Furnizare si instalare dispozitive medicale pentru urologie

Spitalul Clinic de Nefrologie "Dr. Carol Davila"

Furnizare si instalare dispozitive medicale pentru urologie.

Termen limită

Termenul de primire a ofertelor a fost de 2012-09-14. Achiziția publică a fost publicată pe 2012-07-30.

Furnizori

Următorii furnizori sunt menționați în deciziile de atribuire sau în alte documente de achiziții publice:

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2012-07-30 Anunţ de participare
2013-03-25 Anunt de atribuire
Anunţ de participare (2012-07-30)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Echipamente medicale
Cantitate sau domeniu:
Furnizare si instalare dispozitive medicale pentru urologie.50 849,999 653 367,94
Metadate ale anunțului
Limba originală: română 🗣️
Tip de document: Anunţ de participare
Natura contractului: Bunuri
Reglementare: Uniunea Europeană
Vocabular comun privind achizițiile publice (CPV)
Cod: Echipamente medicale 📦

Procedura
Tip de procedură: licitaţie deschisă
Tip de ofertă: Prezentare ofertă pentru toate loturile
Criterii de atribuire
Cel mai mic preţ

Autoritatea contractantă
Identitate
Țara: România 🇷🇴
Tip de autoritate contractantă: Altele
Numele autorității contractante: Spitalul Clinic De Nefrologie "Dr. Carol Davila"
Adresa poștală: Calea Grivitei, nr.4, sector 1
Cod poștal: 010731
Orașul poștal: Bucuresti
Contact
E-mail: achizitii@caroldavila.medinfo.ro 📧
Telefon: +40 213189197 📞
Fax: +40 213189197 📠

Referință
Date
Data trimiterii: 2012-07-30 📅
Termen-limită de depunere: 2012-09-14 📅
Data publicării: 2012-08-04 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2012/S 149-248905
Număr JO-S: 149
Informații suplimentare
1.In cazul in care se constata ca ofertele clasate pe primul loc au preturi egale, autoritatea contractanta va solicita reofertarea in plic inchis, in vederea departajarii ofertelor. 2.Pentru demonstrarea îndeplinirii criteriilor de calificare prevãzute la art. 176 din ordonanta de urgentã, ofertantul are dreptul de a prezenta initial doar o declaratie pe propria rãspundere – formularul nr. 20, semnatã de reprezentantul sãu legal, prin care confirmã cã îndeplineste cerintele de calificare astfel cum au fost solicitate în documentatia de atribuire. Declaratia va fi însotitã de o anexã în care ofertantul trebuie sã mentioneze succint, dar precis, modul concret de îndeplinire a respectivelor cerinte - inclusiv, dacã au fost solicitate, diverse valori, cantitãti sau altele asemenea. 3.Documentele care nu sunt in limba romana vor fi insotite de traducere autorizata. 4.În cazul în care operatorul economic prezinta o declaratie de încadrare în categoria IMM-urilor conform Legii 346/2004 privind stimularea înfiintarii si dezvoltarii IMM, acesta beneficiaza, potrivit prevederilor art.16 alin.(2) din Legea nr.346/2004 "(2) Întreprinderile mici si mijlocii beneficiaza de reduceri cu 50 % pentru criteriile legate de cifra de afaceri, de garantia pentru participare si de garan?ia de buna execu?ie, cerute in achizi?iile publice de produse, lucrari si servicii." Ca o asociere sa beneficieze de prevederile art.16 alin.2 din Legea nr. 346/2004, trebuie ca acea asociere sa fie alcatuita exclusiv din întreprinderi mici si mijlocii, indiferent daca acestea sunt persoane fizice sau juridice romane sau straine.
Arată mai mult

Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea estimată fără TVA: 50 849,99 💰
9 653 367,94 💰
Frecvența atribuirii contractelor:
Cantit. min. ctr. subsecvent - Sistem de Litotritie Endoscopica Joasa - 1 buc. cant. max.-Litotritor extracorporeal -1buc.;Video Uretro Cistoscop Flexibil -1 buc.;Trusa de Rezectie Bipolara Sistem Video HD-1buc;Ureteroscop-1buc;Trusa de NLP -1buc.;Uretrotom-1buc;Laser Pulsatil-1buc.;Sistem de Litotritie cu Ultrasunete -1buc;Cistoscop Rigid cu 2cai-1buc;Nefroscop Flexibil-1buc;Ecograf 4D-1buc.
Arată mai mult
Scurtă descriere: Furnizare si instalare dispozitive medicale pentru urologie.
Cantitate sau domeniu: Furnizare si instalare dispozitive medicale pentru urologie.
Durata: 36 luni
Locul de desfășurare
Locul principal sau locul de desfășurare: Str. Calea Grivitei nr.4, Sector 1, Bucuresti.

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Capacitatea de exercitare a activității profesionale:
1. Declaratie privind neincadrarea in prevederile art. 180 din OUG nr. 34/2006 cu modificarile si completarile ulterioare – Formular nr. 1 original
2. Declaratie privind neincadrarea in prevederile art. 181 din OUG nr. 34/2006 cu modificarile si completarile ulterioare – Formular nr. 2 original
3. Certificat constatator privind indeplinirea obligatiilor de plata a impozitelor si taxelor locale si alte venituri ale bugetului local scadente in luna anterioara celei in care se depun ofertele - se va prezenta in original/copie legalizata/copie lizibila cu mentiunea „conform cu originalul”
Arată mai mult
4. Certificat constatator privind indeplinirea obligatiilor de plata a impozitelor, taxelor si contributiilor de asigurari sociale la bugetul consolidat, scadente in luna anterioara celei in care se depun ofertele - se va prezenta in original/copie legalizata/copie lizibila cu mentiunea „conform cu originalul”
Arată mai mult
5. Declaratia pe propria raspundere a ofertantului privind neincadrarea in prevederile art. 69^1, din OUG nr. 34/2006 cu modificarile si completarile ulterioare – Formular nr. 3 original. Persoanele de decizie privind procedura de atribuire sunt: Manager - Prof. Dr. Mircea Penescu, Director medical – Prof. Dr. Gabriel Mircescu, Director Fin. Contabil.- Ec. Stefan Petre, Cons. Jr. – Mariana Pana si CISACAP – Monica Iliescu, Lungu Andreea, in ceea ce priveste organizarea, derularea si finalizarea procedurii de atribuire (respectiv, toate persoanele care aproba/semneaza documente emise in legatura sau pentru procedura de atribuire).
Arată mai mult
6. Declaratie „Certificat de participare la procedura cu oferta independenta” conform Ordin ANRMAP nr. 314/2010 – Formular nr. 4 original
7. Declaratie privind calitatea de participant la procedura - Formular nr. 5 original
Daca un grup de operatori economici depune oferta comuna, documentele solicitate trebuie depuse de fiecare membru al asocierii.
Pentru terti sustinatori este obligatorie prezentarea formularelor nr. 2, nr. 3 – original;
Pentru subcontractanti este obligatorie prezentarea formularului nr. 5 – original;
Persoanele juridice straine trebuie sa prezinte documente edificatoare pentru dovedirea eligibilitatii în conformitate cu cerintele solicitate de autoritatea contractanta. Pentru ofertantii nerezidenti se vor aplica prevederile art. 182 din OUG nr. 34/2006, cu modificarile si completarile ulterioare.
Arată mai mult
1.Certificat constatator eliberat de ONRC, emis cu maximum 30 de zile inainte de data depunerii ofertelor, din care sa rezulte obiectul de activitate al operatorului economic. Obiectul contractului trebuie sa aiba corespondent in codurile CAEN din certificatul constatator.
Arată mai mult
2. Aviz de functionare emis de Ministerul Sanatatii privind activitatile de import, comercializare si depozitare a dispozitivelor medicale, conform prevederilor Legii nr. 176/2000 privind dispozitivele medicale cu modificarile si completarile ulterioare – se va prezenta in copie legalizata/copie lizibila cu mentiunea „conform cu originalul”;
Arată mai mult
Nota! Autoritatea contractanta va solicita ofertantului clasat pe primul loc, inainte de transmiterea comunicarii privind rezultatul procedurii de atribuire, sa prezinte pentru conformitate Certificatul Constatator emis de ONRC, in original sau copie legalizata, in cazul in care acesta nu a fost prezentat in original sau copie legalizata la sedinta de deschidere.
Arată mai mult
Situația economică și financiară:
Media cifrei de afaceri globale pe ultimii 3 ani fiscali încheiati, 2009, 2010 si 2011 trebuie sa fie egala sau mai mare de: 19.000.000 lei.
Informatii generale.
Copii lizibile cu mentiunea « conform cu originalul » dupa bilantul contabil la 31.12.2009, 31.12.2010 si 31.12.2011.
Tert sustinator (daca este cazul).
Capacitatea economica si financiara a ofertantului poate fi sustinuta pentru îndeplinirea contractului si de o alta persoana, indiferent de natura relatiilor.
Juridice existente între ofertant si persoana respectiva. În acest caz ofertantul are obligatia de a dovedi sustinerea de care beneficiaza prin prezentarea unui angajament ferm al persoanei respective încheiat în forma autentica, prin care acesta confirma faptul ca sustine ofertantul pentru îndeplinirea cerintelor invocate, (sustinere privind cifra de afaceri).
Arată mai mult
Daca sustinerea tertului vizeaza îndeplinirea unui nivel minim al cifrei de afaceri, angajamentul ferm prezentat trebuie sa garanteze autoritatii contractante faptul ca în cazul în care contractantul întâmpina dificultati pe parcursul derularii contractului, persoana sustinatoare se obliga sa asigure îndeplinirea completa si reglementara a obligatiilor contractuale prin implicarea sa directa.
Arată mai mult
Capacitatea tehnică și profesională:
Cerinta nr. 1 Ofertantul va face dovada furnizarii de echipamente medicale în ultimii 3 ani (calculati de la data depunerii ofertei) prin prezentarea a maxim 3 contracte a caror valoare însumata a echipamentelor medicale sa fie de minim:
9 500 000 RON.
1. Lista principalelor furnizari efecutate în ultimii 3 ani
2. Fisa de experienta similara aferenta fiecarui contract similar
3. Prezentarea de copii dupa informatiile relevante din contractele declarate în Fisele de experienta similara - copie lizibila cu mentiunea “conform cu originalul”
4. Recomandari din partea beneficiarilor indicati în Fisele de experienta similara sau procese verbale de receptie, instalare si punere în functiune aferente contractelor declarate în Fisele de experienta similara sau documente constatatoare privind îndeplinirea obligatiilor contractuale emise de beneficiarii declarati în Fisele de experienta similara – original/copie legalizata/ copie lizibila cu mentiunea “conform cu originalul”.
Arată mai mult
Cerinta nr. 2.
Ofertantul va prezenta o declaratie referitoare la echipamentele tehnice si la masurile aplicate în vederea asigurarii calitatii, precum si, daca este cazul, la resursele de studiu si cercetare.
Cerinta nr. 3.
Ofertantul va furniza informatii referitoare la personalul/organismul tehnic de specialitate de care dispune sau al carui angajament de participare a fost obtinut de catre candidat/ofertant, în special pentru asigurarea controlului calitatii;
Cerinta nr. 4.
1. Declaratie privind personalul propus pentru indeplinirea contractului – lista cu personalul de specialitate care va asigura instalarea, punerea, instruirea personalului beneficiarului, precum si service-ul in perioada de garantie a echipamentului
2. CV - uri pentru personalul propus pentru derularea contractului 3. Certificate de instruire, atestate sau orice alte documente care sa ateste faptul ca personalul prezentat in Formularul nr.11 a beneficiat de instruire pentru instalare, punere in functiune si service in perioada de garantie pentru echipamente medicale ofertate.
Arată mai mult
Cerinta nr.5.
Certificate sau alte documente emise de organisme abilitate in acest sens, care sa ateste conformitatea produselor cu standardele impuse prin Directiva Consiliului 93/42/EEC pentru dispozitive medicale.
Certificat de marcaj CE emis de un organism notificat sau Declaratie de conformitate CE a producatorului ca produsul ofertat este conform cu Directiva CE pentru dispozitivele medicale in care se incadreaza echipamentul medical.
Informatii privind subcontractarea.
Ofertantul are dreptul de a include in propunerea tehnica posibilitatea de a subcontracta o parte din contractul respectiv, fara a i se diminua raspunderea in ceea ce priveste modul de indeplinire a contractului. Ofertantul are obligatia de a preciza partea/partile din contract pe care urmeaza sa le subcontracteze si datele de recunoastere ale subcontractantilor propusi. La evaluarea capacitatii tehnice si/sau profesionale vor fi luate în considerare resursele materiale si umane ale subcontractantilor nominalizati în oferta, exclusiv pentru partea lor de implicare în executarea contractului.
Arată mai mult
1. Declaratie privind partea/partile din contract care sunt îndeplinite de subcontractanti si specializarea acestora
2. Lista cu subcontractantii si specializarea acestora tert sustinator.
Capacitatea tehnica si/sau profesionala a ofertantului poate fi sustinuta pentru îndeplinirea contractului si de o alta persoana, indiferent de natura relatiilor juridice existente între ofertant si persoana respectiva. În acest caz ofertantul are obligatia de a dovedi sustinerea de care beneficiaza prin prezentarea unui angajament ferm al persoanei respective încheiat în forma autentica, prin care acesta confirma faptul ca va pune la dispozitia ofertantului resursele tehnice si profesionale invocate. (experienta similara, personal, utilaje si echipamente, etc), precum si documente care dovedesc faptul ca sustinatorul satisface cerinta pentru care acorda sustinere.
Arată mai mult
În cazul în care sustinerea tertului se refera la asigurarea unor resurse care pot fi puse efectiv la dispozitia ofertantului, angajamentul ferm prezentat de ofertant, trebuie sa prevada care sunt resursele respective.
1.Angajament ferm privind sustinerea tehnica si profesionala a ofertantului informat.
Executarea contractului
Depozite și garanții solicitate:
Garantia de participare: Perioada de valabilitate a garantiei de participare este de 90 de zile de la data limita stabilita pentru depunerea ofertelor.
Valoare garantie de participare: 96 533,68 RON.
Garantia de participare poate fi constituita conform prevederilor art.86 alin.(1) din HG nr.925/2006, prin oricare din formele mentionate in continuare:
1. Instrument de garantare emis in conditiile legii de o societate bancara ori o societate de asigurari, în favoarea Autoritatii Contractante. Instrumentul de garantare trebuie sa prevada daca plata garantiei se va executa: a)conditionat, respectiv dupa constatarea culpei persoanei garantate, in conformitate cu contractul garantat; sau b)neconditionat, respectiva la prima cerere a beneficiarului, pe baza declaratiei acestuia cu privire la culpa persoanei garantate. Instrumentul de garantare trebuie sa contina si referire la aplicarea prevederilor art. 2781 din OUG nr. 34/2006, cu modificarile si completarile ulterioare
Arată mai mult
2. Virament bancar în contul de garantie al Autoritatii Contractante: Spitalul Clinic de Nefrologie „Dr. Carol Davila”, cont RO50TREZ7015006XXX010113 deschis la Trezoreria Sector 1, cod fiscal 4382469
In orice situatie, dovada constituirii garantiei de participare trebuie sa fie prezentata cel mai tarziu la data si ora stabilite pentru deschiderea ofertelor - în original, in cuantumul si pentru perioada prevazuta. Garantia de buna executie va fi de 5 % din valoarea fara TVA a contractului de furnizare si se constituie prin virament bancar sau printr-un instrument de garantare emis in conditiile legii de o societate bancara sau o societate de asigurari,op in contul RO50TREZ7015006XXX010113 deschis la Trezoreria Sector 1.
Arată mai mult
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează: Buget de stat.
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul:
Asociere conform art. 44 din O.U.G. nr. 34/2006 cu modificarile si completarile ulterioare.

Procedura
Durata acordului-cadru în luni: 36
Perioadă de valabilitate a ofertei: 90 zile
Data deschiderii ofertelor: 2012-09-17 📅
Locul deschiderii: Spitalul Clinic de Nefrologie Dr. Carol Davila, Corp A, Et 4, Sala Consiliu.
Locul: Spitalul Clinic de Nefrologie Dr. Carol Davila, Corp A, Et 4, Sala Consiliu.
Informații despre persoanele autorizate și procedura de deschidere:
Comisia de evaluare a ofertelor: Ec.Stefan Petre, Ec.Andreea Lungu, Dr. Constantin Verzan.
Limbi
Limbă: română 🗣️

Autoritatea contractantă
Identitate
Alt tip de autoritate contractantă: Other
Contact
Punct de contact: Andreea Lungu; Monica Iliescu
Adresa profilului de cumpărător: www.e-licitatie.ro 🌏

Referință
Informații suplimentare
1.In cazul in care se constata ca ofertele clasate pe primul loc au preturi egale, autoritatea contractanta va solicita reofertarea in plic inchis, in vederea departajarii ofertelor.
2.Pentru demonstrarea îndeplinirii criteriilor de calificare prevãzute la art. 176 din ordonanta de urgentã, ofertantul are dreptul de a prezenta initial doar o declaratie pe propria rãspundere – formularul nr. 20, semnatã de reprezentantul sãu legal, prin care confirmã cã îndeplineste cerintele de calificare astfel cum au fost solicitate în documentatia de atribuire. Declaratia va fi însotitã de o anexã în care ofertantul trebuie sã mentioneze succint, dar precis, modul concret de îndeplinire a respectivelor cerinte - inclusiv, dacã au fost solicitate, diverse valori, cantitãti sau altele asemenea.
Arată mai mult
3.Documentele care nu sunt in limba romana vor fi insotite de traducere autorizata.
4.În cazul în care operatorul economic prezinta o declaratie de încadrare în categoria IMM-urilor conform Legii 346/2004 privind stimularea înfiintarii si dezvoltarii IMM, acesta beneficiaza, potrivit prevederilor art.16 alin.(2) din Legea nr.346/2004 "(2) Întreprinderile mici si mijlocii beneficiaza de reduceri cu 50 % pentru criteriile legate de cifra de afaceri, de garantia pentru participare si de garan?ia de buna execu?ie, cerute in achizi?iile publice de produse, lucrari si servicii." Ca o asociere sa beneficieze de prevederile art.16 alin.2 din Legea nr. 346/2004, trebuie ca acea asociere sa fie alcatuita exclusiv din întreprinderi mici si mijlocii, indiferent daca acestea sunt persoane fizice sau juridice romane sau straine.
Arată mai mult

Informații complementare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Adresa poștală: Str. Stavropoleos, nr. 6, sector 3
Orașul poștal: Bucuresti
Cod poștal: 030084
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Adresă internet: http://www.cnsc.ro 🌏
Fax: +40 213104642 / 218900745 📠
Informații privind termenele de introducere a căilor de atac: 10 zile de la transmitererea comunicarii privind rezultatul procedurii
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Consilierul Juridic
Adresa poștală: Calea Grivitei,nr 4,
Cod poștal: 004536
Telefon: +40 213189184 📞
Fax: +40 213189188 📠
Sursa: OJS 2012/S 149-248905 (2012-07-30)
Anunt de atribuire (2013-03-25)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea totală a achiziției: 9 653 367,94 💰
Metadate ale anunțului
Tip de document: Anunt de atribuire

Procedura
Tip de ofertă: Nu se aplică

Autoritatea contractantă
Identitate
Numele autorității contractante: Spitalul Clinic de Nefrologie „Dr. Carol Davila”
Adresa poștală: Calea Grivitei nr. 4, sector 1

Referință
Date
Data trimiterii: 2013-03-25 📅
Data publicării: 2013-03-28 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 062-103178
Se referă la anunț: 2012/S 149-248905
Număr JO-S: 62
Informații suplimentare
1. In cazul in care se constata ca ofertele clasate pe primul loc au preturi egale, autoritatea contractanta va solicita reofertarea in plic inchis, in vederea departajarii ofertelor. 2. Pentru demonstrarea îndeplinirii criteriilor de calificare prevãzute la art. 176 din ordonanta de urgentã, ofertantul are dreptul de a prezenta initial doar o declaratie pe propria rãspundere – formularul nr. 20, semnatã de reprezentantul sãu legal, prin care confirmã cã îndeplineste cerintele de calificare astfel cum au fost solicitate în documentatia de atribuire. Declaratia va fi însotitã de o anexã în care ofertantul trebuie sã mentioneze succint, dar precis, modul concret de îndeplinire a respectivelor cerinte – inclusiv, dacã au fost solicitate, diverse valori, cantitãti sau altele asemenea. 3. Documentele care nu sunt in limba romana vor fi insotite de traducere autorizata . 4. În cazul în care operatorul economic prezinta o declaratie de încadrare în categoria IMM-urilor conform Legii 346/2004 privind stimularea înfiintarii si dezvoltarii IMM, acesta beneficiaza, potrivit prevederilor art. 16 alin. (2) din Legea nr. 346/2004 „(2) Întreprinderile mici si mijlocii beneficiaza de reduceri cu 50 % pentru criteriile legate de cifra de afaceri, de garantia pentru participare si de garantia de buna executie, cerute in achizitiile publice de produse, lucrari si servicii.” Ca o asociere sa beneficieze de prevederile art. 16 alin. 2 din Legea nr. 346/2004, trebuie ca acea asociere sa fie alcatuita exclusiv din întreprinderi mici si mijlocii, indiferent daca acestea sunt persoane fizice sau juridice romane sau straine.
Arată mai mult

Obiect
Locul de desfășurare
Locul principal sau locul de desfășurare: Str. Calea Grivitei nr. 4, sector 1, Bucuresti, ROMANIA.

Atribuirea contractului
Data încheierii contractului: 2012-10-12 📅
Nume: Efectiv Medical Equipment & Consulting SRL
Adresa poștală: Str. Dionisie Lupu nr. 51, et. 4, ap. 10, sector 1
Orașul poștal: Bucuresti
Cod poștal: 010456
Țara: România 🇷🇴
E-mail: zabyxx@yahoo.com 📧
Informații despre licitații
Numărul de oferte primite: 1

Autoritatea contractantă
Contact
Punct de contact: Andreea Lungu, Monica Iliescu

Informații complementare
Revizuirea organismului
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Fax: +40 213104642 / +40 218900745 📠
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Adresa poștală: Calea Grivitei nr. 4
Sursa: OJS 2013/S 062-103178 (2013-03-25)