Servicii de retrodigitalizare a arhivei

Directia Generala Impozite si Taxe Locale Sector 3

Obiectul prezentei achiziții îl constituie achiziția de servicii specializate de retrodigitalizare a documentelor aferente arhivei fizice deținute de Direcția Generală Impozite și Taxe Locale Sector 3, pentru un volum estimat de 10.000 metri liniari de arhivă. Serviciile solicitate au ca scop conversia documentelor din format fizic în format digital, precum și asigurarea conformității arhivistice și tehnice a acestora, în vederea implementării unui sistem eficient de administrare electronică a documentelor, care să asigure accesul rapid, securizat și legal la informațiile stocate. Serviciile care fac obiectul achiziției includ, fără a se limita la, următoarele activități: - preluarea, manipularea și organizarea documentelor fizice existente în arhiva instituției; - scanarea documentelor la parametri tehnici care să asigure lizibilitatea, integritatea și fidelitatea reproducerii digitale; - indexarea și asocierea metadatelor aferente fiecărui document sau dosar, în vederea facilitării identificării și regăsirii rapide a informațiilor; - organizarea structurată a documentelor digitale, astfel încât acestea să poată fi integrate în sistemele informatice existente de management electronic al documentelor; - verificarea calității imaginilor și a corectitudinii indexării, pentru asigurarea unui nivel ridicat de acuratețe și conformitate; - predarea documentelor fizice, împreună cu arhiva digitală rezultată Rezultatul final al contractului va consta în: - documente digitalizate și indexate, organizate într-o structură logică și coerentă; - un fond arhivistic organizat și ușor accesibil, care permite regăsirea rapidă a documentelor și integrarea acestora în fluxurile electronice de lucru ale instituției. Prin realizarea acestei achiziții se urmărește crearea unei arhive structurale și digitalizate, care să asigure transparența, securitatea informațiilor, eficiența operațională și conformitatea cu reglementările legale aplicabile în domeniul arhivistic și al gestionării documentelor.

Termen limită

Deadline 2026-09-28

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-24 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-24)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Servicii de retrodigitalizare a arhivei
Număr de referință: 41585182_2026_PAAPD1635649
Scurtă descriere:
Obiectul prezentei achiziții îl constituie achiziția de servicii specializate de retrodigitalizare a documentelor aferente arhivei fizice deținute de Direcția Generală Impozite și Taxe Locale Sector 3, pentru un volum estimat de 10.000 metri liniari de arhivă. Serviciile solicitate au ca scop conversia documentelor din format fizic în format digital, precum și asigurarea conformității arhivistice și tehnice a acestora, în vederea implementării unui sistem eficient de administrare electronică a documentelor, care să asigure accesul rapid, securizat și legal la informațiile stocate. Serviciile care fac obiectul achiziției includ, fără a se limita la, următoarele activități: - preluarea, manipularea și organizarea documentelor fizice existente în arhiva instituției; - scanarea documentelor la parametri tehnici care să asigure lizibilitatea, integritatea și fidelitatea reproducerii digitale; - indexarea și asocierea metadatelor aferente fiecărui document sau dosar, în vederea facilitării identificării și regăsirii rapide a informațiilor; - organizarea structurată a documentelor digitale, astfel încât acestea să poată fi integrate în sistemele informatice existente de management electronic al documentelor; - verificarea calității imaginilor și a corectitudinii indexării, pentru asigurarea unui nivel ridicat de acuratețe și conformitate; - predarea documentelor fizice, împreună cu arhiva digitală rezultată Rezultatul final al contractului va consta în: - documente digitalizate și indexate, organizate într-o structură logică și coerentă; - un fond arhivistic organizat și ușor accesibil, care permite regăsirea rapidă a documentelor și integrarea acestora în fluxurile electronice de lucru ale instituției. Prin realizarea acestei achiziții se urmărește crearea unei arhive structurale și digitalizate, care să asigure transparența, securitatea informațiilor, eficiența operațională și conformitatea cu reglementările legale aplicabile în domeniul arhivistic și al gestionării documentelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Servicii
Produse/servicii: Servicii de arhivare 📦
Valoarea estimată fără TVA: 7 000 000 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Obiectul prezentei achiziții îl constituie achiziția de servicii specializate de retrodigitalizare a documentelor aferente arhivei fizice deținute de Direcția Generală Impozite și Taxe Locale Sector 3, pentru un volum estimat de 10.000 metri liniari de arhivă. Serviciile solicitate au ca scop conversia documentelor din format fizic în format digital, precum și asigurarea conformității arhivistice și tehnice a acestora, în vederea implementării unui sistem eficient de administrare electronică a documentelor, care să asigure accesul rapid, securizat și legal la informațiile stocate. Serviciile care fac obiectul achiziției includ, fără a se limita la, următoarele activități: - preluarea, manipularea și organizarea documentelor fizice existente în arhiva instituției; - scanarea documentelor la parametri tehnici care să asigure lizibilitatea, integritatea și fidelitatea reproducerii digitale; - indexarea și asocierea metadatelor aferente fiecărui document sau dosar, în vederea facilitării identificării și regăsirii rapide a informațiilor; - organizarea structurată a documentelor digitale, astfel încât acestea să poată fi integrate în sistemele informatice existente de management electronic al documentelor; - verificarea calității imaginilor și a corectitudinii indexării, pentru asigurarea unui nivel ridicat de acuratețe și conformitate; - predarea documentelor fizice, împreună cu arhiva digitală rezultată Rezultatul final al contractului va consta în: - documente digitalizate și indexate, organizate într-o structură logică și coerentă; - un fond arhivistic organizat și ușor accesibil, care permite regăsirea rapidă a documentelor și integrarea acestora în fluxurile electronice de lucru ale instituției. Prin realizarea acestei achiziții se urmărește crearea unei arhive structurale și digitalizate, care să asigure transparența, securitatea informațiilor, eficiența operațională și conformitatea cu reglementările legale aplicabile în domeniul arhivistic și al gestionării documentelor. Cantitate minimă estimată /an (ml): 2.000 Cantitate maximă estimată /an (ml): 5.000 Cantitate minimă estimată /2ani (ml): 4.000 Cantitate maximă estimată /2ani (ml): 10.000
Arată mai mult
Produse/servicii suplimentare: Locul principal sau locul de desfășurare:
Locația pentru desfășurarea activităților aferente acordului-cadru, respectiv locul de prestare a serviciilor, este spațiul în care este depozitată arhiva autorității contractante. Activitățile de retrodigitalizare se vor desfășura într-un spațiu pus la dispoziția Prestatorului de către Direcția Generală de Impozite și Taxe Locale Sector 3, destinat exclusiv acestei activități.
Arată mai mult
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 24 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 80
Criteriul de calitate (denumire): Metodologia și planul de lucru propus
Criteriul de calitate (pondere): 10
Criteriul de calitate (denumire): Rezoluție optică ofertată
Criteriul de calitate (pondere): 2.5
Criteriul de calitate (denumire): Acuratețea OCR garantată
Criteriul de calitate (pondere): 2
Criteriul de calitate (denumire): Formate de livrare și standarde de metadate
Criteriul de calitate (pondere): 1.5
Criteriul de calitate (denumire): Managementul calității și al riscurilor
Criteriul de calitate (pondere): 4
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru profesional relevant
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertantul va prezenta autorizația emisă de Arhivele Naționale, din care să rezulte în mod explicit tipurile de servicii arhivistice pentru care este autorizat, aceasta fiind valabilă pe întreaga perioadă de derulare a contractului. De asemenea, ofertantul va face dovada înscrierii în Registrul Operatorilor Economici Prestatori de Servicii Arhivistice Autorizați.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Persoane juridice/fizice române: Certificat Constatator eliberat de Oficiul National al Registrului Comertului din care sa reiasa ca operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal cosntituit, ca nu se afla in niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile ce fac obiectul contractului. În cazul unei asocieri, fiecare asociat este obligat sa prezinte acest document. Se va completa DUAE, urmand ca documentele justificative care demonstreaza cele asumate prin DUAE sa fie prezentate doar de catre ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, la solicitarea autoritatii contractante. Pentru persoane juridice/fizice străine: - Documente care dovedesc o forma de înregistrare/atestare ori apartenţa din punct de vedere profesional, în conformitate cu prevederile legale din ţara în care ofertantul este rezident (documentele vor fi prezentate în copie certificată „conform cu originalul”, semnate şi ştampilate de reprezentantul legal şi traducerea autorizată în limba romană). Se va completa DUAE, urmand ca documentele justificative care demonstreaza cele asumate prin DUAE sa fie prezentate doar de catre ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, la solicitarea autoritatii contractante. În cazul depunerii unei oferte în asociere, fiecare asociat are obligaţia de a demonstra îndeplinirea cerinţei. Documentele emise într-o altă limbă decât română trebuie să fie însoţite de traducerea autorizată în limba română.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Referințe despre servicii specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Lista principalelor servicii similare prestate în ultimii 3 ani, cu valoare cumulată de minimum 1.400.000,00 lei fără TVA. Prin servicii similare se înțeleg serviciile de retrodigitalizare, digitizare, scanare, OCR, indexare și procesare a documentelor și/sau gestionare a arhivelor electronice, comparabile ca natură și complexitate cu obiectul contractului. Se va completa DUAE, urmand ca documentele justificative (proces verbal de receptie/factura semnata de beneficiar/document constatator) care demonstreaza cele asumate prin DUAE sa fie prezentate doar de catre ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, la solicitarea autoritatii contractante.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Calificări educaționale și profesionale relevante
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertantul trebuie să facă dovada că dispune sau va dispune de personalul de specialitate necesar prestării serviciilor, care să îndeplinească cumulativ cerințele minime prevăzute la secțiunea 7 din Caietul de sarcini, respectiv: - Coordonator de proiect – expert cu studii superioare finalizate prin diplomă de licență, cu o experiență generală de cel puțin 5 ani, dintre care cel puțin 3 ani ca manager de proiect. Calificare profesională ca Manager de proiect. - Expert arhivare electronică – expert cu studii superioare finalizate prin diplomă de licență, cu o experiență generală de cel puțin 5 ani, dintre care cel puțin 3 ani ca expert în activități de realizare a arhivării electronice a documentelor. - Expert arhivist – expert cu studii superioare finalizate prin diplomă de licență, cu o experiență generală de cel puțin 5 ani, dintre care cel puțin 3 ani ca arhivist. Calificare profesională ca Arhivist. Modalitatea de demonstrare a îndeplinirii cerinței: se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire, cu informațiile aferente experților propuși (nume, calificare, experiență relevantă). Documentele justificative (CV-uri semnate și datate, diplome de studii, certificate/atestate de calificare profesională, precum și documente suport care dovedesc experiența profesională specifică – contracte, recomandări, adeverințe etc.) urmează a fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe locul 1 în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Autorizație sau apartenență la o organizație particulară necesară pentru contracte de servicii
Unelte, instalații sau echipamente tehnice
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Echipamentele de scanare utilizate vor îndeplini următoarele cerințe minime: - vor asigura scanarea duplex (față-verso) într-o singură trecere; - vor permite detecția automată a dimensiunii documentelor; - vor putea procesa hârtie de diferite grosimi; - vor permite scanare simplex și duplex; - vor include posibilitatea de captură foto sau utilizarea unui echipament flat-bed pentru documentele deteriorate, fragile sau sensibile; - vor permite scanarea formatelor A5, A4, A3, A2, A1, A0, precum și A0 cu lungime mai mare de 1 metru. Prestatorul va asigura un număr suficient de echipamente pentru a garanta continuitatea fluxului de procesare, inclusiv în situația defectării unui echipament, prin existența unor echipamente de rezervă sau prin redistribuirea sarcinilor de lucru. Toate echipamentele utilizate vor fi adecvate volumului de documente și vor permite obținerea unor imagini clare, lizibile și conforme cerințelor stabilite în prezentul caiet de sarcini.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: DIRECTIA GENERALA IMPOZITE SI TAXE LOCALE SECTOR 3
Numărul național de înregistrare: 41585182
Adresa poștală: Strada: Sfânta Vineri, nr. 32
Cod poștal: 030205
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Daniela Borangic
E-mail: daniela.borangic@ditl3.ro 📧
Telefon: +40 213247252 📞
URL: https://www.ditl3.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211323 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică. În cazul în care, prin aplicarea acestui sistem vor rezulta în continuare două sau mai multe oferte care se clasează pe locul 1, autoritatea contractanta va recurge la solicitarea de clarificări prin intermediul SEAP, în vederea transmiterii de către operatorii economici de documente care conțin noi prețuri (reofertare de preț). Ulterior, în cazul în care vor continua să subziste situații de natura celor anterior menționate se va reaplica sistemul explicitat în cadrul prezentei note asigurându-se parcurgerea tuturor pașilor stabiliți, până la momentul în care se va realiza departajarea ofertelor pe poziții distincte în clasament. Analiza de catre comisia de evaluare a documentelor prezentate de ofertanti, nu angajeaza din partea acesteia nicio raspundere sau obligatie fata de acceptarea acestor documente ca fiind autentice sau legale si nu inlatura raspunderea exclusiva a ofertantului sub acest aspect. Nu se accepta oferte alternative. În cazul în care Autoritatea contractantă nu poate încheia contractul cu ofertantul a cărui ofertă a fost stabilită ca fiind câștigătoare, din cauza faptului că ofertantul se află într-o situație de forță majoră sau în imposibilitatea fortuită de a executa contractul, atunci autoritatea are dreptul să declare câștigătoare oferta clasată pe locul doi, în condițiile în care aceasta există și este admisibilă. În caz contrar, procedura de atribuire se anulează . Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. Ofertantii, tertii sustinatori si subcontractantii nu trebuie sa se regaseasca in situatiile prevazute la art. 164, 165, 167 din Legea nr. 98/2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul 1 in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Aceste documente pot fi: a) certificate constatatoare privind lipsa datoriilor restante cu privire la plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat, etc.), valabile la momentul prezentarii. b) Cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC/actul constitutiv, valabile la momentul prezentarii. c) Dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art.166 alin (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice. DUAE completat trebuie sa cuprinda bifa privind indicatia globala conform prevederilor art. 193 din Legea 98/2016, ulterior, la solicitarea utoritatii contractante operatorul economic clasat pe primul loc va prezenta documentele justificative/suport. Operatorii economici, pot prezenta orice alte documente edificatoare care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE. Se vor depune, odata cu DUAE, urmatoarele documente: angajamentul ferm al tertului sustinator din care rezulta modul efectiv in care se va materializa sustinerea acestuia, a acordului de subcontractare si/sau a acordului de asociere, dupa caz. Declaratie privind neincadrarea in prevederile art. 59 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice (evitarea conflictului de interese) - Informaţii privind personalul autorităţii contractante care sunt implicate în desfăşurarea procedurii de atribuire: ILIE Petre Iulian – DirectorGeneral, COSTEA Ileana Monica - Director General Adjunct, PĂUNA Mariana Claudia – Şef Serviciul Juridic, Insolvenţǎ şi Executare Silitǎ Persoane Juridice, MICU Valeriu-Florin - Şef Serviciul Constatare Persoane Juridice, BORANGIC Daniela – Şef Serviciul Achiziţii Publice, Amenzi şi Executare Silită Persoane Fizice, KILIN Angela - Şef Serviciul Resurse Umane, Control Intern şi Comunicare Instituţională, NIŢU Adelaida - Compartimentul Economic.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: DIRECTIA GENERALA IMPOZITE SI TAXE LOCALE SECTOR 3
Numărul național de înregistrare: 41585182_3
Adresa poștală: str. Campia Libertati nr. 36, sector 3;
Cod poștal: 030373
E-mail: valentina.radulescu@ditl3.ro 📧
Telefon: +40 759990237 📞
URL: https://www.ditl3.ro/ 🌏
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 163-587088 (2026-08-24)