Furnizare ”Materiale sanitare” la Institutul National pentru Sănătatea Mamei și Copilului „Alessandrescu - Rusescu”

Institutul National pentru Sanatatea Mamei si Copilului "Alessandrescu-Rusescu Bucuresti"

Obiectul acordului-cadru îl reprezintă achiziționarea de materiale sanitare în cantitățile menționate în Caietul de sarcini, capitolul 4. Produse solicitate-Cantități minime și maxime. NOTA : Potrivit prevederilor art. 160 din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, autoritatea contractanta stabileste 1 termen - limita in care va asigura raspunsul clar si complet la solicitarile de clarificare/informatii suplimentare ale ofertantilor astfel: Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor este 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11 zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.

Termen limită

Deadline 2026-09-24

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-19 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-19)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Furnizare ”Materiale sanitare” la Institutul National pentru Sănătatea Mamei și Copilului „Alessandrescu - Rusescu”
Număr de referință: 4266308_2026_PAAPD1635953
Scurtă descriere:
Obiectul acordului-cadru îl reprezintă achiziționarea de materiale sanitare în cantitățile menționate în Caietul de sarcini, capitolul 4. Produse solicitate-Cantități minime și maxime. NOTA : Potrivit prevederilor art. 160 din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, autoritatea contractanta stabileste 1 termen - limita in care va asigura raspunsul clar si complet la solicitarile de clarificare/informatii suplimentare ale ofertantilor astfel: Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor este 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11 zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Consumabile medicale 📦
Valoarea estimată fără TVA: 106969978.21 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 8
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 8

1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Seringi si Ace de unica folosinta
Valoarea estimată fără TVA: 8 386 264 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Seringi si Ace de unica folosinta în cantitățile minime și maxime solicitate prin Caietului de sarcini
Locul principal sau locul de desfășurare: Bucuresti
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 48 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001

2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: Plasturi, Pansamente, Solutii sterile pentru irigare/curatare plagi
Valoarea estimată fără TVA: 8276224.82 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Consumabile medicale în cantitățile minime și maxime solicitate prin Caietului de sarcini
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002

3️⃣
Identificator intern: 3
Titlu: Manusi, Echipament de Protectie, Igiena si Decontaminare
Valoarea estimată fără TVA: 45323650.95 RON 💰
Criterii de atribuire
Preț (pondere): 40
Criteriul de calitate (denumire): Termen de livrare
Criteriul de calitate (pondere): 30
Criteriul de calitate (denumire): Lanțul de aprovizionare
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0003

4️⃣
Identificator intern: 4
Titlu: Catetere Venoase Periferice si Centrale + Accesorii
Valoarea estimată fără TVA: 6 596 294 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0004

5️⃣
Identificator intern: 5
Titlu: Truse Perfuzie / Administrare / Sonde Alimentatie
Valoarea estimată fără TVA: 8657595.2 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0005

6️⃣
Identificator intern: 6
Titlu: Anestezie, Respirator, Aspiratie, Fototerapie
Valoarea estimată fără TVA: 6255813.64 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0006

7️⃣
Identificator intern: 7
Titlu: Seturi Recoltare, Urologie, Ginecologie, Drenaj
Valoarea estimată fără TVA: 14536136.6 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0007

8️⃣
Identificator intern: 8
Titlu: Fire de Sutura (resorbabile si neresorbabile)
Valoarea estimată fără TVA: 8 937 999 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Fire de Sutura în cantitățile minime și maxime solicitate prin Caietului de sarcini
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0008

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-24 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-24 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): Membrii comisiei de evaluare si expertul cooptat, dupa caz.
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-24 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: Membrii comisiei de evaluare si expertul cooptat, dupa caz.
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Certificat constatator eliberat de Oficiul Național al Registrului Comerţului din care să rezulte obiectul de activitate al operatorului economic. Obiectul contractului trebuie să aibă corespondent în codul CAEN din certificatul constatator emis de O.N.R.C. Informațiile cuprinse în certificatul constatator trebuie să fie reale/actuale la data prezentării; certificatul constatator va fi prezentat în original, copie legalizata sau copie pe care este menţionat pe fiecare pagină în parte “conform cu originalul”, semnat şi ştampilat. Operatorii economici au posibilitatea de a dovedi capacitatea de exercitare a activității profesionale și prin prezentarea certificatului constatator emis de către O.N.R.C. în formă electronică, având încorporată, atașată sau logic asociată semnătura electronică extinsă. Pentru persoanele fizice/juridice străine Pentru a-şi demonstra capacitatea de exercitare a activităţii profesionale, operatorul economic va prezenta documente edificatoare prin care să dovedească forma de înregistrare şi de atestare ori apartenenţă din punct de vedere profesional, în conformitate cu prevederile din ţara în care ofertantul este stabilit. Documentele vor fi prezentate în traducere autorizată în limba română. Verificarea se poate realiza prin accesarea http:ec.europa.eu/markt/ecertis/login.do. Prezentarea Certificatului de Rezidenţă Fiscală (pentru evitarea dublei impuneri) sau o declaraţie valabilă pentru anul calendaristic în curs. În cazul în care oferta este depusă de o asociere de operatori economici, fiecare asociat va prezenta documentele sus menţionate. Nota: În cazul în care ofertantul sau operatorii economici care participa în comun la procedura de atribuire subcontractează o parte din contractul de achiziție publică care urmează să fie atribuit, cerința privind capacitatea de exercitare a activității profesionale se consideră îndeplinită dacă subcontractantul nominalizat deține autorizația solicitată prin documentația de atribuire, cu condiția ca acesta să execute partea din contract pentru care este solicitată autorizația respectivă. Subcontractanții vor completa informațiile aferente situației lor la nivelul DUAE. Modalitatea de îndeplinire: se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC, Autorizație/legitimație sau în cazul ofertanților străini, documentele echivalente emise în țara de rezidentă, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertanții clasați pe primul loc după aplicarea criteriului de atribuire asupra ofertelor admisibile.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Certificate emise de institutele de control al calității
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Avizul de functionare eliberat de Ministerul Sanatatii pentru activitati de import si distributie dispozitive medicale – Actul normative care impune obligativitatea acestei avizari: Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I nr. 652/28 august 2015 ( Titlul XX Dispozitive medicale – art. 924 - 941). Persoanele juridice / fizice straine: vor prezenta documente echivalente, emise in conf. cu legislatia aplicabila in tara de rezidenta. Modalitatea de îndeplinire: se va complete DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv Avizul de functionare, sau în cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise în tara derezidenta, urmeaza sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertanții clasați pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Certificate emise de organisme independente despre standarde de asigurare a calității
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Certificate emise de organisme independente cu privire la standardele de asigurare a calității Dovada implementării unui sistem de management al calitatii în conformitate cu SR EN ISO 9001, sau echivalent. Modalitatea de îndeplinire Se va completa DUAE. Ofertanții clasați pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor admisibile, va prezenta doar la solicitarea autorității contractante, un certificat valabil emis de un organism de certificare acreditat. În cazul în care operatorul economic nu a avut acces la un certificat de calitate astfel cum este solicitat ori nu are posibilitatea de a-l obține în termenul stabilit, va prezenta în susținerea îndeplinirii cerinței alte probe/dovezi care confirmă asigurarea unui nivel corespunzător al calității.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Certificate emise de organisme independente despre sisteme sau standarde de management al mediului
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Certificate emise de organisme independente cu privire la standardele de asigurare a calitatii. Ofertantii trebuie sa faca dovada implementării sistemului de management al calității conform SR EN ISO 14001 sau echivalent, prin prezentarea unor certificate valabile emise de organisme de certificare independente sau alte probe/dovezi care confirmă asigurarea unui nivel corespunzător al calității pentru cazurile în care operatorul economic nu a avut acces la un certificat de calitate/mediu astfel cum a fost solicitat ori nu a avut posibilitatea de a-l obține în termenul stabilit. Modalitatea de îndeplinire Se va completa DUAE. Ofertanții clasați pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor admisibile, va prezenta doar la solicitarea autorității contractante, un certificat valabil emis de un organism de certificare acreditat.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Institutul National pentru Sanatatea Mamei si Copilului "Alessandrescu-Rusescu Bucuresti"
Numărul național de înregistrare: 4266308
Adresa poștală: Strada: Lacul Tei, nr. 120
Cod poștal: 020395
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Alina Tila
E-mail: achizitii@insmc.ro 📧
Telefon: +40 219365 📞
Fax: +40 212421192 📠
URL: https://www.insmc.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Minister sau orice altă autoritate naţională sau federală
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211174 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Completare a secțiunii III.1.1.a) Situatia personala a candidatului sau ofertantului: Cerința 1- Neîncadrarea în prevederile art. 164, 165 si 167 din Legea privind achizitiile nr 98/2016 pentru ofertant/ tert sustinator/subcontractant. Modalitate de indeplinire : se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire (inclusiv eventualii terți și subcontractanți) cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, urmează a fi prezentate, la solicitarea autorităţii contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. În sensul celor de mai sus, operatorul economic situat pe primul loc, la solicitarea autorităţii contractante vor prezenta documente-suport actualizate/la zi : - certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contribuțiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate; - cazierul judiciar al operatorului economic și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezultă din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv; - după caz, documente prin care se demonstrează faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogările prevăzute la art. 166 alin. (2), art. 167 alin. (2), art. 171 din Legea 98/2016 privind achizițiile publice.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Eventualele contestatii se pot depune la Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor si vor fi solutionate potrivit Legii 101/2016. Termenul de depunere al contestatiei : in conformitate cu art.8 din legea 101/2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 161-578950 (2026-08-19)