Servicii de proiectare – faza Studiu de fezabilitate a obiectivului de investitii “Aparare de mal fluviul Dunarea km 476-479, comuna Gostinu, judetul Giurgiu”

Administratia Nationala Apele Romane Administratia Bazinala de Apa Arges Vedea

Documentația tehnico-economică faza Studiu de Fezabilitate va fi baza realizării fazei Proiect Tehnic + C.S. + Planul de Securitate și sănătate în muncă, D.E., P.A.C., inclusiv verificarea de specialitate a documentației și asigurarea asistenței tehnice din partea proiectantului pe perioada de execuție a lucrărilor realizată conform planificării stabilite la nivel de Autoritate Contractantă în vederea execuției de lucrări pentru realizarea și punerea în funcțiune a obiectivului de investiții: “Apărare de mal flufiul Dunărea km 476-479, comuna Gostinu, județul Giurgiu”. Promovarea și realizarea obiectivului de investiții prin lucrări care se vor propune de către un proiectant de specialitate în baza Studiului de fezabilitate va conduce la stabilizarea malului, reducerea riscului de inundații în vederea creșterii gradului de protecție a populației, infrastructurii și a obiectivelor socio-economice, precum și protejarea mediului și biodiversității. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile. In cazul in care se solicita clarificari, autoritatea contractanta va raspunde cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Daca este cazul, orice alte modificari ale contractului se fac in conditiile art.221 si 222 din Legea 98/2016 privind achizitii publice si Instructiunii ANAP nr.1/2021.

Termen limită

Deadline 2026-10-07

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-09-01 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-09-01)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Servicii de proiectare – faza Studiu de fezabilitate a obiectivului de investitii “Aparare de mal fluviul Dunarea km 476-479, comuna Gostinu, judetul Giurgiu”
Număr de referință: 24427093202611
Scurtă descriere:
Documentația tehnico-economică faza Studiu de Fezabilitate va fi baza realizării fazei Proiect Tehnic + C.S. + Planul de Securitate și sănătate în muncă, D.E., P.A.C., inclusiv verificarea de specialitate a documentației și asigurarea asistenței tehnice din partea proiectantului pe perioada de execuție a lucrărilor realizată conform planificării stabilite la nivel de Autoritate Contractantă în vederea execuției de lucrări pentru realizarea și punerea în funcțiune a obiectivului de investiții: “Apărare de mal flufiul Dunărea km 476-479, comuna Gostinu, județul Giurgiu”. Promovarea și realizarea obiectivului de investiții prin lucrări care se vor propune de către un proiectant de specialitate în baza Studiului de fezabilitate va conduce la stabilizarea malului, reducerea riscului de inundații în vederea creșterii gradului de protecție a populației, infrastructurii și a obiectivelor socio-economice, precum și protejarea mediului și biodiversității. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 zile. In cazul in care se solicita clarificari, autoritatea contractanta va raspunde cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Daca este cazul, orice alte modificari ale contractului se fac in conditiile art.221 si 222 din Legea 98/2016 privind achizitii publice si Instructiunii ANAP nr.1/2021.
Arată mai mult
Tipul de contract: Servicii
Produse/servicii: Studiu de fezabilitate 📦
Valoarea estimată fără TVA: 826446.28 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Documentația tehnico-economică faza Studiu de Fezabilitate va fi baza realizării fazei Proiect Tehnic + C.S. + Planul de Securitate și sănătate în muncă, D.E., P.A.C., inclusiv verificarea de specialitate a documentației și asigurarea asistenței tehnice din partea proiectantului pe perioada de execuție a lucrărilor realizată conform planificării stabilite la nivel de Autoritate Contractantă în vederea execuției de lucrări pentru realizarea și punerea în funcțiune a obiectivului de investiții: “Apărare de mal flufiul Dunărea km 476-479, comuna Gostinu, județul Giurgiu”.
Arată mai mult
Locul principal sau locul de desfășurare:
Sediul A.B.A. Arges-Vedea din Mun. Pitesti, str. Calea Campulung nr. 6-8, jud. Arges
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Argeş 🏙️
Durata: 2 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 40
Criteriul de calitate (denumire): Experienta profesionala a expertilor – Sef echipa de proiectare
Criteriul de calitate (pondere): 20
Criteriul de calitate (denumire): Experienta profesionala a expertilor – Inginer constructii hidrotehnice
Experienta profesionala a expertilor – Expert de Mediu
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-07 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-07 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-10-07 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Se va completa DUAE în conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile. Documentele justificative sunt: - certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante, cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) la momentul prezentării; - cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv; - după caz, documente prin care se demonstrează faptul că operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016 privind achizițiile publice; - alte documente edificatoare, după caz. În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul / terțul susținător / subcontractantul nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art. 164, 165 și 167, autoritatea contractantă va accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentică dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens.
Arată mai mult
Operatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara rezidentă, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile ce fac obiectul contractului de achiziție publică. Cerința se aplică inclusiv pentru subcontractanți și/sau terți susținători care completează informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE distinct. Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire în conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, prin indicarea globală a faptului ca îndeplinesc cerințele de calificare/selecție. Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea Autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul 1 în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Informațiile cuprinse în certificatul constatator trebuie sa fie reale/actuale la data prezentării documentului. În situația în care vor fi executate părți din contract de către subcontractanți, dovada înregistrării și corespondența activităților principale/secundare din cadrul acestuia cu obiectul achiziției se va prezenta obligatoriu și de către subcontractanți, pentru partea din contract pe care o vor realiza.
Arată mai mult
Evitarea conflictului de interese – declarație privind neîncadrarea în secțiunea a 4-a, capitol II, art. 60 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare (se depune odată cu DUAE) completată cu numele persoanelor cu atribuții de decizie și implicați în procesul de achiziție A.C.: Bogdan-Angelin David – Director; Octavian Tanasescu – Director Economic; Bogdan Florian Gorunescu – Director T.E.M a ISNGA si Investitii; Adrian Moisescu – Director Tehnic MEI-RA; Iulia Patru – Sef Serv. Juridic si Contencios; Gabriel Cornel Rosioru – Serv. Juridic si Contencios; Cătălin Costescu – Șef Serv. MESE (viza CFP); Sanda Mîrțoiu – Șef Serv. Contabilitate (viza CFP); Silviu Ionut Florea – Sef Serv. Investiții; Gabriel Marinescu – Serv. Investiții; Dumitru Pantazi – Serv. Investiții; Alexandru Mirel Olteanu – Serv. Investiții; Carmen Lidia Paun – Serv. Investiții; Filofteia Lungu – Serv. Contabilitate; Delia Lita – Șef Serv. Achiziții; Ancuța Gheorghe – Serv. Achiziții; Florica Tudose – Serv. Achiziții; Camelia Petrisor – Serv. Achiziții, Diana Elena Ene – Serv. Achiziții. Modalitatea de îndeplinire: Autoritatea contractantă va completa formularul de integritate conform art. 5 din Legea nr. 184/2016 privind înstituirea unui mecanism de prevenire a conflictului de interese în procedura de atribuire a contractelor de achiziție publică.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Referințe despre servicii specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Lista principalelor servicii prestate in ultimii 3 ani, continand valorilor, perioade de prestare, beneficiari, indiferent daca acestia din urma sunt autoritati contractante sau clienti privati. Operatorii economici participanti la procedura trebuie sa demonstreze ca in ultimii 3 ani impliniti la data limita de depunere a ofertelor, au dus la bun sfarsit activitati / servicii similare obiectului contractului constand in servicii de proiectare in domeniul constructiilor hidrotehnice in cuantum de minim 800.000,00 lei. Serviciile pot fi prestate la nivelul 1 contract, maxim 5 contracte. Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire în conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, prin indicarea globală a faptului ca îndeplinesc cerințele de calificare/selecție. Asociatul/asociații nominalizați va/vor prezenta distinct DUAE în care se vor cuprinde informațiile solicitate. Următoarele documente justificative care probează îndeplinirea cerinței vor fi prezentate doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor:  certificate/documente emise de beneficiari (in conformitate cu art. 179, lit. b) din Legea 98/2016), semnate de beneficiari, indiferent daca acestia sunt autoritati contractante sau clienti privati;  procesul-verbal de recepție finala sau alte documente din care să reiasă următoarele informații: beneficiarul, valoarea, perioada și locul prestarii;  recomandări/documente constatatoare/contracte prin care se confirmă execuția lucrărilor similare, emise sau contrasemnate de către o autoritate contractantă sau client beneficiar;  alte documente echivalente. Prin solicitarea prezentării documentelor doveditoare privind experiența similară autoritatea contractantă dorește să se asigure că operatorii economici pot îndeplinii obligațiile asumate prin contract; au experiență în domeniu și au executat astfel de lucrări în valoare cumulată de minim valoarea precizată, nivelul fiind stabilit în raport cu valoarea estimată a contractului, astfel încât aceasta să nu fie depașită dar să reprezinte o asigurare suplimentară privind capacitatea ofertantului de a duce la bun sfârșit un astfel de contract. De asemenea, ținând cont de complexitatea contractului, autoritatea contractantă a considerat a fi suficientă valoarea solicitată. Numărul de ani solicitați în vederea demonstrării experienței similare se va calcula prin raportare la data limită de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
1. Informații privind terții susținători, dacă este cazul. În situația în care operatorul economic își demonstrează capacitatea tehnică și/sau profesională invocând susținerea unui/unor terți susținători, în conformitate cu art. 182 alin (1) și (2) din Legea 98/2016, atunci acesta are obligația de a dovedi autorității contractante că a luat toate măsurile necesare pentru a avea acces în orice moment la resursele necesare, prezentând în acest sens un angajament de susținere din partea terțului/terților susținători. Prin semnarea angajamentului de susținere terțul/terții susținători răspund pentru prejudiciile cauzate autorității contractante ca urmare a nerespectării obligațiilor prevăzute în angajament, autoritatea contractantă având posibilitatea de acțiune directă împotriva terțului/terților susținători. Odată cu angajamentul de susținere ofertantul are obligația să prezinte documente transmise acestuia de către terțul/terții susținător/susținători, din care să rezulte modul efectiv prin care terțul/terții susținător/susținători va/vor asigura îndeplinirea propriului angajament de susținere, documente care se vor constitui anexe la respectivul angajament. Terțul/terții susținător/susținători răspund împreună cu operatorul economic, în mod solidar, pentru executarea contractului. - Modalitatea de îndeplinire: Terțul/terții susținători va/vor completa DUAE în conformitate cu prevederile art. 193, alin. (1) si (2) din Legea nr. 98/2016 la care se atașează și angajamentul ferm de susținere al terțului/terților susținător/susținători din care trebuie să rezulte modul efectiv în care terțul/terții susținători vor asigura îndeplinirea angajamentului. 2. Informații privind asocierea, dacă este cazul. În cazul în care mai mulți operatori economici participă în comun la procedura de atribuire, îndeplinirea criteriilor privind capacitatea tehnică și profesională se demonstrează prin luarea în considerare a resurselor tuturor membrilor asocierii, iar autoritatea contractantă solicită acestora să răspundă în mod solidar pentru executarea contractului de achiziție publică. În cazul în care mai mulți operatori economici participă în comun la procedura de atribuire, aceștia pot beneficia de susținerea unui terț în ceea ce privește îndeplinirea criteriilor referitoare la capacitatea tehnică și profesională. - Modalitatea de îndeplinire: În cazul unei oferte comune, se va completa și prezenta DUAE inclusiv de către asociați, în conformitate cu prev. art. 193, alin. (1) din Legea nr. 98/2016. Odată cu DUAE se va depune și acordul de asociere. Pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței doar ofertantul clasat pe primul loc va prezenta propriile documente de calificare, deoarece criteriile de calificare referitoare la situația personală a ofertantului trebuie respectate de fiecare asociat în parte; criteriile de calificare referitoare la capacitatea de exercitare a activității profesionale trebuie respectate de fiecare asociat în parte pentru partea de contract pe care o realizează. Capacitatea tehnică și/sau profesională se demonstrează prin luarea în considerare a resurselor tuturor membrilor asocierii. Cerința se va considera îndeplinită în mod cumulativ. 3. Informații privind subcontractanții, dacă este cazul. În cazul în care ofertantul utilizează, pentru îndeplinirea criteriului de calificare capacitatea unui/unor subcontractant/subcontractanți se va prezenta câte un formular DUAE separat pentru fiecare din respectivii subcontractanți, completat și semnat în mod corespunzător de către fiecare dintre aceștia. Deasemenea, ofertantul are obligația de a preciza partea/părțile din contract pe care urmează să le subcontracteze, precum și datele de identificare a subcontractanților propuși. - Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire în conformitate cu art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, separat pentru fiecare dintre respectivii subcontractanți. Odata cu DUAE se va prezenta și acordul/acordurile de subcontractare. NOTA: Documentele justificative (certificate/documente/contracte/procese verbale) care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Operatorii economici vor confirma îndeplinirea cerinței, prin bifarea corespunzătoare în Partea IV: Criteriile de selecție, a secțiunii „Indicație globală pentru toate criteriile de selecție” din DUAE.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Plata contravalorii serviciilor de proiectare se va efectua astfel: - 50% din valoarea contractului dupa emiterea avizului C.T.E. A.B.A. Arges-Vedea; - 25% din valoarea contractului dupa emiterea avizului C.T.E. A.N.A.R.; - 25% din valoarea contractului dupa aprobarea indicatorilor tehnico-economici de catre M.M.A.P.
Arată mai mult
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Administratia nationala apele romane administratia bazinala de apa arges vedea
Numărul național de înregistrare: RO24427093
Adresa poștală: Strada: Câmpulung, nr. 6-8
Cod poștal: 110147
Orașul poștal: Pitesti
Regiune: Argeş 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Delia lita
E-mail: delia.lita@daav.rowater.ro 📧
Telefon: +40 740315616 📞
Fax: +40 248220878 📠
URL: https://arges-vedea.rowater.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Minister sau orice altă autoritate naţională sau federală
Activitate principală
Mediu
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211581 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Comunicarea privind rezultatul procedurii va fi transmisă prin SEAP sau prin utilizarea uneia din următoarele modalități de comunicare: fax/email. Autoritatea contractantă are dreptul de a solicita ofertanților, în circumstanțe excepționale, înainte de expirarea perioadei de valabilitate a ofertei, prelungirea acestei perioade. În cazul extinderii perioadei de valabilitate a ofertei, perioada de valabilitate a garanției de participare va fi prelungită în mod corespunzator. Ofertantul are obligația de a comunica autorității contractante dacă este sau nu de acord cu prelungirea perioadei de valabilitate a ofertei. Ofertantul care nu este de acord cu prelungirea perioadei de valabilitate a ofertei se considera ca și-a retras oferta, fără ca acest fapt sa atragă pierderea garanției de participare. În situația în care doi sau mai mulți operatori economici ale căror oferte au fost declarate admisibile din punct de vedere juridic, tehnic și economico-financiar de către autoritatea contratantă, au ofertat prețurile cele mai mici egale, autoritatea contractantă va solicita numai acelor operatori depunerea de noi oferte de preț, pe SEAP în secțiunea "Clarificări". Operatorii economici au dreptul să îmbunătățească prețul ofertat anterior, urmând ca oferta care conține noul preț cel mai scăzut să fie declarată câștigătoare. Ofertantul va prezenta o declarație prin care acceptă clauzele contractuale cuprinse în modelul de contract din documentația de atribuire (în caz contrar se consideră acceptul tacit al acestora). În situația în care sunt obiecțiuni la proiectul de contract, respectiv modificări ale clauzelor contractuale sau adăugarea unor clauze noi, eventualele propuneri de modificare/completare/eliminare de clauze contractuale vor fi formulate în scris cu justificări și vor fi transmise autorității contractante respectând termenele prevăzute de art. 161 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice cu completările și modificările ulterioare. Pentru demonstrarea îndeplinirii criteriilor de calificare, ofertantul are dreptul de a depune în SEAP doar formularul DUAE, un document unic de achiziție european, însoțit de o declarație privind neîncadrarea în art. 60 din Legea 98/2016 a achizițiilor publice, urmând ca autoritatea contractantă să solicite ofertantului câstigător completarea documentelor solicitate prin documentația de atribuire. Se va completa DUAE de către ofertanții participanți la procedura de atribuire, prin indicarea globală a faptului că îndeplinesc cerințele de calificare și selecție. În cazul în care uzează de acest drept prevăzut la art.193 din Legea 98/2016 privind achizițiile publice, ofertantul declarat câștigător are obligația de a prezenta /completa certificatele/documentele edificatoare care probează /confirmă îndeplinirea cerințelor de calificare, atunci când primește din partea autorității contractante o solicitare în acest sens, în termen de 7 zile lucrătoare de la data solicitării. Cerințele tehnice definite la nivelul anunțului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la mărci, brevete, tipuri, la o origine sau la o producție/metoda specifică de fabricație/prestare/execuție, vor fi înțelese ca fiind însoțite de mențiunea ”sau echivalent”. NOTĂ: 1. În cazul in care au loc modificări revizuiri contractuale, Autoritatea contractantă își rezerva dreptul de a aplica prevederile art 221 alin (1) lit.c) din Legea 98/2016, actualizată. Ofertanții din cadrul acestei proceduri acceptă că autoritatea contractantă și/sau finanțatorul nu pot fi considerate răspunzatoare pentru vreun prejudiciu în cazul anulării procedurii de atribuire, indiferent de natura acestuia și indiferent dacă autoritatea contractanta și/sau finanțatorul au fost notificate asupra existenței unui asemenea prejudiciu. Ofertanții din cadrul acestei proceduri își asumă întreaga răspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situația aplicării clauzei suspensive. 2. Termenele prevăzute în documentele achiziției vor fi actualizate în graficul de activități, în funcție de implementarea contractului de servicii, la solicitarea beneficiarului.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 218900745 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Serviciul Juridic si Contencios
Numărul național de înregistrare: RO24427093_3
Adresa poștală: Strada Calea Câmpulung, Nr. 6-8
Cod poștal: 110147
Orașul poștal: Pitesti
Regiune: Argeş 🏙️
E-mail: gabriel.rosioru@daav.rowater.ro 📧
Telefon: 0248223449 📞
Fax: 0248220878 📠
URL: https://arges-vedea.rowater.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare: Conform prevederilor Legii nr.101/2016, actualizata.
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 169-605358 (2026-09-01)