MEDICAMENTE HIV LOT 17 RELUAT

Spitalul Clinic de Boli Infectioase Constanta

Se vor achizitiona medicamente pentru tratamentul pacientilor din spital infectati HIV. ACORD CADRU – cu durata de valabilitate de 24 luni de la data atribuirii acordului cadruAchizitorul isi rezerva dreptul de a denunta unilateral prezentul contract/acordul-cadru/contract-subsecvent, printr-o notificare scrisa, fara nicio compensatie, de la data la care incheierii contractelor subsecvente ,acordurilor-cadru incheiate de Ministerul Sanatatii,in calitate de unitate centralizata de achizitii.In acest caz, prestatorul are dreptul de a pretinde numai plata corespunzatoare pentru partea din contract/acord-cadru/contract-subsecvent indeplinita pana la data denuntarii unilaterale a prezentului contract. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor, 10 zile Autoritatea contractanta va raspunde la toate solicitarile de clarificari în a 7-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Descrierea loturilor se gaseste in sectiunea loturi si caietul de sarcini. Cantitate minima acord cadru 60 , cantitate maxima acord cadru 28800 , valoare minima acord cadru 1278.60 lei, valoare maxima acord cadru 613728.00 lei , cantitate minima contract subsecvent 60, cantitate maxima contract subsecvent 2880, valoare minima contract subsecvent 1278.60 lei, valoare maxima contract subsecvent 61372.80 lei, valorile sunt fara TVA.Toate aceste informatii se gasesc in caietul de sarcini si documentatia de atribuire Cantitatile minime si maxime estimate pe durata acordului cadru si cantitatile minime si maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent ce se estimeaza ca va fi încheiat sunt precizate in caietul de sarcini

Termen limită

Deadline 2026-09-22

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-09-01 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-09-01)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: MEDICAMENTE HIV LOT 17 RELUAT
Număr de referință: 1511349020267
Scurtă descriere:
Se vor achizitiona medicamente pentru tratamentul pacientilor din spital infectati HIV. ACORD CADRU – cu durata de valabilitate de 24 luni de la data atribuirii acordului cadruAchizitorul isi rezerva dreptul de a denunta unilateral prezentul contract/acordul-cadru/contract-subsecvent, printr-o notificare scrisa, fara nicio compensatie, de la data la care incheierii contractelor subsecvente ,acordurilor-cadru incheiate de Ministerul Sanatatii,in calitate de unitate centralizata de achizitii.In acest caz, prestatorul are dreptul de a pretinde numai plata corespunzatoare pentru partea din contract/acord-cadru/contract-subsecvent indeplinita pana la data denuntarii unilaterale a prezentului contract. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor, 10 zile Autoritatea contractanta va raspunde la toate solicitarile de clarificari în a 7-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Descrierea loturilor se gaseste in sectiunea loturi si caietul de sarcini. Cantitate minima acord cadru 60 , cantitate maxima acord cadru 28800 , valoare minima acord cadru 1278.60 lei, valoare maxima acord cadru 613728.00 lei , cantitate minima contract subsecvent 60, cantitate maxima contract subsecvent 2880, valoare minima contract subsecvent 1278.60 lei, valoare maxima contract subsecvent 61372.80 lei, valorile sunt fara TVA.Toate aceste informatii se gasesc in caietul de sarcini si documentatia de atribuire Cantitatile minime si maxime estimate pe durata acordului cadru si cantitatile minime si maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent ce se estimeaza ca va fi încheiat sunt precizate in caietul de sarcini
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Diverse medicamente 📦
Valoarea estimată fără TVA: 613 728 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Produse/servicii suplimentare: Antivirale pentru uz sistemic 📦
Locul principal sau locul de desfășurare:
Spitalul Clinic de Boli Infectioase Constanta , b-dul Ferdinand nr 100 Constanta SCBI Modular Farmacie
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Constanţa 🏙️
Durata: 24 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-22 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-22 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Numărul maxim de participanți: 3
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-09-22 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Înregistrare într-un registru comercial Certificat constatator eliberat de oficiul Registrului comertului de pe langa instanta competenta - informatiile cuprinse in certificatul constatator trebuie sa fie reale/actuale la momentul prezentarii, din care sa rezulte obiectul de activitate al societatii . Obiectul contractului trebuie sa aiba corespondent in codul CAEN din certificatul constatator , valabil la momentul prezentarii, din care sa rezulte obiectul de activitate al societatii Operatorii economici care depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara rezidentă, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile ce fac obiectul contractului de achiziție publică. Cerința se aplică inclusiv pentru subcontractanți pentru partea din contract pe care aceștia urmează să o realizeze, care vor completa informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE distinct. Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE de către operatoriieconomici participanți la procedura de atribuire a contractului de achiziție publică cu informațiile solicitate de către autoritatea contractantă – informații referitoare la îndeplinirea cerințelor privind capacitatea de exercitare a activității profesionale. Documentul justificativ care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificatul constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română, urmează să fie prezentate, la solicitarea Autorității contractante, doar de către ofertantii clasati pe primele 3 locuri în clasamentul întocmit după aplicarea criteriului de atribuire.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Ofertantii vor respecta prevederile art 55 din Legea 98/2016 prezentand subcontractanţii propuşi în ofertă sau implicaţi/declaraţi ulterior semnării contractului trebuie să respecte aceleaşi obligaţii ca ofertanţii, în domeniul mediului, social şi al relaţiilor de muncă, stabilite prin legislaţia adoptată la nivelul Uniunii Europene, legislaţia naţională, prin acorduri colective sau prin tratatele şi acordurile internaţionale în aceste domenii. Se va completa DUAE urmand ca ofertantii clasati pe primele 3 locuri sa prezente documente suport (declaratii pe proprie raspundere , cazier judiciar pentru porsoanele juridice si pentru membrii organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv. Cerința se aplică inclusiv pentru subcontractanți pentru partea din contract pe care aceștia urmează să o realizeze (doar pentru prestarea de servicii ,nu se poate subcontracta activitatea de furnizare – art 3 alin 1 lt yy legea 98/2016) , care vor completa informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE distinct. In situația în care vor fi executate părți din contract de către subcontractanți, (prestarea de servicii) dovada înregistrării și corespondența activităților principale/secundare din cadrul acestuia cu obiectul achiziției se va prezenta obligatoriu și de către subcontractanți, pentru partea din contract pe care o vor realiza”. In cazul subcontractarii se va prezenta acordul de subcontractare in care se va preciza procentul sau valoarea aferentă activităţilor indicate în ofertă ca fiind realizate de către subcontractanţi.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Certificate emise de institutele de control al calității
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Autorizatie de functionare valabila la momentul prezentarii emisa de Ministerul Sanatatii – Agentia Nationala a Medicamentului si Dispozitivelor Medicale pentru activitatea de depozitare distributie si comercializare pentru produsul/produsele ofertat/ in conformitate cu HG 734/2010 art 4 alin2 lit s) Se va completa DUAE. Autoritatea contractanta va solicita doar ofertantilor clasati pe primele 3 locuri în clasamentul intermediar întocmit după aplicarea criteriului de atribuire documente justificative in copie xerox atasate in SEAP. Se solicita prezentarea autorizatiei de functionare emisa de Ministerul Sanatatii – Agentia Nationala a Medicamentului si Dispozitivelor Medicale in conformitate cu in conformitate cu HG 734/2010 art 4 alin2 lit s) deoarece produsele (medicamentele) sunt utilizate la tratamenul bolnavilor infectati HIV , deci aceste produse trebuie sa fie in conformitate cu cerintele Ministerului Sanatatii– Agentia Nationala a Medicamentului si Dispozitivelor Medicale. Operatorii economici vor preciza daca detin Autorizatie de functionare urmand sa prezinte documentul la solicitarea autoritatii contractante. In cazul ofertanților persoane juridice/fizice străine, acestea vor prezenta documentele echivalente emise în țara de rezidență, traduse în limba română.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează: Fonduri bugetare
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Spitalul Clinic de Boli Infectioase Constanta
Numărul național de înregistrare: 15113490
Adresa poștală: Strada: Ferdinand, nr. 100
Cod poștal: 900709
Orașul poștal: Constanta
Regiune: Constanţa 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Gheorghe arnautu
E-mail: spitalinf@yahoo.com 📧
Telefon: +40 241484522 📞
Fax: +40 241615491 📠
URL: https://www.infectioaseconstanta.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211594 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”. In cazul in care exista oferte cu valori egale se va solicita reofertare in SICAP tinand cont de prevederile art 138 alin 3 din HG 395/2016 si de faptul ca se incheie acord cadru cu 3 operatori.. Raspunsul autoritatii contractante la toate solicitarile de clarificari, insotit de intrebarile aferente vor fi transmise prin mijloace electronice prin postarea acestora pe pagina aferenta procedurii in SEAP, la adresa de internet www.e-licitatie.ro pana in a 7-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Unitatea de masura este unitatea terapeutica : comprimat , capsula, fiola , flacon (pentru produsele in forma lichida sau pulbere). Ofertantii vor respecta prevederile art 55 din Legea 98/2016 prezentand subcontractanţii propuşi în ofertă sau implicaţi/declaraţi ulterior semnării contractului trebuie să respecte aceleaşi obligaţii ca ofertanţii, în domeniul mediului, social şi al relaţiilor de muncă, stabilite prin legislaţia adoptată la nivelul Uniunii Europene, legislaţia naţională, prin acorduri colective sau prin tratatele şi acordurile internaţionale în aceste domenii. Se va completa DUAE urmand ca ofertantii clasati pe primele 3 locuri sa prezente documente suport (declaratii pe proprie raspundere , cazier judiciar pentru porsoanele juridice si pentru membrii organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, asa cum rezulta din certificatul constatator emis de ONRC / actul constitutiv. Cerința se aplică inclusiv pentru subcontractanți pentru partea din contract pe care aceștia urmează să o realizeze (doar pentru prestarea de servicii ,nu se poate subcontracta activitatea de furnizare – art 3 alin 1 lt yy legea 98/2016) , care vor completa informațiile aferente situației lor la nivelul unui DUAE distinct. In situația în care vor fi executate părți din contract de către subcontractanți, (prestarea de servicii) dovada înregistrării și corespondența activităților principale/secundare din cadrul acestuia cu obiectul achiziției se va prezenta obligatoriu și de către subcontractanți, pentru partea din contract pe care o vor realiza”. In cazul subcontractarii se va prezenta acordul de subcontractare in care se va preciza procentul sau valoarea aferentă activităţilor indicate în ofertă ca fiind realizate de către subcontractanţi. Documentele vor fi atasate in SEAP la rubrica "intrebari" , semnate cu semnatura electronica extinsa.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 169-603995 (2026-09-01)