Echipamente de cercetare in cadrul proiectului Infiintarea Centrului Roman de Excelenta in Neurostiinte Clinice(NeuRox) - 4 LOTURI

Universitatea de Medicina si Farmacie "Iuliu Hatieganu" Cluj-Napoca

Echipamente necesare pentru efectuarea activitatilor de cercetare in cadrul proiectului de cercetare Proiect Centre de Excelenta- Infiintarea Centrului Roman de Excelenta in Neurostiinte Clinice(NeuRox), Contract de finantare nr. 16CoEx/2026 Lot 1: Microscop operator pentru oftalmologie Lot 2: Ecograf portabil Lot 3: Sistem integrat de achizitie, amplificare și analiza a semnalelor electrofiziologice de laborator Lot 4: Omogenizator de laborator

Termen limită

Deadline 2026-09-22

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-21 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-21)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Echipamente de cercetare in cadrul proiectului Infiintarea Centrului Roman de Excelenta in Neurostiinte Clinice(NeuRox) - 4 LOTURI
Număr de referință: 4288047/2026/NeuRox 3, 5, 6, 7
Scurtă descriere:
Echipamente necesare pentru efectuarea activitatilor de cercetare in cadrul proiectului de cercetare Proiect Centre de Excelenta- Infiintarea Centrului Roman de Excelenta in Neurostiinte Clinice(NeuRox), Contract de finantare nr. 16CoEx/2026 Lot 1: Microscop operator pentru oftalmologie Lot 2: Ecograf portabil Lot 3: Sistem integrat de achizitie, amplificare și analiza a semnalelor electrofiziologice de laborator Lot 4: Omogenizator de laborator
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Echipamente de laborator, optice şi de precizie (cu excepţia ochelarilor) 📦
Valoarea estimată fără TVA: 411035.66 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 4
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 4

1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Microscop operator pentru oftalmologie
Valoarea estimată fără TVA: 158 024 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Microscop operator pentru oftalmologie - 1 buc; detaliat in caietul de sarcini
Informații suplimentare:
Articolul 139 (1) din HG 395/2016: 1) În cazul în care atribuirea contractului de achiziţie publică/acordului-cadru se face pe baza criteriului "cel mai bun raport calitate-preţ" sau "cel mai bun raport calitate-cost", evaluarea ofertelor se realizează prin acordarea, pentru fiecare ofertă în parte, a unui punctaj rezultat ca urmare a aplicării algoritmului de calcul stabilit în documentaţia de atribuire. (2) În cazul prevăzut la alin. (1), se stabileşte clasamentul ofertelor prin ordonarea descrescătoare a punctajelor respective, oferta câştigătoare fiind cea de pe primul loc, respectiv cea cu cel mai mare punctaj. (3) În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică. Specificatiile tehnice care indica o anumita origine, sursa, productie, un procedeu special, o marca de fabrica sau de comert, un brevet, o inventie, o licenta de fabricatie, sunt mentionate doar pentru identificarea cu usurinta a tipului de produs si nu au ca efect favorizarea sau eliminarea anumitor operatori economici sau a anumitor produse, aceste specificatii vor fi considerate ca avand mentiunea sau “ECHIVALENT”.
Arată mai mult
Produse/servicii: Microscoape 📦
Locul principal sau locul de desfășurare:
Loc de livrare , instalare si punere in functiune: Disciplina de Fiziologie, Universitatea de Medicina si Farmacie "Iuliu Hatieganu" Cluj-Napoca
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Cluj 🏙️
Durata: 5 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 90
Criteriul de calitate (denumire): Termenul de garanție al produselor
Criteriul de calitate (pondere): 10
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001

2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: Ecograf portabil
Valoarea estimată fără TVA: 60 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Ecografe portabile - 2 buc; sunt detaliate in caietul de sarcini
Produse/servicii: Ecograf 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002

3️⃣
Identificator intern: 3
Titlu: Sistem integrat de achizitie, amplificare si analiza a semnalelor electrofiziologice de laborator
Valoarea estimată fără TVA: 168 760 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Sistem integrat de achizitie, amplificare si analiza a semnalelor electrofiziologice de laborator - 1 buc; detaliat in caietul de sarcini
Produse/servicii: Aparate de detectare şi de analiză 📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0003

4️⃣
Identificator intern: 4
Titlu: Omogenizator de laborator
Valoarea estimată fără TVA: 24251.66 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Omogenizator de laborator - 1 buc; detaliat in caietul de sarcini
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0004

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-22 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-22 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-22 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Este Inscris In registrele comerciale In statul membru de stabilire, astfel cum este descris In anexa XI la Directiva 2014/24/UE; operatorii economici din anumite state membre pot avea obligatia de a respecta alte cerinte stabilite In anexa respectiva.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Proiect Centre de Excelenta- Infiintarea Centrului Roman de Excelenta in Neurostiinte Clinice(NeuRox), Contract de finantare nr. 16CoEx/2026
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Universitatea de Medicina si Farmacie "Iuliu Hatieganu" Cluj-Napoca
Numărul național de înregistrare: 4288047
Adresa poștală: Strada: Victor Babes, nr. 8
Cod poștal: 400023
Orașul poștal: Cluj-Napoca
Regiune: Cluj 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Cristina Kiss
E-mail: cristina.kiss@umfcluj.ro 📧
Telefon: +40 256597256 📞
Fax: +40 264597257 📠
URL: https://www.umfcluj.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Minister sau orice altă autoritate naţională sau federală
Activitate principală
Educație
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211229 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
”Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. INSTRUCŢIUNI PRIVIND EVALUAREA OFERTELOR Atribuirea contractului de achiziţie publică se face pe baza criteriului "cel mai bun raport calitate-preţ", evaluarea ofertelor se realizează prin acordarea, pentru fiecare ofertă în parte, a unui punctaj rezultat ca urmare a aplicării algoritmului de calcul stabilit în documentaţia de atribuire. (2) În cazul prevăzut la alin. (1), se stabileşte clasamentul ofertelor prin ordonarea descrescătoare a punctajelor respective, oferta câştigătoare fiind cea de pe primul loc, respectiv cea cu cel mai mare punctaj. (3) În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică. Specificatiile tehnice care indica o anumita origine, sursa, productie, un procedeu special, o marca de fabrica sau de comert, un brevet, o inventie, o licenta de fabricatie, sunt mentionate doar pentru identificarea cu usurinta a tipului de produs si nu au ca efect favorizarea sau eliminarea anumitor operatori economici sau a anumitor produse, aceste specificatii vor fi considerate ca avand mentiunea sau “ECHIVALENT”. Estimări ale cantităților: conform Anexa 1 la caietul de sarcini A. Evaluarea Propunerilor Tehnice Pe parcursul evaluării, Comisia de evaluare va verifica dacă Propunerea Tehnică: 1. se referă la echipamentul care face obiectul prezentei proceduri de achizitie. 2. demonstrează îndeplinirea tuturor cerinţelor minime din Caietul de sarcini. Dacă este cazul, Autoritatea/entitatea contractantă transmite Ofertanţilor prin intermediul SEAP clarificări cu privire la Propunerile Tehnice în vederea finalizării evaluării acestora. Ofertanţii transmit răspunsul prin intermediul SEAP, după cum este descris mai jos la secţiunea Clarificări solicitate de Autoritatea/entitatea contractantă Ofertanţilor. La finalul evaluării Propunerilor Tehnice Autoritatea/entitatea contractantă introduce în SEAP numele Ofertanţilor ale căror oferte sunt admisibile precum şi ale Ofertanţilor ale căror oferte au fost declarate inacceptabile sau neconforme. Ofertanţii vor primi notificări transmise automat de SEAP cu privire la rezultatul evaluării Propunerilor Tehnice. B. Evaluarea Propunerilor Financiare După notificarea rezultatului evaluării Propunerilor Tehnice, valorile Propunerilor Financiare se decriptează şi sunt vizibile Autorităţii/entităţii contractante împreună cu documentele de fundamentare a valorii în SEAP. Pe parcursul evaluării, Comisia de evaluare va verifica dacă Propunerea Financiară: 1. se referă la echipamentul care face obiectul prezentei proceduri de achizitie. 2. este corelată cu informaţiile incluse în Propunerea Tehnică. Toate cerinţele descrise în Propunerea Tehnică trebuie acoperite prin preţuri în Propunerea Financiară. Activităţile descrise în Propunerea Tehnică, dar pentru care nu sunt incluse preţuri, vor fi considerate ca fiind incluse în preţul cerinţelor prezentate de către Ofertant în Propunerea Tehnică. Pentru aceste cerinţe Autoritatea/entitatea contractantă va plăti doar preţul stabilit în Propunerea Financiară şi nimic în plus, chiar dacă acestea sunt realizate în timpul executării Contractului/Acordului-cadru. Autoritatea/entitatea contractantă poate solicita clarificări/completări ale informaţiilor prezentate de Ofertanţi cu privire la Propunerile Financiare. Solicitarea de clarificări se realizează prin intermediul SEAP. Ofertanţii transmit răspunsul prin intermediul SEAP, după cum este descris mai jos la secţiunea Clarificări solicitate de Autoritatea/entitatea contractantă Ofertanţilor. C. Clarificări solicitate de Autoritatea/entitatea contractantă Ofertanţilor Ca regulă generală, pe parcursul evaluării Autoritatea/entitatea contractantă poate transmite Ofertanţilor solicitări de clarificări utilizând funcţionalităţile platformei SEAP. Răspunsul Ofertantului trebuie să fie încărcat în SEAP în format electronic în aceeaşi secţiune, înainte de termenul-limită stabilit de Autoritatea/entitatea contractantă, semnat cu semnătură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, emis de un furnizor acreditat de servicii de certificare pentru o persoană autorizată în mod corespunzător să semneze în numele Ofertantului. Prin excepţie şi numai în cazul în care Autoritatea entitatea contractantă decide să nu recurgă la SEAP pentru derularea acestei proceduri, din cauza unor motive tehnice care pot fi atribuite operatorului SEAP, Autoritatea/entitatea contractantă va transmite solicitarea de clarificări prin poştă/fax/e-mail către persoana de contact indicată de Ofertant. În oricare din aceste cazuri, solicitarea de clarificări a Autorităţii/entităţii contractante şi răspunsul Ofertantului vor fi realizate în scris. In cazul în care Autoritatea/entitatea contractantă solicită unui Ofertant clarificări şi, după caz, completări ale documentelor prezentate de acesta în cadrul Ofertei, iar Ofertantul nu transmite în termenul precizat clarificările/completările solicitate sau clarificările/completările transmise nu sunt concludente, Oferta sa va fi considerată inacceptabilă. Oferta admisibilă - Oferta admisibilă este oferta care nu este inacceptabilă, neconformă sau neadecvată. Situaţii ce determină respingerea Ofertei - Oferta poate fi respinsă ca inacceptabilă, neconformă sau neadecvată în situaţiile descrise mai jos. Oferta poate fi considerată inacceptabilă în următoarele situaţii: -oferta şi documentele care o însoţesc nu sunt semnate cu semnătură electronică extinsă, bazată pe un certificat calificat, eliberat de un furnizor de servicii de certificare acreditat; –ofertantul nu îndeplineşte unul sau mai multe dintre criteriile de calificare stabilite în Documentaţia de atribuire sau nu a completat DUAE în conformitate cu cerinţele stabilite de Autoritatea/entitatea contractantă; –în orice moment în timpul perioadei de evaluare, Ofertantul refuză să extindă perioada de valabilitate a Ofertei şi a garanţiei de participare; –nu remediază în termenul acordat eventualele neconcordanţe referitoare la îndeplinirea condiţiilor de formă ale garanţiei de participare, precum şi la cuantumul sau valabilitatea acesteia; –ofertantul nu transmite în termenul precizat de comisia de evaluare clarificările/completările solicitate sau clarificările/completările transmise nu sunt concludente; –ofertantul modifică prin răspunsurile pe care le prezintă comisiei de evaluare conţinutul propunerii tehnice sau propunerii financiare; –ofertantul nu este de acord cu îndreptarea erorilor aritmetice din Oferta sa; –ofertantul nu este de acord cu îndreptarea viciilor de formă cu privire la Oferta acestuia; –constituie o alternativă la prevederile Caietului de sarcini, alternativa care nu poate fi luată în considerare deoarece în Anunţul de participare nu este precizată în mod explicit posibilitatea depunerii unor oferte alternative; –nu asigură respectarea reglementărilor obligatorii referitoare la condiţiile specifice de muncă şi de protecţie a muncii, atunci când această cerinţă este formulată în condiţiile art. 51, alin. (2) din Legea nr. 98/2016; –preţul, fără TVA, inclus în Propunerea Financiară depăşeşte valoarea estimată comunicată prin Anunţul de participare şi nu există posibilitatea disponibilizării de fonduri suplimentare pentru îndeplinirea contractului/acordului-cadru; –preţul, fără TVA, inclus în Propunerea Financiară depăşeşte valoarea estimată comunicată prin Anunţul de participare şi, deşi există posibilitatea disponibilizării de fonduri suplimentare pentru îndeplinirea contractului/acordului-cadru, se constată că acceptarea unei astfel de Oferte ar conduce la modificarea substanţială în sensul depăşirii procentelor de la art. 221 alin. (1) lit. f) pct. ii) din Legea nr. 98/2016. Oferta poate fi considerată neconformă în următoarele situaţii: -nu respectă cerinţele prezentate în documentele achiziţiei; –prezintă indicii de înţelegeri anticoncurenţiale sau corupţie; – este considerată de Autoritatea/entitatea contractantă ca fiind neobişnuit de scăzută; – în cazul în care Ofertantul nu prezintă comisiei de evaluare informaţiile şi/sau documentele solicitate sau acestea nu justifică în mod corespunzător nivelul scăzut al preţului sau al costurilor propuse; –nu satisface în mod corespunzător cerinţele Caietului de sarcini; –conţine propuneri de modificare a clauzelor contractuale pe care le-a stabilit Autoritatea/entitatea contractantă, care sunt în mod evident dezavantajoase pentru aceasta din urmă, iar Ofertantul, deşi a fost informat cu privire la respectiva situaţie, nu acceptă renunţarea la clauzele respective; –conţine în cadrul Prop.Fin. preţuri care nu sunt rezultatul liberei concurenţe şi care nu pot fi justificate; –Propun.fin. nu este corelată cu elementele Propunerii Tehnice ceea ce ar putea conduce la executarea defectuoasă a contractului/acordului-cadru, sau constituie o abatere de la legislaţia incidentă, alta decât cea în domeniul achiziţiilor publice; - oferta este depusă cu respectarea prevederilor art. 60 alin. (1) lit. d) şi e) din Legea nr. 98/2016, raportat la data-limită stabilită pentru depunerea Ofertelor şi/sau oricand pe parcursul eval.of în urma verificărilor prevăzute la art. 210 din Legea nr. 98/2016 se constată că Propunerea Financiară are un preţ sau conţine costuri neobişnuit de scăzut
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: București
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Oficiul juridic
Numărul național de înregistrare: 4288047_3
Adresa poștală: str. Victor Babes, nr. 8
Cod poștal: 0
Orașul poștal: Cluj-Napoca
Regiune: Cluj 🏙️
E-mail: loredana.szakacs@umfcluj.ro 📧
Telefon: +40 264597256 📞
Fax: +40 264597257 📠
URL: https://www.umfcluj.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Conf. art. 8 alin.1, lit. b din Legea nr. 101/2016 - 10 zile începând cu ziua următoare luării la cunoştinţă despre actul AC considerat nelegal, in cazul in care valoarea estimata a procedurii de achizitie publica este mai mica decat pragurile valorice in raport cu care este obligatorie transmiterea spre publicare catre JOUE a anunturilor de participare potrivit legislatiei in vigoare. i. fie pe cale adm.jurisdicţională la CNSC ii. fie pe cale judiciară la instantele de judecata
Arată mai mult
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 162-582561 (2026-08-21)