Reactivi de Laborator - imunologie

Institutul de Pneumoftiziologie "Marius Nasta"

Autoritatea contractanta urmareaste achizitionarea de Reactivi de laborator, prin aplicarea unei proceduri de licitatie deschisa in urma careia se va incheia un acord cadru pe 36 de luni cu ocupantii primelor trei locuri declarati castigatori. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor, in masura in care sunt transmise in termenul precizat. Numărul de zile până la care se pot solicita claricări înainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 zile.

Termen limită

Deadline 2026-10-02

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-27 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-27)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Reactivi de Laborator - imunologie
Număr de referință: 14945
Scurtă descriere:
Autoritatea contractanta urmareaste achizitionarea de Reactivi de laborator, prin aplicarea unei proceduri de licitatie deschisa in urma careia se va incheia un acord cadru pe 36 de luni cu ocupantii primelor trei locuri declarati castigatori. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor, in masura in care sunt transmise in termenul precizat. Numărul de zile până la care se pot solicita claricări înainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 zile.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Reactivi de laborator 📦
Valoarea estimată fără TVA: 8 537 208 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Autoritatea contractanta, prin aplicarea prezentei proceduri, urmareste achizitionarea de Reactivi de Laborator - imunologie. Acordul cadru se va incheia pe o perioada de 36 de luni cu trei operatori economici. Estimarile cantitatilor minime si maxime ale Acordului-Cadru si ale Contractelor Subsecvente sunt prevazute in caietul de sarcini.
Arată mai mult
Locul principal sau locul de desfășurare: La sediul IPMN - Bucuresti, Sector 5, Sos. Viilor, nr. 90
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Bucureşti 🏙️
Durata: 36 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-02 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-02 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori
Numărul maxim de participanți: 3
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-10-02 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Capacitatea de exercitare a activităţii profesionale: Obiectul contractului trebuie sa aiba corespondent in codul CAEN din certificatul constatator emis de Oficiul Registrul Comertului. Cerinta obligatorie pentru ofertant: Cerinta obligatorie pentru fiecare asociat si subcontractant cu mentiunea ca partea de contract pe care o vor executa trebuie sa aiba corespondent in codul CAEN din certificatul constatator emis de Oficiul Registrul Comertului. Operatorii economici ce depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara de rezidență, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situațiile de anulare a constituirii precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile care fac obiectul contractului. Modalitate prin care poate fi demonstrată îndeplinirea cerinței: se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv certificat constatator emis de ONRC, sau în cazul ofertanților străini, documente echivalente emise în țara de rezidență, urmează să fie prezentate, la solicitarea autorității contractante, doar de ofertantilor clasati pe primele 3 locuri intocmit dupa aplicarea criteriului de atribuire stabilit in documentatia de atribuire. Mentionam faptul ca informatiile din certificatul constatator emis de ONRC , trebuie sa fie reale/ valide la data prezentarii.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Calificări educaționale și profesionale relevante
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Necesitatea completării DUAE conf. art 193 din Legea nr.98/2016. Documentul justificativ care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE , respectiv "Aviz de funcționare eliberat de Ministerul Sănătații in confomitate cu art. 926, Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii din care sa reiasa ca ofertantul este autorizat in vederea importului, distributiei dispozitivelor medicale ofertate, aviz în care trebuie să se regăsească producătorul dispozitivelor medicale care fac obiectul achiziției;" trebuie prezentat la solicitarea autoritatii contractante, doar ofertantilor clasati pe primele 3 locuri intocmit dupa aplicarea criteriului de atribuire stabilit in documentatia de atribuire.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Proporția subcontractării
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
in baza art.179 lit.k din Legea 98/2016, Ofertantii (operatori economici individuali sau operatorii economici ce participa in comun la procedura de atribuire) ce depun oferte trebuie sa prezinte informatiile cu privire la subcontractanti in DUAE. In cazul in care ofertantul utilizeaza capacitatile subcontractanului/subcontractantilor pentru a indeplini criteriile de calicare, se va prezenta propriul DUAE impreuna cu un DUAE separat care cuprinde informatiile relevante pentru fiecare dintre entitatile pe care se bazeaza, completat si semnat in mod corespunzator de catre fiecare dintre acestia. Subcontractantii precizeaza in DUAE informatiile aferente criteriilor de calificare pe care le indeplineste mentionand denumirea si datele de contact, partea/partile din contract care urmeaza a fi indeplinite, valoarea la care se ridica partea/partile respective, precum si acordul subcontractantilor cu privire la aceste aspecte, reprezentanţii legali.Activitatea de furnizare nu poate fi subcontractata potrivit art. 3 alin.(1) lit. ZZ din Legea 99/2016 Daca prin subcontractant nu se indeplineste o cerinta de calificare, atunci acesta va prezenta DUAE doar in scopul demonstrarii neincadrarii in motivele de excludere. AC poate respinge subcontractanul propus daca acesta nu indeplineste cerintele de calificare privind capacitatea sau se incadreaza printre motivele de excludere si solicita ofertantului o singura data inlocuirea acestuia si prezentarea unui alt subcontractant. La solicitarea expresa a autoritatii contractante si in aplicarea prevederilor art.196 din Legea 98/2016 transmisa ca urmare a finalizarii procesului de evaluare si intocmirea clasamentului final a ofertelor admisibile si aplicarea criteriului de atribuire, Ofertantii (operatori) economici individuali sau operatorii economici ce participa in comun la procedura de atribuire) aflati pe primele 3 locuri, vor demonstra indeplinirea cerintei minime privind criteriile de calificare, vor prezenta documente care sa probeze toate afirmatiile incluse in DUAE (raspuns) rubrica "Proportia de subcontractare". In sectiunea "Formulare" se gaseste model acord de subcontractare Formularul nr. 8
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Certificate emise de organisme independente despre standarde de asigurare a calității
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Certificate emise de organisme independente cu privire la standardele de asigurare a calitatii In baza Art. 200, alin. (1) din Legea 98/2016, Ofertantii (operatori economici individuali sau operatorii economici ce participa in comun la procedura de atribuire) ce depun oferte trebuie sa faca dovada implementarii sistemului de management al calitatii conform SR ISO 9001 SAU ECHIVALENT conform art. 200 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice cu modificarile si completarile ulterioare,pentru activitatea de furnizare sau alte probe/dovezi care confirma asigurarea unui nivel corespunzator al calitatii. Se va completa in acest sens DUAE, de fiecare ofertant , ofertant asociat, subcontractant cu informatiile aferente situatiei lor. Documentul justificativ care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE ,respectiv prezentarea unui certificat valabil emis de un organism de certificare acreditat conform SR EN ISO 9001 sau echivalent in baza art. 200 din Legea 98/2016, urmeaza sa fie prezentat , la solicitarea autoritatii contractante , doar de catre ofertantiiclasati pe primele 3 locuri in clasamentul intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Arată mai mult
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
- Venituri proprii/fonduri bugetare; - Alte fonduri.
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Institutul de Pneumoftiziologie "Marius Nasta"
Numărul național de înregistrare: 4316180
Adresa poștală: Strada: Viilor, nr. 90
Cod poștal: 050159
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Daniel Iordachi
E-mail: serviciulachizitii@marius-nasta.ro 📧
Telefon: +40 757117778 📞
Fax: +40 213373801 📠
URL: https://www.marius-nasta.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Instituţie/agenţie europeană sau organizaţie internaţională
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211433 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
Persoana care se consideră vătămată de un act al autorităţii contractante poate sesiza Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor în vederea anulării actului autorităţii contractante, obligării acesteia la emiterea unui act sau la adoptarea de măsuri de remediere, precum şi pentru recunoaşterea dreptului pretins sau a interesului legitim începând cu ziua următoare luării la cunoştinţă despre actul autorităţii contractante considerat nelegal, in conformitate cu art. 8 din Legea 101/2016. Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent" Motive de excludere/Motive referitoare la condamnari penale si motive legate de plata impozitelor sau a contributiilor la asigurarile sociale: Ofertanții, și subcontractanții nu trebuie să se regăsească în situațiile prevăzute la art.164 și 165 din Legea nr.98/2016.Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE în conformitate cu art.193 alin.(1) din Legea nr.98/2016. Documentele justificative care probează îndeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmează a fi prezentate la solicitarea autorității contractante, doar de către ofertantii clasati pe primele 3 locuri după aplicarea criteriului de atribuire. Documentele suport includ, dar nu se limitează la: caziere judiciare, certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat ( buget local, buget de stat etc. ) valabile la momentul prezentării, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea obligațiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor la bugetul general consolidat datorate și/sau alte documente justificative sau alte documente echivalente emise de autoritățile competente din țara în care este stabilit operatorul economic. Modul de departajare a ofertelor cu preturi egale: Daca se constata ca mai multe oferte se claseaza pe primul loc cu preturi egale, AC va solicita, prin intermediul SEAP, o noua propunere financiara ce va contine preturi noi. In cazul ofertantilor clasati pe locurile 2 si 3 cu preturi egale, oferta, nu poate fi imbunatatita decat pana la nivelul pretului ofertat de operatorul economic clasat pe locul anterior, respectiv pe locul 2 sau 1 in clasament. AC poate departaja ofertele de pret egale prin acceptarea unei reofertari cu preturi exprimate cu 2 zecimele, conf. Art. 138 din HG 395/2016.
Arată mai mult
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: București
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
La fel ca: Nume și adrese
Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare: Art. 8 din Legea 101/2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 166-595190 (2026-08-27)