Achizitia de echipamente medicale,inclusiv montaj,punere in functiune,testarea si instruirea personalului
Spitalul de Psihiatrie si Neurologie Braşov
Achizitia de echipamente medicale,incluusiv montaj,punere in functiune, testare si instruirea personalului.
Termen limităTermenul de primire a ofertelor a fost de 2013-11-01. Achiziția publică a fost publicată pe 2013-09-18.
Cine? Ce?- • Echipamente medicale, produse farmaceutice şi produse de îngrijire personală › Echipamente medicale
- • Servicii de formare specializată › Servicii de formare a angajaţilor
- • Servicii de instalare de echipament medical şi chirurgical › Servicii de instalare de echipament medical
Istoricul achizițiilor
| Data | Document |
|---|---|
| 2013-09-18 | Anunţ de participare |
| 2013-09-30 | Informaţii suplimentare |
| 2013-10-02 | Informaţii suplimentare |
| 2013-10-04 | Informaţii suplimentare |
| 2013-10-25 | Informaţii suplimentare |
Anunţ de participare (2013-09-18)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Echipamente medicale
Cantitate sau domeniu:
Limba originală: română 🗣️
Tip de document: Anunţ de participare
Natura contractului: Bunuri
Reglementare: Uniunea Europeană, cu participarea ţărilor membre ACAP
Vocabular comun privind achizițiile publice (CPV)
Cod: Echipamente medicale 📦
Procedura
Tip de procedură: licitaţie deschisă
Tip de ofertă: Prezentare ofertă pentru toate loturile
Criterii de atribuire
Cel mai mic preţ
Autoritatea contractantă
Identitate
Țara: România 🇷🇴
Tip de autoritate contractantă: Organism de drept public
Numele autorității contractante: Spitalul de Psihiatrie si Neurologie Brasov
Adresa poștală: Str. Prundului nr. 7-9
Cod poștal: 500123
Orașul poștal: Brasov
Contact
Adresă internet: http://www.spnbrasov.ro 🌏
E-mail: achizitii@spnbrasov.ro 📧
Telefon: +40 268511481 📞
Fax: +40 268511484/+40 268410205 📠
Referință
Date
Data trimiterii: 2013-09-18 📅
Termen-limită de depunere: 2013-11-01 📅
Data publicării: 2013-09-20 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 183-315431
Număr JO-S: 183
Informații suplimentare
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea estimată fără TVA: 5 168 250 💰
6 381 000 💰
Frecvența atribuirii contractelor:
Locul de desfășurare
Locul principal sau locul de desfășurare:
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Capacitatea de exercitare a activității profesionale:
Situația economică și financiară:
Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor:
Capacitatea tehnică și profesională:
Nivel(uri) minim(e) al(e) standardelor:
Executarea contractului
Depozite și garanții solicitate:
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează: Buget de stat.
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul:
Procedura
Durata acordului-cadru în ani: 2
Perioadă de valabilitate a ofertei: 120 zile
Data deschiderii ofertelor: 2013-11-04 📅
Locul deschiderii:
Informații despre persoanele autorizate și procedura de deschidere:
Limbă: română 🗣️
Autoritatea contractantă
Contact
Punct de contact: Birou Achizitii Publice
Jr. Luminita Marcu
Adresă internet: www.spnbrasov.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: www.e-licitatie.ro 🌏
Informații complementare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Orașul poștal: Bucuresti
Cod poștal: 030084
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Adresă internet: http://www.cnsc.ro 🌏
Fax: +40 213104642 / 218900745 📠
Informații privind termenele de introducere a căilor de atac: Se va completa in conformitate cu art.256 indice 2 din OUG34/2006.
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Spital de Psihiarie si Neurologie Brasov - Birou Achizitii Publice, Compartiment Juridic
Adresa poștală: Str. Prundului nr. 7-9
Orașul poștal: Brasov
Cod poștal: 500120
Telefon: +40 268511481 📞
Adresă internet: www.spnbrasov.ro 🌏
Fax: +40 268511484 / 268410205 📠
Sursa: OJS 2013/S 183-315431 (2013-09-18)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Echipamente medicale
Cantitate sau domeniu:
Cantitatile minime si maxime sunt prezentate in Caietul de sarcini pentru acordul cadru si pentru contractul subsecvent, sunt prezentate in anexa contractului subsecvent.5 168 2506 381 000
Metadate ale anunțului
Limba originală: română 🗣️
Tip de document: Anunţ de participare
Natura contractului: Bunuri
Reglementare: Uniunea Europeană, cu participarea ţărilor membre ACAP
Vocabular comun privind achizițiile publice (CPV)
Cod: Echipamente medicale 📦
Procedura
Tip de procedură: licitaţie deschisă
Tip de ofertă: Prezentare ofertă pentru toate loturile
Criterii de atribuire
Cel mai mic preţ
Autoritatea contractantă
Identitate
Țara: România 🇷🇴
Tip de autoritate contractantă: Organism de drept public
Numele autorității contractante: Spitalul de Psihiatrie si Neurologie Brasov
Adresa poștală: Str. Prundului nr. 7-9
Cod poștal: 500123
Orașul poștal: Brasov
Contact
Adresă internet: http://www.spnbrasov.ro 🌏
E-mail: achizitii@spnbrasov.ro 📧
Telefon: +40 268511481 📞
Fax: +40 268511484/+40 268410205 📠
Referință
Date
Data trimiterii: 2013-09-18 📅
Termen-limită de depunere: 2013-11-01 📅
Data publicării: 2013-09-20 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 183-315431
Număr JO-S: 183
Informații suplimentare
In cazul in care ofertele clasate pe primul loc au preturi egale autoritatea contractanta va solicita reofertarea in plic inchis in vederea departajarii ofertelor, iar oferta cu cel mai scazut pret va fi desemnata castigatoare.Ofertantul elaboreaza oferta in conformitate cu prevederile din documentatia de atribuire si indica in cuprinsul acesteia care informatii din propunerea tehnica si/sau din propunerea financiara sunt confidentiale, clasificate sau sunt protejate de un drept de proprietate intelectuala. Pentru a se beneficia de prevederile Legii nr. 346/2004 privind stimularea infiintarii si dezvoltarii intreprinderilor mici si mijlocii, cu modificarile si completarile ulterioare, fiecare membru al asocierii va trebui sa se încadreze în categoria IMM-urilor.Autoritatea contractanta are obligatia de a incheia contractele de furnizare in perioada de valabilitate a ofertelor, dar nu mai devreme de 11 zile de la data transmiterii comunicarii privind rezultatul aplicarii procedurii
Arată mai mult
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea estimată fără TVA: 5 168 250 💰
6 381 000 💰
Frecvența atribuirii contractelor:
Anual vor fi atribuite un numar maxim de 3 contracte subsecvente.Valoarea celui mai mare contract subsecvent: 2500000 RON.
Scurtă descriere:
Achizitia de echipamente medicale,incluusiv montaj,punere in functiune, testare si instruirea personalului.
Cantitate sau domeniu:
Cantitatile minime si maxime sunt prezentate in Caietul de sarcini pentru acordul cadru si pentru contractul subsecvent, sunt prezentate in anexa contractului subsecvent.
Durata: 24 luni Locul de desfășurare
Locul principal sau locul de desfășurare:
Spital de Psihiatrie si Neurologie Brasov, str. Prundului nr. 7-9, jud. Brasov, cod postal 500123.
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Capacitatea de exercitare a activității profesionale:
Declaratie privind eligibilitatea – completarea formularului 1; incadrare in situatia prevazuta la art. 180 din OUG 34/2006 cu modificarile si completarile ulterioare atrage excluderea ofertantului din procedura aplicata pentru atribuirea contractului de achizitie publica; in cazul depunerii unei oferte commune, cerinta trebuie indeplinita, de toti membrii asociatiei, precum si de tertul/tertii sustinatori daca este cazul.
Arată mai mult
Declaratie privind neîncadrarea în prevederile art. 181 din OUG 34/2006 cu modificarile si completarile ulterioare – completarea si prezentarea formularului 2 in cazuldepunerii unei oferte commune, cerinta trebuie indeplinita, de toti membrii asociatiei, precum si de tertul/tertii sustinatori daca este cazul.
Arată mai mult
Certificat de participare la licitatie cu oferta independent, conform Ordinului A.N.R.M.A.P. nr. 314/2010 – completarea si prezentarea formularului prin care ofertantul certifica faptul ca participarea la procedura este facuta in concordant cu regulile de concurenta – in cazul depunerii unei oferte commune, cerinta trebuie indeplinita, de toti membrii asociatiei - completarea si prezentarea formularului 3;
Arată mai mult
Declaratie pe propria raspundere privind neincadrarea in prevederile art.69 indice 1 din OUG34/2006 cu modificarile si completarile ulterioare – Ofertantul/Candidatul/Ofertantul asociat/Subcontractantul care are drept membri in cadrul consiliului de administratie/organ de conducere sau de supervizare si/sau are actionari ori asociati persoane care sunt sot/sotie,ruda sau afin pana la gradul al patrulea inclusiv sau care se afla in relatii comerciale cu persoanele ce detin functii de decizie in cadrul autoritatii contractante ( Manager Grigoriu Ioan Alexandru, Dir.Medical Marceanu Manuela, Dir.Fin.Contab. Burs Elisabeta, Consilier Juridic Andreea Szilagyi, Sef Birou Achizitii Marcu Luminita, Economist Gyorgy Szekely, Sef Birou Financiar Pop Aurelia, Referent specialitate Zaharie Cornelia, Medic Sef Sectie Soare Cornelia Lidia, Medic Sef Laborator Colceriu Monica, Medic primar Coman Dumitrescu Elena, Expert extern cooptat Badic Daniel-Mihail ) este exclus din procedura de atribuire, in cazul depunerii unei oferte commune, cerinta trebuie indeplinita, de toti membrii asociatiei, precum si de tertul/tertii sustinatori daca este cazul – completarea si prezentarea formularului 4;
Arată mai mult
Certificat constatator privind plata obligatiilor catre bugetul general consolidat de stat eliberat de Directia Generala a Finantelor Publice din care sa reiasa faptul ca ofertantul nu are datorii scadente catre Bugetul general consolidat în luna anterioara celei în care se depun ofertele, prezentat în oricare dintre formele: original, copie legalizata sau copie lizibila cu mentiunea „conform cu originalul”; in cazul depunerii unei oferte comune, cerinta trebuie îndeplinita, de toti membrii asociatiei.
Arată mai mult
Certificat privind plata obligatiilor catre bugetul local eliberat de catre directia de specialitate din cadrul Primariilor în a caror raza teritoriala activeaza ofertantul din care sa reiasa ca ofertantul nu are datorii scadente la bugetul local în luna anterioara celei în care se depun ofertele, prezentat în oricare dintre formele: original, copie legalizata sau copie lizibila cu mentiunea „conform cu originalul”; in cazul depunerii unei oferte comune, cerinta trebuie îndeplinita, de toti membrii asociatiei.
Arată mai mult
Informatii generale, in cazul depunerii unei oferte comune, cerinta trebuie îndeplinita, de toti membrii asociatiei.
În cazul depunerii unei oferte comune, cerintele trebuie îndeplinite, de toti membrii asociatiei, precum si de tertul/tertii sustinatori daca este cazul.
Documente care atesta statutul de IMM ( pentru a se beneficia de prevederile art.16 din Legea nr.346/2004) Pentru persoane juridice române: Certificat constatator emis de Oficiul National al Registrului Comertului din care sa rezulte obiectul de activitate a operatorului economic. Certificatul constatator trebuie prezentat în oricare dintre formele: original, copie legalizata notarial sau copie certificata „conform cu originalul”. Informatiile cuprinse in acesta trebuie sa fie reale/actuale la data limita de depunere a ofertelor. Obiectul de activitate al operatorului economic (obiectul contractului) trebuie sa aiba corespondent in codul CAEN din certificatul constatator emis de ONRC.
Arată mai mult
Pentru persoane fizice române: Autorizatie de functionare/alte echivalente, cu viza în termen sau Certificat constatator emis de Oficiul National al Registrului Comertului din care sa rezulte ca obiectul de activitate corespunde cu obiectul contractului. Certificatul constatator trebuie prezentat în oricare dintre formele: original, copie legalizata notarial sau copie certificata „conform cu originalul”. Informatiile cuprinse in acesta trebuie sa fie reale/actuale la data limita de depunere a ofertelor. Obiectul de activitate al operatorului economic (obiectul contractului) trebuie sa aiba corespondent in codul CAEN din certificatul constatator emis de ONRC.
Arată mai mult
Nota : Operatorul economic clasat pe primul loc, inainte de transmiterea comunicarii privind rezultatul procedurii de atribuire are obligatia de a prezenta pentru conformitate la solicitarea autoritatii contractante certificatul constatator eliberat de Oficiul Registrului Comertului in original/copie legalizata in cazul in care acesta nu a fost prezentat la sedinta de deschidere.
Arată mai mult
Pentru persoane fizice/juridice straine se solicita Autorizatie de functionare pentru domeniul de activitate, cu viza în termen sau certificat constatator ORC si/sau Documente care dovedesc o forma de înregistrare / atestare ori apartenenta din punct de vedere profesional din tara de origine a ofertantului, traduse legalizat în limba româna.
Arată mai mult
-Media cifrei de afaceri globale pe ultimii 3 ani sa fie cel putin egala cu:5000000 lei.Cerinta se justifica prin prezentarea, daca este cazul a raportului de audit,daca este cazul a raportului de cenzori,sau extrase de bilant, sau orice document care demonstreaza îndeplinirea cerintei.
Arată mai mult
In cazul in care un operator economic depune oferta, cifra de afaceri pe ultimii 3 ani a acestuia va fi egala sau mai mare decat valoarea cea mai mare dintre valorile minime solicitate pentru care oferteaza. Pentru o evaluare unitara a modului de indeplinire a cerintei mentionam faptul ca pentru calculul echivalentei se va aplica cursul mediu anual lei/valuta comunicat de BNR/BCE pentru fiecare an in parte. Se va completa Fisa de informatii generale (Formular nr.5 si Formular nr.6)
Arată mai mult
-Media cifrei de afaceri globale pe ultimii 3 ani sa fie cel putin egala cu: 5000000 RON. Cerinta se justifica prin prezentarea, daca este cazul a raportului de audit,daca este cazul a raportului de cenzori,sau extrase de bilant, sau orice document care demonstreaza îndeplinirea cerintei.
Arată mai mult
In cazul in care un operator economic depune oferta, cifra de afaceri pe ultimii 3 ani a acestuia va fi egala sau mai mare decat valoarea cea mai mare dintre valorile minime solicitate pentru care oferteaza. Pentru o evaluare unitara a modului de indeplinire a cerintei mentionam faptul ca pentru calculul echivalentei se va aplica cursul mediu anual lei/valuta comunicat de BNR/BCE pentru fiecare an in parte. Se va completa Fisa de informatii generale (Formular nr.5 si Formular nr.6).
Arată mai mult
-Declaratie privind lista principalelor furnizari în ultimii 3 ani(formular nr.7 si formular nr.8)
-Experienta similara: maxim 3 contracte in valoare cumulata de minim : 2.500.000 RON
Contractele prezentate ca experienta similara trebuie sa se încadreze întrun interval de timp care nu trebuie sa depaseasca 3 ani fata de data limita de depunere a ofertelor.
Se prezinta certificatul/documentele emise sau contrasemnate de o autoritate ori de catre clientul beneficiar(Formular nr.9)
-Informatii privind partea din contract pe care ofertantul are intentia sa o subcontracteze. Declaratie privind partea/partile din contract care sunt îndeplinite de subcontractant/subcontractanti trebuie sa cuprinda: specializarea acestuia/acestora, acordul acestuia/acestora si procentul de subcontratare.(Formular nr.10)
Arată mai mult
Certificatul ISO 9001 sau echivalent
-Declaratie privind lista principalelor furnizari în ultimii 3 ani(formular nr.7 si formular nr.8)
-Experienta similara: maxim 3 contracte in valoare cumulata de minim : 2.500.000 RON
Contractele prezentate ca experienta similara trebuie sa se încadreze întrun interval de timp care nu trebuie sa depaseasca 3 ani fata de data limita de depunere a ofertelor.
Se prezinta certificatul/documentele emise sau contrasemnate de o autoritate ori de catre clientul beneficiar.(Formular nr.9). Pentru echivalenta se va tine cont de cursul mediu anual lei/valuta comunicat de BNR/BCE.
-Informatii privind partea din contract pe care ofertantul are intentia sa o subcontracteze. Declaratie privind partea/partile din contract care sunt îndeplinite de subcontractant/subcontractanti trebuie sa cuprinda: specializarea acestuia/acestora, acordul acestuia/acestora si procentul de subcontratare( Formular nr.10)
Arată mai mult
- Ofertantul va prezenta în copie legalizata sau copie lizibila cu mentiunea „conform cu originalul” valabila la data limita de depunere a ofertelor.
Depozite și garanții solicitate:
GP: 60000 RON (50 % pentruIMM cf.L 346/2004). Cursul de referinta considerat pentru echivalenta GP depusa în alta moneda se va face la cursul BNR din data de anterioara datei limita de depunere a ofert.cu 3zile. Perioada de valab. a GP. este cel putin egala cu perioada de valabilitate a ofertei (120 de zile de la data limita de depunere a ofertelor). GP se constituie prin:instr.de garantare emis in cond.legii de o societate bancara sau de o societ.de asigurari, care se prezinta in original in cuantum si ptr.perioada prevazuta,prin virament bancar (OP vizat de banca),cont Trez.RO30TREZ1315006XXX011475,Trez.Bv,cod fiscal 4317770.Conf.art.86-88 din HG925/2006 modificata de Hot.834/2009.In cazul in care GP se constituie prin Scrisoare de garantie bancara se va folosi modelul anexat(formular 19). Dovada GP se va prez.pana la desch.ofertei in plic separate si marcat corespunzator,si se prinde de plicul exterior.Aut.contr.are dreptul de a vira GP in bugetul propriu,in conditiile art.87 dinHG925/2006 modif.de Hot.834/2009.4. In conditiile art.278 din O.U.G. 34/2006 indice (1) în masura în care Consiliul respinge pe fond contestatia ca nefondata se va retine contestatorului din garantia de participare in raport cu valoarea estimata a contractului suma de 8.198,09 RON (50 % pentru IMM cf. L.346/2004, respectiv 4.099,04 lei ). 10 % (50 % pentru IMM) din valoarea fara TVA a contr.de furnizare. Modul de constituire a garantiei de buna executie:
Arată mai mult
printr-un instrument de garantare emis in conditiile legii de o societate bancara sau o societate de asigurari care devine anexa la contract. (documentul se prezinta in original).
prin scrisoare de garantie bancara ( fiind valabila pe toata perioada derularii contractului) conform formular nr.18 din sectiunea Formulare.
prin retineri succesive din sumele datorate pentru facturi partiale conform prevederilor H.G.nr.1045/2011.In acest caz contractantul are obligatia de a deschide un cont de disponibil distinct la dispozitia autoritatiii contactante la Trezoreria Statului din cadrul organului fiscal competent.Pe parcursul indeplinirii contractului,autoritatea contractanta urmeaza sa alimenteze acest cont prin retineri succesive din sumele datorate si cuvenite contractului pana la concurenta sumei stabilite drept garantie de buna executie in Documentatia de atribuire.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul:
Asociere conform art. 44 din O.U.G. nr. 34/2006 cu modificarile si completarile ulterioare.
Procedura
Durata acordului-cadru în ani: 2
Perioadă de valabilitate a ofertei: 120 zile
Data deschiderii ofertelor: 2013-11-04 📅
Locul deschiderii:
Spitalul de Psihiatrie si Neurologie Brasov Str. Prundului Nr. 7 - 9 Birou Achizitii Publice.
Locul: Spitalul de Psihiatrie si Neurologie Brasov Str. Prundului Nr. 7 - 9 Birou Achizitii Publice.
Informații despre persoanele autorizate și procedura de deschidere:
Membrii comisiei de evaluare si cate un reprezentant imputernicit din partea fiecarui ofertant.
Limbi
Limbă: română 🗣️
Autoritatea contractantă
Contact
Punct de contact: Birou Achizitii Publice
Jr. Luminita Marcu
Adresă internet: www.spnbrasov.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: www.e-licitatie.ro 🌏
Informații complementare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Orașul poștal: Bucuresti
Cod poștal: 030084
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Adresă internet: http://www.cnsc.ro 🌏
Fax: +40 213104642 / 218900745 📠
Informații privind termenele de introducere a căilor de atac: Se va completa in conformitate cu art.256 indice 2 din OUG34/2006.
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Spital de Psihiarie si Neurologie Brasov - Birou Achizitii Publice, Compartiment Juridic
Adresa poștală: Str. Prundului nr. 7-9
Orașul poștal: Brasov
Cod poștal: 500120
Telefon: +40 268511481 📞
Adresă internet: www.spnbrasov.ro 🌏
Fax: +40 268511484 / 268410205 📠
Sursa: OJS 2013/S 183-315431 (2013-09-18)
Informaţii suplimentare (2013-09-30)
Obiect
Metadate ale anunțului
Tip de document: Informaţii suplimentare
Referință
Date
Data trimiterii: 2013-09-30 📅
Data publicării: 2013-10-03 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 192-330753
Se referă la anunț: 2013/S 183-315431
Număr JO-S: 192
Sursa: OJS 2013/S 192-330753 (2013-09-30)
Obiect
Metadate ale anunțului
Tip de document: Informaţii suplimentare
Referință
Date
Data trimiterii: 2013-09-30 📅
Data publicării: 2013-10-03 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 192-330753
Se referă la anunț: 2013/S 183-315431
Număr JO-S: 192
Sursa: OJS 2013/S 192-330753 (2013-09-30)
Informaţii suplimentare (2013-10-02)
Referință
Date
Data trimiterii: 2013-10-02 📅
Data publicării: 2013-10-04 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 193-332149
Număr JO-S: 193
Sursa: OJS 2013/S 193-332149 (2013-10-02)
Referință
Date
Data trimiterii: 2013-10-02 📅
Data publicării: 2013-10-04 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 193-332149
Număr JO-S: 193
Sursa: OJS 2013/S 193-332149 (2013-10-02)
Informaţii suplimentare (2013-10-04)
Referință
Date
Data trimiterii: 2013-10-04 📅
Data publicării: 2013-10-09 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 196-337915
Număr JO-S: 196
Sursa: OJS 2013/S 196-337915 (2013-10-04)
Referință
Date
Data trimiterii: 2013-10-04 📅
Data publicării: 2013-10-09 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 196-337915
Număr JO-S: 196
Sursa: OJS 2013/S 196-337915 (2013-10-04)
Informaţii suplimentare (2013-10-25)
Referință
Date
Data trimiterii: 2013-10-25 📅
Data publicării: 2013-10-30 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 211-365376
Număr JO-S: 211
Sursa: OJS 2013/S 211-365376 (2013-10-25)
Referință
Date
Data trimiterii: 2013-10-25 📅
Data publicării: 2013-10-30 📅
Identificatori
Numărul anunțului: 2013/S 211-365376
Număr JO-S: 211
Sursa: OJS 2013/S 211-365376 (2013-10-25)
Achiziții noi în categorii conexe 🆕
- Echipamente medicale, produse farmaceutice şi produse de îngrijire personală (>20 noi achiziții publice)
- Echipamente medicale (>20)
- Anestezie şi reanimare (4)
- Aparate de radioterapie, de mecanoterapie, de electroterapie şi de fizioterapie (13)
- Asistenţă funcţională (20)
- Consumabile medicale (>20)
- Diverse aparate şi produse medicale (>20)
- Echipament de imagistică de uz medical, dentar şi veterinar (>20)
- Instrumente şi dispozitive dentare şi de subspecialitate (3)
- Sisteme de înregistrare şi dispozitive de explorare (16)
- Tehnici operatorii (17)