FURNIZARE SISTEM COMPLEX DE TERAPIA DURERII

Spitalul Clinic Sfanta Maria

Achiziția are ca obiect furnizarea unui sistem complex de terapia durerii, conceput ca o soluție medicală completă și unitară, destinată evaluării, tratamentului intervențional, monitorizării și îngrijirii pacienților cu sindroame dureroase acute și cronice. Sistemul va cuprinde următoarele componente: sistem de neuromonitorizare a funcțiilor nervoase, echipament de ablație cu radiofrecvență, sistem de crioablație, ecograf multidisciplinar, masă radiotransparentă și pat electric cu sistem de cântărire și saltea antiescară. Componentele sistemului îndeplinesc funcții distincte, dar complementare, și vor asigura suportul tehnologic necesar desfășurării unui flux clinic complet, de la pregătirea, poziționarea și evaluarea imagistică a pacientului până la monitorizarea funcțiilor nervoase, aplicarea tehnicilor terapeutice intervenționale și supravegherea postprocedurală. Sistemul va fi furnizat nou, neutilizat, în configurație completă și funcțională, împreună cu toate accesoriile, aplicațiile software, licențele și elementele necesare utilizării potrivit destinației. Contractul va include transportul, manipularea, montajul, instalarea, configurarea, testarea și punerea în funcțiune a sistemului, instruirea personalului desemnat, predarea documentației tehnice și de conformitate, precum și asigurarea garanției, mentenanței și suportului tehnic, în condițiile prevăzute în Caietul de sarcinsI. Sistemul va fi furnizat în conformitate cu cerințele prevăzute în Caietul de sarcini. Autoritatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Termenul limită până la care se pot solicitat clarificări de către operatorii economici interesați de accesul la procedura de atribuire: pana in a 18-a zi inainte de termenul limita pentru primirea ofertelor (Conform art.160 alin. 2 si art.161 din Legea 98/2016).

Termen limită

Deadline 2026-10-05

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-27 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-27)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Furnizare sistem complex de terapia durerii
Număr de referință: 4382558_2026_PAAPD1636688
Scurtă descriere:
Achiziția are ca obiect furnizarea unui sistem complex de terapia durerii, conceput ca o soluție medicală completă și unitară, destinată evaluării, tratamentului intervențional, monitorizării și îngrijirii pacienților cu sindroame dureroase acute și cronice. Sistemul va cuprinde următoarele componente: sistem de neuromonitorizare a funcțiilor nervoase, echipament de ablație cu radiofrecvență, sistem de crioablație, ecograf multidisciplinar, masă radiotransparentă și pat electric cu sistem de cântărire și saltea antiescară. Componentele sistemului îndeplinesc funcții distincte, dar complementare, și vor asigura suportul tehnologic necesar desfășurării unui flux clinic complet, de la pregătirea, poziționarea și evaluarea imagistică a pacientului până la monitorizarea funcțiilor nervoase, aplicarea tehnicilor terapeutice intervenționale și supravegherea postprocedurală. Sistemul va fi furnizat nou, neutilizat, în configurație completă și funcțională, împreună cu toate accesoriile, aplicațiile software, licențele și elementele necesare utilizării potrivit destinației. Contractul va include transportul, manipularea, montajul, instalarea, configurarea, testarea și punerea în funcțiune a sistemului, instruirea personalului desemnat, predarea documentației tehnice și de conformitate, precum și asigurarea garanției, mentenanței și suportului tehnic, în condițiile prevăzute în Caietul de sarcinsI. Sistemul va fi furnizat în conformitate cu cerințele prevăzute în Caietul de sarcini. Autoritatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Termenul limită până la care se pot solicitat clarificări de către operatorii economici interesați de accesul la procedura de atribuire: pana in a 18-a zi inainte de termenul limita pentru primirea ofertelor (Conform art.160 alin. 2 si art.161 din Legea 98/2016).
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Echipamente medicale 📦
Valoarea estimată fără TVA: 3 031 400 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Achiziția publică constă în furnizarea unui sistem complex de terapia durerii, destinat dezvoltării și modernizării capacității Spitalului Clinic „Sfânta Maria” de evaluare, tratament intervențional, monitorizare și îngrijire a pacienților cu sindroame dureroase acute și cronice. Sistemul va fi alcătuit din: sistem de neuromonitorizare a funcțiilor nervoase, echipament de ablație cu radiofrecvență, sistem de crioablație, ecograf multidisciplinar, masă radiotransparentă și pat electric cu sistem de cântărire și saltea antiescară. Componentele sistemului îndeplinesc funcții medicale distincte, dar complementare, și sunt destinate utilizării coordonate în cadrul aceluiași flux clinic. Acestea vor asigura suportul necesar pentru pregătirea și poziționarea pacientului, ghidarea imagistică a procedurilor, identificarea și monitorizarea structurilor nervoase, aplicarea tehnicilor terapeutice intervenționale și supravegherea postprocedurală. Sistemul va fi furnizat nou, neutilizat și nerecondiționat, în configurație completă și funcțională, împreună cu toate accesoriile, dispozitivele auxiliare, cablurile, conexiunile, aplicațiile software, licențele și celelalte elemente necesare instalării, punerii în funcțiune și utilizării în condiții normale și de siguranță, potrivit destinației medicale. Achiziția include, cu titlu accesoriu furnizării, transportul, manipularea și livrarea la amplasamentul indicat de Autoritatea contractantă, despachetarea, montajul, instalarea, configurarea, racordarea la infrastructura disponibilă, calibrarea, testarea, efectuarea verificărilor funcționale și punerea în funcțiune a întregului sistem. Contractantul va asigura, de asemenea, instruirea personalului medical și tehnic desemnat, predarea documentației tehnice, de utilizare, de conformitate și de service, precum și serviciile de garanție, mentenanță preventivă și corectivă și suport tehnic, în condițiile stabilite prin Caietul de sarcini. Toate obligațiile privind furnizarea, instalarea, punerea în funcțiune și instruirea personalului vor fi îndeplinite în termen de maximum 60 de zile calendaristice de la data primirii comenzii emise de Autoritatea contractantă. Instalarea, testarea și punerea în funcțiune a întregului sistem vor fi finalizate în termen de maximum 5 zile calendaristice de la data livrării fizice complete a tuturor componentelor. Sistemul va beneficia de o perioadă minimă de garanție completă de 24 de luni, calculată de la data recepției și punerii în funcțiune, iar contractantul va asigura disponibilitatea serviciilor de mentenanță, reparații și a pieselor de schimb pentru o perioadă de minimum 6 ani de la expirarea garanției, serviciile postgaranție urmând să facă obiectul unor achiziții distincte. Prin realizarea achiziției se urmărește obținerea unei soluții medicale complete și funcționale, care să permită desfășurarea coerentă și în condiții sporite de precizie și siguranță a procedurilor specifice terapiei durerii.
Arată mai mult
Produse/servicii suplimentare: Criterii privind achizițiile ecologice: Criteriile naționale privind achizițiile publice ecologice
Locul principal sau locul de desfășurare: Bdul Ion Mihalache nr 37-39, Sector 1, Bucuresti
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 5 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 30
Criteriul de calitate (denumire): Sistem de neuromonitorizare a funcțiilor nervoase – Introducerea rapidă a datelor pacientului prin scanarea codurilor de bare și a codurilor QR
Criteriul de calitate (pondere): 10
Criteriul de calitate (denumire): 2) Echipament de ablație cu radiofrecvență – Numărul ieșirilor pentru electrozi controlate independent
Echipament de crioablație – Sonde cu funcție dublă de stimulare și înghețare
Ecograf multidisciplinar – Numărul porturilor active pentru conectarea sondelor ecografice
Performanța energetică a echipamentelor
Criteriul de calitate (pondere): 30
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-10-05 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta, din care sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in niciuna din situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului. Cerinta se aplica inclusiv pentru subcontractanti, care completeaza informatiile aferente situatiei lor la nivelul unui DUAE distinct. Modalitatea de indeplinire: Se va completa DUAE de catre ofertant si separat de subcontractanti. La solicitarea autoritatii contractante se vor prezenta ca documente justificative, doar de catre ofertantul clasat pe locul I în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluarii ofertelor, urmatoarele: A. Persoanele juridice romane 1) Certificatul constatator emis de Oficiul Registrului Comertului de pe raza caruia este situat sediul ofertantului. Din certificatul constatator/extrasul de registru prezentat trebuie sa rezulte: a) obiectul de activitate al ofertantului; obiectul contractului trebuie sa aiba corespondent in CAEN din certificatul constatator emis de ONRC; b) starea ofertantului; c) persoanele care reprezinta ofertantul in relatia cu tertii. Informatiile cuprinse in acest document, trebuie sa fie reale/actuale la data prezentarii. Documentul se va transmite scanat, in format „.pdf” si va fi semnat electronic. Nota: Se permite dovedirea capacitatii de exercitare a activitatii profesionale si prin prezentarea certificatului constatator emis de catre ONRC in forma electronica, prin intermediul serviciului online InfoCert, avand incorporata, atasata sau logic asociata semnatura electronica extinsa. B. Persoanele juridice straine Ofertantul va prezenta documente edificatoare, traduse in limba romana de catre un traducator autorizat, care sa cuprinda informatii reale/actuale la data prezentarii,care sa dovedeasca o forma de inregistrare ca persoana fizica /juridica sau documente echivalente emise in tara de rezidenta si in care sa se mentioneze persoanele care reprezinta entitatea in relatiile cu tertii, in conformitate cu prevederile legale din tara in care ofertantul este rezident. De asemenea, documentele prezentate trebuie sa dovedeasca faptul ca obiectul sau de activitate include activitati de tipul celor care fac obiectul achizitiei publice si sa contina informatii cu privire la starea ofertantului. Nota 1: Toate documentele justificative care atesta capacitatea de exercitare a activitatii profesionale a operatorilor economici vor contine informatii reale, valabile si actuale la data prezentarii acestora. Nota 2: In cazul unei asocieri, se vor prezenta documente care atesta forma de inregistrare pentru fiecare dintre membrii asocierii. Pentru indeplinirea cerintei este suficient ca obiectul de activitate al fiecarui membru sa fie in concordanta cu partea din contract pe care o va realiza. Nota 3: In situatia in care subcontracteaza parti din contract, acesta va prezenta documentele care atesta forma de inregistrare si pentru Subcontractantii declarati in DUAE. Nota 4: Pentru subcontractantii declarati in DUAE, obiectul de activitate inscris in documentele care atesta capacitatea de exercitare a activitatii profesionale va fi in concordanta cu partea din contract pe care acestia o vor realiza.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
În cazul în care Ofertantul (Operatorul Economic individual sau Asocierea de Operatori Economici) intenționează să subcontracteze o parte din obiectul Contractului, iar Subcontractanții sunt cunoscuți la momentul depunerii Ofertei, acesta trebuie să prezinte informații despre partea pe care intenționează să o subcontracteze. Dovezi preliminare: Ca dovadă preliminară pentru demonstrarea îndeplinirii acestei cerințe minime de calificare, Ofertantul (Operatorul Economic individual sau Asocierea de Operatori Economici) trebuie să prezinte o declarație pe propria răspundere completată și semnată. Declarația pe proprie răspundere este reprezentată de DUAE (răspuns). Informațiile privind partea/părțile pe care Ofertantul intenționează să le subcontracteze vor fi incluse în DUAE, Acordul de subcontractare va fi depus odata cu DUAE.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Certificate emise de organisme independente despre standarde de asigurare a calității
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Dovada implementării sistemului de management al calității conform SR EN ISO 13485:2016 sau echivalent, pentru activități relevante în domeniul dispozitivelor medicale, respectiv furnizare/comercializare, instalare și, după caz, mentenanță. Modalitatea de îndeplinire: Ofertantul va prezenta dovezi privind implementarea sistemului de management al calității în conformitate cu SR EN ISO 13485:2016 sau echivalent, prin: • certificat emis de un organism de certificare acreditat sau • alte mijloace de probă privind sistemul de asigurare a calității, în conformitate cu prevederile legale aplicabile.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
fonduri de la bugetul Ministerului Sanatatii/ Primăriei Municipiului București prin ASSMB/Primariei Sectorului 1 ( Legea nr. 500/2002 și art. 198 din Legea nr. 95/2006), cu posibilitatea accesarii de fonduri nerambursabile sau alte surse legal constituite
Arată mai mult
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Spitalul clinic sfanta maria
Numărul național de înregistrare: 4382558
Adresa poștală: Strada: Mihalache Ion, nr. 37-39
Cod poștal: 011172
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Andreea Mihaila
E-mail: achizitii@spitalsfmaria.ro 📧
Telefon: +40 212223755 📞
Fax: +40 2223755 📠
URL: http://www.spitalsfmaria.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211472 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. In ceea ce priveste modificarea contractului de achizitie publica, autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a aplica prevederile art. 221 din Legea 98/2016. Comunicarea privind rezultatul procedurii va fi transmis prin intermediul SEAP. Reguli de comunicare si transmitere a datelor: Pentru comunicarile ulterioare depunerii ofertelor: comisia de evaluare va transmite solicitari de clarificari în legatura cu oferta prin utilizarea facilitatilor tehnice disponibile în SEAP; operatorii economici vor transmite raspunsurile la solicitarile de clarificari si eventualele documente solicitate pe parcursul evaluarii ofertelor prin intermediul SEAP, în format electronic, semnate cu semnatura electronica extinsa; comunicarea rezultatului procedurii va fi transmisa prin intermediul SEAP. Reguli de completare DUAE: conform facilitatilor SICAP: https://ec.europa.eu/tools/espd/filter?lang=ro
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
În conformitate cu prevederile Legii nr. 101/2016 privind remediile și căile de atac în materie de atribuire a contractelor de achiziție publică, a contractelor sectoriale și a contractelor de concesiune de lucrări și concesiune de servicii, precum și pentru organizarea și funcționarea Consiliului National de Soluționare a Contestațiilor publicat în Monitorul Oficial al României nr. 393 din 23 mai 2016, cu modificările și completările ulterioare. - art. 8 alin. (1) lit. a)
Arată mai mult
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 167-598411 (2026-08-27)