FURNIZARE MOBILIER MEDICAL

Spitalul Clinic Sfanta Maria

Achiziția are ca obiect furnizarea de mobilier medical destinat desfășurării activităților de spitalizare, îngrijire, monitorizare, transport al pacienților și organizare a activităților medicale din cadrul Spitalului Clinic „Sfânta Maria” București. Achiziția este structurată pe două loturi, după cum urmează: Lotul 1 – Paturi și mobilier medical, care cuprinde paturi medicale pentru salon și terapie intensivă, brancarde pentru transportul pacienților, noptiere medicale și scaune pentru recoltare; Lotul 2 – Sisteme mobile pentru tratament, depozitare și organizare, care cuprinde trolIi medicale și sisteme modulare destinate depozitării, organizării și gestionării materialelor sanitare, medicației și altor produse necesare activității medicale. Produsele furnizate vor fi livrate, instalate, testate și puse în funcțiune la sediul Autorității Contractante, inclusiv cu asigurarea serviciilor de garanție, suport tehnic și instruire, după caz. pRODUSELE SE VOR FURNIZA conform Caiet de sarcini. ATENTIE: SOLICITARI DE CLARIFICARI: 1. Termenul limită până la care operatorii economici pot solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire este de 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. 2. Autoritatea contractantă va răspunde, în mod clar și complet, TUTUROR solicitărilor de clarificări/ informatiilor suplimentare în a 10-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. 3. Solicitarile de clarificari vor fi transmise NUMAI prin intermediul SEAP; 4. Raspunsurile la solicitarile de clarificari vor fi transmise NUMAI prin intermediul SEAP

Termen limită

Deadline 2026-10-05

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-27 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-27)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Furnizare mobilier medical
Număr de referință: 4382558_2026_PAAPD1636762
Scurtă descriere:
Achiziția are ca obiect furnizarea de mobilier medical destinat desfășurării activităților de spitalizare, îngrijire, monitorizare, transport al pacienților și organizare a activităților medicale din cadrul Spitalului Clinic „Sfânta Maria” București. Achiziția este structurată pe două loturi, după cum urmează: Lotul 1 – Paturi și mobilier medical, care cuprinde paturi medicale pentru salon și terapie intensivă, brancarde pentru transportul pacienților, noptiere medicale și scaune pentru recoltare; Lotul 2 – Sisteme mobile pentru tratament, depozitare și organizare, care cuprinde trolIi medicale și sisteme modulare destinate depozitării, organizării și gestionării materialelor sanitare, medicației și altor produse necesare activității medicale. Produsele furnizate vor fi livrate, instalate, testate și puse în funcțiune la sediul Autorității Contractante, inclusiv cu asigurarea serviciilor de garanție, suport tehnic și instruire, după caz. pRODUSELE SE VOR FURNIZA conform Caiet de sarcini. ATENTIE: SOLICITARI DE CLARIFICARI: 1. Termenul limită până la care operatorii economici pot solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire este de 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. 2. Autoritatea contractantă va răspunde, în mod clar și complet, TUTUROR solicitărilor de clarificări/ informatiilor suplimentare în a 10-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. 3. Solicitarile de clarificari vor fi transmise NUMAI prin intermediul SEAP; 4. Raspunsurile la solicitarile de clarificari vor fi transmise NUMAI prin intermediul SEAP
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Mobilier medical 📦
Valoarea estimată fără TVA: 16481008.72 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 2
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 2

1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Paturi și mobilier medical
Valoarea estimată fără TVA: 14683701.9 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Lotul 1 – Paturi și mobilier medical, include: • paturi medicale pentru saloane; • paturi medicale pentru terapie intensivă și îngrijirea pacienților critici; • brancarde pentru transportul pacienților; • noptiere medicale; • scaune pentru recoltarea analizelor. conform Caietului de sarcini
Arată mai mult
Produse/servicii suplimentare: Locul principal sau locul de desfășurare: Bd. Ion Mihalache nr. 37 - 39, sector 1, Bucuresti
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 24 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 40
Criteriul de calitate (denumire): Pat salon cu 4 motoare - Spatar radiotransparent
Criteriul de calitate (pondere): 10
Criteriul de calitate (denumire): Pat ATI avansat pentru pacienti critici - Funcție de adaptare progresivă a pacientului la terapiile pulmonare
Criteriul de calitate (pondere): 15
Criteriul de calitate (denumire): Pat ATI avansat pentru pacienti critici - Afisarea istoricului terapiilor pulmonare efectuate
Pat ATI pacienti cu risc ridicat - Mod automat pentru terapia rotationala continua
. Brancard transport pacient - Sarcina maximă suportată
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001

2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: Sisteme mobile pentru tratament, depozitare și organizare
Valoarea estimată fără TVA: 1797306.82 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
LLotul 2 – Sisteme mobile pentru tratament, depozitare și organizare, include: • troli medicale pentru tratament; • sisteme mobile pentru depozitarea și organizarea materialelor sanitare; • sisteme pentru depozitarea și organizarea medicației; • sisteme modulare pentru stocare și organizare. conform Caietului de sarcini
Arată mai mult
Produse/servicii suplimentare: Criterii de atribuire
Criteriul de calitate (denumire): Gradul de echipare a produselor din lot cu sistem de blocare centralizată
Criteriul de calitate (pondere): 20
Criteriul de calitate (denumire): Troliu Tratament cu dispozitiv pentru înregistrarea funcțiilor vitale - Numărul scorurilor clinice de avertizare timpurie configurabile și calculate automat
Troliu Tratament cu dispozitiv pentru înregistrarea funcțiilor vitale - Autonomia bateriei monitorului de funcții vitale
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Numărul maxim de participanți: 3
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta, din care sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in niciuna din situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Cerinta se aplica inclusiv pentru subcontractanti, care completeaza informatiile aferente situatiei lor la nivelul unui DUAE distinct. Modalitatea de indeplinire: Se va completa DUAE de catre ofertant si separat de subcontractanti. La solicitarea autoritatii contractante se vor prezenta ca documente justificative, doar de catre ofertantii clasati pe primele 3 locuri. în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, urmatoarele: A. Persoanele juridice romane 1) Certificatul constatator emis de Oficiul Registrului Comertului de pe raza caruia este situat sediul ofertantului. Din certificatul constatator/extrasul de registru prezentat trebuie sa rezulte: a) obiectul de activitate al ofertantului; obiectul contractului trebuie sa aiba corespondent in CAEN din certificatul constatator emis de ONRC; b) starea ofertantului; c) persoanele care reprezinta ofertantul in relatia cu tertii. Informatiile cuprinse in acest document, trebuie sa fie reale/actuale la data prezentarii. Documentul se va transmite scanat, in format „.pdf” si va fi semnat electronic. Nota: Se permite dovedirea capacitatii de exercitare a activitatii profesionale si prin prezentarea certificatului constatator emis de catre ONRC in forma electronica, prin intermediul serviciului online InfoCert, avand incorporata, atasata sau logic asociata semnatura electronica extinsa. B. Persoanele juridice straine Ofertantul va prezenta documente edificatoare, traduse in limba romana de catre un traducator autorizat, care sa cuprinda informatii reale/actuale la data prezentarii,care sa dovedeasca o forma de inregistrare ca persoana fizica /juridica sau documente echivalente emise in tara de rezidenta si in care sa se mentioneze persoanele care reprezinta entitatea in relatiile cu tertii, in conformitate cu prevederile legale din tara in care ofertantul este rezident. De asemenea, documentele prezentate trebuie sa dovedeasca faptul ca obiectul sau de activitate include activitati de tipul celor care fac obiectul achizitiei publice si sa contina informatii cu privire la starea ofertantului. Nota 1: Toate documentele justificative care atesta capacitatea de exercitare a activitatii profesionale a operatorilor economici vor contine informatii reale, valabile si actuale la data prezentarii acestora. Nota 2: In cazul unei asocieri, se vor prezenta documente care atesta forma de inregistrare pentru fiecare dintre membrii asocierii. Pentru indeplinirea cerintei este suficient ca obiectul de activitate al fiecarui membru sa fie in concordanta cu partea din contract pe care o va realiza. Nota 3: In situatia in care subcontracteaza parti din contract, acesta va prezenta documentele care atesta forma de inregistrare si pentru Subcontractantii declarati in DUAE. Nota 4: Pentru subcontractantii declarati in DUAE, obiectul de activitate inscris in documentele care atesta capacitatea de exercitare a activitatii profesionale va fi in concordanta cu partea din contract pe care acestia o vor realiza.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
În cazul în care Ofertantul (Operatorul Economic individual sau Asocierea de Operatori Economici) intenționează să subcontracteze o parte din obiectul Contractului/Acordului-cadru, iar Subcontractanții sunt cunoscuți la momentul depunerii Ofertei, acesta trebuie să prezinte informații despre partea pe care intenționează să o subcontracteze. Dovezi preliminare: Ca dovadă preliminară pentru demonstrarea îndeplinirii acestei cerințe minime de calificare, Ofertantul (Operatorul Economic individual sau Asocierea de Operatori Economici) trebuie să prezinte o declarație pe propria răspundere completată și semnată. Declarația pe proprie răspundere este reprezentată de DUAE (răspuns). Informațiile privind partea/părțile pe care Ofertantul intenționează să le subcontracteze vor fi incluse în DUAE, împreună cu care se va depune Acordul de subcontractare.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Certificate emise de organisme independente despre sisteme sau standarde de management al mediului
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Dovada implementarii sistemului de management de mediu conform SR EN ISO 14001 sau echivalent, pentru activitatea principala care face obiectul contractului. Modalitatea prin care poate fi demonstrata indeplinirea cerintei: Se va completa DUAE de catre ofertant. La solicitarea autoritatii contractante ofertantul clasat pe locul I va prezenta dovezi ale implementării sistemului de management de mediu în conformitate cu SR EN ISO 14001 – în domeniul comerțului de bunuri, fie printr-un certificat emis de un organism de certificare acreditat fie prin alte mijloace de probă privind sistemul de asigurare a calității ce pot fi furnizate. Documentele justificative vor fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantii clasati pe primele 3 locuri în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Spitalul clinic sfanta maria
Numărul național de înregistrare: 4382558
Adresa poștală: Strada: Mihalache Ion, nr. 37-39
Cod poștal: 011172
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Andreea Mihaila
E-mail: achizitii@spitalsfmaria.ro 📧
Telefon: +40 212223755 📞
Fax: +40 2223755 📠
URL: http://www.spitalsfmaria.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211473 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare: Conform Legii 101/2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 167-598668 (2026-08-27)