servicii de consultanță pentru studii de piață și materiale de informare pentru organizarea unor campanii eficiente de informare, conștientizare și educare a cetățenilor eficiente cu privire la calitatea aerului, în cadrul proiectului “Îmbunătățirea sistemului de evaluare și monitorizare a calității aerului la nivel național”, Cod MySMIS2021 323103 (Etapa II, finanțare prin PDD

Ministerul Mediului, Apelor si Padurilor

servicii de consultanță pentru studii de piață și materiale de informare pentru organizarea unor campanii eficiente de informare, conștientizare și educare a cetățenilor eficiente cu privire la calitatea aerului, în cadrul proiectului “Îmbunătățirea sistemului de evaluare și monitorizare a calității aerului la nivel național”, Cod MySMIS2021 323103 (Etapa II, finanțare prin Programul Dezvoltare Durabilă 2021-2027). Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11 zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 20.

Termen limită

Deadline 2026-09-23

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-20 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-20)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: servicii de consultanță pentru studii de piață și materiale de informare pentru organizarea unor campanii eficiente de informare, conștientizare și educare a cetățenilor eficiente cu privire la calitatea aerului, în cadrul proiectului “Îmbunătățirea sistemului de evaluare și monitorizare a calității aerului la nivel național”, Cod MySMIS2021 323103 (Etapa II, finanțare prin PDD
Număr de referință: Nr. DGMFIL/114746/21.05.2026
Scurtă descriere:
servicii de consultanță pentru studii de piață și materiale de informare pentru organizarea unor campanii eficiente de informare, conștientizare și educare a cetățenilor eficiente cu privire la calitatea aerului, în cadrul proiectului “Îmbunătățirea sistemului de evaluare și monitorizare a calității aerului la nivel național”, Cod MySMIS2021 323103 (Etapa II, finanțare prin Programul Dezvoltare Durabilă 2021-2027). Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11 zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 20.
Arată mai mult
Tipul de contract: Servicii
Produse/servicii: Servicii de studii de piaţă 📦
Valoarea estimată fără TVA: 1512989.59 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
servicii de consultanță pentru studii de piață și materiale de informare pentru organizarea unor campanii eficiente de informare, conștientizare și educare a cetățenilor eficiente cu privire la calitatea aerului, în cadrul proiectului “Îmbunătățirea sistemului de evaluare și monitorizare a calității aerului la nivel național”, Cod MySMIS2021 323103 (Etapa II, finanțare prin Programul Dezvoltare Durabilă 2021-2027)
Arată mai mult
Informații suplimentare:
Proiectul “Îmbunătățirea sistemului de evaluare și monitorizare a calității aerului la nivel național”, Cod MySMIS2021 323103 (Etapa II, finanțare prin Programul Dezvoltare Durabilă 2021-2027) - Fondul European de Dezvoltare Regională (FEDR) - Programul Dezvoltare Durabilă (PDD) 2021-2027 Prioritatea 2 – Protecţia mediului prin conservarea biodiversităţii, asigurarea calităţii aerului şi remediere a siturilor contaminate. Obiectivul Specific RSO 2.7. Intensificarea acțiunilor de protecție și conservare a naturii, a biodiversității și a infrastructurii verzi, inclusiv în zonele urbane, precum și reducerea tuturor formelor de poluare
Arată mai mult
Produse/servicii suplimentare: Servicii de consultanţă în publicitate 📦
Locul principal sau locul de desfășurare: teritoriul Romaniei
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 12 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 30
Criteriul de calitate (denumire): Componenta tehnică
Criteriul de calitate (pondere): 70
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-23 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-23 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-23 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
”Operatorii economici (ofertanți/asociați/ subcontractanți/terți susținători) ce depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor, conform prevederilor art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016. La solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit pentru fiecare lot în parte, la finalizarea evaluării ofertelor va prezenta documente justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE. Acestea pot fi: Certificatul constatator eliberat de ONRC/actul constitutiv sau orice alt document echivalent care să dovedească forma de înregistrare. Operatorii economici străini vor prezenta documente echivalente emise în țara de rezidență, însoțite de traducerea autorizată în limba română. Obiectul contractului trebuie să aibă corespondent în obiectul de activitate menționat în documentul justificativ. Informațiile cuprinse în documentele prezentate trebuie să fie reale/actuale la data prezentării acestora.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Cifra de afaceri medie anuală
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertanților li se solicită să aibă un nivel al mediei cifrei de afaceri globală (Cm) pentru ultimele 3 exerciții financiare [2023, 2024, 2025], în funcție de data înființării sau începerii activității operatorului economic, de minimum 1.512.989,59 lei. Acest indicator se va obține din media aritmetică a cifrelor de afaceri din ultimele trei exerciţii financiare disponibile, menționate în anunțul de participare: Cm= (Ca1+Ca2+Ca3)/3. Atunci când Operatorul Economic s-a înființat sau și-a început activitatea în unul din cei 3 ani financiari pentru care se solicită informații, operatorul economic în cauză va include informații despre cifra de afaceri pentru exercițiile financiare încheiate până la momentul completării DUAE. Modalitatea de îndeplinire: Operatorii economici participanți la procedura de atribuire (ofertant/ofertant asociat/terț susținător) vor completa DUAE conform art. 193 alin. (1) din Legea 98/2016). La solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor va prezenta documente justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE. Acestea pot fi: bilanțuri contabile, situații financiare sau extrase din situațiile financiare sau orice alte documente pe care autoritatea contractantă le consideră adecvate”. Operatorilor economici li se solicită informaţii privind susţinerea unui/unor terţ/terţi. Ofertantul va prezenta informații cu privire la existența unei susțineri de terță parte, în cazul în care ofertantul iși demonstrează capacitatea economică și financiară sau capacitatea tehnică și/sau profesională invocând și sustinerea acordată de catre o altă persoană, atunci acesta are obligatia de a dovedi sustinerea de care beneficiază prin prezentarea unui angajament ferm al persoanei respective. Angajamentul trebuie sa fie explicit, scris și neconditionat, precizând fără echivoc cerinta pentru care tertul întelege să acorde susținerea, precum și modalitatea concretă de acordare a sustinerii, în condițiile legii. Odată cu angajamentul de sustinere, ofertantul are obligatia să prezinte documente transmise acestuia de către tertul/tertii sustinator/sustinatori, din care sa rezulte modul efectiv prin care tertul/tertii sustinator/sustinatori va/vor asigura îndeplinirea propriului angajament de susținere, documente care se vor constitui ca anexe la respectivul angajament. Atunci când ofertantul demonstrează îndeplinirea cerintei de calificare legată de capacitatea economică și financiară sau capacitatea tehnică și/sau profesională prin invocarea susținerii acordate de unul sau mai multi terti, capacitatea acestuia/acestora se va cumula cu cea a ofertantului în ceea ce priveste respectiva/ respectivele cerinte. Persoana ce asigură sustinerea tehnică și profeșională nu trebuie sa se afle în situatia care determină excluderea din procedura de atribuire conform prevederilor art. 164, art. 165 și 167 din Legea 98/2016, cu modificările și completările ulterioare. Dacă tertul/tertii nu indeplineste/indeplinesc criteriile relevante privind capacitatea sau se încadrează în unul dintre motivele de excludere prevazute la art. 164, 165 și 167, autoritatea contractanta va solicita, o șingura data, ca operatorul economic sa înlocuiască tertul/tertii sustinător/sustinători. Tertul/tertii sustinător/sustinători, prin Angajament trebuie, în mod explicit, să menționeze că răspund în mod solidar pentru executarea contractului de achiziţie publică/acordului-cadru, în conformitate cu art. 184 din Legea 98/2016, cu modificările și completările ulterioare. Prezentare angajament + documente conform ÎNDRUMARE privind instituția ”terțului susținător” așa cum este aceasta reglementată în art. 182 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, document pus la dispoziție de Agenția Națională pentru Achiziții Publice: https://anap.gov.ro/web/wp-content/uploads/2022/01/Indrumare-tert-sustinator-25.01.2022.pdf
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Referințe despre servicii specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Cerințele minime cu privire la capacitatea tehnică/și sau profesională. Ofertantul trebuie să facă dovada că a prestat în ultimii 3 ani, până la data limită de depunere a ofertei, servicii similare sau superioare din punct de vedere al complexității cu serviciile care fac obiectul prezentei achiziții, în valoare cumulată de minim 1.512.989,59 lei fără TVA, la nivelul unui contract sau a mai multor contracte, cu indicarea valorilor, datelor și a beneficiarilor publici sau privați. Prin servicii similare se înțelege acel tip de servicii aferent obiectului principal al contractului, respectiv servicii ce au presupus consultanță pentru studii de piață. Dacă se decalează termenul de depunere al ofertelor, se va extinde corespunzător (cu zilele de decalare) și perioada aferentă experienței similare. Operatorul economic are dreptul să invoce susținerea unui/ unor terț/ terți în ceea ce privește îndeplinirea criteriilor referitoare la capacitatea tehnică și profesională, indiferent de natura relațiilor juridice existente între operatorul economic și terțul/ terții respectiv/ respectivi. In cazul unei asocieri, cerința privind nivelul minim al experienței similare se consideră îndeplinită la nivelul asocierii. Operatorilor economici li se solicită informaţii privind susţinerea unui/unor terţ/terţi. Ofertantul va prezenta informații cu privire la existența unei susțineri de terță parte, în cazul în care ofertantul iși demonstrează capacitatea economică și financiară sau capacitatea tehnică și/sau profesională invocând și sustinerea acordată de catre o altă persoană, atunci acesta are obligatia de a dovedi sustinerea de care beneficiază prin prezentarea unui angajament ferm al persoanei respective. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: – se va completa DUAE de către toți operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. La solicitarea autoritatii contractante, ofertantul clasat pe prima poziție în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor va prezenta documente justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE. Documente solicitate de Autoritatea Contractantă a fi prezentate în baza prevederilor art. 196, alin. (2) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare si art. 132, alin. (2) din Hotărârea de Guvern nr. 395/2016, cu modificările și completările ulterioare sau art. 66, alin. (1) si (2) din Hotărârea de Guvern nr. 395/2016, cu modificările și completările ulterioare. sau art.196, alin. (1) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare. - certificate/documente emise sau contrasemnate de o autoritate ori de către clientul beneficiar. Dacă se decalează termenul de depunere al ofertelor, se va extinde corespunzător (cu zilele de decalare) și perioada aferentă experienței similare; Documentele prin care operatorii economici pot îndeplini cerinţa privind experienţa similară sunt următoarele, fără a se limita la, enumerarea nefiind cumulativă: - copii ale unor părţi relevante ale contractelor pe care le-au îndeplinit; - certificate de predare-primire; - recomandări; - procese-verbale de recepție; - certificări de bună execuție; - certificate constatatoare; - alte documente relevante). Din aceste documente trebuie sa reiasă: beneficiarul, prețul, cantitatea, perioada (inclusiv data încheierii contractului), serviciile si locul prestarii serviciilor. In cazul in care contractele invocate ca experiența conțin clauze de confidențialitate, care împiedica prezentarea acestora in integralitate, operatorul economic va prezenta paginile din contract si anexele acestuia care conțin referințele privind: părțile contractante, obiectul contractului, durata contractului, prețul contractului si valorile precum si semnăturile/stampila părților. In cazul in care beneficiarul este un client privat si, din motive obiective, operatorul economic nu are posibilitatea obținerii unei certificări/confirmări din partea acestuia, demonstrarea livrărilor se realizează printr-o declarație a operatorului economic. Persoanele juridice străine vor prezenta certificatele/documentele edificatoare în copie lizibila cu semnătură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat, reprezentând documente originale însoțite de traducere autorizată în limba română.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Ministerul Mediului, Apelor si Padurilor
Numărul național de înregistrare: 16335444
Adresa poștală: Strada: Bd. Libertăţii, nr. 12
Cod poștal: 040129
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Victor Giucă
E-mail: victor.giuca@mmediu.ro 📧
Telefon: +40 214089604 📞
URL: https://www.mmediu.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Minister sau orice altă autoritate naţională sau federală
Activitate principală
Mediu
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211213 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
”Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. Nota 1: Nedepunerea DUAE odată cu oferta (inclusiv pentru asociat/terț susținător/ subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabilă. Se vor depune, odată cu DUAE, următoarele documente: angajamentul ferm al terțului sustinător din care rezultă modul efectiv în care se materializează susținerea acestuia, acordul de subcontractare și/sau acordul de asociere, după caz. Nota 2: În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică. Nota 3: În cazul în care ofertanții întâmpină dificultăți de natura tehnică în ceea ce privește transmiterea ofertei în SEAP (documentele justificative ca dovada a informațiilor cuprinse în DUAE, documentele propunerii tehnice și ale propunerii financiare, cât și prețul ofertei în spațiul din SEAP dedicat), rugăm ca aceștia să contacteze operatorul serviciului SEAP. Nota 4: În cazul în care garanția de participare se va constitui prin instrument de garantare emis de o societate de asigurări se va prezenta pe lânga scrisoarea de garanție și polița de asigurare/clauze de garantare/condiții generale, condiții specifice de asigurare, semnată de către asigurator și asigurat. Nota 5: Procedura se va desfășura integral prin mijloace electronice, trasabilitatea acțiunilor aferente atribuirii contractelor de achiziție publică este asigurată implicit de SEAP, astfel toate solicitările de clarificări, totodată și solicitările de clarificări privind documentația de atribuire se vor solicita în SEAP, iar răspunsurile se vor transmite tot prin SEAP. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11 zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 20. Nota 6: Mai mulți operatori economici au dreptul de a se asocia cu scopul de a depune oferta comună, fără a fi obligați să își legalizeze din punct de vedere formal asocierea. În cadrul acordului de asociere trebuie menționate cel puțin următoarele: ca toți asociații își asumă răspunderea colectivă și solidară pentru îndeplinirea contractului; ca liderul asociației este împuternicit să se oblige și să primească instrucțiuni în numele tuturor asociaților; atât pe parcursul derulării procedurii, cât și în cazul desemnării ca și câștigător pe parcursul execuției contractului liderul este responsabil în nume propriu și în numele asocierii pentru îndeplinirea contractului; se vor indica obligatoriu părțile, respectiv categoriile de servicii care urmează a fi executate de fiecare dintre asociat în parte. Nota 7: În cazul în care ofertantul: 1) este o asociere de operatori economici, 2) propune subcontractanți, 3) se bazează pe terți susținători, fiecare operator economic va prezenta câte un DUAE (răspuns) separat, așa cum este specificat mai sus și va include informațiile solicitate. Nota 8: Vă recomandăm să aveți în vedere ÎNDRUMAREA privind instituția ”terțului susținător” așa cum este aceasta reglementată în art. 182 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu completarile si modificarile ulterioare, document pus la dispoziție de Agenția Națională pentru Achiziții Publice: https://anap.gov.ro/web/wp-content/uploads/2022/01/Indrumare-tert-sustinator-25.01.2022.pdf Nota 9: ”Ofertanții (ofertanți individuali/asociați/subcontractanți/terți susținători) nu trebuie să se afle în situațiile de excludere prevăzute la art. 164 și art. 165 din Legea nr. 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 alin. (1) din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum: - certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.), valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal. Pentru sediile secundare/punctele de lucru, cerinţa se va putea demonstra printr-o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate; - cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv; - după caz, documentele prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016; - alte documente edificatoare, după caz. Pentru persoanele juridice străine se vor prezenta documente echivalente emise de autoritățile din țara de rezidență. În cazul în care în țara de rezidență a operatorului economic nu se emit astfel de documente, se poate prezenta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe proprie răspundere, o declarație autentică dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau juridice sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens pentru situațiile descrise la art. 164 și art. 165 din Legea 98/2016.”.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Remediile și căile de atac împotriva măsurilor luate în cadrul achiziției publice se soluționează de către Consiliului Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor conform procedurii prevăzute de Legea nr. 101/2016 privind remediile şi căile de atac în materie de atribuire a contractelor de achiziţie publică, a contractelor sectoriale şi a contractelor de concesiune de lucrări şi concesiune de servicii, precum şi pentru organizarea şi funcţionarea CNSC
Arată mai mult
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 161-578772 (2026-08-20)