Obiectivul general îl reprezintă furnizarea de SARE PENTRU DESZAPEZIRE, loco baza de productie a producatorului (salina) sau depozitul furnizorului, pentru SOCIETATEA DRUMURI SI PODURI S.A. SIBIU, obtinuta prin macinarea si sortarea sarii naturale si folosita ca material antiderapant pentru combaterea lunecusului/poleiului. Se va incheia un contract de furnizare produs, pe o perioada de 12 (douasprezece) luni, pentru o cantitate maxima estimata de 5.000,00 tone sare de deszapezire, cu respectarea cerintelor din caietul de sarcini. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este 20 zile. Autoritatea/entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare la 12 zile fata de termenul de depunere a ofertelor, conform OUG 107/2017.
Anunţ de participare (2026-08-21) Obiect Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Furnizare sare pentru deszapezire loco baza de productie a producatorului (salina) sau depozitul furnizorului
Număr de referință: 11766640/7/2026
Scurtă descriere:
Obiectivul general îl reprezintă furnizarea de SARE PENTRU DESZAPEZIRE, loco baza de productie a producatorului (salina) sau depozitul furnizorului, pentru SOCIETATEA DRUMURI SI PODURI S.A. SIBIU, obtinuta prin macinarea si sortarea sarii naturale si folosita ca material antiderapant pentru combaterea lunecusului/poleiului. Se va incheia un contract de furnizare produs, pe o perioada de 12 (douasprezece) luni, pentru o cantitate maxima estimata de 5.000,00 tone sare de deszapezire, cu respectarea cerintelor din caietul de sarcini. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este 20 zile. Autoritatea/entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare la 12 zile fata de termenul de depunere a ofertelor, conform OUG 107/2017.
Obiectivul general îl reprezintă furnizarea de SARE PENTRU DESZAPEZIRE, loco baza de productie a producatorului (salina) sau depozitul furnizorului, pentru SOCIETATEA DRUMURI SI PODURI S.A. SIBIU, obtinuta prin macinarea si sortarea sarii naturale si folosita ca material antiderapant pentru combaterea lunecusului/poleiului. Se va incheia un contract de furnizare produs, pe o perioada de 12 (douasprezece) luni, pentru o cantitate maxima estimata de 5.000,00 tone sare de deszapezire, cu respectarea cerintelor din caietul de sarcini. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este 20 zile. Autoritatea/entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare la 12 zile fata de termenul de depunere a ofertelor, conform OUG 107/2017.
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Sare industrială pentru deszăpezire📦
Valoarea estimată fără TVA: 1 250 000 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Contract de furnizare produs, pe o perioada de 12 (douasprezece) luni, pentru o cantitate maxima estimata de 5.000,00 tone sare de deszapezire, loco baza de productie a producatorului (salina) sau depozitul furnizorului, cu respectarea cerintelor din caietul de sarcini. Valoarea maxima estimata a contractului de furnizare este 1.250.000,00 lei, fara TVA. Transportul produsului se afla in sarcina achizitorului.
Contract de furnizare produs, pe o perioada de 12 (douasprezece) luni, pentru o cantitate maxima estimata de 5.000,00 tone sare de deszapezire, loco baza de productie a producatorului (salina) sau depozitul furnizorului, cu respectarea cerintelor din caietul de sarcini. Valoarea maxima estimata a contractului de furnizare este 1.250.000,00 lei, fara TVA. Transportul produsului se afla in sarcina achizitorului.
Locul principal sau locul de desfășurare:
Baza de productie a producatorului (salina) sau depozitul furnizorului, care este obligatoriu a se afla la o distanta rutiera maxima de 250 Km fata de baza de transport a achizitorului, situata in municipiul Sibiu, str. Calea Surii Mici nr. 62.
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Sibiu
🏙️
Durata: 12 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 90
Criteriul de calitate (denumire): PUNCTAJUL TEHNIC (maxim 10puncte)
Criteriul de calitate (pondere): 10
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000
Procedura Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta din care sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitate de indeplinire: Ofertantii, tertii sustinatori, subcontractantii, vor completa DUAE, urmand ca documentul justificativ, respectiv certificatul O.N.R.C. sau pentru ofertantii straini, documente echivalente emise in tara de rezidenta, sa fie prezentat/te doar la solicitarea autoritatii contractante la finalizarea evaluarii ofertelor in conf. cu art. 193-195 din Legea nr. 98/2016 si art.104, alin. (3) coroborat cu art. 65 din HG nr. 395/2016. Informatiile cuprinse in certificatul constatator/document echivalent trebuie sa fie reale/valide la data prezentarii acestuia. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamantul intermediar intocmit la finalizarea
evaluarii ofertelor.
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta din care sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Modalitate de indeplinire: Ofertantii, tertii sustinatori, subcontractantii, vor completa DUAE, urmand ca documentul justificativ, respectiv certificatul O.N.R.C. sau pentru ofertantii straini, documente echivalente emise in tara de rezidenta, sa fie prezentat/te doar la solicitarea autoritatii contractante la finalizarea evaluarii ofertelor in conf. cu art. 193-195 din Legea nr. 98/2016 si art.104, alin. (3) coroborat cu art. 65 din HG nr. 395/2016. Informatiile cuprinse in certificatul constatator/document echivalent trebuie sa fie reale/valide la data prezentarii acestuia. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I in clasamantul intermediar intocmit la finalizarea
evaluarii ofertelor.
Criteriu de selecție: Cifra de afaceri medie anuală
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Valoarea medie a cifrei de afaceri a operatorului economic (individual sau asociere de operatori economici/terti sustinatori) pe ultimii trei ani (2023, 2024, 2025), trebuie sa aiba cel putin urmatoarele valori: 600.000,00 lei/an, fara TVA. Se vor prezenta documente care dovedesc îndeplinirea cerintei cu privire la cifra de afaceri, în copie conforma cu originalul, care pot fi: situatii financiare sau extrase din situatiile financiare (bilanturile contabile aferente exercitiilor financiare 2023, 2024 si 2025 inregistrate de organele competente, contul de profit si pierderi), balantele de verificare, declaratie sau extrase bancare si declaratie privind cifra de afaceri a operatorului economic, fluxul de trezorerie si situatia fluxurilor de numerar sau orice alte documente justificative pe care autoritatea contractanta le considera adecvate, si care vor fi solicitate in cadrul etapei de evaluare a documentelor de calificare. Valoarea în EURO pentru cifra de afaceri se va determina pe baza cursului mediu leu/euro comunicat de BNR pentru anul respectiv. Liderul asocierii, singur sau împreuna cu asociatii/tertii sustinatori trebuie sa asigure aceasta cifra medie de afaceri. Pentru echivalarea unei cifre de afaceri declarata în alta moneda decât leul si euro, se va utiliza cursul mediu anual leu/valuta, comunicat de BNR. Modalitatea de indeplinire: Se va completa DUAE de catre ofertant, de catre fiecare asociat în parte sau, dupa caz, de tertul sustinator.Operatorul economic clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, va fi obligat sa prezinte documentele justificative, la solicitarea autoritatii contractante.
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
Valoarea medie a cifrei de afaceri a operatorului economic (individual sau asociere de operatori economici/terti sustinatori) pe ultimii trei ani (2023, 2024, 2025), trebuie sa aiba cel putin urmatoarele valori: 600.000,00 lei/an, fara TVA. Se vor prezenta documente care dovedesc îndeplinirea cerintei cu privire la cifra de afaceri, în copie conforma cu originalul, care pot fi: situatii financiare sau extrase din situatiile financiare (bilanturile contabile aferente exercitiilor financiare 2023, 2024 si 2025 inregistrate de organele competente, contul de profit si pierderi), balantele de verificare, declaratie sau extrase bancare si declaratie privind cifra de afaceri a operatorului economic, fluxul de trezorerie si situatia fluxurilor de numerar sau orice alte documente justificative pe care autoritatea contractanta le considera adecvate, si care vor fi solicitate in cadrul etapei de evaluare a documentelor de calificare. Valoarea în EURO pentru cifra de afaceri se va determina pe baza cursului mediu leu/euro comunicat de BNR pentru anul respectiv. Liderul asocierii, singur sau împreuna cu asociatii/tertii sustinatori trebuie sa asigure aceasta cifra medie de afaceri. Pentru echivalarea unei cifre de afaceri declarata în alta moneda decât leul si euro, se va utiliza cursul mediu anual leu/valuta, comunicat de BNR. Modalitatea de indeplinire: Se va completa DUAE de catre ofertant, de catre fiecare asociat în parte sau, dupa caz, de tertul sustinator.Operatorul economic clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, va fi obligat sa prezinte documentele justificative, la solicitarea autoritatii contractante.
Criteriu de selecție: Referințe despre livrări specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici participanti la procedura trebuie sa sa dovedeasca faptul ca în ultimii 3 ani împliniti la data limita de depunere a ofertelor au furnizat produse similare obiectului contractului (sare pentru deszapezire/agregate minerale); Pentru a demonstra experienta similara, ofertantul va demonstra ca a furnizat produse similare (sare pentru deszapezire/agregate minerale) in valoare cumulata de cel putin 600.000,00 lei (fara TVA), la nivelul unuia sau mai multor contracte,însotite de certificate/documente emise sau contrasemnate de o autoritate sau de catre clientul beneficiar din care sa rezulte furnizarea de produse. Documentele justificative se solicita de catre autoritatea contractanta doar ofertantului clasat pe primul loc, potential castigator. Modalitatea de indeplinire: 1. Se va completa DUAE astfel incat sa rezulte informatii referitoare la denumire furnizari, valori, perioade de livrare, beneficiari publici sau privati. Operatorul economic clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, va fi obligat sa prezinte documentele justificative, in sustinerea experientei similare, la solicitarea autoritatii contractante. 2. Dupa caz, se va completa DUAE de catre tertul sustinator, care va fi insotit de angajamentul acestuia de sustinere impreuna cu documentele anexe ale angajamentului din care rezulta modul efectiv in care se va materializa sustinerea. Operatorul economic clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, va fi obligat sa prezinte documentele justificative privitoare la sustinerea unui/unor tert/i, la solicitarea autoritatii contractante. 3. Se va completa DUAE de catre asociati insotit de acordul de asociere. Operatorul economic clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor,va fi obligat sa prezinte documentele justificative privitoare la asociere, la solicitarea autoritatii contractante.
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
Operatorii economici participanti la procedura trebuie sa sa dovedeasca faptul ca în ultimii 3 ani împliniti la data limita de depunere a ofertelor au furnizat produse similare obiectului contractului (sare pentru deszapezire/agregate minerale); Pentru a demonstra experienta similara, ofertantul va demonstra ca a furnizat produse similare (sare pentru deszapezire/agregate minerale) in valoare cumulata de cel putin 600.000,00 lei (fara TVA), la nivelul unuia sau mai multor contracte,însotite de certificate/documente emise sau contrasemnate de o autoritate sau de catre clientul beneficiar din care sa rezulte furnizarea de produse. Documentele justificative se solicita de catre autoritatea contractanta doar ofertantului clasat pe primul loc, potential castigator. Modalitatea de indeplinire: 1. Se va completa DUAE astfel incat sa rezulte informatii referitoare la denumire furnizari, valori, perioade de livrare, beneficiari publici sau privati. Operatorul economic clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, va fi obligat sa prezinte documentele justificative, in sustinerea experientei similare, la solicitarea autoritatii contractante. 2. Dupa caz, se va completa DUAE de catre tertul sustinator, care va fi insotit de angajamentul acestuia de sustinere impreuna cu documentele anexe ale angajamentului din care rezulta modul efectiv in care se va materializa sustinerea. Operatorul economic clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, va fi obligat sa prezinte documentele justificative privitoare la sustinerea unui/unor tert/i, la solicitarea autoritatii contractante. 3. Se va completa DUAE de catre asociati insotit de acordul de asociere. Operatorul economic clasat pe locul I in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor,va fi obligat sa prezinte documentele justificative privitoare la asociere, la solicitarea autoritatii contractante.
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
In situatia in care operatorul economic intenționează să subcontracteze următoarea parte (adică procentaj) din contract, acesta trebuie sa declare proportia de subcontractare.
Modalitatea de indeplinire: Vă rugăm să rețineți că, în cazul în care operatorul economic a decis să subcontracteze o parte din contract și se bazează pe capacitățile subcontractantului pentru executarea părții respective, trebuie să completați un DUAE separat pentru astfel de subcontractanți.
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
In situatia in care operatorul economic intenționează să subcontracteze următoarea parte (adică procentaj) din contract, acesta trebuie sa declare proportia de subcontractare.
Modalitatea de indeplinire: Vă rugăm să rețineți că, în cazul în care operatorul economic a decis să subcontracteze o parte din contract și se bazează pe capacitățile subcontractantului pentru executarea părții respective, trebuie să completați un DUAE separat pentru astfel de subcontractanți.
Criteriu de selecție: Certificate emise de institutele de control al calității
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorul economic va face dovada implementării sistemului de management al calității conform SR EN ISO 9001 sau echivalente.
Modalitatea de indeplinire: Dovada se poate face fie prin prezentarea unor certificate valabile emise de catre organisme de certificare acreditate sau prin alte probe/dovezi. Se va completa DUAE ,iar documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE
urmează a fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
Operatorul economic va face dovada implementării sistemului de management al calității conform SR EN ISO 9001 sau echivalente.
Modalitatea de indeplinire: Dovada se poate face fie prin prezentarea unor certificate valabile emise de catre organisme de certificare acreditate sau prin alte probe/dovezi. Se va completa DUAE ,iar documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE
urmează a fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind…
Ofertele incomplete si/sau care prezinta necorelari intre datele prezentate vor fi respinse. Solicitarile de clarificari vor viza doar confirmarea unor elemente din documentele depuse in oferta nu si completarea cu documente care lipsesc din oferta. Potrivit prevederilor art. 193 - 196 din Legea 98/2016, autoritatea contractanta va accepta in cadrul ofertelor DUAE (Documentul Unic de Achizitie European) in locul documentelor solicitate in vederea demonstrarii cerintelor de calificare, inclusiv a capacitatii de exercitare, ca dovada preliminara. DUAE se completeaza in platforma SEAP automat dupa autentificare conform notificarii ANAP din data de 08.04.2019, privind utilizarea DUAE in procedurile desfasurate exclusiv prin mijloace electronice. Instructiunile privind completarea DUAE sunt disponibile la adresa www.e-licitatie.ro. Înainte de atribuirea contractului de furnizare, autoritatea contractanta va solicita ofertantului clasat pe locul I dupa aplicarea criteriului de atribuire, sa prezinte documentele justificative actualizate prin care sa demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare, în conformitate cu informatiile cuprinse în DUAE. DUAE se va depune, dupa caz, de catre tertul sustinator si subcontractant (daca are intentia sa subcontracteze o parte din contract). Operatorul economic poate beneficia de sustinere din partea unui/unor tert/terti. In acest caz, se vor respecta dispozitiile art.182, 183 si 185 alin.(2) din Legea 98/2016. In cazul in care doua sau mai multe oferte sunt situate pe locul I, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare, în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, entitatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare şi oferta câştigătoare va fi desemnata cea a ofertantului a carui noua propunere financiara are pretul cel mai scazut. Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Ofertele incomplete si/sau care prezinta necorelari intre datele prezentate vor fi respinse. Solicitarile de clarificari vor viza doar confirmarea unor elemente din documentele depuse in oferta nu si completarea cu documente care lipsesc din oferta. Potrivit prevederilor art. 193 - 196 din Legea 98/2016, autoritatea contractanta va accepta in cadrul ofertelor DUAE (Documentul Unic de Achizitie European) in locul documentelor solicitate in vederea demonstrarii cerintelor de calificare, inclusiv a capacitatii de exercitare, ca dovada preliminara. DUAE se completeaza in platforma SEAP automat dupa autentificare conform notificarii ANAP din data de 08.04.2019, privind utilizarea DUAE in procedurile desfasurate exclusiv prin mijloace electronice. Instructiunile privind completarea DUAE sunt disponibile la adresa www.e-licitatie.ro. Înainte de atribuirea contractului de furnizare, autoritatea contractanta va solicita ofertantului clasat pe locul I dupa aplicarea criteriului de atribuire, sa prezinte documentele justificative actualizate prin care sa demonstreze îndeplinirea tuturor criteriilor de calificare, în conformitate cu informatiile cuprinse în DUAE. DUAE se va depune, dupa caz, de catre tertul sustinator si subcontractant (daca are intentia sa subcontracteze o parte din contract). Operatorul economic poate beneficia de sustinere din partea unui/unor tert/terti. In acest caz, se vor respecta dispozitiile art.182, 183 si 185 alin.(2) din Legea 98/2016. In cazul in care doua sau mai multe oferte sunt situate pe locul I, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare, în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, entitatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare şi oferta câştigătoare va fi desemnata cea a ofertantului a carui noua propunere financiara are pretul cel mai scazut. Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti
🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro📧
Telefon: +40 213104641📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro🌏 Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare La fel ca: Nume și adrese Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Contestarea procedurii se poate face catre Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor in termen de 10 zile incepand cu ziua urmatoare luarii la cunostinta despre actul autoritatii contractante considerat nelegal, in conformitate cu prevederile art. 8, alin. (1), litera a) din Legea 101/2016.
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare
Contestarea procedurii se poate face catre Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor in termen de 10 zile incepand cu ziua urmatoare luarii la cunostinta despre actul autoritatii contractante considerat nelegal, in conformitate cu prevederile art. 8, alin. (1), litera a) din Legea 101/2016.
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 162-583284 (2026-08-21)