Servicii de gestionare şi vânzare a spaţiului publicitar SRR prin reprezentare media – 2 Loturi.

Societatea Romana de Radiodifuziune

Servicii de gestionare şi vânzare a spaţiului publicitar SRR prin reprezentare media, 2 loturi Lotul 1 - Servicii de gestionare şi vânzare a spaţiului publicitar SRR pentru posturile: Radio România Actualități , Radio România Antena Satelor , Radio România Cultural , Radio România Muzical. Lotul 2 - Servicii de gestionare şi vânzare a spaţiului publicitar SRR pentru posturile: Radio România București FM, Radio România Timișoara, Radio România Reșița, Radio România Oltenia – Craiova, Radio România Iași, Radio România Tg. Mureș, Radio România Cluj, Radio România Constanța, Radio România Brașov FM. Operatorii economici pot solicita clarificari pana in a 18-a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor, conf. OUG 107/2017. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor : 18

Termen limită

Deadline 2026-10-06

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-28 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-28)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Servicii de gestionare şi vânzare a spaţiului publicitar SRR prin reprezentare media – 2 Loturi.
Număr de referință: 8296093/2026/2/sp
Scurtă descriere:
Servicii de gestionare şi vânzare a spaţiului publicitar SRR prin reprezentare media, 2 loturi Lotul 1 - Servicii de gestionare şi vânzare a spaţiului publicitar SRR pentru posturile: Radio România Actualități , Radio România Antena Satelor , Radio România Cultural , Radio România Muzical. Lotul 2 - Servicii de gestionare şi vânzare a spaţiului publicitar SRR pentru posturile: Radio România București FM, Radio România Timișoara, Radio România Reșița, Radio România Oltenia – Craiova, Radio România Iași, Radio România Tg. Mureș, Radio România Cluj, Radio România Constanța, Radio România Brașov FM. Operatorii economici pot solicita clarificari pana in a 18-a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor, conf. OUG 107/2017. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor : 18
Arată mai mult
Tipul de contract: Servicii
Produse/servicii: Servicii de comercializare 📦
Valoarea estimată fără TVA: 4 134 000 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 2
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 2

1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Lotul 1 - Servicii de gestionare şi vânzare a spaţiului publicitar SRR pentru posturile: Radio România Actualități , Radio România Antena Satelor , Radio România Cultural , Radio România Muzical.
Valoarea estimată fără TVA: 3 180 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lotul 1 - Servicii de gestionare şi vânzare a spaţiului publicitar SRR pentru posturile: Radio România Actualități , Radio România Antena Satelor , Radio România Cultural , Radio România Muzical.
Locul principal sau locul de desfășurare: Sediul prestatorului
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 24 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 90
Criteriul de calitate (denumire): Factorul 1: Experti cheie
Criteriul de calitate (pondere): 5
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001

2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: Lotul 2 - Servicii de gestionare şi vânzare a spaţiului publicitar SRR pentru posturile: Radio România București FM, Radio România Timișoara, Radio România Reșița, Radio România Oltenia – Craiova, Radio România Iași, Radio România Tg. Mureș, Radio România Cluj, Radio România Constanța, Radio România
Valoarea estimată fără TVA: 954 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lotul 2 - Servicii de gestionare şi vânzare a spaţiului publicitar SRR pentru posturile: Radio România București FM, Radio România Timișoara, Radio România Reșița, Radio România Oltenia – Craiova, Radio România Iași, Radio România Tg. Mureș, Radio România Cluj, Radio România Constanța, Radio România Brașov FM
Arată mai mult
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Echipa dedicata vanzarii spatiului publicitar al SRR
Criteriul de calitate (pondere): 6
Criteriul de calitate (denumire): Echipa dedicată vânzării spaţiului publicitar al SRR
Criteriul de calitate (pondere): 4
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-06 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-06 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-10-06 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorul economic trebuie sa faca dovada inregistrarii la ONRC Certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise în tara de rezidenta, se va prezenta, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Cifra de afaceri medie anuală
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Cifra de afaceri minima anuala a ofertantului in ultimii 3 ani (2023, 2024, 2025), trebuie sa fie cel puţin: Lot 1- 1.590.000 lei Lot 2- 477.000 lei Completare DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar pentru fiecare lot întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Se accepta bilanturile contabile aferente ultimilor 3 ani, inregistrate de organele competente (2023, 2024, 2025) sau extrase de bilant inregistrate la organele competente, iar daca din motive obiective parte din acestea nu sunt disponibile, se vor prezenta alte documente edificatoare.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Referințe despre servicii specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Lista principalelor prestări de servicii similare din ultimii 3 ani (2023, 2024, 2025) – conţinând valori, perioade de prestare, beneficiari, indiferent dacă aceştia din urmă sunt autorităţi contractante sau clienţi privaţi, din care rezultă că a prestat la nivelul a unu sau mai multe contracte, servicii similare a caror valoare cumulata a fost de minim: Lot 1 – 1.590.000 lei, Lot 2 – 477.000 lei. Pentru calculul echivalenţei se va aplica cursul mediu anual lei/altă valută comunicat de BNR, pentru fiecare an în parte. Prestarea de servicii similare se confirmă prin prezentarea unor certificate/documente emise sau contrasemnate de o autoritate ori de către clientul beneficiar. Completare DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv parti relevante din contracte sau recomandari sau certificate constatatoare sau procese verbale sau alte documente. Acestea urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, pentru fiecare lot. Prin servicii similare în cadrul unei proceduri de achiziție publică se înțelege totalitatea prestărilor anterioare realizate de către un ofertant care, fără a fi identice cu obiectul viitorului contract, prezintă aceleași caracteristici esențiale, deservesc aceluiași scop funcțional, tehnologic sau destinații și implică un nivel de complexitate tehnică comparabil, fiind suficiente pentru a demonstra competența și capacitatea tehnică a operatorului economic de a executa viitorul contract.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Informatii cu privire la subcontractanti Ofertantii vor prezenta acordul de subcontractare odata cu oferta si vor completa DUAE pana la data limita de depunere a ofertelor. Documentele justificative indicate in cadrul Acordului de subcontractare din care sa rezulte modul efectiv prin care subcontractantul asigura indeplinirea obligatiilor asumate, se va solicita ofertantului clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, la solicitarea Autoritatii Contractante. Se va completa cate un DUAE separat pentru fiecare dintre respectivii subcontractanti, completat si semnat in mod corespunzator de catre fiecare dintre acestia.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic a încălcat legislația privind dreptul muncii.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Societatea romana de radiodifuziune
Numărul național de înregistrare: RO8296093
Adresa poștală: Strada: G-ral Berthelot, nr. 60-64
Cod poștal: 010171
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Costina gheorghiu
E-mail: costina.gheorghiu@radioromania.ro 📧
Telefon: +40 213031484 📞
URL: https://www.radioromania.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211489 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
DUAE se va complete în SEAP de către operatorii interesaţi. Modalitatea de îndeplinire a cerințelor privind neîncadrarea în motivele de excludere și conflictul de interese o reprezintă completarea DUAE. Referitor la clarificari: Solicitarile de clarificari se vor adresa in limba romana, prin intermediul SEAP, Sectiunea ”Intrebari” din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice iar raspunsurile la acestea vor fi publicate in limba romana, in SEAP la Sectiunea ”Documentatie, clarificari si decizii” din cadrul anuntului de participare. Pentru transmiterea solicitarilor de clarificari operatorii economici trebuie sa se inregistreze in S.E.A.P. (www.e- licitatie.ro): - ca operator economic si ca participant la procedura de atribuire. Comisia de evaluare va transmite solicitarile de clarificare in legatura cu oferta, in limba romana, prin utilizarea facilitatilor tehnice disponibile in SEAP (Sectiunea “Intrebari”). Operatorii economici vor transmite raspunsurile la clarificari si eventualele documente solicitate pe parcursul evaluarii ofertelor, prin intermediul SEAP (Sectiunea “Intrebari”), integral in sectiunea corespunzatoare respectivei solicitari, in format electronic, sub forma unuia sau a mai multor documente/fisiere distincte semnate cu semnatura electronica conform prevederilor Legii nr. 455/2001 privind semnatura electronica. Toate documentele/inscrisurile referitoare la procedura de atribuire, transmise de catre ofertanti (oferta, solicitari de clarificari, raspunsuri la solicitarile de clarificari) vor fi redactate in limba romana sau vor fi prezentate insotite de traducerea autorizata in limba romana. Toate cerintele sunt obligatorii. Data limita de transmitere a raspunsului la clarificari: conform prevederilor art. 160 si 161 din Legea nr. 98/2016. În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mica. Se vor solicita propuneri financiare prin intermediul SEAP, la secţiunea Întrebări/clarificări. În cazul ofertantilor de alta nationalitate decât cea româna, documentele vor fi transmise în limba de origine, însotite de o traducere autorizata a acestora în limba româna. Ofertantii/ nu trebuie sa se regaseasca la art 164, art 165, art 167 din Legea 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: București
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Srr serviciul achizitii
Numărul național de înregistrare: 8296093
Adresa poștală: Str. G-ral Berthelot, nr.60-64, sector 1 Bucuresti,
Cod poștal: 010165,
Orașul poștal: Bucuresti,
E-mail: costina.gheorghiu@radioromania.ro 📧
Telefon: 0213031484 📞
Fax: +40 213149944 📠
URL: http://WWW.SRR.RO 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Termenele de notificare si de exercitare a cailor de atac sunt cele prevazute la art. 8 din Legea nr 101/2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 167-599168 (2026-08-28)