legea nr. 99/2016, tertii sustinatori vor prezenta documente justificative din care sa rezulte modul efectiv prin care vor asigura îndeplinirea propriului angajament de sustinere, respectiv modul in care vor interveni in situatia in care ofertantul nu isi poate indeplini obligatiile contractuale. In acest sens se va prezenta un plan de mobilizare detaliat care sa cuprinda resursele umane, materiale (echipamentele alocate), cu precizarea intervalului de timp in care va interveni in caz de necesitate (dupa caz). In detalierea planului de mobilizare se va tine cont de complexitatea activitatilor, asa cum au fost descrise in documentatia de atribuire, precum si de termenul cerut de entitatea contractanta pentru finalizarea proiectului. Toate aceste documente se vor prezenta odata cu angajamentul de sustinere.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Certificate emise de organisme independente despre standarde de asigurare a calității
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Cerinta 1 – Pentru loturile 1 si 2 Ofertantul va prezenta dovada furnizării de servicii de calitate prin prezentarea oricarui document prin care se sustine aceasta: un certificat emis de un organism de certificare sau documente echivalente care să probeze în mod concludent cerinta, precum: manualul de management al calitatii, politica in domeniul calitatii, proceduri si instructiuni de lucru specifice activitatii contractate. Aceste dovezi sunt solicitate pentru mentinerea certificarii ISO 9001:2015 pe care CNAB o detine si, de asemenea, garantarea de catre furnizor a capacitatii sale de a realiza in bune conditii toate activitatile care fac obiectul acordului-cadru. Modalitate de îndeplinire: Se va completa DUAE in conformitate cu art. 202-204 din Legea nr. 99/2016 si Notificarea ANAP din 2 iulie 2019 privind utilizarea DUAE integrat in SEAP. Documentul justificativ va fi prezentat de ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire prin care să demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare și selecție, în conformitate cu informațiile cuprinse în DUAE. Aceste documente pot fi: -un certificat emis de un organism independent care atesta ca acesta are implementat si mentine, conform seriei de standarde ISO 9001 sau echivalent un sistem de management al calitatii pentru activitatea principala de executie ce face obiectul contractului, valabil la momentul prezentarii. -orice alte probe prin care sa confirme asigurarea unui nivel corespunzator al calitatii. NOTA 1: Toate documentele prezentate vor cuprinde informatiile reale si actuale la momentul prezentarii. Toate documentele în alta limba decat limba romana vor fi insotite de traduceri autorizate in limba romana. NOTA 2: În cazul participării unui grup de operatori economici prin depunerea unei oferte comune (asociere), subcontractare sau terta sustinere, această cerință se va îndeplini de către fiecare operator economic în parte.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 66. din Legea privind achizitiile sectoriale nr 99/2016
Depozite și garanții solicitate:
Garantia de participare, in cuantum de: Lotul 1 – 2.536 euro Lotul 2 - 5.296 euro , Garantia de participare este irevocabila si va fi constituita conform prevederilor art.164, alin.(4) din Legea 99/2016, modificat prin Legea 208/2022 si OUG 136/2022. In cazul in care garantia de participare va fi constituita in alta valuta, se va folosi cursul comunicat de BNR din data publicarii anuntului de participare. Conturile entitatii contractante sunt: Cont în lei: RO 40 BRDE 445 SV 12412444450, Cont în euro: RO 24BRDE 445 SV 11918064450. Perioada de valabilitate a garantiei de participare este de 4 luni de la data limita stabilita pentru depunerea ofertelor, cu posibilitatea de prelungire la cererea entitatii contractante. Restituirea garantiei se va efectua cf. prev art.164 indic.1 din Legea 99/2016 modificat prin Legea 208/2022 si OUG 136/2022. Garantie de buna executie: Garantia de buna executie este de 10% din valoarea contractului pentru fiecare lot in parte, exclusiv T.V.A. si se va constitui, in termen de maxim 5 (cinci) zile lucratoare de la data incheierii contractului. Acest termen poate fi prelungit, la solicitarea justificată a contractantului, fără a depăşi 15 zile de la data semnării contractului sectorial. GBE va fi constituita conform prevederilor art.164, alin.(4) din Legea 99/2016 modificat prin Legea 208/2022 si OUG 136/2022 si in conformitate cu dispozitiile pct. Garantia de buna executie a contractului din clauzele contractuale.
Arată mai mult
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează: surse propri
Condiții legate de contract
Condiții de executare a contractului: nu este supusa altor conditii
Condiții de participare
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Compania Nationala Aeroporturi Bucuresti SA
Numărul național de înregistrare: RO26490194
Adresa poștală: Strada: Calea Bucurestilor, nr. 224E
Cod poștal: 075100
Orașul poștal: Otopeni
Regiune: 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Cristina Maxim
E-mail: cristina.maxim@cnab.ro 📧
Telefon: +40 2013849 📞
Fax: +40 212041976 📠
URL: https://www.cnab.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Activități aeroportuare
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211447 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
In conformitate cu prevederile din Legea nr.101/2016 privind Legea nr. 101/2016 privind remediile şi căile de atac în materie de atribuire a contractelor de achiziţie publică, a contractelor sectoriale şi a contractelor de concesiune de lucrări şi concesiune de servicii, precum şi pentru organizarea şi funcţionarea Consiliului Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor.
Arată mai mult
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 166-595608 (2026-08-27)