Furnizarea unei mașini hibride de bătut zăpada și a trei tunuri automate mobile pentru producerea zăpezii artificiale, necesare organizării FOTE 2027

Orasul Predeal

Autoritatea Contractantă, Orașul Predeal, intenționează să achiziționeze: • în cadrul Lotului 1, o mașină de bătut zăpada cu sistem de propulsie hibrid diesel-electric, destinată pregătirii și întreținerii pârtiilor din Domeniul Schiabil Clăbucet; • în cadrul Lotului 2, trei tunuri automate mobile pentru producerea zăpezii tehnice, prevăzute cu pompe proprii de apă, destinate Complexului Național de Schi Fond–Biatlon Valea Râșnoavei. Furnizarea va include transportul, livrarea la amplasamentele indicate, descărcarea, instalarea și configurarea, după caz, testarea, punerea în funcțiune, instruirea personalului Autorității Contractante, predarea documentației tehnice, precum și asigurarea garanției, mentenanței și suportului tehnic. Produsele și cantitățile corespund cererii de finanțare aprobate pentru proiectul „Dezvoltarea și întreținerea infrastructurii sportive necesare organizării FOTE 2027” Autoritatea Contractantă va răspunde în mod clar, complet și fără ambiguități tuturor solicitărilor formulate în termen, printr-un răspuns consolidat publicat în SEAP în a 11-a zi înainte de data-limită de depunere a ofertelor, în conformitate cu art. 160 și art. 161 din Legea nr. 98/2016.

Termen limită

Deadline 2026-10-02

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-28 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-28)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Furnizarea unei mașini hibride de bătut zăpada și a trei tunuri automate mobile pentru producerea zăpezii artificiale, necesare organizării FOTE 2027
Număr de referință: 4/2026
Scurtă descriere:
Autoritatea Contractantă, Orașul Predeal, intenționează să achiziționeze: • în cadrul Lotului 1, o mașină de bătut zăpada cu sistem de propulsie hibrid diesel-electric, destinată pregătirii și întreținerii pârtiilor din Domeniul Schiabil Clăbucet; • în cadrul Lotului 2, trei tunuri automate mobile pentru producerea zăpezii tehnice, prevăzute cu pompe proprii de apă, destinate Complexului Național de Schi Fond–Biatlon Valea Râșnoavei. Furnizarea va include transportul, livrarea la amplasamentele indicate, descărcarea, instalarea și configurarea, după caz, testarea, punerea în funcțiune, instruirea personalului Autorității Contractante, predarea documentației tehnice, precum și asigurarea garanției, mentenanței și suportului tehnic. Produsele și cantitățile corespund cererii de finanțare aprobate pentru proiectul „Dezvoltarea și întreținerea infrastructurii sportive necesare organizării FOTE 2027” Autoritatea Contractantă va răspunde în mod clar, complet și fără ambiguități tuturor solicitărilor formulate în termen, printr-un răspuns consolidat publicat în SEAP în a 11-a zi înainte de data-limită de depunere a ofertelor, în conformitate cu art. 160 și art. 161 din Legea nr. 98/2016.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Vehicule cu şenile 📦
Valoarea estimată fără TVA: 4132231.41 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 2
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 2

1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Furnizarea unei mașini hibride de bătut zăpada pentru Domeniul Schiabil Clăbucet
Valoarea estimată fără TVA: 3196231.41 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Pentru Domeniul Schiabil Clăbucet este necesară achiziționarea unei mașini de bătut zăpada care să asigure: • nivelarea, compactarea și întreținerea stratului de zăpadă; • pregătirea pârtiilor și a suprafețelor destinate probelor de snowboard; • distribuirea zăpezii tehnice în zonele deficitare; • intervenția în condiții de teren înclinat și de vizibilitate redusă; • reducerea timpului necesar pregătirii pârtiilor; • menținerea unor condiții uniforme și sigure pentru sportivi. Alegerea unei soluții cu propulsie hibridă diesel-electrică este justificată prin necesitatea combinării unei puteri ridicate de lucru cu reducerea consumului de combustibil și a emisiilor. Sistemul de transmisie bazat pe acționări electrice și recuperarea energiei în timpul frânării sau deplasării în pantă contribuie la creșterea eficienței energetice și la reducerea impactului asupra mediului. Aceste caracteristici sunt prevăzute în cererea de finanțare și în cerințele tehnice minime ale Ghidului de finanțare
Arată mai mult
Produse/servicii suplimentare: Locul principal sau locul de desfășurare: localitatea Predeal, jud Brasov
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Braşov 🏙️
Durata: 4 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 85
Criteriul de calitate (denumire): Termenul de garantie
Criteriul de calitate (pondere): 5
Criteriul de calitate (denumire): Termenul de livrare și punere în funcțiune
Criteriul de calitate (pondere): 10
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001

2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: -Furnizarea a trei tunuri automate mobile pentru producerea zăpezii tehnice la Complexul Național de Schi Fond–Biatlon Valea Râșnoavei
Valoarea estimată fără TVA: 936 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Pentru Complexul Național de Schi Fond–Biatlon Valea Râșnoavei este necesară achiziționarea a trei tunuri automate mobile, având în vedere lungimea și configurația traseelor și necesitatea producerii zăpezii în puncte diferite ale amplasamentului. Caracterul mobil al echipamentelor va permite utilizarea acestora pe traseele de schi fond și biatlon, în zonele de start și sosire și în celelalte puncte în care stratul de zăpadă trebuie completat. Fiecare tun va fi prevăzut cu pompă proprie de apă, montată pe același șasiu cu generatorul de zăpadă, ceea ce va permite funcționarea fără dependența exclusivă de o rețea centralizată de apă sub presiune și va crește flexibilitatea operațională. Funcționarea automată, reglarea în raport cu temperatura și umiditatea, monitorizarea consumurilor de apă și energie și limitarea puterii instalate vor contribui la producerea eficientă și controlată a zăpezii tehnice. Cererea de finanțare prevede trei tunuri automate mobile, fiecare cu pompă proprie, precum și limite de consum de maximum 22 kW pentru turbină și compresor și maximum 20 kW pentru pompa
Arată mai mult
Produse/servicii: Diverse utilaje cu utilizare specială 📦
Produse/servicii suplimentare: Locul principal sau locul de desfășurare: localitatea Predeal , judetul Brasov
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Perioada suplimentară de garanție acordată peste cerința minimă de 24 de luni
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-02 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-02 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-10-02 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență, din care să reiasă că OE este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii sale precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. Pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor” în sensul ca în DUAE se va bifa „da” la Partea IV-Criterii de selecție, „a- Indicație globală pentru toate criteriile de selecție”. Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Având în vedere dispozițiile art.193, alin.6 din Legea nr.98/2016 cu modificările și completările ulterioare: „În cadrul procedurii simplificate și al procedurii aplicate pentru atribuirea unui contract/acord-cadru finanțat din Planul național de redresare și reziliență, autoritățile contractante sunt obligate să selecteze în DUAE «α: indicația globală pentru toate criteriile de selecție”: În situația în care vor fi executate părți din contract de către subcontractanți, dovada înregistrării și corespondența activităților principale/secundare din cadrul acestuia cu obiectul achiziției se va prezenta obligatoriu și de către subcontractanți, pentru toate criteriile de selecție. În cazul unei asocieri, fiecare asociat trebuie să depună documentele necesare pentru demonstrarea îndeplinirii criteriilor de selecție. În cazul persoanelor juridice străine se solicită documente echivalente emise în țara de rezidență, conforme legii ţării de rezidenţă a acestuia, însoţite de traducerea acestora de către un traducător autorizat în limba româna.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Referințe despre livrări specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertantul trebuie să facă dovada că, în ultimii 3 ani calculați până la data-limită stabilită pentru depunerea ofertelor, a furnizat produse similare, în valoare cumulată de cel puțin: 3.000.000,00 lei fără TVA pentru Lotul 1; 900.000,00 lei fără TVA pentru Lotul 2, la nivelul a maximum 3 contracte pentru fiecare lot. Ultimii 3 ani se raportează la termenul-limită de depunere a ofertelor, cu aplicarea corespunzătoare a prevederilor Instrucțiunii ANAP nr. 2/2017. În situația în care Autoritatea Contractantă decalează termenul-limită de depunere a ofertelor prin publicarea unei erate, limita inferioară a perioadei de 3 ani se va extinde în mod corespunzător cu perioada aferentă decalării termenului. Pentru calculul echivalenței, în cazul în care valoarea contractelor prezentate este exprimată într-o altă valută, se va utiliza cursul mediu anual comunicat de BNR aferent anului în care a fost realizată furnizarea. Lotul 1 – Mașină hibridă de bătut zăpada Prin produse similare se înțeleg mașini de bătut zăpada, vehicule/utilaje autopropulsate cu șenile destinate întreținerii domeniilor schiabile sau alte utilaje autopropulsate speciale . Lotul 2 – Tunuri automate mobile pentru producerea zăpezii tehnice Prin produse similare se înțeleg tunuri sau generatoare pentru producerea zăpezii tehnice, instalații ori echipamente componente ale sistemelor de înzăpezire artificială, inclusiv echipamente automate dotate cu pompe, sisteme de comandă și automatizare Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire, cu informațiile aferente situației acestora. În cazul unei asocieri, fiecare asociat va prezenta distinct DUAE. Documentele justificative care probează îndeplinirea cerinței privind experiența similară vor fi prezentate, la solicitarea Autorității Contractante, de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Documentele justificative pot fi, fără a se limita la: certificate/documente constatatoare emise de beneficiari; procese-verbale de recepție a produselor; documente de recepție cantitativă și/sau calitativă; recomandări; contracte însoțite de documente care atestă furnizarea și recepția produselor; alte documente echivalente din care să rezulte îndeplinirea corespunzătoare a contractelor de furnizare prezentate. Din documentele prezentate trebuie să rezulte cel puțin următoarele informații: beneficiarul; obiectul contractului; tipul și cantitatea produselor furnizate; valoarea produselor furnizate; perioada în care s-a realizat furnizarea, inclusiv data încheierii contractului, după caz; data/datele furnizării și/sau recepției; faptul că produsele au fost furnizate și recepționate corespunzător. În cazul în care experiența similară este demonstrată prin participarea într-o asociere, se va lua în considerare partea din contract efectiv realizată de operatorul economic respectiv, în condițiile documentelor prezentate. În cazul unei asocieri, cerința privind experiența similară se poate îndeplini prin cumul de către membrii asocierii. Odată cu DUAE, ofertanții care participă în asociere vor prezenta acordul de asociere, semnat cu semnătură electronică extinsă, din care să rezulte cel puțin liderul asocierii, activitățile asumate de fiecare membru și modalitatea de răspundere pentru îndeplinirea contractului.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Orasul predeal
Numărul național de înregistrare: 4580423
Adresa poștală: Strada: Mihail Saulescu, nr. 127
Cod poștal: 505300
Orașul poștal: Predeal
Regiune: Braşov 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Sorin ioan ciobanu
E-mail: achizitii@primaria-predeal.ro 📧
Telefon: +40 0268456237 📞
Fax: +40 0268455425 📠
URL: https://www.primaria-predeal.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Autoritate regională sau locală
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211509 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
1.Cuantumul garanției de bună execuție este de 10% din valoarea contractului fără TVA. Garantia de buna executie se constituie în termen de 5 zile lucratoare de la data semnarii de catre ambele parti a contractului de achizitie publica. Acest termen poate fi prelungit la solicitarea justificată a Contractantului, fără a depăși 15 zile de la data semnării contractului de achizitie publica potrivit prevederilor art. 39 alin. (3) din HG 395/2016 cu modificarile si completarile ulterioare. GBE trebuie să fie irevocabilă, necondiţionată şi se constituie şi se constituie in conformitate cu dispozitiile art. 154 alin (4) din Legea 98/2016, prin: a) virament bancar; b) instrumente de garantare emise în condiţiile legii astfel: (i) scrisori de garanţie emise de instituţii de credit bancare din România sau din alt stat; (ii) scrisori de garanţie emise de instituţii financiare nebancare din România sau din alt stat pentru achiziţiile de lucrări a căror valoare estimată este mai mică sau egală cu 40.000.000 lei fără TVA şi respectiv pentru achiziţiile de produse sau servicii a căror valoare estimată este mai mică sau egală cu 7.000.000 lei fără TVA; (iii) asigurări de garanţii emise: – fie de societăţi de asigurare care deţin autorizaţii de funcţionare emise în România sau într-un alt stat membru al Uniunii Europene şi/sau care sunt înscrise în registrele publicate pe site-ul Autorităţii de Supraveghere Financiară, după caz; – fie de societăţi de asigurare din state terţe prin sucursale autorizate în România de către Autoritatea de Supraveghere Financiară; c) reţineri succesive din sumele datorate pentru facturi parţiale, în cazul garanţiei de bună execuţie; d) combinarea a două sau mai multe dintre modalităţile de constituire prevăzute la lit. a)-c), In cazul constituirii GBE prin reţineri succesive din sumele datorate pentru facturi parţiale; Contractantul are obligaţia de a deschide contul la dispoziţia autorităţii contractante, la unitatea Trezoreriei Statului din cadrul organului fiscal competent în administrarea acestuia; Suma iniţială care se depune de către contractant în contul de disponibil astfel deschis nu trebuie să fie mai mică de 0,5% din preţul contractului subsecvent, fărăTVA. Autoritatea contractanta are obligaţia de a elibera/restitui garanţia de buna executie, conform Art. 154^2 alin. (1) din Legea 98/2016 privind achizitiile publice, în cel mult 14 zile de la data întocmirii procesului-verbal de recepţie a produselor care fac obiectul contractului de achiziţie publică şi/sau de la plata facturii finale, dacă nu a ridicat până la acea dată pretenţii asupra ei. În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obținut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situația în care egalitatea se menține, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare și oferta câștigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică. In cazul retinerii in parte sau in totalitate a garantiei de buna executie, pe parcursul executiei contractului, contractantul ale obligatia reconstituirii garantiei de buna executie. 2.Ofertanții, terții susținători și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.164 si 165 din Legea nr. 98/2016. Documentele suport includ, dar nu se limitează la: caziere judiciare, certificate de atestare fiscală privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) VALABILE la momentul prezentarii, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. 3. În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obținut la factorii de evaluare, în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situația în care egalitatea se menține, autoritatea contractantă va solicita depunerea unor noi propuneri financiare, iar oferta câștigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică. 4. Activitatea principală de furnizare a produselor nu poate fi subcontractată. Ofertantul va preciza în DUAE partea/părțile din contract pe care intenționează să le subcontracteze și datele de identificare ale subcontractanților propuși. Pentru fiecare subcontractant se va prezenta acordul de subcontractare, conform formularului pus la dispoziție de autoritatea contractantă.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Potrivit art.8 alin .1 lit (b) din legea 101 /19 mai 2016 : Persoana care se consideră vătămată de un act al autorității contractante poate sesiza Consiliul în vederea anulării actului autorității contractante, obligării acesteia la emiterea unui act sau la adoptarea de măsuri de remediere, precum și pentru recunoașterea dreptului pretins sau a interesului legitim, în termen de: 7 zile începând cu ziua următoare luării la cunoștință despre actul autorității contractante considerat nelegal.
Arată mai mult
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 168-601967 (2026-08-28)