Diverse medicamente 38 loturi

Institutul National de Neurologie si Boli Neurovasculare

Achizitionare diverse medicamente pe 38 loturi, conform specificatiilor tehnice si documentatiei de atribuire

Termen limită

Deadline 2026-09-21

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-21 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-21)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Diverse medicamente 38 loturi
Număr de referință: 7232/2026
Scurtă descriere:
Achizitionare diverse medicamente pe 38 loturi, conform specificatiilor tehnice si documentatiei de atribuire
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Diverse medicamente 📦
Valoarea estimată fără TVA: 33742401.48 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 38
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 38

1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: URAPIDILUM fiola 25 mg - 5 ml solutie injectabila
Valoarea estimată fără TVA: 2 013 552 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
ACHIZITIONARE DIVERSE MEDICAMENTE CONFORM SPECIFICATIILOR TEHNICE SI A DOCUMENTATIEI DE ATRIBUIRE.
Informații suplimentare:
Alte informatii: La licitatia electronica au dreptul sa participe doar operatorii economici inregistrati in SEAP carora le-au fost transmise invitatii de participare la aceasta faza de catre autoritatea contractanta. Autoritatea contractanta va invita toti ofertantii care au depus oferte admisibile sa prezinte preturi noi. Invitatia va contine informatii cu privire la data si momentul de start al licitatiei electronice si se va transmite pe cale electronica simultan, tuturor ofertantilor admisi. Licitatia electronica se va realiza si finaliza intr-o singura runda – 1 zi (24 ore). Informatiile care vor fi puse la dispozitia ofertantilor in cursul licitatiei electronice: Sistemul informatic va pune instantaneu la dispozitia ofertantilor informatiile necesare pentru a-si determina, in orice moment, pozitia pe care o ocupa in clasament. Licitatia electronica poate fi oprita daca oferta nu s-a imbunatatit in runda precedenta: DA ; Ofertantii pot vedea cea mai buna oferta: DA Modul de departajare a ofertelor care inregistreaza preturi egale dupa desfasurarea fazei finale de licitatie electronica: -pentru locul 1: In situatia in care, se constata ca ofertele clasate pe primul loc, au preturi egale, autoritatea contractanta va solicita clarificari prin intermediul SEAP, in vederea incarcarii electronice de catre operatorii economici, situati pe primul loc, a unor documente care vor contine noi preturi (reofertare). Oferta cu pretul cel mai scazut va fi declarata castigatoare. În cazul pastrarii egalitatii si dupa solicitarea de clarificare referitoare la depunerea unor noi propuneri financiare imbunatatite, procedura de atribuire pentru lotul respectiv se anuleaza. - pentru locul 2: In situatia in care, se constata ca ofertele clasate pe locul 2, au preturi egale, autoritatea contractanta va solicita clarificari prin intermediul SEAP, in vederea incarcarii electronice de catre operatorii economici, situati pe locul 2, a unor documente care vor contine noi preturi (reofertare). Oferta cu pretul cel mai scazut va fi declarata castigatoare. Ofertantul clasat pe locul I (loc superior) nu va fi afectat in nici o forma, intrucat in solicitarea de departajare se va mentiona in mod ferm si neechivoc locul 2 pentru care se reoferteaza. In cazul in care comisia constata ca ofertele clasate pe locul 2 sunt la egalitate de pret si dupa reofertare, pentru locul 2 nu se va face atribuirea. Se poate incheia un acord cadru cu operatorii economici pentru mai multe loturi castigate. Conform prevederilor Art. 1276 din Codul Civil, Autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a denunta unilateral prezentul contract/acord cadru/contract subsecvent, printr-o notificare scrisa, fara nici o compensatie, de la data la care aceasta incheie contractele subsecvente la acordurile-cadru incheiate de Ministerul Sanatatii in calitate de unitate centralizata de achizitii. In acest caz, furnizorul/prestatorul are dreptul de a pretinde numai plata corespunzatoare pentru partea din contract/acord cadru/contract subsecvent indeplinita pana la data denuntarii unilaterale. ”Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Arată mai mult
Produse/servicii suplimentare: Medicamente pentru sistemul cardiovascular 📦
Locul principal sau locul de desfășurare: SOS. BERCENI 10-12, SECTOR 4, BUCURESTI - FARMACIE
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 36 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001

2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: ENOXAPARINUM seringa 4.000 UI (40 mg)/0,4 ml
Valoarea estimată fără TVA: 2 152 980 RON 💰
Produse/servicii suplimentare: Antitrombotice 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002

3️⃣
Identificator intern: 3
Titlu: ENOXAPARINUM seringa 6.000 UI (60 mg)/0,6 ml
Valoarea estimată fără TVA: 2 528 820 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0003

4️⃣
Identificator intern: 4
Titlu: AMLODIPINUM compr. 5 mg.
Valoarea estimată fără TVA: 78 840 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0004

5️⃣
Identificator intern: 5
Titlu: METHYLPREDNISOLONUM fl. 500mg
Valoarea estimată fără TVA: 1 120 176 RON 💰
Produse/servicii suplimentare: Corticosteroizi pentru uz sistemic 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0005

6️⃣
Identificator intern: 6
Titlu: ATROPINUM fiola 1mg/ml x 1 mL
Valoarea estimată fără TVA: 243388.8 RON 💰
Produse/servicii suplimentare: Medicamente pentru sistemul respirator 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0006

7️⃣
Identificator intern: 7
Titlu: GABAPENTINUM caps. 300 mg
Valoarea estimată fără TVA: 68 742 RON 💰
Produse/servicii suplimentare: Antiepileptice 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0007

8️⃣
Identificator intern: 8
Titlu: KETOROLACUM TROMETHAMIN fiola 30mg/ml
Valoarea estimată fără TVA: 131 598 RON 💰
Produse/servicii suplimentare: Antiinflamatoare şi antireumatismale 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0008

9️⃣
Identificator intern: 9
Titlu: METOCLOPRAMIDUM Compr. 10 mg
Valoarea estimată fără TVA: 7 506 RON 💰
Produse/servicii suplimentare: Medicamente pentru tractul digestiv şi metabolism 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0009

1️⃣0️⃣
Identificator intern: 10
Titlu: COMBINATII CATHEJELL LIDOCAINE sau echivalent seringa gel 20 mg + 0, 5 mg/g
Valoarea estimată fără TVA: 50241.6 RON 💰
Produse/servicii suplimentare: Medicamente pentru sistemul nervos 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0010

1️⃣1️⃣
Identificator intern: 11
Titlu: SULFAMETHOXAZOLUM + TRIMETHOPRIMUM compr. 400mg/80mg
Valoarea estimată fără TVA: 20 466 RON 💰
Produse/servicii suplimentare: Antimicobacteriacee 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0011

1️⃣2️⃣
Identificator intern: 12
Titlu: AMANTADINUM caps. 100 mg.
Valoarea estimată fără TVA: 7927.2 RON 💰
Produse/servicii suplimentare: Medicamente împotriva bolii Parkinson 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0012

1️⃣3️⃣
Identificator intern: 13
Titlu: CANDESARTANUM CILEXETIL compr. 16 mg.
Valoarea estimată fără TVA: 228 312 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0013

1️⃣4️⃣
Identificator intern: 14
Titlu: DESLORATADINUM compr. film. 5mg
Valoarea estimată fără TVA: 6188.4 RON 💰
Produse/servicii suplimentare: Antihistaminice pentru uz sistemic 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0014

1️⃣5️⃣
Identificator intern: 15
Titlu: ENALAPRILUM compr. 10 mg.
Valoarea estimată fără TVA: 13780.8 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0015

1️⃣6️⃣
Identificator intern: 16
Titlu: CLOPIDOGRELUM compr. film. 75 mg
Valoarea estimată fără TVA: 116380.8 RON 💰
Produse/servicii suplimentare: Medicamente pentru sânge şi pentru organele hematopoietice 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0016

1️⃣7️⃣
Identificator intern: 17
Titlu: SUCRALFATUM compr. 1 g
Valoarea estimată fără TVA: 67737.6 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0017

1️⃣8️⃣
Identificator intern: 18
Titlu: FUROSEMIDUM compr. 40 mg.
Valoarea estimată fără TVA: 19180.8 RON 💰
Produse/servicii suplimentare: Diuretice 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0018

1️⃣9️⃣
Identificator intern: 19
Titlu: PREDNISONUM Compr. 5 mg
Valoarea estimată fără TVA: 11 232 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0019

2️⃣0️⃣
Identificator intern: 20
Titlu: AZITHROMYCINUM compr. film. 500 mg.
Valoarea estimată fără TVA: 35 208 RON 💰
Produse/servicii suplimentare: Antibacterieni pentru uz sistemic 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0020

2️⃣1️⃣
Identificator intern: 21
Titlu: PREGABALINUM caps. 75 mg.
Valoarea estimată fără TVA: 34433.28 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0021

2️⃣2️⃣
Identificator intern: 22
Titlu: ATRACURIUM fiole 10mg/ml - 5 ml
Valoarea estimată fără TVA: 126273.6 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0022

2️⃣3️⃣
Identificator intern: 23
Titlu: CLONIDINUM compr. 0,15 mg.
Valoarea estimată fără TVA: 26 244 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0023

2️⃣4️⃣
Identificator intern: 24
Titlu: NEBIVOLOLUM compr. 5 mg.
Valoarea estimată fără TVA: 30 888 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0024

2️⃣5️⃣
Identificator intern: 25
Titlu: HEPARINUM flacon 5000 UI/ml x 5mL
Valoarea estimată fără TVA: 163463.4 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0025

2️⃣6️⃣
Identificator intern: 26
Titlu: COMBINATII (FIBRINOGEN+TROMBINA) 1 matrice de 3,0 cm x 2,5 cm
Valoarea estimată fără TVA: 78 786 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0026

2️⃣7️⃣
Identificator intern: 27
Titlu: NORADRENALINUM fiola 2 mg/ml x 8 ml
Valoarea estimată fără TVA: 4 764 960 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0027

2️⃣8️⃣
Identificator intern: 28
Titlu: FUROSEMIDUM fiola 20mg/2ml - 2ml solutie injectabila
Valoarea estimată fără TVA: 172 224 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0028

2️⃣9️⃣
Identificator intern: 29
Titlu: HALOPERIDOLUM flacon 2mg/ml.- 10 ml.
Valoarea estimată fără TVA: 34 830 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0029

3️⃣0️⃣
Identificator intern: 30
Titlu: COMBINATII (LEVODOPUM + CARBIDOPUM) Compr. 250 mg/25 mg
Valoarea estimată fără TVA: 446 148 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0030

3️⃣1️⃣
Identificator intern: 31
Titlu: DOBUTAMINUM flacon 250mg/20 ml
Valoarea estimată fără TVA: 116539.2 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0031

3️⃣2️⃣
Identificator intern: 32
Titlu: VANCOMYCINUM flacon PULB. PT. CONC. PT. SOL. PERF. 1000 mg
Valoarea estimată fără TVA: 16 031 520 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0032

3️⃣3️⃣
Identificator intern: 33
Titlu: HYDROCORTISONUM fiola 19,6 mg/5 ml
Valoarea estimată fără TVA: 232588.8 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0033

3️⃣4️⃣
Identificator intern: 34
Titlu: ACETYLCYSTEINUM fiola 300mg/3ml.
Valoarea estimată fără TVA: 86659.2 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0034

3️⃣5️⃣
Identificator intern: 35
Titlu: NATRII CHLORIDUM flacon 0,9% 2 conectori - 500ml solutie perfuzabila cutie x 10 flacoane
Valoarea estimată fără TVA: 899 640 RON 💰
Produse/servicii suplimentare: Soluţii pentru perfuzii 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0035

3️⃣6️⃣
Identificator intern: 36
Titlu: GLUCOSUM flacon50mg/ml -2 conectori 500ml solutie perfuzabila cutie x 10 flacoane
Valoarea estimată fără TVA: 231 498 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0036

3️⃣7️⃣
Identificator intern: 37
Titlu: GLUCOSUM flacon 100mg/ml 2 conectori - 500ml solutie perfuzabila cutie x 10 flacoane
Valoarea estimată fără TVA: 282 528 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0037

3️⃣8️⃣
Identificator intern: 38
Titlu: COMBINATII - SOLUTIE RINGER flacon 500ml- 2 conectori solutie perfuzabila cutie x 10 flacoane
Valoarea estimată fără TVA: 1 060 920 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0038

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Informații despre licitația electronică
Se va folosi o licitație electronică
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Numărul maxim de participanți: 2
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-21 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
În vederea îndeplinirii cerinței, ofertantul/ ofertantul asociat/ terțul susținător va completa DUAE. Ca dovadă preliminară pentru demonstrarea îndeplinirii cerinței minime, operatorul economic trebuie să completeze inițial în documentul DUAE Da sau Nu in Partea a IVa Criterii de selecție Modalitate de demonstrare: Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea documentului DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților străini, documente echivalente emise în țara de rezidență, urmează să fie prezentate de catre ofertantul clasat pe primul loc. Obiectul contractului trebuie să aibă corespondent în codul CAEN autorizat din certificatul constatator emis de ONRC (conform Legii 265/ 2022). Informațiile trebuie să fie reale/actuale la momentul prezentării documentelor. - Prezentarea oricăror documente care dovedesc o forma de înregistrare/atestare sau apartenență din punct de vedere profesional, în conformitate cu prevederile legale din țara în care ofertantul este rezident. Documentele vor fi prezentate sub forma unei traduceri autorizate. - În cazul în care, din orice motive, documentele justificative solicitate nu sunt în limba română, operatorii economici trebuie să prezinte, versiunea tradusă a respectivelor documente în limba română. În aplicarea art. 197 din Legea 98/2016, atunci când, la completarea documentului DUAE, operatorul economic precizează că documentele justificative pentru afirmațiile și informațiile incluse în declarația pe proprie răspundere (sub forma DUAE) sunt disponibile în format electronic și indică URL-ul și codul de acces la informații, acesta nu trebuie să mai transmită, la solicitarea expresă a autorității contractante, documentele suport, ci doar să confirme autorității contractante că informațiile sunt disponibile pentru a fi accesate și transferate de la adresa URL menționată de operator și incluse în arhiva electronică constituită la nivel de autoritate contractantă. Precizări: - în cazul unei oferte depuse în asociere, fiecare membru al asocierii trebuie să depună documentele necesare pentru demonstrarea faptului că este autorizat să desfășoare partea sa din contract; - cerința se aplică și pentru subcontractanți și/sau terți susținători care completează informațiile aferente situației lor la nivelul documentului DUAE distinct; - informațiile prezentate în certificatul constatator trebuie să fie reale/actuale la momentul prezentării lor. - depunerea/prezentarea documentelor solicitate în cadrul acestei secțiuni se poate face în oricare din formele: original/copie legalizată/copie lizibilă cu mențiunea „conform cu originalul”
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Certificate emise de organisme independente despre standarde de asigurare a calității
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire. Următoarele documente justificative care probează îndeplinirea cerinței vor fi prezentate doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul întocmit la finalizarea evaluării ofertelor: - certificat valabil la momentul prezentării, emis de un organism de certificare acreditat care să ateste respectarea de către operatorul economic a standardului SR EN ISO 9001 sau alte probe sau dovezi care confirmă asigurarea unui nivel corespunzător al managementului calității. În cazul depunerii unei oferte comune, fiecare asociat trebuie să dețină un astfel de certificat, pentru partea din contract pe care o realizează.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor: se va completa daca este cazul
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Institutul National de Neurologie si Boli Neurovasculare
Numărul național de înregistrare: 7548010
Adresa poștală: Strada: Berceni, nr. 10-12
Cod poștal: 041914
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Irina Cinciu
E-mail: achizitii@innbn-bucuresti.ro 📧
Telefon: +40 213346463 📞
Fax: +40 213346463 📠
URL: https://www.innbn-bucuresti.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211238 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. Alte informatii: La licitatia electronica au dreptul sa participe doar operatorii economici inregistrati in SEAP carora le-au fost transmise invitatii de participare la aceasta faza de catre autoritatea contractanta. Autoritatea contractanta va invita toti ofertantii care au depus oferte admisibile sa prezinte preturi noi. Invitatia va contine informatii cu privire la data si momentul de start al licitatiei electronice si se va transmite pe cale electronica simultan, tuturor ofertantilor admisi. Licitatia electronica se va realiza si finaliza intr-o singura runda – 1 zi (24 ore). Informatiile care vor fi puse la dispozitia ofertantilor in cursul licitatiei electronice: Sistemul informatic va pune instantaneu la dispozitia ofertantilor informatiile necesare pentru a-si determina, in orice moment, pozitia pe care o ocupa in clasament. Licitatia electronica poate fi oprita daca oferta nu s-a imbunatatit in runda precedenta: DA ; Ofertantii pot vedea cea mai buna oferta: DA Modul de departajare a ofertelor care inregistreaza preturi egale dupa desfasurarea fazei finale de licitatie electronica: -pentru locul 1: In situatia in care, se constata ca ofertele clasate pe primul loc, au preturi egale, autoritatea contractanta va solicita clarificari prin intermediul SEAP, in vederea incarcarii electronice de catre operatorii economici, situati pe primul loc, a unor documente care vor contine noi preturi (reofertare) cu maxim 2 ZECIMALE. Oferta cu pretul cel mai scazut va fi declarata castigatoare. În cazul pastrarii egalitatii si dupa solicitarea de clarificare referitoare la depunerea unor noi propuneri financiare imbunatatite, procedura de atribuire pentru lotul respectiv se anuleaza. - pentru locul 2: In situatia in care, se constata ca ofertele clasate pe locul 2, au preturi egale, autoritatea contractanta va solicita clarificari prin intermediul SEAP, in vederea incarcarii electronice de catre operatorii economici, situati pe locul 2, a unor documente care vor contine noi preturi (reofertare) CU MAXIM 2 ZECIMALE. Oferta cu pretul cel mai scazut va fi declarata castigatoare. Ofertantul clasat pe locul I (loc superior) nu va fi afectat in nici o forma, intrucat in solicitarea de departajare se va mentiona in mod ferm si neechivoc locul 2 pentru care se reoferteaza. In cazul in care comisia constata ca ofertele clasate pe locul 2 sunt la egalitate de pret si dupa reofertare, pentru locul 2 nu se va face atribuirea. Se poate incheia un acord cadru cu operatorii economici pentru mai multe loturi castigate. Conform prevederilor Art. 1276 din Codul Civil, Autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a denunta unilateral prezentul contract/acord cadru/contract subsecvent, printr-o notificare scrisa, fara nici o compensatie, de la data la care aceasta incheie contractele subsecvente la acordurile-cadru incheiate de Ministerul Sanatatii in calitate de unitate centralizata de achizitii. In acest caz, furnizorul/prestatorul are dreptul de a pretinde numai plata corespunzatoare pentru partea din contract/acord cadru/contract subsecvent indeplinita pana la data denuntarii unilaterale. ”Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 162-582381 (2026-08-21)