Furnizare dotari din cadrul proiectului „Dezvoltarea și operaționalizarea secției de îngrijiri paliative din cadrul Spitalului Orășenesc Victoria”, cod proiect 343596 - reluare lot 2

ORASUL VICTORIA

Datorita restrictiei de 5000 caractere, se va vedea Caietul de sarcini si Anexa caietului de sarcini Prezenta documentație de atribuire conține cerințele, criteriile, regulile și informațiile necesare pentru a asigura potențialilor ofertanți o informare completă, corectă și explicită cu privire la modul de aplicare a procedurii de atribuire a contractelor având ca obiect Furnizare, amplasare, punere în funcțiune dotari medicale din cadrul proiectului „Dezvoltarea și operaționalizarea secției de îngrijiri paliative din cadrul Spitalului Orășenesc Victoria”, cod proiect 343596. În acest sens, obiectivul general al contractului este reprezentat de dotarea și operaționalizarea secției de îngrijiri paliative din cadrul Spitalului Orășenesc Victoria, prin furnizarea, amplasarea și punerea în funcțiune a echipamentelor medicale de monitorizare și evaluare clinică necesare creșterii capacității secției de la 5 la 26 de paturi Data limita de primire a solicitarilor de clarificari: operatorii economici interesati vor transmite solicitarile de clarificari cu cel tarziu 9 zile inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor, conform art. 160 si 161 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice, modificata si completata. Data limita de raspuns la solicitarile de clarificari: AC va raspunde complet tuturor solicitarilor de clarificari, o singura data, cu 5 zile inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. AC va raspunde doar solicitarilor de clarificari transmise prin intermendiul SEAP pana la data limita stabilita.

Termen limită

Deadline 2026-09-16

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-09-01 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-09-01)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Furnizare dotari din cadrul proiectului „Dezvoltarea și operaționalizarea secției de îngrijiri paliative din cadrul Spitalului Orășenesc Victoria”, cod proiect 343596 - reluare lot 2
Număr de referință: 4523207-343596-3
Scurtă descriere:
Datorita restrictiei de 5000 caractere, se va vedea Caietul de sarcini si Anexa caietului de sarcini Prezenta documentație de atribuire conține cerințele, criteriile, regulile și informațiile necesare pentru a asigura potențialilor ofertanți o informare completă, corectă și explicită cu privire la modul de aplicare a procedurii de atribuire a contractelor având ca obiect Furnizare, amplasare, punere în funcțiune dotari medicale din cadrul proiectului „Dezvoltarea și operaționalizarea secției de îngrijiri paliative din cadrul Spitalului Orășenesc Victoria”, cod proiect 343596. În acest sens, obiectivul general al contractului este reprezentat de dotarea și operaționalizarea secției de îngrijiri paliative din cadrul Spitalului Orășenesc Victoria, prin furnizarea, amplasarea și punerea în funcțiune a echipamentelor medicale de monitorizare și evaluare clinică necesare creșterii capacității secției de la 5 la 26 de paturi Data limita de primire a solicitarilor de clarificari: operatorii economici interesati vor transmite solicitarile de clarificari cu cel tarziu 9 zile inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor, conform art. 160 si 161 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice, modificata si completata. Data limita de raspuns la solicitarile de clarificari: AC va raspunde complet tuturor solicitarilor de clarificari, o singura data, cu 5 zile inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor. AC va raspunde doar solicitarilor de clarificari transmise prin intermendiul SEAP pana la data limita stabilita.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Echipamente medicale 📦
Valoarea estimată fără TVA: 1817833.67 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Prezenta documentație de atribuire conține cerințele, criteriile, regulile și informațiile necesare pentru a asigura potențialilor ofertanți o informare completă, corectă și explicită cu privire la modul de aplicare a procedurii de atribuire a contractului de furnizare. In acest sens se va vedea caietul de sarcini si anexele acestuia. Nr. fisa Denumire echipament Cant Pret unitar fara TVA Pret total LEI fara TVA 1 Defibrilator- automat AED 1 29,859.00 29,859.00 2 Seringi automate cu TCI si PCA se utilizeaza impreuna cu seringa, pentru a controla doza de lichid perfuzat in corpul pacientului 26 11,445.95 297,594.70 3 Monitoare functii vitale 26 49,765.00 1,293,890.00 4 Statie centrala monitorizare functii vitale 1 159,663.87 159,663.87 5 Aparat ECG smart cu interpretare 1 30,854.30 30,854.30 6 Carucior ECG 1 5,971.80 5,971.80
Arată mai mult
Informații suplimentare:
Ofertanții vor avea în vedere cerințele minime și obligatorii prevăzute la capitolul 3.4 din Caietul de sarcini, în raport cu care se întocmește propunerea tehnică. Se solicită un răspuns punctual la fiecare cerință, prin descrierea concretă a soluției ofertate, a caracteristicilor și funcționalităților echipamentelor propuse, precum și a modului în care acestea îndeplinesc cerințele autorității contractante. Odată cu propunerea tehnică se prezintă, pentru fiecare echipament ofertat, documentele care atestă îndeplinirea condițiilor legale de introducere și punere la dispoziție pe piață, după caz: declarația de conformitate UE și marcajul CE, certificatele emise de organisme notificate, avizele/autorizațiile/notificările impuse de reglementările sectoriale aplicabile, fișele tehnice ale producătorului și rapoartele de încercare relevante. Documentele se prezintă în limba română/engleza sau însoțite de traducere autorizată, trebuie să fie valabile la data-limită de depunere a ofertelor și să permită identificarea neechivocă a echipamentului ofertat (producător, model, cod de identificare). Propunerea tehnică va fi declarată neconformă dacă lipsesc informații solicitate, dacă descrierile prezentate sunt generice, nerelevante ori constau exclusiv în reluarea textului caietului de sarcini sau a materialelor de prezentare ale producătorului, fără a demonstra înțelegerea proiectului și a funcționalităților echipamentelor necesare, dacă ofertantul nu face dovada îndeplinirii condițiilor legale de punere pe piață a echipamentelor ofertate ori documentele prezentate nu corespund acestora, sunt expirate sau incomplete, precum și dacă informațiile din propunerea tehnică sunt contradictorii în raport cu documentele-suport anexate.
Arată mai mult
Produse/servicii suplimentare: Obiectivul achiziției publice strategice: Reducerea impactului asupra mediului
Procedura de achiziție are ca scop realizarea unei achiziții strategice, prin reducerea impactului asupra mediului și prin utilizarea unor soluții tehnologice moderne în domeniul monitorizării clinice. Echipamentele achiziționate sunt eficiente energetic, proiectate pentru utilizare pe termen lung și integrează funcționalități inovatoare de monitorizare și analiză a parametrilor clinici, contribuind la digitalizarea proceselor medicale și la creșterea calității serviciilor de sănătate.
Arată mai mult
Abordarea pentru reducerea impactului asupra mediului: Tranziția către o economie circulară
Criterii privind achizițiile ecologice: Alte criterii privind achizițiile publice ecologice
Locul principal sau locul de desfășurare: Spitalul Orasenesc Victoria, judet Brasov - sectia ingrijiri paliative
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Braşov 🏙️
Durata: 4 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 30
Criteriul de calitate (denumire): Criterii de performanta
Criteriul de calitate (pondere): 35
Criteriul de calitate (denumire): Performanta energetica a echipamentelor
Criteriul de calitate (pondere): 15
Criteriul de calitate (denumire): Preluarea acumulatorilor uzați și a echipamentelor la sfârșitul ciclului de viață
Criteriul de calitate (pondere): 10
Criteriul de calitate (denumire): Prelungirea duratei de viață a echipamentelor – Întreținere, reparare, piese de schimb
Criteriul de calitate (pondere): 5
Criteriul de calitate (denumire): Cea mai scurtă distanță de la locul de producție la locul de consum
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Procedura accelerată:
Reluarea procedurii pentru Lotul 2, anulat în temeiul art. 212 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 98/2016, impune respectarea termenelor asumate prin contractul de finanțare: semnarea contractului până la 31.10.2026, recepția și punerea în funcțiune până la 01.02.2027, depunerea cererii de rambursare finală până la 28.02.2027. Urgența nu este imputabilă autorității contractante, iar depășirea termenelor atrage corecții financiare și neeligibilitatea cheltuielilor. Temei: art. 74 alin. (3).
Arată mai mult
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-16 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-16 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): comisia de evaluare a ofertelor depuse in cadrul prezentei proceduri
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-16 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: comisia de evaluare a ofertelor depuse in cadrul prezentei proceduri
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Documente justificative: 1. Pentru persoane juridice/fizice române – certificat constatator emis de ONRC, din care să rezulte domeniul de activitate, acesta urmând să aibă corespondență cu obiectul contractului. Informațiile trebuie să fie reale, actuale și valabile la data prezentării. 2. Pentru persoane juridice/fizice străine – documente echivalente, emise legal în țara de origine sau de stabilire, însoțite de traducere autorizată în limba română, din care să rezulte dreptul de a desfășura activități corespunzătoare obiectului contractului. În cazul unei oferte comune, fiecare membru al asocierii va face dovada capacității de exercitare a activității profesionale pentru partea din contract pe care o realizează.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertantul va preciza în DUAE partea/părțile din contract ce urmează a fi subcontractate, proporția de subcontractare și datele de identificare ale subcontractanților, dacă aceștia sunt cunoscuți la momentul depunerii ofertei. Subcontractanții vor completa DUAE propriu. Acordul de subcontractare se va depune odată cu DUAE O data cu DUAe se depune si declaratie privind subcontractantii si proportia subcontractarii acestora
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Referințe despre livrări specificate
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
În conformitate cu dispozițiile art. 178 și ale art. 179 lit. b) din Legea nr. 98/2016: operatorul economic va face dovada ca în ultimii 3 ani (calculați până la data limită de depunere a ofertelor) au livrat produse similare, la nivelul unui contract, a cărui valoare sa fie de minim 1.817.830,00 lei, cu indicarea valorilor fără TVA, datelor şi a beneficiarilor publici sau privaţi astfel încât Autoritatea contractantă să se asigure că operatorii economici deţin resursele tehnice şi experienţa necesară pentru a executa contractul de achiziţie publică la un standard de calitate corespunzător. Prin produse similare se înțelege acele produse care sunt destinate unor utilizări identice sau similare, respectiv se va intelege: produse din categoria echipamentelor medicale pentru monitorizare și evaluare clinică, precum: monitoare de funcții vitale, defibrilatoare, aparate ECG, sisteme de monitorizare centralizată, pompe/seringi automate sau echipamente similare Se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informatiile ce descriu nivelul lor de experiență, prin raportare la contractele executate în trecut, corespunzător cerințelor autorității contractante cum ar fi: numarul si data contractului invocat drept experienta similara, valoarea fara TVA, beneficiarul si datele de contact ale acestuia, data si numarul documentului de receptie, precum si ponderea si/sau activitatile pentru care a fost responsabil. In cazul in care obiectul contractului invocat drept experienta similara contine produse care nu sunt similare sau de complexitate superioara cu cele ale contractului ce urmeaza a fi atribuit, trebuie mentionat CLAR si fara ECHIVOC in DUAE produsele care pot fi luate in calcul cat si experienta similara, conditie obligatorie de a fi indeplinita prin DUAE prezentat. Asociatul/asociații nominalizați va/vor prezenta distinct DUAE în care se vor cuprinde informațiile solicitate. Următoarele documente justificative care probează îndeplinirea cerinței vor fi prezentate doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor, fara a se limita la acestea: - procesul-verbal de recepție sau alte documente din care să reiasă următoarele informații: beneficiarul, cantitatea/valoarea, perioada și locul livrării; -recomandări; -alte documente echivalente emise sau contrasemnate de catre o autoritate contractanta sau de catre clientul beneficiar. În cazul depunerii unei oferte comune, DUAE va fi completat de catre fiecare operator economic în parte. Capacitatea tehnica si/sau profesionala a operatorului economic poate fi sustinuta în conformitate cu Art. 182 din Legea nr.98/2016. Modalitatea de îndeplinire: în DUAE completat de ofertant în care se vor include informatiile cu privire la existenta unei sustineri de terta parte, inclusiv masurile avute în vedere de acesta pentru a accesa în orice moment resursele necesare, la care se ataseaza DUAE si angajamentul ferm ale tertului sustinator/angajamentele ferme ale tertilor sustinatori (impreuna cu documente anexe la angajament, transmise acestora de catre tert/tertii sustinatori, din care rezulta modul efectiv in care se va materializa sustinerea acestuia/acestora). Tertul/tertii sustinatori vor completa DUAE cu informatii privind nivelul lor de experienta, prin raportare la contractele executate în trecut, corespunzator sustinerii acordate. Prin angajamentul ferm, tertul/tertii confirma, prezentând documente justificative, dupa caz, faptul ca va/vor sprijini ofertantul în vederea îndeplinirii obligatiilor contractuale, fie prin precizarea modului în care va interveni concret, pentru a duce la îndeplinire respectivele activitati pentru care a acordat sustinerea, fie prin identificarea resurselor tehnice si profesionale pe care le va pune la dispozitie ofertantului (descriind modul concret în care va realiza acest lucru). Prin angajamentul ferm, tertul/tertii se va/vor angaja ca va/vor raspunde în mod solidar cu ofertantul pentru executarea contractului de achizitie publica. Raspunderea solidara a tertului/tertilor sustinator/sustinatori se va angaja sub conditia neîndeplinirii de catre acesta/acestia a obligatiilor de sustinere asumate prin angajament.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Orasul victoria
Numărul național de înregistrare: 4523207
Adresa poștală: Strada: STADIONULUI, nr. 14
Cod poștal: 505700
Orașul poștal: Victoria
Regiune: Braşov 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: POV Colaborator
E-mail: biroutehnic@primariavictoria.ro 📧
Telefon: +40 268241525 📞
Fax: +40 268241501 📠
URL: https://www.primariavictoria.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Autoritate regională sau locală
Activitate principală
Servicii publice generale
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211604 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. Prezenta achiziție se realizează în cadrul unui proiect finanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională (FEDR), pentru care autoritatea contractantă a asumat respectarea principiului DNSH („Do No Significant Harm”), a cerințelor privind imunizarea la schimbările climatice și a obligațiilor de mediu aplicabile. Operatorii economici vor avea în vedere ca produsele ofertate și activitățile aferente furnizării să fie conforme cu aceste cerințe, în condițiile și în limitele prevăzute în Caietul de sarcini și documentația de atribuire. Respectarea principiului DNSH și a cerințelor de mediu și climă va fi verificată pe parcursul derulării contractului, conform prevederilor contractuale. Oferta cu punctajul final cel mai mare va fi considerată oferta câștigătoare. Modul de departajare a ofertelor în conformitate cu prevederile art. 139 alin. (3) din H.G. nr. 395/2016: În cazul în care două sau mai multe oferte sunt clasate pe primul loc, cu punctaje egale, departajarea se va face având în vedere punctajul obţinut la factorii de evaluare în ordinea descrescătoare a ponderilor acestora. În situaţia în care egalitatea se menţine, autoritatea contractantă are dreptul să solicite noi propuneri financiare şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică. Conform ponderilor stabilite de autoritatea contractantă, ordinea de departajare a ofertelor clasate pe primul loc cu punctaje egale este următoarea: Criterii de performanță (35%), Performanța energetică a echipamentelor (15%), Preluarea acumulatorilor uzați și a echipamentelor la sfârșitul ciclului de viață (10%), Prelungirea duratei de viață a echipamentelor – Întreținere, reparare, piese de schimb (5%) și Cea mai scurtă distanță de la locul de producție la locul de consum (5%).
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Legea nr. 101/2016 priv. remediile și căile de atac în materie de atribuire a contractelor de achiziție publică, a contractelor sectoriale și a contractelor de concesiune de lucrări și concesiune de servicii, precum și pt. organizarea și funcționarea Consiliului National de Soluționare a Contestațiilor, cu modificarile și completările ulterioare: art. 8, alineatul (1), lit. a) AC va acorda ofertanților termenul legal de 10 zile pt. formularea eventualelor contestații.
Arată mai mult
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 170-607882 (2026-09-01)