Furnizare APARATURA MEDICALA 1 ANUL 2026

Spitalul Clinic Coltea

Detalierea echipamentelor medicale este prezentata in caietul de sarcini si fisele tehnice Achizitia are ca obiect Furnizare APARATURA MEDICALA 1 ANUL 2026 prin incheierea de contracte de furnizare. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 19 zile. Termenul limita in care se va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare este in a 11-a zi dinainte de termenul limita de depunere a ofertelor.

Termen limită

Termenul de primire a ofertelor a fost de 2026-07-10. Achiziția publică a fost publicată pe 2026-06-05.

Furnizori

Următorii furnizori sunt menționați în deciziile de atribuire sau în alte documente de achiziții publice:

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-06-05 Anunţ de participare
2026-08-31 Anunt de atribuire
Anunţ de participare (2026-06-05)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Furnizare APARATURA MEDICALA 1 ANUL 2026
Număr de referință: 4192960_2026_PAAPD1599849
Scurtă descriere:
Detalierea echipamentelor medicale este prezentata in caietul de sarcini si fisele tehnice Achizitia are ca obiect Furnizare APARATURA MEDICALA 1 ANUL 2026 prin incheierea de contracte de furnizare. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 19 zile. Termenul limita in care se va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatii suplimentare este in a 11-a zi dinainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Echipamente medicale 📦
Valoarea estimată fără TVA: 5 488 000 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 10
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 10

1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Linie de videoendoscopie cu accesorii
Valoarea estimată fără TVA: 1 652 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Linie de videoendoscopie cu accesorii
Produse/servicii suplimentare: Servicii de instalare de echipamente şi utilaje 📦
Locul principal sau locul de desfășurare: Spitalul Clinic Coltea, Bd. I.C. Bratianu, Nr. 1, Sector 3, Bucuresti
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 6 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 90
Criteriul de calitate (denumire): Garantia produselor
Criteriul de calitate (pondere): 10
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001

2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: Electrocauter cu plasma -Argon -sistem ERBE
Valoarea estimată fără TVA: 342 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Electrocauter cu plasma -Argon -sistem ERBE
Produse/servicii suplimentare: Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002

3️⃣
Identificator intern: 3
Titlu: Videolaringoscop
Valoarea estimată fără TVA: 90 500 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Videolaringoscop
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0003

4️⃣
Identificator intern: 4
Titlu: Microscop cu camera foto
Valoarea estimată fără TVA: 103 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Microscop cu camera foto
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0004

5️⃣
Identificator intern: 5
Titlu: Aparatura prelucrare blocuri parafina Anatomie Patologica
Valoarea estimată fără TVA: 128 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Aparatura prelucrare blocuri parafina Anatomie Patologica
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0005

6️⃣
Identificator intern: 6
Titlu: Sistem de arhivare a imaginilor medicale PACS
Valoarea estimată fără TVA: 396 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Sistem de arhivare a imaginilor medicale PACS
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0006

7️⃣
Identificator intern: 7
Titlu: Tomograf in coerenta optica
Valoarea estimată fără TVA: 265 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Tomograf in coerenta optica
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0007

8️⃣
Identificator intern: 8
Titlu: Ecograf multifunctional pentru ambulatoriu integrat cu sonde variate
Valoarea estimată fără TVA: 450 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Ecograf multifunctional pentru ambulatoriu integrat cu sonde variate
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0008

9️⃣
Identificator intern: 9
Titlu: Sistem automat pentru monitorizare pacienti, 3 monitoare si statie
Valoarea estimată fără TVA: 61 500 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Sistem automat pentru monitorizare pacienti, 3 monitoare si statie
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0009

1️⃣0️⃣
Identificator intern: 10
Titlu: Upgrade la instalatia imagistica a Linac -ului Elekta Synergy
Valoarea estimată fără TVA: 2 000 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Upgrade la instalatia imagistica a Linac -ului Elekta Synergy
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0010

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-07-10 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-07-10 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-07-10 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara rezidentă, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile ce fac obiectul contractului de achiziție publică, respectiv COD CAEN (principal sau secundar) autorizat, similar serviciilor ce fac obiectul contractului. Cerința se aplică inclusiv pentru subcontractanți care completează informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE distinct. Toate documentele trebuie sa fie valabile la momentul prezentarii. Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire a contractului de achiziție publică cu informațiile solicitate de către autoritatea contractantă – informații referitoare la îndeplinirea cerințelor privind capacitatea de exercitare a activității profesionale. Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de catre ofertantii clasati pe primele trei locuri in clasamentul intermediar, dupa finalizarea evaluarii ofertelor. (art 196 alin 2 din Legea 98/2016 si art 132 din HG 395/2016).
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru profesional relevant
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa detina atestare ori apartenenta din punct de vedere profesional, respectiv sa detina: Avizul de functionare emis de Agentia Nationala a Medicamentului si Dispozitivelor Medicale in conformitate cu Art. 926 al Titlul XX din Legea 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, in care sa fie specificat producatorul dispozitivelor care fac obiectul contractului conform art. 927 alin. (1) din Legea nr. 95/2006 privind reforma in sanatate, cu modificarile si completarile ulterioare. Nu se accepta ofertanti in curs de avizare. In cazul unei oferte depuse de catre o asociere, avand in vedere ca acestia raspund solidar in fata autoritatii contractante, fiecare asociat in parte are obligatia de a prezenta Avizul de functionare emis de catre Ministerul Sanatatii pentru activitatile mentionate anterior. Modalitatea de indeplinire: se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, sau în cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise în tara de rezidenta, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante doar ofertantilor clasati pe primele trei locuri in clasamentul intermediar, dupa finalizarea evaluarii ofertelor. (art 196 alin 2 din Legea 98/2016 si art 132 din HG 395/2016). Documentele se vor semna cu semnatura electronica extinsa si se vor posta in SEAP
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Spitalul clinic coltea
Numărul național de înregistrare: 4192960
Adresa poștală: Strada: Brătianu C. Ion, nr. 1
Cod poștal: 030171
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Cosmin ionel bezede
E-mail: achizitii@coltea.ro 📧
Telefon: +40 213874100 📞
Fax: +40 123874101 📠
URL: https://www.coltea.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100208617 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 109-392423 (2026-06-05)
Anunt de atribuire (2026-08-31)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Valoarea estimată fără TVA: 5 488 000 RON 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA): 5483905.19 RON 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA) (oferta cea mai mare): 2 000 000 💰
Valoarea totală a achiziției (fără TVA) (oferta cea mai mică): 2 000 000 💰
Descriere
Valoarea estimată fără TVA: 1 652 000 RON 💰
342 000 RON 💰
90 500 RON 💰
103 000 RON 💰
128 000 RON 💰
396 000 RON 💰
265 000 RON 💰
450 000 RON 💰
61 500 RON 💰
2 000 000 RON 💰

Atribuirea contractului

1️⃣
Se atribuie un contract/lot
Numărul de identificare a lotului: LOT-0010
Numărul contractului: A2038
Data încheierii contractului: 2026-08-14 📅
Informații despre licitații
Numărul de oferte primite: 1
Numărul de oferte primite prin mijloace electronice: 1
Numărul de oferte primite de la IMM-uri: 1
Numărul de oferte primite de la ofertanți din state care nu sunt membre ale UE: 0
Numărul de oferte primite de la ofertanți din alte state membre ale UE: 0
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Cea mai mare ofertă: 2 000 000 💰
Cea mai mică ofertă: 2 000 000 💰
Valoarea totală a contractului/lotului: 2 000 000 RON 💰
Oferta a fost poziționată în clasament
Locul pe lista câștigătorilor: 1
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1173574/LOT-0010/CIF: 44324971
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi: LOT-0010
Numele și adresa contractantului
Nume: Elekta medical systems s.r.l.
Numărul național de înregistrare: 44324971
Adresa poștală: Strada Charles de Gaulle, Nr. 15
Cod poștal: 011857
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: daniela.andrei@elekta.com 📧
Telefon: +40 318604713 📞
URL: https://www.elekta.com 🌏
Dimensiunea operatorului economic: Mică

2️⃣
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Cea mai mare ofertă: 1 650 000 💰
Cea mai mică ofertă: 1 650 000 💰
Valoarea totală a contractului/lotului: 1 650 000 RON 💰
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1173574/LOT-0001/CIF: RO 217930
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi: LOT-0001
Numele și adresa contractantului
Nume: Tehno electro medical company s.r.l.
Numărul național de înregistrare: RO 217930
Adresa poștală: Strada: Căluşei, nr. 69A, Sector:
Cod poștal: 021353
Punct de contact: Bogdan Cristian Manea
E-mail: licitatiiseap@temco.ro 📧
Telefon: +40 212524650 📞
Fax: +40 212524667 📠
URL: https://www.temco.ro 🌏
Dimensiunea operatorului economic: Medie

3️⃣
Numărul de identificare a lotului: LOT-0004
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Cea mai mare ofertă: 103 000 💰
Cea mai mică ofertă: 103 000 💰
Valoarea totală a contractului/lotului: 103 000 RON 💰
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1173574/LOT-0004/CIF: RO 217930
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi: LOT-0004

4️⃣
Numărul de identificare a lotului: LOT-0009
Informații despre licitații
Numărul de oferte primite: 2
Numărul de oferte primite prin mijloace electronice: 2
Numărul de oferte primite de la IMM-uri: 2
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Cea mai mare ofertă: 61 400 💰
Cea mai mică ofertă: 61 400 💰
Valoarea totală a contractului/lotului: 61 400 RON 💰
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1173574/LOT-0009/CIF: RO 9919203
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi: LOT-0009
Numele și adresa contractantului
Nume: Medicomplex s.r.l.
Numărul național de înregistrare: 9919203
Adresa poștală: Strada: 13 Septembrie, nr. 118, Sector: 5, Judet: Bucuresti, Localitate: Bucuresti, Cod postal: 050717
Cod poștal: 050717
E-mail: medicomplex@yahoo.com 📧
Telefon: +40 214101503 📞
Fax: +40 4101503 📠
URL: https://www.medicomplex.ro 🌏

5️⃣
Numărul de identificare a lotului: LOT-0007
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Cea mai mare ofertă: 264 480 💰
Cea mai mică ofertă: 264 480 💰
Valoarea totală a contractului/lotului: 264 480 RON 💰
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1173574/LOT-0007/CIF: RO 1104239
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi: LOT-0007
Numele și adresa contractantului
Nume: Optimed
Numărul național de înregistrare: RO 1104239
Adresa poștală: Strada Lunga, Nr. 112
Cod poștal: 500058
Orașul poștal: Brasov
Regiune: Braşov 🏙️
E-mail: artemisa.stupu@optimed.ro 📧
Telefon: +40 0268471603 📞
Fax: +40 0268474079 📠
URL: https://www.optimed.ro 🌏

6️⃣
Numărul de identificare a lotului: LOT-0003
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Cea mai mare ofertă: 89825.19 💰
Cea mai mică ofertă: 89825.19 💰
Valoarea totală a contractului/lotului: 89825.19 RON 💰
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1173574/LOT-0003/CIF: RO 22505268
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi: LOT-0003
Numele și adresa contractantului
Nume: Karl storz endoscopia romania
Numărul național de înregistrare: RO 22505268
Adresa poștală: Strada Colorian Anton, prof. dr., Nr. 74, Sector: 4
Cod poștal: 030133
E-mail: tender-ro@karlstorz.com 📧
Telefon: +40 0314250800 📞
Fax: +40 0314250801 📠
URL: https://www.karlstorz.com 🌏

7️⃣
Numărul de identificare a lotului: LOT-0006
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Cea mai mare ofertă: 395 500 💰
Cea mai mică ofertă: 395 500 💰
Valoarea totală a contractului/lotului: 395 500 RON 💰
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1173574/LOT-0006/CIF: RO 6502839
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi: LOT-0006
Numele și adresa contractantului
Nume: Infomed s.r.l.
Numărul național de înregistrare: RO 6502839
Adresa poștală: STR. ION MOVILA, NR. 16, SECTOR 2
Cod poștal: 020475
E-mail: office@infomed-srl.ro 📧
Telefon: +40 372222600 📞
Fax: +40 0372222698 📠
URL: https://www.infomed-srl.ro 🌏

8️⃣
Numărul de identificare a lotului: LOT-0005
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Cea mai mare ofertă: 128 000 💰
Cea mai mică ofertă: 128 000 💰
Valoarea totală a contractului/lotului: 128 000 RON 💰
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1173574/LOT-0005/CIF: 24205119
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi: LOT-0005
Numele și adresa contractantului
Nume: Medist life science s.r.l.
Numărul național de înregistrare: 24205119
Adresa poștală: Strada Urdăreanu Ion, Nr. 34
Cod poștal: 050688
E-mail: seap-mls@medist.ro 📧
Telefon: +40 0214103033 📞
Fax: +40 214103038 📠
URL: https://www.medist-lifescience.ro 🌏

9️⃣
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Cea mai mare ofertă: 341 700 💰
Cea mai mică ofertă: 341 700 💰
Valoarea totală a contractului/lotului: 341 700 RON 💰
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1173574/LOT-0002/CIF: RO 11017750
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi: LOT-0002
Numele și adresa contractantului
Nume: S.c. elmed medicals.r.l.
Numărul național de înregistrare: RO 11017750
Adresa poștală: Strada Dobrogeanu Gherea Constantin, Nr. 30
Cod poștal: 540433
Orașul poștal: Targu Mures
Regiune: Mureş 🏙️
Punct de contact: Maria Molnar
E-mail: achizitii@elmed.ro 📧
Telefon: +40 265261721 📞
Fax: +40 265262953 📠
URL: https://www.elmed.ro 🌏

1️⃣0️⃣
Numărul de identificare a lotului: LOT-0008
Informații despre licitații
Numărul de oferte primite de la IMM-uri: 0
Informații privind valoarea contractului/lotului (fără TVA)
Cea mai mare ofertă: 450 000 💰
Cea mai mică ofertă: 450 000 💰
Valoarea totală a contractului/lotului: 450 000 RON 💰
Identificatorul ofertei: REF_OF: CAN1173574/LOT-0008/CIF: RO 24205100
Identificatorul lotului sau al grupului de loturi: LOT-0008
Numele și adresa contractantului
Nume: Medist imaging & p.o.c. s.r.l.
Numărul național de înregistrare: RO 24205100
Adresa poștală: Strada Urdăreanu Ion, Nr. 34, Sector: 5
E-mail: notificarisicap-imaging@medist.ro 📧
Telefon: +40 214107026 📞
Fax: +40 214107028 📠
URL: https://www.medist-imaging.ro 🌏
Dimensiunea operatorului economic: Mare
Sursa: OJS 2026/S 168-602088 (2026-08-31)