Acord cadru furnizare medicamente program pentru diagnostic si tratament -hemofilie pentru 3 ani(36 luni):Cantitatile minime si maxime precum si specificatiile tehnice sunt cele descrise in caietul de sarcini . Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este 18 zile, conform art. 160 din Legea 98 /2016. Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari/ informatii suplimentare, in a 11-a zi inainte de stabilit pentru depunerea ofertelor, conform art. 161 din Legea 98 /2016.
Termen limită
Termenul de primire a ofertelor a fost de 2026-06-10.
Achiziția publică a fost publicată pe 2026-05-05.
Furnizori
Următorii furnizori sunt menționați în deciziile de atribuire sau în alte documente de achiziții publice:
Anunţ de participare (2026-05-05) Obiect Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Medicamente program Hemofilie
Număr de referință: 4613342_2026_PAAPD1591005
Scurtă descriere:
Acord cadru furnizare medicamente program pentru diagnostic si tratament -hemofilie pentru 3 ani(36 luni):Cantitatile minime si maxime precum si specificatiile tehnice sunt cele descrise in caietul de sarcini .
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este 18 zile, conform art. 160 din Legea 98 /2016.
Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari/ informatii suplimentare, in a 11-a zi inainte de stabilit pentru depunerea ofertelor, conform art. 161 din Legea 98 /2016.
Acord cadru furnizare medicamente program pentru diagnostic si tratament -hemofilie pentru 3 ani(36 luni):Cantitatile minime si maxime precum si specificatiile tehnice sunt cele descrise in caietul de sarcini .
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este 18 zile, conform art. 160 din Legea 98 /2016.
Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari/ informatii suplimentare, in a 11-a zi inainte de stabilit pentru depunerea ofertelor, conform art. 161 din Legea 98 /2016.
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Medicamente pentru sânge şi pentru organele hematopoietice📦
Valoarea estimată fără TVA: 14 542 920 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 2
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 2
1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: EFMOROCTOCOG ALFA 2000UI-
Valoarea estimată fără TVA: 9 095 400 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Specificatiile tehnice sunt cele descrise in caietul de sarcini
Locul principal sau locul de desfășurare:
Spitalul Judetean de Urgenta Alba-Iulia,B-dul Revolutiei,nr.23,Farmacia Spitalului
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Alba
🏙️
Durata: 36 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅ Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001
2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: EFMOROCTOCOG ALFA 3000UI
Valoarea estimată fără TVA: 5 447 520 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002
Procedura Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-06-10 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-06-10 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): membrii comisiei de evaluare
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Numărul maxim de participanți: 2
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-06-10 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: membrii comisiei de evaluare
Facturare electronică: Obligatorie
Informații juridice, economice, financiare și tehnice Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara rezidentă, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul
că are capacitatea profesională de a realiza activitățile ce fac obiectul contractului de achiziție publică/sectorială. Cerința se aplică inclusiv pentru subcontractanți și/sau terți susținători care completează informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE
distinct.
Modalitate de indeplinire:
Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv Certificat constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba
română, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantii clsati pe primele doua locuri in clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
In cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise în tara de rezidenta, aceste documente urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantii clasati pe primele doua locuri în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea
evaluarii ofertelor.
Nota: Informatiile din certificatul constatator trebuie sa fie REALE/ACTUALE LA DATA PREZENTARII ACESTUIA.
Persoanele juridice / fizice straine, în calitate de ofertanti, sau parteneri ai unei asocieri, vor prezenta documente similare cu cele solicitate, valabile în tara de origine, în original sau copie certificata “conform cu originalul” însotite de o traducere autorizata a
acestora în limba româna
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
Operatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara rezidentă, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul
că are capacitatea profesională de a realiza activitățile ce fac obiectul contractului de achiziție publică/sectorială. Cerința se aplică inclusiv pentru subcontractanți și/sau terți susținători care completează informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE
distinct.
Modalitate de indeplinire:
Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv Certificat constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba
română, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantii clsati pe primele doua locuri in clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
In cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise în tara de rezidenta, aceste documente urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantii clasati pe primele doua locuri în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea
evaluarii ofertelor.
Nota: Informatiile din certificatul constatator trebuie sa fie REALE/ACTUALE LA DATA PREZENTARII ACESTUIA.
Persoanele juridice / fizice straine, în calitate de ofertanti, sau parteneri ai unei asocieri, vor prezenta documente similare cu cele solicitate, valabile în tara de origine, în original sau copie certificata “conform cu originalul” însotite de o traducere autorizata a
acestora în limba româna
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru profesional relevant
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa depuna - Autorizatie de distributie an-gros eliberata de Ministerul Sanatatii prin Agentia Nationala a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale,privind autorizarea activitatii de comercializare a medicamentelor.
Bazele legale ale autorizarii: art. 800 alin 1 din Legea nr. 95/2006 si art. 2 din Normele la Ordinul nr. 131/2016 pentru aprobarea Normelor privind autorizarea unitatiilor de distributie angro de medicamente de uz uman, certificarea de buna practica de
distributie si inregistrarea brokerilor de medicamente de uz uman.
Se va completa DUAE ,Se va prezenta Autorizatie de distributie an-gros de catre ofertantii clasati pe primele doua locuri in clasamentul intermediar la finalizarea evaluarii ofertelor.
In cazul ofertantilor straini, documentele justificative echivalente emise în tara de rezidenta care urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante la finalizarea evaluarii ofertelor de catre ofertantii clasati pe primele doua locuri .Documentele
emise in alta limba decat romana trebuie sa fie insotite de traducerea autorizata in limba romana.
Toate documentele trebuie sa fie in termen de valabilitate LA MOMENTUL PREZENTARII ACESTORA;serviciile în cauză în statul de origine, sau să fie înscrişi în registre profesionale, autoritatea contractantă are dreptul de a solicita
acestora să demonstreze că deţin o astfel de autorizaţie, că sunt membri ai unei astfel de organizaţii, sunt înscrişi în registre profesionale. Dacă se impune avizarea/atestarea/autorizarea operatorului economic, aceasta trebuie să fie în relaţie directă cu
obiectul principal al contractului/relevantă scopului urmărit prin încheierea contractului de achiziţie publică/sectorială.
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa depuna - Autorizatie de distributie an-gros eliberata de Ministerul Sanatatii prin Agentia Nationala a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale,privind autorizarea activitatii de comercializare a medicamentelor.
Bazele legale ale autorizarii: art. 800 alin 1 din Legea nr. 95/2006 si art. 2 din Normele la Ordinul nr. 131/2016 pentru aprobarea Normelor privind autorizarea unitatiilor de distributie angro de medicamente de uz uman, certificarea de buna practica de
distributie si inregistrarea brokerilor de medicamente de uz uman.
Se va completa DUAE ,Se va prezenta Autorizatie de distributie an-gros de catre ofertantii clasati pe primele doua locuri in clasamentul intermediar la finalizarea evaluarii ofertelor.
In cazul ofertantilor straini, documentele justificative echivalente emise în tara de rezidenta care urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante la finalizarea evaluarii ofertelor de catre ofertantii clasati pe primele doua locuri .Documentele
emise in alta limba decat romana trebuie sa fie insotite de traducerea autorizata in limba romana.
Toate documentele trebuie sa fie in termen de valabilitate LA MOMENTUL PREZENTARII ACESTORA;serviciile în cauză în statul de origine, sau să fie înscrişi în registre profesionale, autoritatea contractantă are dreptul de a solicita
acestora să demonstreze că deţin o astfel de autorizaţie, că sunt membri ai unei astfel de organizaţii, sunt înscrişi în registre profesionale. Dacă se impune avizarea/atestarea/autorizarea operatorului economic, aceasta trebuie să fie în relaţie directă cu
obiectul principal al contractului/relevantă scopului urmărit prin încheierea contractului de achiziţie publică/sectorială.
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind…
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Autoritatea contractantă Nume și adrese
Nume: Spitalul Judetean de Urgenta Alba Iulia
Numărul național de înregistrare: 4613342
Adresa poștală: Strada: Revoluţiei 1989, nr. 23
Cod poștal: 510073
Orașul poștal: Alba Iulia
Regiune: Alba
🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Maria Avram
E-mail: achizitii@spitalalba.ro📧
Telefon: 0258820825📞
Fax: +40 258833007 📠
URL: http://spitalalba.ro🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro🌏 Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100207514🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare Informații suplimentare
Conform legislatiei
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti
🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro📧
Telefon: +40 213104641📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro🌏 Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare La fel ca: Nume și adrese Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 087-309294 (2026-05-05)
Anunt de atribuire (2026-08-10) Obiect Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea estimată fără TVA: 14 542 920 RON 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA): 14 542 920 RON (framework approximate) 💰
Valoarea maximă a acordurilor-cadru referitoare la acest anunț: 14 427 360 RON 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA) (oferta cea mai mare): 9 018 000 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA) (oferta cea mai mică): 8 962 146 💰
Descriere
Valoarea estimată fără TVA: 9 095 400 RON 💰
5 447 520 RON 💰
Atribuirea contractului
1️⃣
Se atribuie un contract/lot ✅
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001
Numărul contractului: 31073/31074
Data încheierii contractului: 2026-07-13 📅
Informații despre licitații
Numărul de oferte primite: 2
Numărul de oferte primite prin mijloace electronice: 2
Numărul de oferte primite de la IMM-uri: 0
Numărul de oferte primite de la ofertanți din state care nu sunt membre ale UE: 0
Numărul de oferte primite de la ofertanți din alte state membre ale UE: 0
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Cea mai mare ofertă: 9 018 000 💰
Cea mai mică ofertă: 8 962 146 💰
Valoarea maximă a acordului-cadru: 9 018 000 RON 💰
Valoarea recalculată a acordului-cadru: 9 095 400 RON 💰
Valoarea totală a contractului/lotului: 9 018 000 RON 💰
Oferta a fost poziționată în clasament
Locul pe lista câștigătorilor: 2
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1172676/LOT-0001/CIF: RO 1199107
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi: LOT-0001 Numele și adresa contractantului
Nume: Bio eel s.r.l.
Numărul național de înregistrare: RO 1199107
Adresa poștală: Strada: Bega, nr. 5, Judet: Mures, Localitate: Targu Mures, Cod postal: 540390
Cod poștal: 540390
Orașul poștal: Targu Mures
Regiune: Mureş
🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: licitatii@bioeel.ro📧
Telefon: +40 265246335📞
Fax: +40 265250075 📠
URL: https://www.bioeel.ro🌏
Dimensiunea operatorului economic: Mare
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Valoarea totală a contractului/lotului: 8 962 146 RON 💰
Locul pe lista câștigătorilor: 1
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1172676/LOT-0001/CIF: RO 8955860 Numele și adresa contractantului
Nume: Alliance healthcare românia srl
Numărul național de înregistrare: RO 8955860
Adresa poștală: Strada Amilcar C. Sandulescu nr. 7 sector 6, cod postal 060859 Bucuresti
Cod poștal: 060859
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti
🏙️
E-mail: licitatiispitale.dci@cencora.ro📧
Telefon: +40 214077711📞
Fax: +40 214077712 📠
URL: https://www.cencora.com🌏
2️⃣
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002 Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Cea mai mare ofertă: 5 409 360 💰
Cea mai mică ofertă: 5377017.6 💰
Valoarea maximă a acordului-cadru: 5 409 360 RON 💰
Valoarea recalculată a acordului-cadru: 5 447 520 RON 💰
Valoarea totală a contractului/lotului: 5 409 360 RON 💰
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1172676/LOT-0002/CIF: RO 1199107
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi: LOT-0002
Valoarea totală a contractului/lotului: 5377017.6 RON 💰
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1172676/LOT-0002/CIF: RO 8955860
Sursa: OJS 2026/S 153-554000 (2026-08-10)