Întretinere, reparare si modernizare a tramei stradale a municipiului Constanta pentru anii 2012, 2013, 2014
Confort Urban S.R.L.
A.C. doreste ca prin contractul ce va fi încheiat sa realizeze lucrari de intretinere, reparare si modernizare a tramei stradale a mun. Constanta, inclusiv marcajele rutiere orizontale si verticale aferente, cât si prestarea serviciilor de proiectare a Documentatiilor tehnice si a detaliilor de executie aferente acestor lucrari.
Termen limităTermenul de primire a ofertelor a fost de 2012-01-06. Achiziția publică a fost publicată pe 2011-11-21.
FurnizoriUrmătorii furnizori sunt menționați în deciziile de atribuire sau în alte documente de achiziții publice:
Cine? Ce?- • Diverse lucrări de îmbrăcare › Lucrări de îmbrăcare a drumurilor › Lucrări de marcaj rutier
- • Lucrări de construcţii de autostrăzi şi de drumuri › Drumuri şi alte suprafeţe pietruite › Lucrări de construcţii de trotuare
- • Lucrări de construcţii de autostrăzi şi de drumuri › Lucrări de construcţii de drumuri
- • Lucrări de construcţii de autostrăzi şi de drumuri › Lucrări de drumuri › Lucrări de întreţinere a drumurilor
- • Servicii de concepţie tehnică › Servicii de proiectare tehnică pentru construcţia de lucrări publice
Istoricul achizițiilor
| Data | Document |
|---|---|
| 2011-11-21 | Anunţ de participare |
| 2012-03-23 | Anunt de atribuire |
Anunţ de participare (2011-11-21)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Lucrări de construcţii de drumuri
Cantitate sau domeniu:
Metadate ale anunțului
Limba originală: română 🗣️
Tip de document: Anunţ de participare
Natura contractului: Lucrări
Reglementare: Uniunea Europeană
Vocabular comun privind achizițiile publice (CPV)
Cod: Lucrări de construcţii de drumuri 📦
Procedura
Tip de procedură: licitaţie deschisă
Tip de ofertă: Prezentare ofertă pentru toate loturile
Criterii de atribuire
Cel mai mic preţ
Autoritatea contractantă
Identitate
Țara: România 🇷🇴
Tip de autoritate contractantă: Autoritate regională sau locală
Numele autorității contractante: Confort Urban S.R.L.
Adresa poștală: Piata Ovidiu nr. 9
Cod poștal: 900745
Orașul poștal: Constanta
Contact
Adresă internet: http://www.conforturban-ct.ro 🌏
E-mail: secretariat@conforturban-ct.ro 📧
Telefon: +40 241614973 📞
Fax: +40 241672299 📠
Referință
Date
Data trimiterii: 2011-11-21 📅
Termen-limită de depunere: 2012-01-06 📅
Data publicării: 2011-11-24 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2011/S 226-366696
Număr JO-S: 226
Informații suplimentare
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Scurtă descriere:
Cantitate sau domeniu:
Număr de referință: 9
Locul de desfășurare
Locul principal sau locul de desfășurare: Municipiul Constanta.
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Capacitatea de exercitare a activității profesionale:
Situația economică și financiară:
Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor:
Capacitatea tehnică și profesională:
Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor:
Executarea contractului
Depozite și garanții solicitate:
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Procedura
Perioadă de valabilitate a ofertei: 90 zile
Data deschiderii ofertelor: 2012-01-06 📅
Locul deschiderii: SC Confort Urban SRL, Constanta, Pta Ovidiu nr. 9, Et II.
Locul: SC Confort Urban SRL, Constanta, Pta Ovidiu nr. 9, Et II.
Informații despre persoanele autorizate și procedura de deschidere:
Limbă: română 🗣️
Autoritatea contractantă
Contact
Punct de contact: Lucia Andrei
Adresă internet: www.conforturban-ct.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: www.e-licitatie.ro 🌏
Referință
Identificatori
Număr de referință atribuit de autoritatea contractantă: 9
Informații suplimentare
Informații complementare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Adresa poștală: Str. Stavropoleus nr. 6, Sector 3
Orașul poștal: Bucuresti
Cod poștal: 030084
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Adresă internet: www.cnsc.ro 🌏
Fax: +40 213104642 📠
Informații privind termenele de introducere a căilor de atac:
Nume: SC Confort Urban SRL
Adresa poștală: Piata Ovidiu nr. 9
Orașul poștal: Constanta
Cod poștal: 900475
Telefon: +40 241672299 📞
Adresă internet: www.conforturban-ct.ro 🌏
Fax: +40 241672299 📠
Sursa: OJS 2011/S 226-366696 (2011-11-21)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Lucrări de construcţii de drumuri
Cantitate sau domeniu:
AC doreste sa incheie contr. de lucrari pentru reparare, întretinere si modernizare trama stradala (inclusiv proiectarea si realizarea marcajelor rutiere aferente) a unei suprafete de 650 000 MP carosabil si 220 000 MP trotuare.182 630 607
Valoarea totală a achiziției: 182 630 607 💰
Metadate ale anunțului
Limba originală: română 🗣️
Tip de document: Anunţ de participare
Natura contractului: Lucrări
Reglementare: Uniunea Europeană
Vocabular comun privind achizițiile publice (CPV)
Cod: Lucrări de construcţii de drumuri 📦
Procedura
Tip de procedură: licitaţie deschisă
Tip de ofertă: Prezentare ofertă pentru toate loturile
Criterii de atribuire
Cel mai mic preţ
Autoritatea contractantă
Identitate
Țara: România 🇷🇴
Tip de autoritate contractantă: Autoritate regională sau locală
Numele autorității contractante: Confort Urban S.R.L.
Adresa poștală: Piata Ovidiu nr. 9
Cod poștal: 900745
Orașul poștal: Constanta
Contact
Adresă internet: http://www.conforturban-ct.ro 🌏
E-mail: secretariat@conforturban-ct.ro 📧
Telefon: +40 241614973 📞
Fax: +40 241672299 📠
Referință
Date
Data trimiterii: 2011-11-21 📅
Termen-limită de depunere: 2012-01-06 📅
Data publicării: 2011-11-24 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2011/S 226-366696
Număr JO-S: 226
Informații suplimentare
Ofertantii ce se incadr. în categ. Intreprinderilor Mici si Mijlocii,vor beneficia de preved. Legii nr. 346/2004(cu conditia prezentarii dovezii de încadrare în categoria IMM-urilor).
Conform OUG 34/06,art.186,alin.(1),capacit. ec. si financ. a of-lui poate fi sustinuta, pt îndeplinirea unui contr.,si de o alta persoana,indiferent de natura relatiilor jurid. existente între of. si pers. respectiva.
Doc-le prezentate de pers. jur./fizice straine vor fi prezentate în traducere legalizata în limba româna.
Doc-le solicitate se pot prezenta în una din urmatoarele forme:original,copie legalizata/autentificata sau copie lizibila cu mentiunea „conform cu originalul”.
Continuare la cerintele de calific:Experienta similara se confirma pentru lucre finalizate prin prezentarea de:* contract/e *recomandare/recomandari * proces verbal de receptie la terminarea lucrarilor.
Experienta similara se confirma pt lucr. în derulare prin prezent. de:* contract/e * proces verbal de receptie pe obiectiv (strada/tronson) *recomandare/recomandari din partea benef.Experienta similara se confirma pt proiectare prin prezentarea:*contract/e *Unei liste a princip. serv. de pr. realizate în ultimii 3 ani* Cel putin a unei recomandari din partea unui client beneficiar.
Arată mai mult
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Scurtă descriere:
A.C. doreste ca prin contractul ce va fi încheiat sa realizeze lucrari de intretinere, reparare si modernizare a tramei stradale a mun. Constanta, inclusiv marcajele rutiere orizontale si verticale aferente, cât si prestarea serviciilor de proiectare a Documentatiilor tehnice si a detaliilor de executie aferente acestor lucrari.
Arată mai mult
AC doreste sa incheie contr. de lucrari pentru reparare, întretinere si modernizare trama stradala (inclusiv proiectarea si realizarea marcajelor rutiere aferente) a unei suprafete de 650 000 MP carosabil si 220 000 MP trotuare.
Durata: 36 luni Număr de referință: 9
Locul de desfășurare
Locul principal sau locul de desfășurare: Municipiul Constanta.
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Capacitatea de exercitare a activității profesionale:
Se vor prezenta:
1. Certificat de participare la licitatie cu oferta independenta- cf. Ord. ANRMAP nr. 314/2010;
2. Decl. privind calitatea de participant la procedura;
3. Decl. pvnd neîncadrarea în situatiile prevazute de art. 180 din OUG 34/2006;
4. Decl.pvd neîncadrarea în situatiile prev. de art. 181/O.U.G. 34/2006. Pt pers.jurid. /fizice straine:doc.care atesta lipsa datoriilor catre bugetul de stat în tara de origine;
5. Certificatul constatator eliberat de Oficiul National Registrul Comertului.Pt. Pers.Jur./fizice straine:doc. care sa dovedeasca o forma de înregistrare ca pers. juridica sau de înreg./atestare la organisme legal constituite, în conf. cu preved. legale din tara în care este stabilit of.,cât si certif. de rezidenta fiscala(evitarea dublei impuneri)valabil pt 2010.
Arată mai mult
Se vor prezenta:
1. Bilanturi contabile(copie)sau extrase de bilant pe ultimii 3 ani încheiati–înregistrate si vizate de organele fiscale(2008, 2009,2010);
2. Formularul B2 -Fisa de informatii generale;
3. Certificat de atestare fiscala emis de M.F.P.-D.F.P.–Administratia Finantelor Publice a judetului unde îsi desfasoara activitatea,de plata a datoriilor catre bugetul consolidat general si Certificat de atestare fiscala privind impozitele si taxele locale (datorii la bugetele locale) din care sa reiasa obligatiile exigibile la data de 25 ale lunii anterioare deschiderii ofertelor;
Arată mai mult
4.Pt pers. juridice straine se accepta orice act doveditor privind situatia financiara, eliberat de catre organele competente din tara de origine a op-lui ec.
i) Cifra de afaceri pt. 2008, 2009 si 2010,sa fie mai mare sau egala cu 309 000 000 RON fara TVA pentru constructor sau echiv. în EUR la cursul de schimb al Bancii Central Europene/fiecare an.Pentru persoanele juridice straine se accepta orice act doveditor, eliberat de catre organele competente din tara de origine a operatorului economic;
Arată mai mult
ii) Ofertantul tb sa demonst. ca are acces la solutii de finantare si sa prezinte o oferta angajanta, irevocabila si neconditionata de achizitie a biletelor la ordin, emisa de o institutie financiara din Rom sau similara,care sa fi realizat în ultimii 5 ani contr. de achizitie de bilete la ordin,pentru o valoare de cel putin 30 000 000 EUR, pentru o perioada de 30 de luni de la semnarea contractului.
Arată mai mult
1.Lista principalelor lucr. de drumuri/lucr. de marcaje exec. în ultimii 5 ani;
2.Lista principalelor serv. de proiectare prestate în ultimii 3 ani;
3.Lista pvd utilajele, instalatiile, echipamentele th. de care dispune op. ec. pt. îndeplinirea corespunzatoare a contr.;
4.Form.B11 dr./mr.:recomandari pt lucr. similare, însoteste "Decl. pvd lista princip. lucr. exec. în ultimii 5 ani";
5.Form. B1 pr.:recomandari pt serv. de proiectare similare declarate,însoteste "Decl. pvd lista principalelor serv. de proiectare realizate în ultimii 3 ani";
6.Decl.pvd util. si echipam.tehnologice;
7.Decl.ref. la echipam. th. si la masurile aplicate în ved. asigurarii calitatii serv.de proiect.
i). Decl. pvd efectivul mediu anual al personalului angajat si al cadrelor de conducere în ultimii 3 ani+ copii diplome;
ii). Personal propus pt exec. contractului, inclusiv CV-uri;
iii) Form. de experienta similara;
iv) Lista pers. direct responsabile cu îndeplinirea contr-lui,însotita de Form.S-Decl. pvd disponibilitatea pe toata perioada derul.contr.
Se sol. prezentarea dupa caz a unui contr. care sa îndeplineaca pe fiecare obiectiv în parte(lucr., pr.,marcaje) valorile min. de mai jos sau a mai multor contracte-din care unul poate fi în derulare-a caror valoare cumulata sa respecte conditiile impuse pentru fiecare obiectiv(lucr.,pr.,marc).
Arată mai mult
Unor contr. de lucr. de drumuri cu o val. cumulata de cel putin 146 000 000 RON fara TVA;
Unor contr. de proiect. drumuri cu o val. cel putin =500 000 RON fara TVA;Unor contr. de lucr. similare de realiz. marcaje rut. care tb. sa fi avut o val.cumulata de cel putin 5 000 000 RON fara TVA;
Asigurarea personal. pt îndeplinirea contr. de: 1.lucrari:manager proiect,sef de santier, RTE,responsabil AQ,responsabil CQ,inginer cantitati-absolventi de studii sup.de specialitate =ing.constr. 2.proiectare: proiectant specialitatea drum.–ing.;verificator de proiecte(altul decît personalul implicat în elaborarea proiectului)atestat pt cerintele A4,B2,D. 3.marcaje:ing. absolvent de st.sup.de special.(ing.c-tii).
Arată mai mult
Dovada detinerii echipamentelor, utilajelor, mijloacelor fixe,pt îndeplinirea contractului de:
*lucrari:Statie de produs asfalt cu capacitatea de productie de minim 120 to/h, -Utilaje terasiere,-.
Instalatie de pulverizat emulsie,-Utlj.de asternere mixtura asf.-2 buc.,-Mas. de taiat rosturi,-Rulou compactor-3 buc.lis,-Rulou compactor -2 buc. pneumatice,-Cisterna apa,-Perie mecanica,-Lab.de gr. III,-min.1 aparat de nivelment topo.,-Min. o statie totala pt.masur.topo.,-Min. 1set de indicat.rut. cf. prev.Ord.MT/MI nr.1124/411/2000 *proiectare:Sist.de calcul:min.2 buc,-Echipamente periferice de editare: min.2 buc;-Software/progr. de desenare/proiect. conceptuala*marcaje:Masini de marcaj cu vopsea tip:-clasica,-termoplast,-tip Bicomponent.
Arată mai mult
Depozite și garanții solicitate:
Cuant.gar.de part. 3 255 000 RON. Per.de val.a gar.part.va fi cel putin 90 zile.
Cuant.gar.de buna ex. = 1,70 % din val.contr.si se va const.conf. H.G.925/2006. resp.art.90 al.(1).
Buget local si cofinantarea din partea antreprenorului in procent de 70 %, confornm HCLM 205/2011.
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul:
Asociere conform art. 44 din O.U.G. nr. 34/2006 cu modificarile si completarile ulterioare.
Procedura
Perioadă de valabilitate a ofertei: 90 zile
Data deschiderii ofertelor: 2012-01-06 📅
Locul deschiderii: SC Confort Urban SRL, Constanta, Pta Ovidiu nr. 9, Et II.
Locul: SC Confort Urban SRL, Constanta, Pta Ovidiu nr. 9, Et II.
Informații despre persoanele autorizate și procedura de deschidere:
Orice ofertant are dreptul de a fi prezent la deschidere, prin reprezentantii sai,care vor prezenta un document din care sa reiasa ca sunt împuterniciti in acest sens.
Limbi
Limbă: română 🗣️
Autoritatea contractantă
Contact
Punct de contact: Lucia Andrei
Adresă internet: www.conforturban-ct.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: www.e-licitatie.ro 🌏
Referință
Identificatori
Număr de referință atribuit de autoritatea contractantă: 9
Informații suplimentare
Ofertantii ce se incadr. în categ. Intreprinderilor Mici si Mijlocii,vor beneficia de preved. Legii nr. 346/2004(cu conditia prezentarii dovezii de încadrare în categoria IMM-urilor).
Conform OUG 34/06,art.186,alin.(1),capacit. ec. si financ. a of-lui poate fi sustinuta, pt îndeplinirea unui contr.,si de o alta persoana,indiferent de natura relatiilor jurid. existente între of. si pers. respectiva.
Doc-le prezentate de pers. jur./fizice straine vor fi prezentate în traducere legalizata în limba româna.
Doc-le solicitate se pot prezenta în una din urmatoarele forme:original,copie legalizata/autentificata sau copie lizibila cu mentiunea „conform cu originalul”.
Continuare la cerintele de calific:Experienta similara se confirma pentru lucre finalizate prin prezentarea de:* contract/e *recomandare/recomandari * proces verbal de receptie la terminarea lucrarilor.
Experienta similara se confirma pt lucr. în derulare prin prezent. de:* contract/e * proces verbal de receptie pe obiectiv (strada/tronson) *recomandare/recomandari din partea benef.Experienta similara se confirma pt proiectare prin prezentarea:*contract/e *Unei liste a princip. serv. de pr. realizate în ultimii 3 ani* Cel putin a unei recomandari din partea unui client beneficiar.
Arată mai mult
Informații complementare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Adresa poștală: Str. Stavropoleus nr. 6, Sector 3
Orașul poștal: Bucuresti
Cod poștal: 030084
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Adresă internet: www.cnsc.ro 🌏
Fax: +40 213104642 📠
Informații privind termenele de introducere a căilor de atac:
Persoana vatamata poate sesiza CNSC în vederea anularii actului si/sau recunoasterii dreptului pretins ori a interesului legitim,în termen de 10 zile începând cu ziua urmatoare luarii la cunostinta despre un act al AC considerat nelegal.
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: SC Confort Urban SRL
Adresa poștală: Piata Ovidiu nr. 9
Orașul poștal: Constanta
Cod poștal: 900475
Telefon: +40 241672299 📞
Adresă internet: www.conforturban-ct.ro 🌏
Fax: +40 241672299 📠
Sursa: OJS 2011/S 226-366696 (2011-11-21)
Anunt de atribuire (2012-03-23)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea totală a achiziției: 160 770 347 💰
Metadate ale anunțului
Tip de document: Anunt de atribuire
Procedura
Tip de ofertă: Nu se aplică
Autoritatea contractantă
Identitate
Numele autorității contractante: Confort Urban SRL
Referință
Date
Data trimiterii: 2012-03-23 📅
Data publicării: 2012-03-30 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2012/S 63-100878
Se referă la anunț: 2011/S 226-366696
Număr JO-S: 63
Informații suplimentare
Prestarea serviciilor de verificator proiect domeniile A4, B2 si D.
Atribuirea contractului
Data încheierii contractului: 2012-02-23 📅
Nume: Shapir Structures S.R.L.
Adresa poștală: str. Dr. Iacob Felix, nr. 70, et. 6-7
Orașul poștal: Bucuresti
Cod poștal: 011041
Țara: România 🇷🇴
Adresă internet: www.shapir.co.il 🌏
Informații despre licitații
Numărul de oferte primite: 2
Informații complementare
Revizuirea organismului
Adresa poștală: str. Stavropoleus nr. 6, sector 3
Sursa: OJS 2012/S 063-100878 (2012-03-23)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea totală a achiziției: 160 770 347 💰
Metadate ale anunțului
Tip de document: Anunt de atribuire
Procedura
Tip de ofertă: Nu se aplică
Autoritatea contractantă
Identitate
Numele autorității contractante: Confort Urban SRL
Referință
Date
Data trimiterii: 2012-03-23 📅
Data publicării: 2012-03-30 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2012/S 63-100878
Se referă la anunț: 2011/S 226-366696
Număr JO-S: 63
Informații suplimentare
Prestarea serviciilor de verificator proiect domeniile A4, B2 si D.
Atribuirea contractului
Data încheierii contractului: 2012-02-23 📅
Nume: Shapir Structures S.R.L.
Adresa poștală: str. Dr. Iacob Felix, nr. 70, et. 6-7
Orașul poștal: Bucuresti
Cod poștal: 011041
Țara: România 🇷🇴
Adresă internet: www.shapir.co.il 🌏
Informații despre licitații
Numărul de oferte primite: 2
Informații complementare
Revizuirea organismului
Adresa poștală: str. Stavropoleus nr. 6, sector 3
Sursa: OJS 2012/S 063-100878 (2012-03-23)
Achiziții noi în categorii conexe 🆕
- Lucrări de construcţii (>20 noi achiziții publice)
- Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice (>20)
- Lucrări de construcţii de conducte, de linii de comunicaţii şi electrice, de autostrăzi, de şosele, de aerodromuri şi de căi ferate; lucrări de nivelare (>20)
- Lucrări de construcţii, de fundaţie şi de îmbrăcare a autostrăzilor şi a drumurilor (19)
- Lucrări de construcţii de autostrăzi şi de drumuri (17)
- Lucrări de construcţii de drumuri (11)
- Lucrări de construcţii de artere principale
- Lucrări de construcţii de bifurcaţii de drumuri
- Lucrări de construcţii de drumuri de centură
- Lucrări de construcţii de drumuri principale
- Lucrări de construcţii de drumuri secundare
- Lucrări de construcţii de intersecţii (1)
- Lucrări de construcţii de intersecţii cu sens giratoriu (3)
- Lucrări de construcţii de intersecţii denivelate (1)