ECHIPAMENTE DE LABORATOR tip 2
Institutul Național de Cercetare Dezvoltare Medico Militară Cantacuzino
Contract de furnizare defalcat pe 18 loturi de produse - ECHIPAMENTE DE LABORATOR tip 2, Cod CPV: 33100000-1; 33123200-0; 33152000-0; 38000000-5; 38434000-6; 38436000-0; 38540000-2; 39714000-0; 42931000-1, cu o valoare estimata totala fără TVA: 955.412,87 lei. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor = 18 zile. Termen de raspuns al autoritatii contractante = cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor
Termen limităDeadline 2026-09-28
Cine? Ce?- • Aparate de control şi de testare › Maşini şi aparate de testare şi măsurare
- • Aparate de detectare şi de analiză › Agitatoare şi accesorii
- • Aparate de detectare şi de analiză › Analizoare
- • Aparate de radioterapie, de mecanoterapie, de electroterapie şi de fizioterapie › Incubatoare
- • Aparate electrice de uz casnic › Hote de ventilare sau de reciclare
- • Centrifuge, maşini de calandare sau distribuitoare automate › Centrifuge
- • Echipament de examinare cardiovasculară › Aparate de electrocardiografie
Istoricul achizițiilor
| Data | Document |
|---|---|
| 2026-08-27 | Anunţ de participare |
Anunţ de participare (2026-08-27)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: ECHIPAMENTE DE LABORATOR tip 2
Număr de referință:
Scurtă descriere:
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Analizoare 📦
Valoarea estimată fără TVA: 955412.87 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 18
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 18
1️⃣
Identificator intern:
Titlu: Aparat Real-Time PCR
Valoarea estimată fără TVA: 185950.41 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Locul principal sau locul de desfășurare:
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 4 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
2️⃣
Identificator intern:
Titlu: Sistem citire placi microdilutii
Valoarea estimată fără TVA: 57851.24 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Numărul de identificare a lotului:
3️⃣
Identificator intern:
Titlu: Analizor imunoblot semiautomat
Valoarea estimată fără TVA: 44628.1 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
4️⃣
Identificator intern:
Titlu: Dispozitiv semiautomat pentru frotiuri
Valoarea estimată fără TVA: 13223.14 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Numărul de identificare a lotului:
5️⃣
Identificator intern:
Titlu: Sistem de colorare BASO TB Ziehl-Nielsen si Kinyoun sau echivalent
Valoarea estimată fără TVA: 62809.92 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
6️⃣
Identificator intern:
Titlu: Incubator de placi ELISA
Valoarea estimată fără TVA: 13636.36 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
7️⃣
Identificator intern:
Titlu: Hotă microbiologică pentru PCR
Valoarea estimată fără TVA: 33057.85 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
8️⃣
Identificator intern:
Titlu: Hota microbiologica clasa II cu flux laminar vertical
Valoarea estimată fără TVA: 45454.55 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Numărul de identificare a lotului:
9️⃣
Identificator intern:
Titlu: Hotă microbiologică clasa II, deschidere 1,5 m.
Descrierea achiziției publice:
Numărul de identificare a lotului:
1️⃣0️⃣
Identificator intern:
Titlu: Incubator cu CO2, 165 L, kit UV si decontaminare cu H2O2
Descrierea achiziției publice:
Numărul de identificare a lotului:
1️⃣1️⃣
Identificator intern:
Titlu: Liofilizator de laborator cu pompă de vid și accesorii
Valoarea estimată fără TVA: 66115.7 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Locul principal sau locul de desfășurare: INCDMM „Cantacuzino”, Str. Șoseaua de Centura nr. 12B, Pantelimon, Jud. Ilfov
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
1️⃣2️⃣
Identificator intern:
Titlu: Electrocardiograf portabil cu 12 canale
Valoarea estimată fără TVA: 9090.91 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
1️⃣3️⃣
Identificator intern:
Titlu: Agitator pentru plăci
Valoarea estimată fără TVA: 23966.94 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Locul principal sau locul de desfășurare: INCDMM „Cantacuzino”, Str. Spl. Independentei 103, sector 5, București
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
1️⃣4️⃣
Identificator intern:
Titlu: Stand magnetic pentru plăci
Descrierea achiziției publice:
Numărul de identificare a lotului:
1️⃣5️⃣
Identificator intern:
Titlu: Centrifuga cu racire cu rotor si accesorii
Valoarea estimată fără TVA: 49586.78 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
1️⃣6️⃣
Identificator intern:
Titlu: Transiluminator cu lumina alb/bleu
Valoarea estimată fără TVA: 6198.35 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
1️⃣7️⃣
Identificator intern:
Titlu: Bec electric pentru microbiologie
Valoarea estimată fără TVA: 9 917 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Numărul de identificare a lotului:
1️⃣8️⃣
Identificator intern:
Titlu: Tester Integritate - Sistem de testare a integrității filtrelor
Valoarea estimată fără TVA: 205 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Produse/servicii: Maşini şi aparate de testare şi măsurare
📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Comisia de evaluare oferte.
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Comisia de evaluare oferte.
Facturare electronică: Obligatorie
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Referințe despre livrări specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Criteriu de selecție: Certificate emise de organisme independente despre standarde de asigurare a calității
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează: Fonduri bugetare
Motiv de excludere:
Descrierea motivelor de excludere:
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Institutul National de Cercetare Dezvoltare Medico Militara Cantacuzino
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Strada: Independenței, nr. 103
Cod poștal: 050096
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Radu ciornodolea
E-mail: ciornodolea.radu@cantacuzino.ro 📧
Telefon: +40 0740043068 📞
Fax: +40213069164 📠
URL: https://www.cantacuzino.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Minister sau orice altă autoritate naţională sau federală
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211443 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Instrumentul de achiziție URL: https://www.cantacuzino.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Serviciul intern specializat de achizitii din Institutul National de Cercetare Dezvoltare Medico Militara Cantacuzino
Numărul național de înregistrare:
Adresa poștală: Strada: Independenței, nr. 103
Cod poștal: 050096
E-mail: bap@cantacuzino.ro 📧
Telefon: +40 0740043068 📞
Fax: +40213069164 📠
URL: https://www.cantacuzino.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare: In conformitate cu prevederile Legii 101/2016.
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 166-594993 (2026-08-27)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: ECHIPAMENTE DE LABORATOR tip 2
Număr de referință:
15203810/2026/14-31
Scurtă descriere:
Contract de furnizare defalcat pe 18 loturi de produse - ECHIPAMENTE DE LABORATOR tip 2, Cod CPV: 33100000-1; 33123200-0; 33152000-0; 38000000-5; 38434000-6; 38436000-0; 38540000-2; 39714000-0; 42931000-1, cu o valoare estimata totala fără TVA: 955.412,87 lei.
Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor = 18 zile.
Termen de raspuns al autoritatii contractante = cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor
Arată mai mult
Produse/servicii: Analizoare 📦
Valoarea estimată fără TVA: 955412.87 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 18
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 18
1️⃣
Identificator intern:
1
Titlu: Aparat Real-Time PCR
Valoarea estimată fără TVA: 185950.41 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lotul nr.1 – Aparat Real-Time PCR; Cant. – 1 cpl, Valoare: 185.950,41 lei fără TVA.
Informații suplimentare:
In cazul in care ofertele clasate pe primul loc au preturi egale, autoritatea contractanta va solicita ofertantilor care au oferit preturi egale o noua propunere financiara printr-o clarificare pe SEAP, caz in care contractul va fi atribuit ofertantului a carei noua propunere financiara are pretul cel mai scazut. ORICE REFERIRE DIN CUPRINSUL PREZENTEI DOCUMENTATII DE ATRIBUIRE PRIN CARE SE INDICA O ANUMITA ORIGINE, SURSA, PRODUCTIE, UN PROCEDEU SPECIAL, O MARCA DE FABRICA SAU DE COMERT, UN BREVET DE INVENTIE SI/SAU O LICENTA DE FABRICATIE SE VA CITI SI INTERPRETA CA FIIND INSOTITA DE MENTIUNEA “SAU ECHIVALENT”.
Arată mai mult
INCDMM „Cantacuzino”
str. Spl. Independentei 103, sector 5, București
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 4 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0001
2️⃣
Identificator intern:
2
Titlu: Sistem citire placi microdilutii
Valoarea estimată fără TVA: 57851.24 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lot nr.2 - Sistem citire placi microdilutii; Cant. – 1 cpl, Valoare: 57.851,24 lei fără TVA.
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0002
3️⃣
Identificator intern:
3
Titlu: Analizor imunoblot semiautomat
Valoarea estimată fără TVA: 44628.1 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lot nr.3 - Analizor imunoblot semiautomat; Cant. – 1 cpl, Valoare: 44.628,10 lei fără TVA.
Locul principal sau locul de desfășurare: INCDMM „Cantacuzino”, Spl. Independentei 103, sector 5, București
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0003
4️⃣
Identificator intern:
4
Titlu: Dispozitiv semiautomat pentru frotiuri
Valoarea estimată fără TVA: 13223.14 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lot nr.4 -Dispozitiv semiautomat pentru frotiuri; Cant. – 1 cpl, Valoare: 13.223,14 lei fără TVA.
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0004
5️⃣
Identificator intern:
5
Titlu: Sistem de colorare BASO TB Ziehl-Nielsen si Kinyoun sau echivalent
Valoarea estimată fără TVA: 62809.92 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lot nr.5 - Sistem de colorare BASO TB Ziehl-Nielsen si Kinyoun sau echivalent; Cant. – 1 cpl, Valoare: 62.809,92 lei fără TVA.
Locul principal sau locul de desfășurare: INCDMM „Cantacuzino” str. Spl. Independentei 103, sector 5, București.
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0005
6️⃣
Identificator intern:
6
Titlu: Incubator de placi ELISA
Valoarea estimată fără TVA: 13636.36 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lot nr.6 - Incubator de placi ELISA; Cant. – 1 cpl, Valoare: 13.636,36 lei fără TVA.
Produse/servicii: Incubatoare
📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0006
7️⃣
Identificator intern:
7
Titlu: Hotă microbiologică pentru PCR
Valoarea estimată fără TVA: 33057.85 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lot nr.7 - Hotă microbiologică pentru PCR; Cant. – 1 cpl, Valoare: 33057,85 lei fără TVA.
Produse/servicii: Hote de ventilare sau de reciclare
📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0007
8️⃣
Identificator intern:
8
Titlu: Hota microbiologica clasa II cu flux laminar vertical
Valoarea estimată fără TVA: 45454.55 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lot nr.8 - Hota microbiologica clasa II cu flux laminar vertical; Cant. – 1 cpl, Valoare: 45.454,55 lei fără TVA.
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0008
9️⃣
Identificator intern:
9
Titlu: Hotă microbiologică clasa II, deschidere 1,5 m.
Descrierea achiziției publice:
Lot nr.9 - Hotă microbiologică clasa II, deschidere 1,5 m.; Cant. – 1 cpl, Valoare: 57.851,24 lei fără TVA.
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0009
1️⃣0️⃣
Identificator intern:
10
Titlu: Incubator cu CO2, 165 L, kit UV si decontaminare cu H2O2
Descrierea achiziției publice:
Lot nr.10 - Incubator cu CO2, 165 L, kit UV si decontaminare cu H2O2; Cant. – 1 cpl, Valoare: 57.851,24 lei fără TVA.
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0010
1️⃣1️⃣
Identificator intern:
11
Titlu: Liofilizator de laborator cu pompă de vid și accesorii
Valoarea estimată fără TVA: 66115.7 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lot nr.11 - Liofilizator de laborator cu pompă de vid și accesorii; Cant. – 1 cpl, Valoare: 66.115,70 lei fără TVA.
Produse/servicii: Echipamente de laborator, optice şi de precizie (cu excepţia ochelarilor)
📦
Locul principal sau locul de desfășurare: INCDMM „Cantacuzino”, Str. Șoseaua de Centura nr. 12B, Pantelimon, Jud. Ilfov
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0011
1️⃣2️⃣
Identificator intern:
12
Titlu: Electrocardiograf portabil cu 12 canale
Valoarea estimată fără TVA: 9090.91 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lot nr.12 - Electrocardiograf portabil cu 12 canale; Cant. – 1 cpl, Valoare: 9.090,91 lei fără TVA.
Produse/servicii: Aparate de electrocardiografie
📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0012
1️⃣3️⃣
Identificator intern:
13
Titlu: Agitator pentru plăci
Valoarea estimată fără TVA: 23966.94 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lot nr.13 - Agitator pentru plăci; Cant. – 1 cpl, Valoare: 23.966,94 lei fără TVA.
Produse/servicii: Agitatoare şi accesorii
📦
Locul principal sau locul de desfășurare: INCDMM „Cantacuzino”, Str. Spl. Independentei 103, sector 5, București
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0013
1️⃣4️⃣
Identificator intern:
14
Titlu: Stand magnetic pentru plăci
Descrierea achiziției publice:
Lot nr.14 - Stand magnetic pentru plăci; Cant. – 1 cpl, Valoare: 13.223,14 lei fără TVA.
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0014
1️⃣5️⃣
Identificator intern:
15
Titlu: Centrifuga cu racire cu rotor si accesorii
Valoarea estimată fără TVA: 49586.78 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lot nr.15 - Centrifuga cu racire cu rotor si accesorii; Cant. – 1 cpl, Valoare: 49.586,78 lei fără TVA.
Produse/servicii: Centrifuge
📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0015
1️⃣6️⃣
Identificator intern:
16
Titlu: Transiluminator cu lumina alb/bleu
Valoarea estimată fără TVA: 6198.35 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lot nr.16 - Transiluminator cu lumina alb/bleu; Cant. – 1 cpl, Valoare: 6.198,35 lei fără TVA.
Produse/servicii: Echipamente medicale
📦
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0016
1️⃣7️⃣
Identificator intern:
17
Titlu: Bec electric pentru microbiologie
Valoarea estimată fără TVA: 9 917 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lot nr.17 - Bec electric pentru microbiologie; Cant. – 2 cpl, Valoare: 9.917,00 lei fără TVA.
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0017
1️⃣8️⃣
Identificator intern:
18
Titlu: Tester Integritate - Sistem de testare a integrității filtrelor
Valoarea estimată fără TVA: 205 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lot nr.18 - Tester Integritate - Sistem de testare a integrității filtrelor; Cant. – 1 cpl, Valoare: 205.000,00 lei fără TVA.
Informații suplimentare:
In cazul in care ofertele clasate pe primul loc au preturi egale, autoritatea contractanta va solicita ofertantilor care au oferit preturi egale o noua propunere financiara in plic inchis, caz in care contractul va fi atribuit ofertantului a carei noua propunere financiara are pretul cel mai scazut. ORICE REFERIRE DIN CUPRINSUL PREZENTEI DOCUMENTATII DE ATRIBUIRE PRIN CARE SE INDICA O ANUMITA ORIGINE, SURSA, PRODUCTIE, UN PROCEDEU SPECIAL, O MARCA DE FABRICA SAU DE COMERT, UN BREVET DE INVENTIE SI/SAU O LICENTA DE FABRICATIE SE VA CITI SI INTERPRETA CA FIIND INSOTITA DE MENTIUNEA “SAU ECHIVALENT”.
Arată mai mult
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0018
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Comisia de evaluare oferte.
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Comisia de evaluare oferte.
Facturare electronică: Obligatorie
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertantii, asociatii, tertii sustinatori si subcontractanti nu trebuie sa se regaseasca în situatiile prevazute la art.164, 165, 167 din Legea nr.98/2016. Modalitatea prin care poate fi demonstrata îndeplinirea cerintei: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE sau in cazul ofertantilor straini, documentele echivalente emise in tara de rezidenta, urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I dupa aplicarea criteriului de atribuire in conformitate cu prevederile art. 196 alin (2)/LG 98/2016 coroborat cu prevederile art. 132 alin (2) / HG 395/2016. Aceste documente pot fi: - certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentarii pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/puncte de lucru o declaratie pe proprie raspundere privind indeplinirea obligatiilor de plata a impozitelor, taxelor sau contributiilor la bugetul general consolidat declarate ; - cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau al celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control in cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC/ actul constitutiv, - dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 166 alin.(2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice; Certificat constatator emis de ONRC din care sa rezulte obiectul de activitate al operatorului economic. Obiectul contractului trebuie sa aiba corespondent in codul CAEN din certificatul constatator emis de ONRC. Indicatie globala: Persoane juridice/ fizice straine: documente edificatoare care sa dovedeasca o forma de inregistrare ca persoana juridica sau inregistrare/ atestare din punct de vedere profesional, in conformitate cu prevederile legale din tara in care ofertantul este rezident. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe locul I dupa aplicarea criteriului de atribuire in conformitate cu prevederile art. 196 alin (2)/LG 98/2016 coroborat cu prevederile art. 132 alin (2) / HG 395/2016.
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Lista cu principalele livrări de produse similare efectuate în ultimii 3 ani cu indicarea valorilor, datelor si a beneficiarilor publici sau privati. În sensul dispoziţiilor art. 18, alin. (3) din Legea nr. 98/2016, prin produse similare se înţelege acele produse care îndeplinesc în mod cumulativ următoarele condiţii:
a) sunt destinate unor utilizări identice sau similare;
b) fac parte din gama normală de produse care sunt furnizate/ comercializate de către operatori economici cu activitate constantă în sectorul respectiv.
Operatorii economici vor indeplini cerinta prin completarea formularului DUAE din documentatia de atribuire. Aceste documente (certificate/documente etc.) trebuie prezentate DOAR LA SOLICITAREA AUTORITATII CONTRACTANTE LA FINALIZAREA EVALUARII OFERTELOR de catre operatorul clasat pe locul I.
Arată mai mult
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Dovada implementarii unui sistem de management al calitatii in conformitate cu SR EN ISO 9001, sau echivalent.
Operatorii economici vor indeplini cerinta prin completarea formularului DUAE din documentatia de atribuire. Aceste documente trebuie prezentate DOAR LA SOLICITAREA AUTORITATII CONTRACTANTE LA FINALIZAREA EVALUARII OFERTELOR de catre operatorul clasat pe locul I..
Arată mai mult
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează: Fonduri bugetare
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind…
… protecția mediului.
… securitatea socială.
… dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Institutul National de Cercetare Dezvoltare Medico Militara Cantacuzino
Numărul național de înregistrare:
15203810
Adresa poștală: Strada: Independenței, nr. 103
Cod poștal: 050096
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Radu ciornodolea
E-mail: ciornodolea.radu@cantacuzino.ro 📧
Telefon: +40 0740043068 📞
Fax: +40213069164 📠
URL: https://www.cantacuzino.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Minister sau orice altă autoritate naţională sau federală
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211443 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Instrumentul de achiziție URL: https://www.cantacuzino.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Modalitatea de departajare a ofertelor clasate pe primul loc cu preturi egale:
In cazul in care ofertele clasate pe primul loc au preturi egale, autoritatea contractanta va solicita ofertanților care au oferit preturi egale o noua propunere financiara printr-o clarificare pe SEAP, caz in care contractul va fi atribuit ofertantului a cărei noua propunere financiara are prețul cel mai scăzut.
Orice referire din cuprinsul prezentei documentații de atribuire prin care se indica o anumita origine, sursa, producție, un procedeu special, o marca de fabrica, un brevet de invenție si/sau o licență de fabricație se va interpreta ca fiind însoțită de mențiunea “sau echivalent”.
Doar, în cazul, în care, din motive temeinic justificate, furnizarea, recepția și punerea în funcțiune a echipamentelor, NU se poate realiza în cursul anului 2026, plata contravalorii echipamentelor livrate și recepționate se efectuează de către achizitor printr-un ACREDITIV în condițiile prevederilor art. 34, alin. (1) și (5) și art. 36 din O.U.G. nr.57/2015 și conform prevederilor O.M.F.P. nr. 2909/2016.
Arată mai mult
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Serviciul intern specializat de achizitii din Institutul National de Cercetare Dezvoltare Medico Militara Cantacuzino
Numărul național de înregistrare:
15203810_3
Adresa poștală: Strada: Independenței, nr. 103
Cod poștal: 050096
E-mail: bap@cantacuzino.ro 📧
Telefon: +40 0740043068 📞
Fax: +40213069164 📠
URL: https://www.cantacuzino.ro 🌏
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare: In conformitate cu prevederile Legii 101/2016.
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 166-594993 (2026-08-27)
Achiziții noi în categorii conexe 🆕
- Echipamente de laborator, optice şi de precizie (cu excepţia ochelarilor) (>20 noi achiziții publice)