Servicii de formare profesională pentru consolidarea competențelor în domeniul performanței fondurilor UE - cod SMIS 318850

Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene

Obiectul achiziției este furnizarea unui pachet integrat de servicii de formare profesională pentru consolidarea competențelor beneficiarilor fondurilor europene și ale personalului din sistemul de management și control în domeniul indicatorilor, al cadrului de performanță și al colectării, prelucrării, analizei și utilizării datelor. Contractul cuprinde două activități complementare de formare profesională: a) program de formare profesională destinat personalului implicat în elaborarea și implementarea proiectelor finanțate din fondurile Politicii de Coeziune; b) program de perfecționare profesională destinat personalului din sistemul de management și control, în domeniul prelucrării și analizei statistice a datelor, proiectat și desfășurat prin utilizarea unui software statistic specializat. Se solicită operatorilor economici să-și păstreze valabilitatea ofertei 6 luni de la data limită de depunere a ofertelor. Durata contractului: 24 luni de la momentul semnării contractului de către ultima parte Valoarea estimata: 1.680.230,40 lei, exclusiv TVA Garanția de participare : Nu este cazul. Garanția de bună execuție: se solicită constituirea garanției de bună execuție în valoare de 10 % din valoarea contractului fără TVA. În conformitate cu prevederile art. 154 alin. (3) și alin (4) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, având în vedere specificul serviciilor ce fac obiectul prezentei achiziții, în scopul asigurării autorității contractante privind îndeplinirea cerințelor calitative a serviciilor și în perioada convenită a contractului, se consideră necesară constituirea garanției de bună execuție a contractului de către operatorul economic semnatar al contractului. Potrivit art. 154 alin. (3) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, se stabileste valoarea garanției de bună execuție prin raportare la complexitatea contractului într-un cuantum corespunzător unui procent de 10% din valoarea contractului, fără TVA. Perioada de valabilitate a garanţiei de bună execuție va fi egală cu durata contractului. Data limită pentru depunerea ofertei: 05.10.2026 (minim 30 zile de la data transmiterii spre publicare), ora 23:59 la adresa de e-mail lucian.mihai@mfe.gov.ro. Data limită pentru transmiterea solicitărilor de clarificări: 15.09.2026, ora 23:59. Data la care autoritatea contractantă va răspunde consolidat la solicitările de clarificări: 24.09.2026, ora 23:59. Toate informatiile privind participarea la prezenta procedura, precum si setul de documente aferente se regasesc pe site-ul MIPE ( https://mfe.gov.ro/invitatii-de-participare/ ) la sectiunea Interes Public/Achizitii publice/Invitatii de participare. Toate clarificarile/modificarile la documentatia de atribuire se vor publica pe site¬ul MIPE, in aceeasi sectiune. Ca atare operatorii economici interesati vor consulta site¬ul MIPE pentru informatii complete legate de prezenta procedura.

Termen limită

Deadline 2026-10-05

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-09-02 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-09-02)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Servicii de formare profesională pentru consolidarea competențelor în domeniul performanței fondurilor UE - cod SMIS 318850
Scurtă descriere:
Obiectul achiziției este furnizarea unui pachet integrat de servicii de formare profesională pentru consolidarea competențelor beneficiarilor fondurilor europene și ale personalului din sistemul de management și control în domeniul indicatorilor, al cadrului de performanță și al colectării, prelucrării, analizei și utilizării datelor. Contractul cuprinde două activități complementare de formare profesională: a) program de formare profesională destinat personalului implicat în elaborarea și implementarea proiectelor finanțate din fondurile Politicii de Coeziune; b) program de perfecționare profesională destinat personalului din sistemul de management și control, în domeniul prelucrării și analizei statistice a datelor, proiectat și desfășurat prin utilizarea unui software statistic specializat. Se solicită operatorilor economici să-și păstreze valabilitatea ofertei 6 luni de la data limită de depunere a ofertelor. Durata contractului: 24 luni de la momentul semnării contractului de către ultima parte Valoarea estimata: 1.680.230,40 lei, exclusiv TVA Garanția de participare : Nu este cazul. Garanția de bună execuție: se solicită constituirea garanției de bună execuție în valoare de 10 % din valoarea contractului fără TVA. În conformitate cu prevederile art. 154 alin. (3) și alin (4) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, având în vedere specificul serviciilor ce fac obiectul prezentei achiziții, în scopul asigurării autorității contractante privind îndeplinirea cerințelor calitative a serviciilor și în perioada convenită a contractului, se consideră necesară constituirea garanției de bună execuție a contractului de către operatorul economic semnatar al contractului. Potrivit art. 154 alin. (3) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, se stabileste valoarea garanției de bună execuție prin raportare la complexitatea contractului într-un cuantum corespunzător unui procent de 10% din valoarea contractului, fără TVA. Perioada de valabilitate a garanţiei de bună execuție va fi egală cu durata contractului. Data limită pentru depunerea ofertei: 05.10.2026 (minim 30 zile de la data transmiterii spre publicare), ora 23:59 la adresa de e-mail lucian.mihai@mfe.gov.ro. Data limită pentru transmiterea solicitărilor de clarificări: 15.09.2026, ora 23:59. Data la care autoritatea contractantă va răspunde consolidat la solicitările de clarificări: 24.09.2026, ora 23:59. Toate informatiile privind participarea la prezenta procedura, precum si setul de documente aferente se regasesc pe site-ul MIPE ( https://mfe.gov.ro/invitatii-de-participare/ ) la sectiunea Interes Public/Achizitii publice/Invitatii de participare. Toate clarificarile/modificarile la documentatia de atribuire se vor publica pe site¬ul MIPE, in aceeasi sectiune. Ca atare operatorii economici interesati vor consulta site¬ul MIPE pentru informatii complete legate de prezenta procedura.
Arată mai mult
Tipul de contract: Servicii
Produse/servicii: Servicii de formare profesională 📦
Valoarea estimată fără TVA: 1680230.4 RON 💰
Descriere
Titlu: Servicii de formare profesională pentru consolidarea competențelor în domeniul performanței fondurilor UE
Descrierea achiziției publice:
Obiectul achiziției este furnizarea unui pachet integrat de servicii de formare profesională pentru consolidarea competențelor beneficiarilor fondurilor europene și ale personalului din sistemul de management și control în domeniul indicatorilor, al cadrului de performanță și al colectării, prelucrării, analizei și utilizării datelor. Contractul cuprinde două activități complementare de formare profesională: a) program de formare profesională destinat personalului implicat în elaborarea și implementarea proiectelor finanțate din fondurile Politicii de Coeziune; b) program de perfecționare profesională destinat personalului din sistemul de management și control, în domeniul prelucrării și analizei statistice a datelor, proiectat și desfășurat prin utilizarea unui software statistic specializat.
Arată mai mult
Produse/servicii suplimentare: Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 24 luni
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Toate informatiile privind participarea la prezenta procedura, precum si setul de documente aferente se regasesc pe site-ul MIPE ( https://mfe.gov.ro/invitatii-de-participare/ ) la sectiunea Interes Public/Achizitii publice/Invitatii de participare.
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001
Descriere
Locul principal sau locul de desfășurare: Alte localitati din tara
Adresa poștală: Str. Menuetului nr. 7
Cod poștal: 013713
Localitate: București

Procedura
Tipul de procedură
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-05 23:59:00 📅
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni
Condiții de ofertare
Ofertanții pot depune mai multe oferte
Este nevoie de semnătura sau sigiliul electronic(ă) avansat(ă) sau calificat(ă) [conform definiției din Regulamentul (UE) nr. 910/2014]
Este necesară o garanție.
Facturare electronică: Obligatorie
Termenul-limită pentru solicitarea de informații suplimentare: 2026-09-15 23:59:00 📅

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Depozite și garanții solicitate:
Garanția de bună execuție: se solicită constituirea garanției de bună execuție în valoare de 10 % din valoarea contractului fără TVA. În conformitate cu prevederile art. 154 alin. (3) și alin (4) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, având în vedere specificul serviciilor ce fac obiectul prezentei achiziții, în scopul asigurării autorității contractante privind îndeplinirea cerințelor calitative a serviciilor și în perioada convenită a contractului de achiziție publica, se consideră necesară constituirea garanției de bună execuție a contractului de către operatorul economic declarat câștigător. Potrivit art. 154 alin. (3) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, se stabilește valoarea garanției de bună execuție prin raportare la complexitatea contractului într-un cuantum corespunzător unui procent de 10% din valoarea contractului fără TVA. Perioada de valabilitate a garanției va fi egală cu durata contractului. Garanţia de bună execuție se va restitui în termen de 14 zile de la data îndeplinirii de către contractant a obligaţiilor asumate prin contractul de achiziţie publică, dacă autoritatea contractantă nu a ridicat până la acea dată pretenţii asupra ei. Garanția de bună execuție se constituie în termen de 5 zile lucrătoare de la data semnării contractului. Acest termen poate fi prelungit la solicitarea justificată a contractantului, fără a depăşi 15 zile de la data semnării contractului de achiziţie publică. În cazul asocierii de operatori economici garanția de bună execuție se constituie în mod irevocabil, în numele asocierii, menționează că acoperă solidar toți membrii grupului de operatori economici şi se va executa necondiționat, respectiv la prima cerere, în conformitate cu art. 39 şi 40 din Anexa la HG nr. 395/2016 cu modificările și completările ulterioare și devine anexa la contract. Conform art. 39, alin. (5) din Anexa la HG nr. 395/2016 cu modificările si completările ulterioare: ”În cazul în care pe parcursul executării contractului de achiziție publică se suplimentează valoarea acestuia, contractantul are obligația de a completa garanția de bună execuție în corelație cu noua valoare a contractului de achiziție publică”. In cazul constituirii garanției prin virament bancar, contul de garanții este: RO22TREZ7005005XXX013154.
Arată mai mult

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene
Numărul național de înregistrare: 38918422
Cod poștal: 013713
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: achizitii@mfe.gov.ro 📧
Telefon: +40372838800 📞
Adresa profilului de cumpărător: www.mfe.gov.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Minister sau orice altă autoritate naţională sau federală
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://mfe.gov.ro/invitatii-de-participare/ 🌏
URL de participare: https://mfe.gov.ro/invitatii-de-participare/ 🌏
Program fonduri UE: Fondul social european Plus (FSE+) (2021/2027)
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Revizuirea organismului
Nume: Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene
Numărul național de înregistrare: 38918422
Cod poștal: 013713
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: achizitii@mfe.gov.ro 📧
Telefon: +40372838800 📞
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Revizuirea organismului
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 170-606638 (2026-09-02)