CL 8 - "Extinderea si reabilitarea sistemelor de alimentare cu apa si canalizare menajera in Sintandrei, Palota, Girisul de Cris, Tarian"
Compania de Apa Oradea S.A.
Extinderea si reabilitarea sistemelor de alimentare cu apa si canalizare menajera in Sintandrei, Palota, Girisul de Cris, Tarian.
Termen limităTermenul de primire a ofertelor a fost de 2012-02-15. Achiziția publică a fost publicată pe 2011-12-12.
FurnizoriUrmătorii furnizori sunt menționați în deciziile de atribuire sau în alte documente de achiziții publice:
Cine? Ce?- • Lucrări auxiliare pentru conducte de apă › Lucrări pentru conducte de alimentare cu apă › Lucrări de construcţii de renovare a conductelor de apă
- • Lucrări auxiliare pentru conducte şi cabluri › Lucrări de construcţii de canalizare de ape reziduale
- • Lucrări de construcţii de conducte, de linii de comunicaţii şi electrice › Lucrări de construcţii de conducte de apă şi de canalizare a apelor reziduale la mare distanţă
Istoricul achizițiilor
| Data | Document |
|---|---|
| 2011-12-12 | Anunţ de participare |
| 2012-02-06 | Informaţii suplimentare |
| 2012-03-09 | Informaţii suplimentare |
| 2012-06-25 | Anunt de atribuire |
Anunţ de participare (2011-12-12)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Lucrări de construcţii de conducte de apă şi de canalizare a apelor reziduale la mare distanţă
Cantitate sau domeniu:
Valoarea totală a achiziției: 52 167 869 💰
Metadate ale anunțului
Limba originală: română 🗣️
Tip de document: Anunţ de participare
Natura contractului: Lucrări
Reglementare: Uniunea Europeană
Vocabular comun privind achizițiile publice (CPV)
Cod: Lucrări de construcţii de conducte de apă şi de canalizare a apelor reziduale la mare distanţă 📦
Procedura
Tip de procedură: licitaţie deschisă
Tip de ofertă: Prezentare ofertă pentru toate loturile
Criterii de atribuire
Cel mai mic preţ
Autoritatea contractantă
Identitate
Țara: România 🇷🇴
Tip de autoritate contractantă: Serviciu de utilități publice
Numele autorității contractante: Compania de Apa Oradea S.A.
Adresa poștală: Duiliu Zamfirescu nr. 3
Cod poștal: 410202
Orașul poștal: Oradea
Contact
Adresă internet: http://www.apaoradea.ro 🌏
E-mail: savav@apaoradea.ro 📧
Telefon: +40 259436934 📞
Fax: +40 259432576 📠
Referință
Date
Data trimiterii: 2011-12-12 📅
Termen-limită de depunere: 2012-02-15 📅
Data publicării: 2011-12-14 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2011/S 240-389763
Se referă la anunț: 2011/S 1-001709
Număr JO-S: 240
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Scurtă descriere:
Durata: 30 luni
Număr de referință: CL 8
Denumirea proiectului sau a programului finanțat de UE:
Locul de desfășurare
Locul principal sau locul de desfășurare: Localitatile Sintandrei, Palota, Girisul de Cris, Tarian din jud. Bihor.
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Capacitatea de exercitare a activității profesionale:
Situația economică și financiară:
Capacitatea tehnică și profesională:
Executarea contractului
Depozite și garanții solicitate:
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul:
Procedura
Perioadă de valabilitate a ofertei: 120 zile
Data deschiderii ofertelor: 2012-02-15 📅
Locul deschiderii: SC. Compania de Apa Oradea SA Str. Duiliu Zamfirescu nr. 3, Sala de sedinte.
Locul: SC. Compania de Apa Oradea SA Str. Duiliu Zamfirescu nr. 3, Sala de sedinte.
Informații despre persoanele autorizate și procedura de deschidere: Reprezentantii legali sau împuternicitii ofertantilor.
Limbi
Limbă: română 🗣️
Autoritatea contractantă
Contact
Punct de contact: Vivianne Sava
E-mail: apaoradea@apaoradea.ro 📧
Adresă internet: www.apaoradea.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: www.e-licitatie.ro 🌏
Referință
Date
Data publicării: 2011-01-04 📅
Identificatori
Tipul publicării anterioare: Periodic_indicative_notice
Numărul comunicării în JO S: 2011/S 1-001709
Informații complementare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, Sector 3
Orașul poștal: Bucuresti
Cod poștal: 030084
Țara: România 🇷🇴
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
Informații privind termenele de introducere a căilor de atac:
Nume: S.C. Compania de Apa Oradea S.A.
Adresa poștală: Str. Duiliu Zamfirescu nr. 3, Compartiment Achizitii Publice
Orașul poștal: Oradea
Cod poștal: 410202
Telefon: +40 259436934-137 📞
Adresă internet: www.apaoradea.ro 🌏
Fax: +40 259432576 📠
Sursa: OJS 2011/S 240-389763 (2011-12-12)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Lucrări de construcţii de conducte de apă şi de canalizare a apelor reziduale la mare distanţă
Cantitate sau domeniu:
Obiect nr. 1 - Extindere si reabilitare sistem de alimentare cu apa si sistem de canalizare menajera in localitatea Santandrei.Obiect nr. 2 - Extindere sistem de alimentare cu apa si sistem de canalizare menajera in localitatea Palota.Obiect nr. 3 - Extindere sistem de alimentare cu apa si sistem de canalizare menajera in localitatea Tarian.Obiect nr. 4 – Extindere sistem de alimentare cu apa si sistem de canalizare menajera in localitatea Girisu de Cris.Fiecare obiect in parte are in componenta urmatoarele lucrari principale:Obiect nr. 1 - Extindere si reabilitare sistem de alimentare cu apa si sistem de canalizare menajera in localitatea Santandrei:Obiect 1.1 - Extindere si reabilitare sistem de alimentare cu apa in localitatea Santandrei:— Statie de pompare amplasata in Oradea (SP Oradea – Santandrei – Tarian),— Conducte de aductiune de la statia de pompare din Oradea catre gospodaria de apa din Santandrei, L = 3506 m,— Extindere gospodarie de apa existenta cu inca un rezervor de inmagazinare, cu capacitatea de 150 mc,— Reabilitare retea de distributie apa potabila, L = 236 m,— Extindere retea de distributie apa potabila, L = 6275 m,— Vane aferente retelei de distributie,— Bransamente la consumatori.Obiect 1.2 - Extindere sistem de canalizare ape uzate menajere in localitatea Santandrei:— Extindere retea de canalizare menajera, L = 19230 m,— Camine de vizitare,— Statii de pompare ape uzate menajere – 5 buc,— Conducte de refulare de la statiile de pompare ape uzate, L = 7511 m,— Racorduri la consumatori.Obiect nr. 2 - Extindere sistem de alimentare cu apa si sistem de canalizare menajera in localitatea Palota:Obiect 2.1 - Extindere sistem de alimentare cu apa in localitatea Palota.— Extindere retea de distributie apa potabila, L = 2755 m,— Vane aferente retelei de distributie,— Bransamente la consumatori.Obiect 2.2 - Extindere sistem de canalizare ape uzate menajere in localitatea Palota:— Extindere retea de canalizare menajera, L = 2759 m,— Camine de vizitare,— Racorduri la consumatori.Obiect nr. 3 - Extindere sistem de alimentare cu apa si sistem de canalizare menajera in localitatea Tarian:Obiect 3.1 - Extindere sistem de alimentare cu apa in localitatea Tarian:— Conducta de aductiune din Santandrei catre noua gospodarie de apa din Tarian, L = 7671 m,— Gospodarie de apa noua, formata din rezervor de inmagazinare cu capacitatea de 2 x 200 mc, statie de clorare si statie de pompare,— Extindere retea de distributie apa potabila, L = 10016 m,— Vane aferente retelei de distributie,— Bransamente la consumatori.Obiect 3.2 - Extindere sistem de canalizare ape uzate menajere in localitatea Tarian:— Extindere retea de canalizare menajera, L = 9953 m,— Camine de vizitare,— Statie de pompare ape uzate menajere – 1 buc.,— Conducta de refulare de la statia de pompare ape uzate, L = 5498 m,— Racorduri la consumatori.Obiect nr. 4 – Extindere sistem de alimentare cu apa si sistem de canalizare menajera in localitatea Girisu de Cris:Obiect 4.1- Extindere sistem de alimentare cu apa in localitatea Girisu de Cris:— Extindere retea de distributie apa potabila, L = 9815 m,— Vane aferente retelei de distributie,— Bransamente la consumatori.Obiect 4.2 - Extindere sistem de canalizare ape uzate menajere in localitatea Girisu de Cris:— Extindere retea de canalizare menajera, L = 8994 m,— Camine de vizitare,— Statie de pompare ape uzate menajere – 1 buc.,— Conducta de refulare de la statia de pompare ape uzate, L = 2129 m,— Racorduri la consumatori.52 167 869
Arată mai mult
Metadate ale anunțului
Limba originală: română 🗣️
Tip de document: Anunţ de participare
Natura contractului: Lucrări
Reglementare: Uniunea Europeană
Vocabular comun privind achizițiile publice (CPV)
Cod: Lucrări de construcţii de conducte de apă şi de canalizare a apelor reziduale la mare distanţă 📦
Procedura
Tip de procedură: licitaţie deschisă
Tip de ofertă: Prezentare ofertă pentru toate loturile
Criterii de atribuire
Cel mai mic preţ
Autoritatea contractantă
Identitate
Țara: România 🇷🇴
Tip de autoritate contractantă: Serviciu de utilități publice
Numele autorității contractante: Compania de Apa Oradea S.A.
Adresa poștală: Duiliu Zamfirescu nr. 3
Cod poștal: 410202
Orașul poștal: Oradea
Contact
Adresă internet: http://www.apaoradea.ro 🌏
E-mail: savav@apaoradea.ro 📧
Telefon: +40 259436934 📞
Fax: +40 259432576 📠
Referință
Date
Data trimiterii: 2011-12-12 📅
Termen-limită de depunere: 2012-02-15 📅
Data publicării: 2011-12-14 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2011/S 240-389763
Se referă la anunț: 2011/S 1-001709
Număr JO-S: 240
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Scurtă descriere:
Extinderea si reabilitarea sistemelor de alimentare cu apa si canalizare menajera in Sintandrei, Palota, Girisul de Cris, Tarian.
Cantitate sau domeniu:
Obiect nr. 1 - Extindere si reabilitare sistem de alimentare cu apa si sistem de canalizare menajera in localitatea Santandrei.
Obiect nr. 2 - Extindere sistem de alimentare cu apa si sistem de canalizare menajera in localitatea Palota.
Obiect nr. 3 - Extindere sistem de alimentare cu apa si sistem de canalizare menajera in localitatea Tarian.
Obiect nr. 4 – Extindere sistem de alimentare cu apa si sistem de canalizare menajera in localitatea Girisu de Cris.
Fiecare obiect in parte are in componenta urmatoarele lucrari principale:
Obiect nr. 1 - Extindere si reabilitare sistem de alimentare cu apa si sistem de canalizare menajera in localitatea Santandrei:
Obiect 1.1 - Extindere si reabilitare sistem de alimentare cu apa in localitatea Santandrei:
— Statie de pompare amplasata in Oradea (SP Oradea – Santandrei – Tarian),
— Conducte de aductiune de la statia de pompare din Oradea catre gospodaria de apa din Santandrei, L = 3506 m,
— Extindere gospodarie de apa existenta cu inca un rezervor de inmagazinare, cu capacitatea de 150 mc,
— Reabilitare retea de distributie apa potabila, L = 236 m,
— Extindere retea de distributie apa potabila, L = 6275 m,
— Vane aferente retelei de distributie,
— Bransamente la consumatori.
Obiect 1.2 - Extindere sistem de canalizare ape uzate menajere in localitatea Santandrei:
— Extindere retea de canalizare menajera, L = 19230 m,
— Camine de vizitare,
— Statii de pompare ape uzate menajere – 5 buc,
— Conducte de refulare de la statiile de pompare ape uzate, L = 7511 m,
— Racorduri la consumatori.
Obiect nr. 2 - Extindere sistem de alimentare cu apa si sistem de canalizare menajera in localitatea Palota:
Obiect 2.1 - Extindere sistem de alimentare cu apa in localitatea Palota.
— Extindere retea de distributie apa potabila, L = 2755 m,
Obiect 2.2 - Extindere sistem de canalizare ape uzate menajere in localitatea Palota:
— Extindere retea de canalizare menajera, L = 2759 m,
Obiect nr. 3 - Extindere sistem de alimentare cu apa si sistem de canalizare menajera in localitatea Tarian:
Obiect 3.1 - Extindere sistem de alimentare cu apa in localitatea Tarian:
— Conducta de aductiune din Santandrei catre noua gospodarie de apa din Tarian, L = 7671 m,
— Gospodarie de apa noua, formata din rezervor de inmagazinare cu capacitatea de 2 x 200 mc, statie de clorare si statie de pompare,
— Extindere retea de distributie apa potabila, L = 10016 m,
Obiect 3.2 - Extindere sistem de canalizare ape uzate menajere in localitatea Tarian:
— Extindere retea de canalizare menajera, L = 9953 m,
— Statie de pompare ape uzate menajere – 1 buc.,
— Conducta de refulare de la statia de pompare ape uzate, L = 5498 m,
Obiect nr. 4 – Extindere sistem de alimentare cu apa si sistem de canalizare menajera in localitatea Girisu de Cris:
Obiect 4.1- Extindere sistem de alimentare cu apa in localitatea Girisu de Cris:
— Extindere retea de distributie apa potabila, L = 9815 m,
Obiect 4.2 - Extindere sistem de canalizare ape uzate menajere in localitatea Girisu de Cris:
— Extindere retea de canalizare menajera, L = 8994 m,
— Conducta de refulare de la statia de pompare ape uzate, L = 2129 m,
Număr de referință: CL 8
Denumirea proiectului sau a programului finanțat de UE:
— Fonduri europene = 76,30 %,
— Co-finantare nationala = 23,70 %, din care:
— de la Buget de Stat: 11,67 %,
— contributie Bugetul Local: 1,80 %,
— credit contractat de Autoritatea Contractanta: 10,23 %.
Locul principal sau locul de desfășurare: Localitatile Sintandrei, Palota, Girisul de Cris, Tarian din jud. Bihor.
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Capacitatea de exercitare a activității profesionale:
Declaratie privind eligibilitatea.
Cazier Fiscal.
Cazier judiciar al companiei.
Declaratie privind neâncadrarea în prevederile art.181 din OUG.nr.34/2006.
Certificat privind plata obligatiilor catre Bugetul…
… General Consolidat de Stat la zi.
… Local la zi.
Declaratie privind calitatea de participant la procedura.
Certificatul de participare la procedura cu oferta independenta.
Declaratie privind neâncadrarea în situatiile prevazute la art.69 ind.1 din OUG.nr.34/2006.
Fisa de informatii generale despre ofertant.
Informatii despre asociati/subcontractori.
Certificat constatator emis de Oficiul Registrului Comertului valabil la data deschiderii ofertelor.
Declaratie privind cifra de afaceri-Informatii generale.
Scrisoare de bonitate bancara (privind datele de identificare, obiectul de activitate, forma juridica de organizare, tipul de capital, indicatorii privind cifra de afaceri).
Bilanturi contabile pentru ultimii 3 ani, respectiv 2008, 2009, 2010, vizate si înregistrate la organul fiscal abilitat sau documente echivalente; acestea vor fi prezentate in copie, semnata de reprezentantul legal si stampilata pe fiecare pagina si având mentiunea "conform cu originalul", sau
Arată mai mult
Rapoartele auditorilor financiari si contabililor autorizati sau cenzori, dupa caz, 31.12.2008, 31.12.2009, 31.12.2010 din care sa rezulte conformitatea sub toate aspectele semnificative a valorilor reprezentand activele circulante, datoriile curente si veniturile din exploatare reflectate in acestea.
Arată mai mult
Cifra de afaceri medie globala pe ultimii 3 (trei) ani, respectiv 2008, 2009, 2010 trebuie sa fie mai mare sau cel putin egala cu 75.000.000 RON.
Dovada ca ofertantul are acces la linii de credit confirmate de banci sau orice alte mijloace financiare suficiente pentru a realiza cash-flow de executie a lucrarilor pentru o perioada de 3 luni, în valoare de minim 3 726 276 RON, suplimentar fata de obligatiile contractuale in desfasurare.
Arată mai mult
Lista principalelor obligatii contractuale în desfasurare.
Ofertantii vor prezenta lista cu lucrarile executate în ultimii 5 ani, care trebuie sa fie de natura si complexitate similara lucrarilor propuse în contract.
Ofertantul trebuie sa fi executat cel putin un contract similar (extindere si /sau reabilitare retele de apa si extindere si/sau reabilitare retele de canalizare) cu valoare cel putin de 40 000 000 RON.
Sau cel mult doua contracte similare (extindere si /sau reabilitare retele de apa si extindere si/sau reabilitare retele de canalizare) cu valoare cumulata cel putin de 40 000 000 RON.
Nota: Experienta similara poate fi indeplinita si prin prezentarea a doua contracte distincte pentru lucrari de retele apa respectiv retele de canalizare cu respectarea celor de mai sus.
Declaratie privind dotarile specifice, utilajele, echipamentul tehnic, mijloace de transport, utilaje pentru constructii, laboratoare si alte mijloace fixe pe care ofertantul se angajeaza sa le foloseasca pentru îndeplinirea contractului.
Informatii generale privind angajatii,informatii privind personalul tehnic de specialitate responsabil pentru executia lucrarilor.
Standard privind sistemele de management al…
… calitatii: Ofertantii au obligatia de a prezenta certificat din seria ISO 9001 sau certificate echivalente.
… mediului: Ofertantii au obligatia de a prezenta certificat din seria ISO 14001 sau certificate echivalente.
Depozite și garanții solicitate:
Garantia de participare 950 000 RON, garantia de buna executie 10 % din valoarea contractului fara TVA.
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Fonduri europene = 76,30 %.
— Co-finantare nationala = 23,70 %, din care:
— de la Buget de Stat: 11,67 %,
— contributie Bugetul Local: 1,80 %,
— credit contractat de Autoritatea Contractanta: 10,23 %.
Asociere conform art. 44 din O.U.G. nr. 34/2006 cu modificarile si completarile ulterioare.
Procedura
Perioadă de valabilitate a ofertei: 120 zile
Data deschiderii ofertelor: 2012-02-15 📅
Locul deschiderii: SC. Compania de Apa Oradea SA Str. Duiliu Zamfirescu nr. 3, Sala de sedinte.
Locul: SC. Compania de Apa Oradea SA Str. Duiliu Zamfirescu nr. 3, Sala de sedinte.
Informații despre persoanele autorizate și procedura de deschidere: Reprezentantii legali sau împuternicitii ofertantilor.
Limbi
Limbă: română 🗣️
Autoritatea contractantă
Contact
Punct de contact: Vivianne Sava
E-mail: apaoradea@apaoradea.ro 📧
Adresă internet: www.apaoradea.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: www.e-licitatie.ro 🌏
Referință
Date
Data publicării: 2011-01-04 📅
Identificatori
Tipul publicării anterioare: Periodic_indicative_notice
Numărul comunicării în JO S: 2011/S 1-001709
Informații complementare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, Sector 3
Orașul poștal: Bucuresti
Cod poștal: 030084
Țara: România 🇷🇴
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
Informații privind termenele de introducere a căilor de atac:
10 zile incepand cu ziua urmatoare luarii la cunostiinta despre un act al aut.contr.considerat nelegal, art.256^2/OUG34/2006.
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: S.C. Compania de Apa Oradea S.A.
Adresa poștală: Str. Duiliu Zamfirescu nr. 3, Compartiment Achizitii Publice
Orașul poștal: Oradea
Cod poștal: 410202
Telefon: +40 259436934-137 📞
Adresă internet: www.apaoradea.ro 🌏
Fax: +40 259432576 📠
Sursa: OJS 2011/S 240-389763 (2011-12-12)
Informaţii suplimentare (2012-02-06)
Obiect
Metadate ale anunțului
Tip de document: Informaţii suplimentare
Referință
Date
Data trimiterii: 2012-02-06 📅
Termen-limită de depunere: 2012-04-10 📅
Data publicării: 2012-02-08 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2012/S 26-041175
Se referă la anunț: 2011/S 240-389763
Număr JO-S: 26
Sursa: OJS 2012/S 026-041175 (2012-02-06)
Obiect
Metadate ale anunțului
Tip de document: Informaţii suplimentare
Referință
Date
Data trimiterii: 2012-02-06 📅
Termen-limită de depunere: 2012-04-10 📅
Data publicării: 2012-02-08 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2012/S 26-041175
Se referă la anunț: 2011/S 240-389763
Număr JO-S: 26
Sursa: OJS 2012/S 026-041175 (2012-02-06)
Informaţii suplimentare (2012-03-09)
Referință
Date
Data trimiterii: 2012-03-09 📅
Data publicării: 2012-03-14 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2012/S 51-081982
Număr JO-S: 51
Sursa: OJS 2012/S 051-081982 (2012-03-09)
Referință
Date
Data trimiterii: 2012-03-09 📅
Data publicării: 2012-03-14 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2012/S 51-081982
Număr JO-S: 51
Sursa: OJS 2012/S 051-081982 (2012-03-09)
Anunt de atribuire (2012-06-25)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea totală a achiziției: 25 280 301,43 💰
Metadate ale anunțului
Tip de document: Anunt de atribuire
Procedura
Tip de ofertă: Nu se aplică
Autoritatea contractantă
Identitate
Numele autorității contractante: Compania de apa Oradea SA.
Referință
Date
Data trimiterii: 2012-06-25 📅
Data publicării: 2012-06-27 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2012/S 121-200500
Număr JO-S: 121
Sursa: OJS 2012/S 121-200500 (2012-06-25)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea totală a achiziției: 25 280 301,43 💰
Metadate ale anunțului
Tip de document: Anunt de atribuire
Procedura
Tip de ofertă: Nu se aplică
Autoritatea contractantă
Identitate
Numele autorității contractante: Compania de apa Oradea SA.
Referință
Date
Data trimiterii: 2012-06-25 📅
Data publicării: 2012-06-27 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2012/S 121-200500
Număr JO-S: 121
Sursa: OJS 2012/S 121-200500 (2012-06-25)
Achiziții noi în categorii conexe 🆕
- Lucrări de construcţii (>20 noi achiziții publice)
- Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice (>20)
- Lucrări de construcţii de conducte, de linii de comunicaţii şi electrice, de autostrăzi, de şosele, de aerodromuri şi de căi ferate; lucrări de nivelare (>20)
- Lucrări de construcţii de conducte, de linii de comunicaţii şi electrice (11)
- Lucrări de conducte de aer comprimat
- Lucrări de construcţii de conducte de apă şi de canalizare a apelor reziduale la mare distanţă (4)
- Lucrări de construcţii de linii de comunicaţii
- Lucrări de construcţii de linii electrice (3)
- Lucrări de construcţii de oleoducte şi de gazoducte (3)
- Lucrări generale de construcţii de conducte (2)