LICITATIE MATERIALE SANITARE DIABET

Spitalul Universitar de Urgenta Elias

Achizitie consumabile medicale, 6 loturi. Descriere si cantitati in caietul de sarcini, deoarece acest camp nu permite inserarea tuturor informatiilor. Termenul limita pana la care operatorii economici pot solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritarea contractanta va raspunde, in mod clar si complet, tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.

Termen limită

Deadline 2026-10-09

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-09-03 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-09-03)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Licitatie materiale sanitare diabet
Număr de referință: x
Scurtă descriere:
Achizitie consumabile medicale, 6 loturi. Descriere si cantitati in caietul de sarcini, deoarece acest camp nu permite inserarea tuturor informatiilor. Termenul limita pana la care operatorii economici pot solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 18 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritarea contractanta va raspunde, in mod clar si complet, tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Consumabile medicale 📦
Valoarea estimată fără TVA: 57 789 000 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 6
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 6

1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Cateter pompa de insulina 6 mm tip I (cutie cu 10 bucati)
Valoarea estimată fără TVA: 978 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Cateter pompa de insulina 6 mm tip I (cutie cu 10 bucati)
Locul principal sau locul de desfășurare: Sediul SUU Elias
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 24 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001

2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: Cateter pompa de insulina 9 mm tip I (cutie cu 10 bucati)
Descrierea achiziției publice: Cateter pompa de insulina 9 mm tip I (cutie cu 10 bucati)
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002

3️⃣
Identificator intern: 3
Titlu: Cateter pompa de insulina 6 mm tip III (cutie cu 10 bucati)
Descrierea achiziției publice: Cateter pompa de insulina 6 mm tip III (cutie cu 10 bucati)
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0003

4️⃣
Identificator intern: 4
Titlu: Rezervoare pompa de insulina tip I (cutie cu 10 bucati)
Valoarea estimată fără TVA: 580 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Rezervoare pompa de insulina tip I (cutie cu 10 bucati)
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0004

5️⃣
Identificator intern: 5
Titlu: Senzori de monitorizare continua a glicemiei tip III
Valoarea estimată fără TVA: 22 275 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Senzori de monitorizare continua a glicemiei tip III
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0005

6️⃣
Identificator intern: 6
Titlu: Senzori de monitorizare continua a glicemiei tip IV
Valoarea estimată fără TVA: 32 000 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice: Senzori de monitorizare continua a glicemiei tip IV
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0006

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-09 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-09 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-10-09 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru profesional relevant
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici au obligaţia de a deţine Aviz de funcționare și anexă (dacă este cazul) eliberate de Ministerul Sănătății potrivit prevederilor art. 926 din Legea nr.95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare, Titlul XX - Dispozitive medicale, tehnologii si dispozitive asistive si art. 3 lit a), b) si c) din Ordinul ministrului sanatatii nr. 1008/2016 - Normele metodologice de aplicare a titlului XX din Legea nr. 95/2006. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: Se va completa DUAE în conformitate cu prevederile art. 193, alin. (1) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Certificat constatator emis de ONRC sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română. Operatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara rezidentă, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile ce fac obiectul contractului de achiziție publică. Cerința se aplică inclusiv pentru terți susținători care completează informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE distinct. Modalitatea prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: Se va completa DUAE în conformitate cu prevederile art. 193, alin. (1) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare. Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea Autorității contractante, doar de către ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit la finalizarea evaluării ofertelor. Informațiile curpinse în documentul justificativ trebuie să fie reale/valide la momentul prezentării. In situația în care vor fi executate părți din contract de către subcontractanți, dovada înregistrării și corespondența activităților principale/secundare din cadrul acestuia cu obiectul achiziției se va prezenta obligatoriu și de către subcontractanți, pentru partea din contract pe care o vor realiza.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Spitalul universitar de urgenta elias
Numărul național de înregistrare: 4192537
Adresa poștală: Strada: Bdul Mărăşti, nr. 17
Cod poștal: 011461
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Monica Manolache
E-mail: achizitii.birou@spitalul-elias.ro 📧
Telefon: +40 213111032 📞
Fax: +40 213111032 📠
URL: https://www.spitalul-elias.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Autoritate regională sau locală
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211673 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
1. Persoanele cu functii de decizie din cadrul autoritatii contractante: Mugur Cristian ARDELEAN - Manager Daniela STEFAN - Director Financiar-Contabil Bogdan Mihai VLAD - Sef Serviciu Achizitii Publice Sorin IOACARA - Medic primar Diabet Nutritie si Boli Metabolice Monica MANOLACHE - Economist Achizitii Publice Cerințele tehnice definite la nivelul anunțului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producător, la mărci, brevete, tipuri, la o origine sau la o producție/metoda specifică de fabricație/prestare, vor fi înțelese ca fiind însoțite de mențiunea „sau echivalent”. 2. Oferta trebuie să fie valabilă pentru o perioadă de 6 luni de la termenul-limită de primire a ofertelor. 3. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE vor fi prezentate, la solicitarea Autorității contractante, de ofertantul clasat pe primul loc în clasamentul intermediar întocmit după finalizarea etapei de evaluare financiară. Acestea trebuie să fie valabile la momentul prezentării. În cazul ofertanților care sunt persoane juridice străine se vor prezenta certificate/documente echivalente, traduse în limba română, care să fie valabile la momentul prezentării. 4. Modul de departajare a ofertelor cu prețuri egale: Departajarea ofertelor de pret egale, în cazul în care atribuirea contractului de achiziţie publică/acordului-cadru se face pe baza criteriului „preţul cel mai scăzut. " se face potrivit prevederilor art.138 din H.G. nr.395/2016, cu modificările și completările ulterioare. În cazul ofertelor de preț egale (două sau mai multe oferte) și clasate pe același loc, modul de departajare intre oferte se va face prin reofertarea prețurilor în SEAP şi oferta câştigătoare va fi desemnată cea cu propunerea financiară cea mai mică. 5. Pentru îndeplinirea obligației referitoare la modul de transmitere a DUAE de către operatorii economici participanți la procedurile de atribuire, aceștia vor completa direct în SEAP, în secțiunea dedicată a procedurii de interes, DUAE-ul deja configurat de autoritatea contractantă. De asemenea, răspunsurile la DUAE ale operatorilor economici care participă la procedură vor fi completate în SEAP în mod direct, după autentificare, de către fiecare participant.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 171-611053 (2026-09-03)