ACORD-CADRU DE FURNIZARE APARATURĂ MEDICALĂ PENTRU 24 LUNI

MINISTERUL APĂRĂRII NAȚIONALE – UNITATEA MILITARĂ 02534 IAȘI

Acord cadru de furnizare aparatură medicală (Stație de macroscopie cu calculator și cameră digitală, Criotom, Aparat pentru monitorizare Holter EKG, Trusă de endoscopie intervențională ERCP și ecoendoscopie cu accesorii,Scaner lame, Platformă electrochirurgie cu accesorii, Unitate electrochirurgie monopolar, bipolar cu acccesorii, Unitate electrochirurgie cu sigilare vasculară ) necesară pentru dotarea secțiilor spitalului, în vederea creșterii eficienței și calității actului medical. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 zile. Autoritatea Contractanta va raspunde in mod clar tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.

Termen limită

Deadline 2026-09-28

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-24 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-24)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: ACORD-CADRU DE FURNIZARE APARATURĂ MEDICALĂ PENTRU 24 LUNI
Număr de referință: 4540054_2026_PAAPD1634562
Scurtă descriere:
Acord cadru de furnizare aparatură medicală (Stație de macroscopie cu calculator și cameră digitală, Criotom, Aparat pentru monitorizare Holter EKG, Trusă de endoscopie intervențională ERCP și ecoendoscopie cu accesorii,Scaner lame, Platformă electrochirurgie cu accesorii, Unitate electrochirurgie monopolar, bipolar cu acccesorii, Unitate electrochirurgie cu sigilare vasculară ) necesară pentru dotarea secțiilor spitalului, în vederea creșterii eficienței și calității actului medical. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 zile. Autoritatea Contractanta va raspunde in mod clar tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Echipamente medicale 📦
Valoarea estimată fără TVA: 5 443 784 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 8
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 8

1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Stație de macroscopie cu calculator și cameră digitală
Valoarea estimată fără TVA: 258 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Stație de macroscopie cu calculator și cameră digitală destinată secției Laborator anatomie patologica Cantitățile minime și maxime conform caietului de sarcini
Locul principal sau locul de desfășurare: Str. General Berthelot Henri Mathias nr. 7-9, Iași
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Iaşi 🏙️
Durata: 24 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 40
Criteriul de calitate (denumire): Garanția extinsă/ suplimentară completă (Garanție comercială*)
Criteriul de calitate (pondere): 60
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001

2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: Criotom
Valoarea estimată fără TVA: 264 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Echipamentul este necesar pentru secția laborator anatomie patologica, min 1 buc, maxim 2 buc
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (pondere): 36
Criteriul de calitate (denumire): Performanța energetică a echipamentului
Criteriul de calitate (pondere): 24
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002

3️⃣
Identificator intern: 3
Titlu: Aparat pentru monitorizare Holter EKG
Valoarea estimată fără TVA: 92 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Aparat pentru monitorizare Holter EKG secția Medicina interna, cant. min 1, max 2
Produse/servicii: Sistem de monitorizare cardiacă 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0003

4️⃣
Identificator intern: 4
Titlu: Trusă de endoscopie intervențională ERCP și ecoendoscopie cu accesorii
Valoarea estimată fără TVA: 3 176 984 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Trusă de endoscopie intervențională ERCP și ecoendoscopie cu accesorii necesara utilizării in sectia Medicina Interna, cant min.1, cant max 2
Produse/servicii: Endoscoape 📦
Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Garanția extinsă/ suplimentară completă
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0004

5️⃣
Identificator intern: 5
Titlu: Scaner lame
Valoarea estimată fără TVA: 858 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Scaner lame necesar pentru secția Laborator anatomie patologica, cant. min 1, max 2
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0005

6️⃣
Identificator intern: 6
Titlu: Platformă electrochirurgie cu accesorii
Valoarea estimată fără TVA: 240 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Platformă electrochirurgie cu accesorii necesar pentru Bloc operator, cant. min 1, max 2
Produse/servicii: Instalaţie de electrochirurgie 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0006

7️⃣
Identificator intern: 7
Titlu: Unitate electrochirurgie monopolar, bipolar cu acccesorii
Descrierea achiziției publice:
Unitate electrochirurgie monopolar, bipolar cu acccesorii necesar pentru Bloc operator cant. min 1, max 2
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0007

8️⃣
Identificator intern: 8
Titlu: Unitate electrochirurgie cu sigilare vasculară
Valoarea estimată fără TVA: 314 800 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Unitate electrochirurgie cu sigilare vasculară necesar pentru Bloc operator cant. min 1, max 2
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0008

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): comisia de evaluare
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: comisia de evaluare
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru profesional relevant
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
1. Detinerea Avizul de functionare pentru comercializarea dispozitivelor medicale si, daca este cazul, pentru punerea în functiune în domeniul dispozitivelor medicale, cu mentionarea producatorului produsului ofertatat in anexa la aviz, aflat în termen de valabilitate la data prezentarii, emis de catre ANMDM, conform art. 926 din Legea 95/ 2006, privind reforma în domeniul sanatatii, republicata, si in conf. cu art. 3 din Ordinul nr. 1008/2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a titlului XX din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sanatatii, referitoare la avizarea activitatilor în domeniul dispozitivelor medicale. In situatia in care nu se va regasi pe anexa acestui aviz producatorul, se va considera ca operatorul economic nu este avizat sa comercializeze dispozitive medicale ale aceluiasi producator, iar oferta va fi respinsa. 2. Raport de testare conform standardului EN 50564:2011 (6.1, 6.2, 6.3, și 6.4), acesta trebuie să includă date privind performanța energetică, EV și EW. 3. Detinerea Certificatului de acordare a codului de agent economic (NCAGE) sau a Declaratiei prin care se angajeaza ca va obtine codul NCAGE înainte de semnarea contractului(se pune la dispozitie model orientativ). Pentru obtinerea codului NCAGE va completa o Cerere de alocare a codului NATO de agent economic (se pune la dispozitie model orientativ). Conform art. 10 din H.G. 445/2003 pentru aprobarea normelor privind organizarea si desfasurarea activitatii de codificare a articolelor de înzestrare din domeniul apararii, pentru a putea încheia un contract de achizitii cu MApN, furnizorul trebuie sa obtina în prealabil codul de agent economic acordat de Biroul National de Codificare din tara de origine”. Documentele doveditoare urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, de catre ofertantii clasati pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor Se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, sunt obligatorii sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, de catre ofertantii clasati pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit dupa finalizarea etapei de evaluare a ofertei. Pentru operatorii straini se vor prezenta documentele echivalente, emise in tara de rezidenta, care vor fi prezentate în limba în care a fost emis, însotit de traducerea autorizată în limba română efectuată.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Certificat constatator Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractulu Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare în conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla în niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Indeplinire Se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, sunt obligatorii sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, de catre ofertantii clasati pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit dupa finalizarea etapei de evaluare a ofertei. Datele cuprinse in Certificatul Constatator vor fi reale/ actuale la data prezentarii. Documentele constatatoare trebuie sa ateste ca obiectul contractului are corespondent în activitatea operatorului economic pentru partea din contract pe care o realizeza (codul CAEN trebuie sa fie in concordanta cu tipul de produse livrate si servicii prestate). Alte informatii minimale ce trebuie sa se regaseasca în documentul constatator sunt: date de identificare legale (denumire, sediu, cod unic de înregistrare); activitatile principale si secundare; reprezentantii legali; situatia juridica a operatorului economic. Operatorii straini vor demonstra indeplinirea cerintelor completand DUAE. Documentele justificative ce probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv documentele echivalente, emise in tara de rezidenta, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, de catre ofertantii clasati pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit dupa finalizarea etapei de evaluare a ofertei. In situația în care vor fi executate părți din contract de către subcontractanți, dovada înregistrării și corespondența activităților principale/secundare din cadrul acestuia cu obiectul achiziției se va prezenta obligatoriu și de către subcontractanți, pentru partea din contract pe care o vor realiza. În procedurile de atribuire a contractelor de achiziție publică/sectorială de produse care cuprind și prestarea de servicii conexe, în cazul în care este necesar ca operatorii economici să dețină o autorizație specială, sau să fie membri ai unei anumite organizații pentru a putea presta serviciile în cauză în statul de origine, sau să fie înscriși în registre profesionale, autoritatea/entitatea contractantă are dreptul de a solicita acestora să demonstreze că dețin o astfel de autorizație/că sunt membri ai unei astfel de organizații/sunt înscriși în registre profesionale. Dacă se impune avizarea/atestarea/autorizarea operatorului economic, aceasta trebuie să fie în relație directă cu obiectul principal al contractului/relevantă scopului urmărit prin încheierea contractului de achiziție publică/sectorială.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: MINISTERUL APĂRĂRII NAȚIONALE – UNITATEA MILITARĂ 02534 IAȘI
Numărul național de înregistrare: 4540054
Adresa poștală: Strada: General Berthelot Henri Mathias, nr. 7-9
Cod poștal: 700483
Orașul poștal: Iasi
Regiune: Iaşi 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Ana-Maria Gradinariu
E-mail: achizitii@smuis.ro 📧
Telefon: 0758892237 📞
Fax: +40 0232216844 📠
URL: https://www.smuis.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Minister sau orice altă autoritate naţională sau federală
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211309 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. Pentru vizualizarea documentației de atribuire încarcate în SEAP, operatorii economici trebuie sa aibă un program necesar vizualizarii fișierelor semnate electronic (site-urile furnizorilor de semnatură electronică). Reguli de comunicare și transmitere a datelor: solicitările de clarificări referitorare la prezenta documentație de atribuire se vor adresa în mod exclusiv în SEAP la Secțiunea ”Întrebari” din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice, iar raspunsurile la acestea vor fi publicate în SEAP la Sectiunea ”Documentatie, clarificări și decizii” din cadrul anunțului de participare. Pentru transmiterea solicitarilor de clarificări privind documentația de atribuire, operatorii economici se vor înregistra în SEAP (www.elicitatie.ro) ca operator economic conform prevederilor art.5 alin. (1) din H.G. 395/2016 și vor transmite solicitările avand în vedere termenele de răspuns ale autorității contractante prevăzute la art. 160-161 din Legea 98/2016 precum și cele de la art. 103 (2) din HG 395/2016. Pentru comunicările ulterioare depunerii ofertelor: comisia de evaluare va transmite solicitările de clarificare în legatura cu oferta prin utilizarea facilităților tehnice disponibile în SEAP (Secțiunea “Întrebari”). Modalitatea de departajare a ofertelor clasate pe primul loc in urma aplicarii criteriilor de atribuire: În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obținut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora (astfel: pretul ofertei, factorii de evaluare tehnici in urmatoarea ordine: Garanția extinsă/ suplimentară completă, Performanța energetică a echipamentului ). În situația în care egalitatea se menține, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, şi oferta câștigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică. Nota: Toate documentele depuse la aceasta procedura vor fi semnate cu semnătură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 163-585347 (2026-08-24)