Achizitie dotari in cadrul proiectului „DOTAREA SERVICIULUI DE ANATOMIE PATOLOGICA SI LABORATOR GENETICA SI DIAGNOSTIC MOLECULAR, PENTRU DIAGNOSTICUL CANCERULUI -cod SMIS 329100”-completare

Spitalul judetean de urgenta Alba Iulia

Achizitia de echipamente 4 loturi in cadrul proiectului “„Achizitie dotari in cadrul proiectului „DOTAREA SERVICIULUI DE ANATOMIE PATOLOGICA SI LABORATOR GENETICA SI DIAGNOSTIC MOLECULAR, PENTRU DIAGNOSTICUL CANCERULUI -cod SMIS 329100”-completare-conform caietului de sarcini. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 Numar zile pana la care se va raspunde la clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor:11

Termen limită

Deadline 2026-10-01

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-28 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-28)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Achizitie dotari in cadrul proiectului „DOTAREA SERVICIULUI DE ANATOMIE PATOLOGICA SI LABORATOR GENETICA SI DIAGNOSTIC MOLECULAR, PENTRU DIAGNOSTICUL CANCERULUI -cod SMIS 329100”-completare
Număr de referință: 4613342_2026_PAAPD1636248
Scurtă descriere:
Achizitia de echipamente 4 loturi in cadrul proiectului “„Achizitie dotari in cadrul proiectului „DOTAREA SERVICIULUI DE ANATOMIE PATOLOGICA SI LABORATOR GENETICA SI DIAGNOSTIC MOLECULAR, PENTRU DIAGNOSTICUL CANCERULUI -cod SMIS 329100”-completare-conform caietului de sarcini. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 Numar zile pana la care se va raspunde la clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor:11
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Echipamente medicale 📦
Valoarea estimată fără TVA: 379780.61 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 4
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 4

1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Echipament pentru microscopie și documentare
Valoarea estimată fără TVA: 86586.61 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Achizitia de echipamente – conform fisei tehnice si criteriilor de atribuire pentru LOT 1, anexa la Caietul de Sarcini
Produse/servicii: Microscoape 📦
Produse/servicii suplimentare: Locul principal sau locul de desfășurare: B-dul Revolutiei 1989, nr.23, Alba Iulia
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Alba 🏙️
Durata: 1 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 40
Criteriul de calitate (denumire): Componenta tehnica
Criteriul de calitate (pondere): 60
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001

2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: Baie de apa termostata
Valoarea estimată fără TVA: 10 175 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Achizitia de echipamente – conform fisei tehnice si criteriilor de atribuire , anexa la Caietul de Sarcini
Produse/servicii: Băi termostatice şi accesorii 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002

3️⃣
Identificator intern: 3
Titlu: Sistem de procesare a lamelor de citologie
Valoarea estimată fără TVA: 118 800 RON 💰
Produse/servicii: Echipament biomedical 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0003

4️⃣
Identificator intern: 4
Titlu: Echipamente pentru secționarea probelor
Valoarea estimată fără TVA: 164 219 RON 💰
Produse/servicii: Instrumente şi articole pentru disecţie patologică 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0004

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-01 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-01 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Membrii comisiei de evaluare
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-10-01 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Membrii comisiei de evaluare
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta, din care sa reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se afla în niciuna din situațiile de anulare a constituirii precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. Cerința se aplică inclusiv pentru asociati și/sau subcontractanți care completează informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE distinct. Modalități de îndeplinire: - Ca dovadă preliminară pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței minime, operatorul economic trebuie să completeze inițial în documentul DUAE Da sau Nu in Partea a IVa Criterii de selecție, Secțiunea A: Capacitatea de a corespunde cerințelor, rubrica: Înscrierea în registrul comerțului. - Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea documentului DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților străini, documente echivalente emise în țara de rezidență, urmează să fie prezentate odata cu acesta. Obiectul contractului trebuie să aibă corespondent în codul CAEN autorizat din certificatul constatator emis de ONRC (conform Legii 265/ 2022). Informațiile trebuie să fie reale/actuale la momentul prezentării documentelor. - Prezentarea oricăror documente care dovedesc o forma de înregistrare/atestare sau apartenență din punct de vedere profesional, în conformitate cu prevederile legale din țara în care ofertantul este rezident. Documentele vor fi prezentate sub forma unei traduceri autorizate.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Autorizație sau apartenență la o organizație particulară necesară pentru contracte de servicii
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici (ofertanti, asociati, subcontractanti) ce depun oferta trebuie sa detina atestare ori apartenenta din punct de vedere profesional, respectiv sa detina: Pentru dotarile medicale este necesara detinerea Avizului de functionare ANMDMR, acolo unde este aplicabil, respectiv pentru dotările care se încadrează în categoria dispozitive medicale pentru care se solicită avizarea, conform art. 926 din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, republicată, cu modificările și completările ulterioare, Ordinul 3539/2022 si a Normelor Metodologice din 24.11.2022 art. 6. Astfel: Autoritatea contractanta va solicita operatorului clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor documente justificative, astfel: a) avizul de functionare emis de ANMDMR privind activitatile de import/distributie a echipamentelor ofertate conform prevederilor legale privind dispozitivele medicale cu modificarile si completarile (unde este cazul) b) avizul de functionare emis de ANMDMR (al ofertantului sau operatorului economic ce va indeplini activitatile) din care sa reiasa ca este avizat pentru activitatea de instalare si/sau mentenanta pentru echipamentele medicale ofertate.(unde este cazul). Modalitate prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor, la sectiunea “Inscrierea intr-un registru profesional relevant”. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv Aviz de functionare si anexele acestuia, sau în cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise în tara de rezidenta, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertanții vor prezenta Acordul de subcontractare, dacă este cazul, (Formular propriu) în care se va/vor preciza: a) categoriile de servicii/lucrări din contract pe care intenţionează să le subcontracteze, precum şi procentul sau valoarea aferentă activităţilor indicate în ofertă ca fiind realizate de către subcontractanţi; b) datele de identificare ale subcontractanţilor propuşi, Modalitatea de indeplinire: Dacă este aplicabil, ofertanții includ informațiile cu privire la subcontractanți în DUAE. În cazul în care ofertantul utilizează capacitațile subcontractantului/subcontractanților pentru a îndeplini criteriile de calificare, se va prezenta câte un formular DUAE separat pentru fiecare dintre respectivii subcontractanți, completat și semnat în mod corespunzãtor de către fiecare dintre aceștia. Subcontractanții precizează în DUAE informațiile aferente criteriilor de calificare pe care le îndeplinește menționând numărul și data contractului/acordului de subcontractare pentru partea propusă pentru subcontractare. Dacă prin subcontractant nu se îndeplinește o cerință de calificare, atunci acesta va prezenta DUAE doar în scopul demonstrării neîncadrării în motivele de excludere. Operatorul economic clasat pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile va face dovada îndeplinirii cerințelor de calificare prin subcontractanți prin prezentarea de documente justificative ale acestora, la solicitarea autorității contractante. Autoritatea contractantă poate respinge subcontractantul propus dacă acesta nu îndeplinește cerințele de calificare privind capacitatea sau se încadrează printre motivele de excludere și solicită candidatului/ofertantului o singură dată – înlocuirea acestuia și prezentarea unui alt subcontractant.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Conform contract de finantare 98864/20.12.2024-"DOTAREA SERVICIULUI DE ANATOMIE PATOLOGICA SI LABORATOR GENETICA SI DIAGNOSTIC MOLECULAR, PENTRU DIAGNOSTICUL CANCERULUI -cod SMIS 329100
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic a încălcat legislația privind dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Spitalul Judetean de Urgenta Alba Iulia
Numărul național de înregistrare: 4613342
Adresa poștală: Strada: Revoluţiei 1989, nr. 23
Cod poștal: 510073
Orașul poștal: Alba Iulia
Regiune: Alba 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Alin Chirila
E-mail: achizitii@spitalalba.ro 📧
Telefon: +40 258833007 📞
Fax: +40 258833007 📠
URL: http://spitalalba.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211479 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Informații cu privire la beneficiarii reali ai fondurilor Ofertanții vor prezenta autorității contractante informații cu privire la beneficiarii reali ai fondurilor. Odată cu DUAE, operatorii economici participanți la procedura de atribuire (inclusiv eventualii asociați, terți susținători și/sau subcontractanți, după caz) vor completa și prezenta Declarația pe proprie răspundere privind beneficiarul real, conform formularului pus la dispoziție de autoritatea contractantă, care va conține informațiile aferente beneficiarului/beneficiarilor real/i. După stabilirea clasamentului ofertelor, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc va prezenta documentul/documentele justificative actualizate care probează informațiile declarate cu privire la beneficiarul real. Pentru operatorii economici înregistrați în România se va prezenta extras ONRC privind beneficiarul real. Pentru operatorii economici străini se vor prezenta documente justificative, certificate sau alte înscrisuri eliberate de autoritatea competentă din țara de origine privind beneficiarul/beneficiarii real/i, însoțite de traducerea autorizată în limba română, după caz. În cazul asociațiilor și fundațiilor se vor prezenta documentele corespunzătoare din Registrul Național ONG privind beneficiarii reali, după caz. ”Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare: Conform Legii 101/2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 167-597224 (2026-08-28)