Studiu privind „Elaborarea rapoartelor bienale cu privire la politicile şi măsurile în domeniul gazelor cu efect de seră şi cu privire la prognoze, conform prevederilor art. 18 din Regulamentul (UE) 2018/1.999”

Ministerul Mediului, Apelor si Padurilor

Studiu privind „Elaborarea rapoartelor bienale cu privire la politicile şi măsurile în domeniul gazelor cu efect de seră şi cu privire la prognoze, conform prevederilor art. 18 din Regulamentul (UE) 2018/1.999”. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11 zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 20.

Termen limită

Termenul de primire a ofertelor a fost de 2026-08-31. Achiziția publică a fost publicată pe 2026-07-27.

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-07-27 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-07-27)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Studiu privind „Elaborarea rapoartelor bienale cu privire la politicile şi măsurile în domeniul gazelor cu efect de seră şi cu privire la prognoze, conform prevederilor art. 18 din Regulamentul (UE) 2018/1.999”
Număr de referință: DGMFIL/115074/01.07.2026
Scurtă descriere:
Studiu privind „Elaborarea rapoartelor bienale cu privire la politicile şi măsurile în domeniul gazelor cu efect de seră şi cu privire la prognoze, conform prevederilor art. 18 din Regulamentul (UE) 2018/1.999”. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11 zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 20.
Arată mai mult
Tipul de contract: Servicii
Produse/servicii: Servicii de elaborare de studii 📦
Valoarea estimată fără TVA: 495 867 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Studiu privind „Elaborarea rapoartelor bienale cu privire la politicile şi măsurile în domeniul gazelor cu efect de seră şi cu privire la prognoze, conform prevederilor art. 18 din Regulamentul (UE) 2018/1.999”
Locul principal sau locul de desfășurare: pe teritoriul Romaniei
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 7 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 15
Criteriul de calitate (denumire): Experiența coordonatorului de proiect/ liderului de echipă
Criteriul de calitate (pondere): 8
Criteriul de calitate (denumire): evaluare Experiența expertului în Politici de combatere a schimbărilor climatice - în domeniul reducerilor de emisii de GES
Experiența expertului cheie în inventare naționale de emisii de GES și în cunoașterea și implementarea metodologiei furnizate de ghidurile IPCC privind estimarea emisiilor de gaze cu efect de seră
Experiența expertului în statistică, modelare matematică şi prognoză economică
Experiența expertului în aplicarea modelelor de calcul specifice estimării prognozelor de emisii GES
Experiența expertului în analiza şi procesarea datelor
Abordarea propusă pentru implementarea contractului
Criteriul de calitate (pondere): 21
Criteriul de calitate (denumire): Resurse (umane şi materiale) şi realizările corespunzatoare fiecărei activităti
Criteriul de calitate (pondere): 16
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-08-31 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-08-31 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-08-31 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertantul va prezenta Certificat constatator sau orice alt document echivalent care sa dovedească forma de înregistrare. Operatorul economic roman va prezenta certificatul constatator eliberat de Oficiul Registrului Comerțului de pe lângă Tribunalul competent teritorial. Din certificatul constatator prezentat trebuie sa rezulte: a) obiectul de activitate al ofertantului; obiectul contractului trebuie sa aibă corespondent în CAEN din certificatul constatator emis de ONRC; b) starea ofertantului; c) persoanele care reprezintă ofertantul în relația cu terții. Informațiile cuprinse în acest document, trebuie sa fie reale/actuale la data prezentării. Operatorii economici straini ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit ca nu se afla in niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. MODALITATI DE INDEPLINIRE Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuirecu informațiile aferente situației lor. Operatorii economici vor prezenta documente relevante care să dovedească forma de înregistrare în registre comerciale (precum și obiectul de activitate) și, după caz, de atestare ori apartenență din punct de vedere profesional, în conformitate cu cerințele legale din țara în care sunt stabiliți, însoțite de traducerea autorizată a acestora în limba romană.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Referințe despre servicii specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Lista principalelor servicii prestate în cursul unei perioade care acoperă cel mult ultimii 3 ani, cu indicarea valorilor, datelor şi a beneficiarilor publici sau privaţi; Ofertantul trebuie să facă dovada că a prestat în ultimii 3 ani, până la data limită de depunere a ofertei, servicii similare sau superioare din punct de vedere al complexității cu serviciile care fac obiectul prezentei achiziții, care au implicat servicii/ consultanță/ asistență tehnică/ studii în domeniul schimbărilor climatice, incluzând activități precum: elaborarea politicilor și măsurilor pentru reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră (GES; aplicarea metodologiilor agreate la nivel european/ internațional pentru estimarea emisiilor GES, emisii aferente sectoarelor economice incluse în inventarele naționale de emisii/rețineri de gaze cu efect de seră; colectare de date pentru inventarierea surselor de emisii/ rețineri de GES; estimarea impactului diferitelor politici și măsuri în reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră; estimare de emisii prognozate de GES utilizând modelarea matematică atât la nivel macroeconomic, cât și la nivelul sectoarelor economice; dezvoltarea inventarelor de emisii de GES la nivelul economiei naționale sau la nivel de sector economic/ instalație; colectarea și procesarea datelor specifice activităților din domeniul combaterii schimbărilor climatice; evaluarea impactului la nivel macroeconomic al măsurilor de atenuare a schimbarilor climatice elaborare de legislație și de rapoarte privind implementarea politicilor și măsurilor de combatere a schimbărilor climatice, cu o valoare cumulată de minimum 495.867,00 fără TVA lei fără TVA la nivelul unui contract sau mai multor contracte.” Dacă se decalează termenul de depunere al ofertelor, se va extinde corespunzător (cu zilele de decalare) și perioada aferentă experienței similare; Operatorul economic are dreptul să invoce susținerea unui/unor terț/terți în ceea ce privește îndeplinirea criteriilor referitoare la capacitatea tehnică și profesională, indiferent de natura relațiilor juridice existente între operatorul economic și terțul/terții respectiv/respectivi. Operatorii economici participanți la procedura de atribuire vor completa DUAE conform art. 193 alin. (1) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare. Modalitate de demonstrare în etapa finală a evaluării (pentru ofertantul a cărui ofertă este clasată pe primul loc). – se vor prezenta documente suport care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE - certificate/documente emise sau contrasemnate de o autoritate ori de către clientul beneficiar. Documentele prin care operatorii economici pot îndeplini cerinţa privind experienţa similară sunt următoarele, fără a se limita la, enumerarea nefiind cumulativă: - copii ale unor părţi relevante ale contractelor pe care le-au îndeplinit; - recomandări; - procese-verbale de recepție; - certificări de bună execuție; - certificate constatatoare; - alte documente relevante. Din aceste documente trebuie sa reiasă: beneficiarul, prețul, cantitatea, perioada (inclusiv data încheierii contractului), serviciile și locul prestării serviciilor. In cazul în care contractele invocate ca experiență conțin clauze de confidențialitate, care împiedică prezentarea acestora în integralitate, operatorul economic va prezenta paginile din contract și anexele acestuia care conțin referințele privind: părțile contractante, obiectul contractului, durata contractului, prețul contractului și valorile precum și semnăturile/ștampila părților. In cazul în care beneficiarul este un client privat și, din motive obiective, operatorul economic nu are posibilitatea obținerii unei certificări/confirmări din partea acestuia, demonstrarea prestărilor se realizează printr-o declarație a operatorului economic. Dacă se vor prezenta ca experiența similară contracte care au ca obiect mai multe tipuri de servicii prestate, atunci ofertantul are obligația sa evidențieze si sa dovedească în mod clar în documentele prezentate care sunt produsele/serviciile de natură a îndeplini cerinta. Operatorii economici care depun ofertă în asociere/grup vor depune câte un DUAE pentru fiecare dintre membrii asocierii/grupului. Asociații nu trebuie să se afle în situația care determină excluderea din procedura de atribuire. Modalitatea preliminară prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Ofertantul va prezenta un Acord sau o scrisoare preliminară de asociere împreună cu DUAE. Operatorii economici participanți la procedura de atribuire (ofertant/ofertant asociat/terț susținător) vor completa DUAE conform art. 193 alin. (2) din Legea 98/2016). Operatorilor economici li se solicită informații privind susținerea unui/unor terț/terți. Ofertantul va prezenta informații cu privire la existența unei susțineri de terță parte, prin prezentarea unui angajament ferm al persoanei respective. Angajamentul trebuie să fie explicit, scris și necondiționat, precizând fără echivoc cerința pentru care terțul înțelege să acorde susținerea, precum și modalitatea concretă de acordare a susținerii, în condițiile legii. Odată cu angajamentul de susținere, ofertantul are obligația să prezinte documente transmise acestuia de către terțul/terții susținător/susținători, din care să rezulte modul efectiv prin care terțul/terții susținător/susținători va/vor asigura îndeplinirea propriului angajament de susținere, documente care se vor constitui ca anexe la respectivul angajament. Persoana ce asigură susținerea nu trebuie sa se afle în situația care determină excluderea din procedura de atribuire conform prevederilor art. 164, art. 165 și 167 din Legea 98/2016. Dacă terțul/terții nu îndeplinește/îndeplinesc criteriile relevante privind capacitatea sau se încadrează în unul dintre motivele de excludere prevăzute la art. 164, 165 și 167, autori
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Ministerul Mediului, Apelor si Padurilor
Numărul național de înregistrare: 16335444
Adresa poștală: Strada: Bd. Libertăţii, nr. 12
Cod poștal: 040129
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Alexandra Nastase
E-mail: alexandra.nastase@mmediu.ro 📧
Telefon: +40 214089604 📞
URL: https://www.mmediu.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Minister sau orice altă autoritate naţională sau federală
Activitate principală
Mediu
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100210313 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Nota 1: Nedepunerea DUAE odată cu oferta (inclusiv pentru asociat/terț susținător/subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabila. Se vor depune, odată cu DUAE, următoarele documente: angajamentul ferm al terțului sustinător din care rezultă modul efectiv în care se materializează susținerea acestuia, acordul de subcontractare si/sau acordul de asociere, după caz. Nota 2: În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică. Nota 3: În cazul în care ofertanții întâmpină dificultăți de natură tehnică în ceea ce privește transmiterea ofertei în SEAP (documentele justificative ca dovada a informațiilor cuprinse în DUAE, documentele propunerii tehnice și ale propunerii financiare, cât și prețul ofertei în spațiul din SEAP dedicat), rugăm ca aceștia să contacteze operatorul serviciului SEAP. Nota 4: În cazul în care garanția de participare se va constitui prin instrument de garantare emis de o societate de asigurări se va prezenta pe lânga scrisoarea de garanție și polița de asigurare/clauze de garantare/condiții generale, condiții specifice de asigurare, semnată de către asigurator și asigurat. Nota 5:Procedura se va desfășura integral prin mijloace electronice, trasabilitatea acțiunilor aferente atribuirii contractelor de achiziție publică este asigurată implicit de SEAP, astfel toate solicitările de clarificări, totodată și solicitările de clarificări privind documentația de atribuire se vor solicita în SEAP, iar răspunsurile se vor transmite tot prin SEAP. Autoritatea contractanta va raspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 20. Nota 6: Mai mulți operatori economici au dreptul de a se asocia cu scopul de a depune oferta comună, fără a fi obligați să își legalizeze din punct de vedere formal asocierea. În cadrul acordului de asociere trebuie menționate cel puțin următoarele: ca toți asociații își asumă răspunderea colectivă și solidară pentru îndeplinirea contractului; ca liderul asociației este împuternicit să se oblige și să primească instrucțiuni în numele tuturor asociaților; atât pe parcursul derulării procedurii, cât și în cazul desemnării ca și câștigător pe parcursul execuției contractului liderul este responsabil în nume propriu și în numele asocierii pentru îndeplinirea contractului; se vor indica obligatoriu părțile, respectiv, categoriile de servicii care urmează a fi executate de fiecare dintre asociat în parte. Nota 7: În cazul în care ofertantul: 1) este o asociere de operatori economici, 2) propune subcontractanți, 3) se bazează pe terți susținători, fiecare operator economic va prezenta câte un DUAE (răspuns) separat, așa cum este specificat mai sus și va include informațiile solicitate.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 143-519477 (2026-07-27)