Furnizare autoutilitare de 7,5 t cu benă basculabilă şi macara - R.N.P. Romsilva

Regia Nationala a Padurilor - Romsilva RA

Autoritatea contractantă, REGIA NAȚIONALĂ A PĂDURILOR – ROMSILVA, intenționează să achiziționeze autoutilitare din clasa de 7,5 tone, echipate cu benă basculabilă și macara, destinate dotării depozitelor de material lemnos, în vederea manipulării, transportului și livrării operative a lemnului de foc și a altor sortimente de masă lemnoasă către diverși beneficiari (populație, instituții publice, agenți economici), în perimetrele aflate în administrarea structurilor sale teritoriale. Cantitatea: 10 buc. autoutilitare 7,5 t Servicii de intreținere (reviziile tehnice periodice) a autoșasiului pentru un rulaj de 100.000 km (25.000 km/an) Servicii de intreținere (reviziile tehnice periodice) a macaralei și a suprastructurii pentru un rulaj de 4.000 de ore de funcționare (1.000 ore/an)

Termen limită

Deadline 2026-09-15

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-13 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-13)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Furnizare autoutilitare de 7,5 t cu benă basculabilă şi macara - R.N.P. Romsilva
Număr de referință: 14188/J.V/06.08.2026
Scurtă descriere:
Autoritatea contractantă, REGIA NAȚIONALĂ A PĂDURILOR – ROMSILVA, intenționează să achiziționeze autoutilitare din clasa de 7,5 tone, echipate cu benă basculabilă și macara, destinate dotării depozitelor de material lemnos, în vederea manipulării, transportului și livrării operative a lemnului de foc și a altor sortimente de masă lemnoasă către diverși beneficiari (populație, instituții publice, agenți economici), în perimetrele aflate în administrarea structurilor sale teritoriale. Cantitatea: 10 buc. autoutilitare 7,5 t Servicii de intreținere (reviziile tehnice periodice) a autoșasiului pentru un rulaj de 100.000 km (25.000 km/an) Servicii de intreținere (reviziile tehnice periodice) a macaralei și a suprastructurii pentru un rulaj de 4.000 de ore de funcționare (1.000 ore/an)
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Autovehicule pentru transportul de mărfuri 📦
Valoarea estimată fără TVA: 1 085 370 EUR 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Autoutilitare din clasa de 7,5 tone, echipate cu benă basculabilă și macara, destinate dotării depozitelor de material lemnos, în vederea manipulării, transportului și livrării operative a lemnului de foc și a altor sortimente de masă lemnoasă către diverși beneficiari (populație, instituții publice, agenți economici), în perimetrele aflate în administrarea structurilor sale teritoriale. Cantitatea: 10 buc. autoutilitare 7,5 t Servicii de intreținere (reviziile tehnice periodice) a autoșasiului pentru un rulaj de 100.000 km (25.000 km/an) Servicii de intreținere (reviziile tehnice periodice) a macaralei și a suprastructurii pentru un rulaj de 4.000 de ore de funcționare (1.000 ore/an)
Arată mai mult
Produse/servicii suplimentare: Servicii de reparare şi de întreţinere a vehiculelor şi a echipamentelor aferente şi servicii conexe 📦
Abordarea pentru reducerea impactului asupra mediului: Prevenirea și controlul poluării
Criterii privind achizițiile ecologice: Criteriile privind achizițiile publice ecologice în UE
Locul principal sau locul de desfășurare:
Subunitatile din cadrul Regiei Nationale a Padurilor, specificate in documentatia de atribuire
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 54 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 40
Criteriul de calitate (denumire): Garanţia extinsă
Criteriul de calitate (pondere): 15
Criteriul de calitate (denumire): Valoarea cea mai mică a emisiilor CO2 conform WLTP (PCO2)
Valoarea consumului de combustibil (litri/100 km conform WLTP) (Pcons)
Criteriul de calitate (pondere): 20
Criteriul de calitate (denumire): Emisii sonore ale vehiculului (PES)
Criteriul de calitate (pondere): 10
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-15 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-15 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-15 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici implicați în procedură – ofertant, ofertant asociat, subcontractant, tert sustinător – trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit și că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii. La solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative precum Certificatul constatator eliberat de Oficiul Registrului Comerțului, sau în cazul ofertanților străini, documente echivalente emise în țara de rezidență. Informațiile cuprinse în documentele justificative trebuie să fie reale/valide la data prezentării acestora. Documentele care dovedesc o forma de înregistrare / atestare pentru persoane juridice/fizice străine vor fi prezentate în traducere în limba română. Fiecare operator economic implicat în procedura de achiziție – ofertant, ofertant asociat, subcontractant, terț susținător – are obligația completării și prezentării in mod individual a documentului DUAE 1. Nedepunerea DUAE odată cu oferta (inclusiv pentru asociat/terț susținător/subcontractant) atrage respingerea acesteia ca inacceptabilă. 2. Se vor depune, odata cu DUAE, urmatoarele documente: angajamentul ferm al terțului susținător din care rezultă modul efectiv în care se va materializa susținerea acestuia, a acordului de subcontractare și/sau a acordului de asociere, după caz. Angajamentul ferm al terțului susținător, acordul de subcontractare și/sau acordul de asociere, după caz, trebuie să fie prezentate la termenul limită de depunere a ofertelor, odată cu DUAE.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Referințe despre livrări specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertantul trebuie să facă dovada că în ultimii trei ani raportați la data limita de depunere a ofertelor a furnizat produse similare la nivelul de minim un contract maxim 5 contracte, în valoare cumulată de minim 1.000.000,00 euro, fara TVA. Modalitatea de îndeplinire: Ofertanții au obligația să includă informații cu privire la experiența similară în documentul DUAE prin completarea unei liste cu principalele produse furinizate în cursul unei perioade care acoperă ultimii 3 ani, cu indicarea valorilor, datelor şi a beneficiarilor publici sau privaţi. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate obligatoriu doar la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe primul loc în în urma aplicării criteriului de atribuire. Acestea pot fi, dar fără a se limita la inscrisuri reprezentand certificari/documente constatatoare (contracte si dovada indeplinirii acestora) pentru acele servicii pe care ofertantul considera ca autoritatea contractanta trebuie sa le ia in considerare pentru evaluarea indeplinirii cerintei privind experienta similara. Respectivele certificari vor trebui sa indice: a) Obiectul/natura produselor astfel incat sa fie furnizate toate informatiile solicitate si necesare pentru a se verifica indeplinirea cerintelor privind experienta similara; b) procentul realizat de catre ofertant in cadrul contractului; c) beneficiarii, indiferent daca acestia sunt autoritati contractante sau client privati; d) valoarea in euro fara tva inclusiv valoarea executate in perioada de referinta (ultimii 3 ani); e) perioada, mai exact intervalul periodic (data de inceput si data de finalizare) in care au fost furnizate produsele; f) locul furnizării produselor; g) sa precizeze daca furnizarea produselor a fost in conformitate cu normele profesionale din domeniu si daca au fost duse la bun sfarsit. 1) Certificarile vor fi emise sau contrasemnate de beneficiar (autoritate contractanta sau client privat). Intra in categoria documentelor reprezentand certificari de buna executie procese verbale de receptie /recomandari /documente constatatoare sau alte documente similare in masura in care acestea sunt emise sau contrasemnate de beneficiar si furnizeaza toate informatiile solicitate pentru demonstrarea indeplinirii cerintei de calificare privind experienta similara. 2) Persoanele juridice straine vor prezenta certificatele/documentele edificatoare insotite de traducere autorizata in limba romana. Prin servicii similare se înțeleg servicii din domeniul monitorizării, managementului și/sau administrării flotelor auto și/sau utilajelor, care pot include, fără a se limita la: servicii de localizare GPS, monitorizare trasee și consumuri, management operațional al flotei, raportare și analiză date, precum și alte servicii conexe de gestionare a vehiculelor/utilajelor. Justificare: Cerința respectă prevederile art. 179 lit. b) din Legea nr. 98/2016.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertantul are obligația să declare subcontractanții și partea de contract pe care intenționează să o subcontracteze. Modalitatile prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: Ofertanții au obligația să includă informații cu privire la subcontractanți în documentul DUAE. Operatorii economici participanți la procedură – ofertant individual, ofertant asociat, subcontractant – vor completa DUAE la secțiunea “Criteriile de selecție” – punctul C “Capacitatea tehnică și profesională”: proporția de subcontractare. Se va prezenta câte un DUAE separat pentru fiecare dintre respectivii subcontractanți, completat și semnat în mod corespunzător de către fiecare din aceștia. Documentele suport care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate obligatoriu doar la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe primul loc în în urma aplicării criteriului de atribuire. Autoritatea contractantă respinge subcontractantul propus dacă acesta nu îndeplinește cerințele de calificare privind capacitatea sau se încadrează printre motivele de excludere și solicită ofertantului o singură dată – înlocuirea acestuia și prezentarea unui alt subcontractant. Atentionari speciale: 1. Acordul/Acordurile de subcontractare se depune/depun odată cu DUAE, până la termenul limită de depunere a ofertelor. 2. Acordurile de subcontractare trebuie să conțină minim următoarele informații: denumirea, datele de contact, reprezentanții legali ai subcontractantului, activitățile ce urmează să fie subcontractate, procentul de subcontractare, opțiunea privind realizarea plăților direct către subcontractant 3. Angajamentul ferm al terțului susținător, acordul de subcontractare și/sau acordul de asociere, după caz, trebuie să fie prezentate la termenul limită de depunere a ofertelor, odată cu DUAE. 4. Fiecare subcontractant are obligația să completeze propriul Document Unic de Achiziții European „DUAE”. 5. Subcontractanții pe ale căror capacități ofertantul se bazează pentru demonstrarea îndeplinirii criteriilor de calificare sunt considerați și terți susținători, caz în care acordul de subcontractare reprezintă, în același timp și angajamentul ferm. În situația în care subcontractantul are și calitatea de terț susținător, acordul de subcontractare va include în mod obligatoriu clauzele minime din cuprinsul formularului Angajament privind susținerea tehnică și profesională a ofertantului/candidatului/grupului de operatori 6. În situația în care ofertantul este asociere, acordul de subcontractare va fi semnat de reprezentanții legali ai tuturor membrilor asocierii și de către reprezentantul legal al subcontractantului.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
Fondul de accesibilizare constituit conform L nr.56/2010 - privind accesibilizarea fondului forestier national
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Regia nationala a padurilor - romsilva ra
Numărul național de înregistrare: RO1590120
Adresa poștală: Strada: Petricani, nr. 9A
Cod poștal: 023841
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Marian George Chelemen
E-mail: office@sfgh.rosilva.ro 📧
Telefon: +40 267351890 📞
Fax: +40 213169745 📠
URL: https://www.rosilva.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Mediu
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100210946 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. 1. În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare, şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică. 2. Autoritatea contractanta are dreptul de a solicita ofertantilor în circumstante exceptionale înainte de expirarea perioadei de valabilitate a ofertei prelungirea acestei perioade. În cazul extinderii perioadei de valabilitate a ofertei aceasta va fi prelungita în mod corespunzator. Ofertantul are obligatia de a comunica autoritatii contractante daca este sau nu de acord cu prelungiera perioadei de valabilitate a ofertei. Ofertantul care nu este de acord cu prelungirea perioadei de valabilitate a ofertei se considera ca si-a retras oferta fara ca acest fapt sa atraga pierderea garantiei de participare. 3.Ofertantul va prezenta o declaratie prin care accepta clauzele contractuale cuprinse în modelul de acord cadru / contract subsecvent din documentatia de atribuire. In situatia în care sunt obiectiuni la acestea respectiv modificari al clauzelor contractuale sau adaugarea unor clauze noi eventualele propuneri de modificare/completare/eliminare de clauze contractuale aceste vor fi transmise prin solicitări de clarificări cu privire la „Clauze contractuale” doar până la termenul-limită stabilit pentru depunerea solicitărilor de clarificări. Autoritatea contractantă va răspunde acestor solicitări prin intermediul răspunsului consolidat, în termenele stabilite prin fișa de date, cu respectarea prevederilor legale aplicabile. 4.In situatia in care ofertantul apeleaza la o asociere cu alti operatori, la terti sustinatori sau la subcontractanti, in afara documentelor solicitate expres la Cap. III.2 – Conditii de participare, in cuprinsul ofertei vor fi incluse si Angajament(e)+declaratii tert sustinator /acord asociere /declaratie privind partile din contract care se subcontracteaza, dupa caz, intocmite in conformitate cu prevederile legale. 5. Ofertantii/ nu trebuie sa se regaseasca la art 164, art 165, art 167 din Legea 98/2016. În acest sens, în conformitate cu art. 193 din aceeași lege, ofertanții vor completa DUAE, urmând ca, la solicitarea autorității contractante, ofertantul clasat pe primul loc în urma aplicării criteriului de atribuire să prezinte documente justificative, precum: - certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate ”, potrivit art. 165 alin. 3 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare; - cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv; - după caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevazute la art.166 alin. (2), art.167 alin. (2), art.171 Legea 98/2016; - alte documente edificatoare, după caz. Pentru persoanele juridice straine, in conformitate cu art.168, alin. (1) din Legea 98/2016, va fi acceptat ca fiind suficient si relevant pentru membru al un faptului ca ofertantul nu se incadreaza in una dintre situtatiile prevazute la art. 164, 165 si 167, orice document considerat edificator, d.p.d.v, in tara de origine sau in tara in care ofertantul este stabilit. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11 zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 156-564014 (2026-08-13)