Servicii de comunicații buclă locală. Acces internet

Regia Nationala a Padurilor - Romsilva RA

Se dorește asigurarea serviciilor de comunicații necesare rețelei virtuale private naționale a Regiei Naționale a Pădurilor – Romsilva, precum și asigurarea accesului la internet al tuturor locațiilor rețelei virtuale private printr-o conexiune unică la nivelul sediului central. Romsilva deține în acest moment o rețea virtuală privată de comunicații (VPN) care permite schimbul de informații garantat și securizat între locațiile (unitățile) conectate. Această rețea VPN s-a realizat în colaborare cu Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS), în calitate de integrator, care asigură tranzitul gratuit al informațiilor la nivel național prin rețeaua sa. Pentru a asigura transferul de informații între unitățile Romsilva și punctele de prezență ale STS (oficiile județene sau sediul central), este necesara achiziționarea , serviciilor de comunicații buclă locală prin infrastructură dedicată, cu lățimi de bandă minim garantate și trafic de informații separat de restul fluxului public. Locatiile sunt cele indicate in Caietul de Sarcini . NOTA : Număr de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări cu 11 zile înainte de termenul limită stabilit în anunțul de participare pentru depunerea ofertelor.

Termen limită

Deadline 2026-10-05

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-09-01 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-09-01)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Servicii de comunicații buclă locală. Acces internet
Număr de referință: 0000
Scurtă descriere:
Se dorește asigurarea serviciilor de comunicații necesare rețelei virtuale private naționale a Regiei Naționale a Pădurilor – Romsilva, precum și asigurarea accesului la internet al tuturor locațiilor rețelei virtuale private printr-o conexiune unică la nivelul sediului central. Romsilva deține în acest moment o rețea virtuală privată de comunicații (VPN) care permite schimbul de informații garantat și securizat între locațiile (unitățile) conectate. Această rețea VPN s-a realizat în colaborare cu Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS), în calitate de integrator, care asigură tranzitul gratuit al informațiilor la nivel național prin rețeaua sa. Pentru a asigura transferul de informații între unitățile Romsilva și punctele de prezență ale STS (oficiile județene sau sediul central), este necesara achiziționarea , serviciilor de comunicații buclă locală prin infrastructură dedicată, cu lățimi de bandă minim garantate și trafic de informații separat de restul fluxului public. Locatiile sunt cele indicate in Caietul de Sarcini . NOTA : Număr de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări cu 11 zile înainte de termenul limită stabilit în anunțul de participare pentru depunerea ofertelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Servicii
Produse/servicii: Servicii de telecomunicaţii 📦
Valoarea estimată fără TVA: 184 800 EUR 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Se vor asigura servicii de comunicații prin buclă locală și acces internet , conform cerintelor din documentatia de atribuire.
Informații suplimentare: Foduri proprii ale Regiei Nationale a Padurilor Romsilva .
Produse/servicii suplimentare: Servicii de internet 📦
Locul principal sau locul de desfășurare:
Serviciile de comunicații prin buclă locală și acces internet se vor asigura pentru toate locatiile incluse in Caietul de Sarcini .
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 24 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 95
Criteriul de calitate (denumire): Supliment de lățime de bandă
Criteriul de calitate (pondere): 5
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Se va utiliza plata electronică
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici implicați în procedură – ofertant individual, ofertant asociat, subcontractant, terț susținător – trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit și că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii. Modalitatea de îndeplinire: Operatorii economici vor completa DUAE la secțiunea „Criteriile de selecție” – punctul A „Capacitatea de a corespunde cerințelor”: Înscrierea în registrul comerțului. La solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire va prezenta certificatul constatator eliberat de Oficiul Registrului Comerțului sau, în cazul ofertanților străini, documente echivalente emise în țara de rezidență. Informațiile cuprinse în documentele justificative trebuie să fie reale/valide la data prezentării acestora și trebuie să demonstreze că: • operatorul economic este constituit în mod legal în țara sa de origine și nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii; • își desfășoară activitatea profesională în mod legal pe piață: există corespondență între obiectul principal al contractului și activitatea economică principală/secundară pe care o desfășoară conform codificării CAEN. Documentele care dovedesc o formă de înregistrare/atestare pentru persoane juridice/fizice străine vor fi prezentate în traducere autorizată în limba română. Notă În certificatul constatator eliberat de Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă tribunalul teritorial trebuie să se regăsească, după specificul fiecărui operator economic, următoarele informații: datele de identificare ale operatorului economic, acționarii/asociații, organele de conducere, administratorii, membrii Consiliului de Administrație, membrii Consiliului de Supraveghere, cotele de participare
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Autorizație sau apartenență la o organizație particulară necesară pentru contracte de servicii
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească faptul că sunt autorizați de Autoritatea Națională pentru Administrarea și Reglementarea în Comunicații (ANCOM) pentru furnizarea serviciilor de comunicații, în conformitate cu prevederile O.U.G. nr. 111/2011 privind comunicațiile electronice, cu modificările și completările ulterioare, și ale Deciziei președintelui ANCOM nr. 987/2012 privind regimul de autorizare generală pentru furnizarea rețelelor și a serviciilor de comunicații electronice. Modalitatea de îndeplinire: Operatorii economici participanți la procedură – ofertant individual, ofertant asociat, subcontractant – vor completa DUAE la secțiunea „Criteriile de selecție” – punctul A „Capacitatea de a corespunde cerințelor” cu datele aferente atestatului. La solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc va prezenta certificatul-tip de furnizor de rețele și servicii de comunicații electronice prin care se atestă dreptul de furnizare de rețele și comunicații electronice, eliberat de ANCOM.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Cerința nr. 1. Ofertantul are obligația să declare subcontractanții și partea de contract pe care intenționează să o subcontracteze. Modalitatea de îndeplinire: Ofertanții au obligația să includă informații cu privire la subcontractanți în documentul DUAE. Operatorii economici participanți la procedură vor completa DUAE la secțiunea „Criteriile de selecție” – punctul C „Capacitatea tehnică și profesională”: proporția de subcontractare. Se va prezenta câte un DUAE separat pentru fiecare dintre respectivii subcontractanți, completat și semnat în mod corespunzător de către fiecare din aceștia. Documentele suport care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate obligatoriu doar la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire. Autoritatea contractantă respinge subcontractantul propus dacă acesta nu îndeplinește cerințele de calificare privind capacitatea sau se încadrează printre motivele de excludere și solicită ofertantului, o singură dată, înlocuirea acestuia și prezentarea unui alt subcontractant. Atenționări speciale: 1. Acordul/acordurile de subcontractare se depune/depun odată cu DUAE, până la termenul limită de depunere a ofertelor. 2. Acordurile de subcontractare trebuie să conțină minim următoarele informații: denumirea, datele de contact, reprezentanții legali ai subcontractantului, activitățile ce urmează să fie subcontractate, procentul de subcontractare, opțiunea privind realizarea plăților direct către subcontractant. 3. Nedepunerea acestora odată cu DUAE constituie temei pentru solicitarea de clarificări pentru eventualele inadvertențe de formă ale informațiilor cuprinse în secțiunile DUAE, atât ale ofertantului, cât și ale subcontractantului, acest lucru fiind necesar pentru a asigura desfășurarea corespunzătoare a procedurii de atribuire. 4. Fiecare subcontractant are obligația să completeze propriul Document Unic de Achiziții European „DUAE”. 5. Subcontractanții pe ale căror capacități ofertantul se bazează pentru demonstrarea îndeplinirii criteriilor de calificare sunt considerați și terți susținători, caz în care acordul de subcontractare reprezintă, în același timp, și angajamentul ferm. 6. În situația în care ofertantul este asociere, acordul de subcontractare va fi semnat de reprezentanții legali ai tuturor membrilor asocierii și de către reprezentantul legal al subcontractantului.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează: Fonduri proprii ale Regiei Nationale a Padurilor
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Regia nationala a padurilor - romsilva ra
Numărul național de înregistrare: RO1590120
Adresa poștală: Strada: Petricani, nr. 9A
Cod poștal: 023841
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Adrian musuroi
E-mail: adi.musuroi@rnp.rosilva.ro 📧
Telefon: +40 213171005 📞
Fax: +40 213169745 📠
URL: https://www.rosilva.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Mediu
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211602 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. 1. La întocmirea ofertelor, ofertanții trebuie să respecte toate instrucțiunile menționate în documentația de atribuire și să completeze toate formularele puse la dispoziție de autoritatea contractantă. 2. Autoritatea contractantă are dreptul de a solicita ofertanților, în circumstanțe excepționale, înainte de expirarea perioadei de valabilitate a ofertei, prelungirea acestei perioade. În cazul extinderii perioadei de valabilitate a ofertei, aceasta va fi prelungită în mod corespunzător. Ofertantul are obligația de a comunica autorității contractante dacă este sau nu de acord cu prelungirea perioadei de valabilitate a ofertei. Ofertantul care nu este de acord cu prelungirea perioadei de valabilitate a ofertei se consideră că și-a retras oferta, fără ca acest fapt să atragă pierderea garanției de participare. 3. Ofertantul va prezenta o declarație prin care acceptă clauzele contractuale cuprinse în modelul de contract din documentația de atribuire. În situația în care sunt obiecțiuni la proiectul de contract, respectiv modificări ale clauzelor contractuale sau adăugarea unor clauze noi, eventualele propuneri de modificare/completare/eliminare de clauze contractuale vor fi formulate în scris, cu justificări, și înaintate odată cu oferta. Dacă propunerile sunt dezavantajoase pentru autoritatea contractantă, aceasta își rezervă dreptul de a le respinge, informând ofertantul. Dacă ofertantul nu renunță la aceste clauze, autoritatea contractantă va încadra oferta ca neconformă și o va respinge. 4. Autoritatea contractantă va încheia contractul cu operatorul economic a cărui ofertă s-a calificat și care are cel mai bun punctaj, în conformitate cu criteriul de atribuire menționat, 5. Autoritatea contractantă are obligația de a reține garanția de participare în situațiile prevăzute la art. 37 din Anexa la H.G. nr. 395/2016. Garanția de participare se restituie în condițiile prevăzute de art. 38 din Anexa la H.G. nr. 395/2016, în contul IBAN declarat de ofertant în CEREREA DE RESTITUIRE A GARANȚIEI DE PARTICIPARE.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Orice persoană care consideră că a fost vătămată de o eroare sau de o neregulă printr-un act al Autorității Contractante, poate depune o plângere în termenul prevăzut (11 zile), începând cu ziua următoare luării la cunoștință despre actul Autorității Contractante considerat nelegal: i. fie pe cale administrativ-jurisdicțională la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor; ii. fie pe cale judiciară la instanța de judecată.
Arată mai mult
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 170-608247 (2026-09-01)