Prin prezenta documentatie se doreste achizitia prin licitatie a reactivilor si consumabile compatibili cu următoarele sisteme automate de identificare si testare a microorganismelor, aflate în dotare: • Sistem automat de identificare a microorganismelor MALDI-ToF; • Sistem automat de testare Micronaut. Se va incheia acord-cadru pentru o perioada de 24 luni. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 10 - a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor, conform prevederilor art. 160 din Legea nr. 98/2016. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari, inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 20.
Anunţ de participare (2026-08-21) Obiect Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Reactivi și consumabile compatibile cu sistemul automat de identificare microbiană și testare a sensibilității antimicrobiene
Număr de referință: PAAP1103120
Scurtă descriere:
Prin prezenta documentatie se doreste achizitia prin licitatie a reactivilor si consumabile compatibili cu următoarele sisteme automate de identificare si testare a microorganismelor, aflate în dotare:
• Sistem automat de identificare a microorganismelor MALDI-ToF;
• Sistem automat de testare Micronaut.
Se va incheia acord-cadru pentru o perioada de 24 luni.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 10 - a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor, conform prevederilor art. 160 din Legea nr. 98/2016.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari, inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 20.
Prin prezenta documentatie se doreste achizitia prin licitatie a reactivilor si consumabile compatibili cu următoarele sisteme automate de identificare si testare a microorganismelor, aflate în dotare:
• Sistem automat de identificare a microorganismelor MALDI-ToF;
• Sistem automat de testare Micronaut.
Se va incheia acord-cadru pentru o perioada de 24 luni.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 10 - a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor, conform prevederilor art. 160 din Legea nr. 98/2016.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari, inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 20.
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Reactivi de laborator📦
Valoarea estimată fără TVA: 1511044.08 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 2
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 2
1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: Reactivi si consumabile pentru sistemul automat de identificare a microorganismelor Maldi-ToF
Valoarea estimată fără TVA: 469402.08 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Reactivi si consumabile pentru sistemul automat de identificare a microorganismelor Maldi-ToF:
Matrice IVD HCCA
Standard de calibrare IVD
Apă UPLC
Acid formic ≥98%, GPR RECTAPUR
Acetonitril ≥99,9%, HiPerSolv CHROMANORM, grad de gradient pentru HPLC
Acid trifluoracetic ≥99,9%, HiPerSolv CHROMANORM® pentru LC-MS
Soluție OS (solvent organic), 50% acetonitril/47,5% H20/2,5% TFA.
Varfuri 0.1- 10 ul
Varfuri pipete 2-200 uL- 1 buc
Varfuri pipete 50-1000 uL
Tuburi Eppendorf Safe Lock de 1.5 ml , incolore
Placi de unica folosinta compatibile cu MAldi Tof-ul din dotare
Tuburi alicotare
Sepsityper IVD
Cantitatile solicitate se regasesc in anexa 1.
Reactivi si consumabile pentru sistemul automat de identificare a microorganismelor Maldi-ToF:
Matrice IVD HCCA
Standard de calibrare IVD
Apă UPLC
Acid formic ≥98%, GPR RECTAPUR
Acetonitril ≥99,9%, HiPerSolv CHROMANORM, grad de gradient pentru HPLC
Acid trifluoracetic ≥99,9%, HiPerSolv CHROMANORM® pentru LC-MS
Soluție OS (solvent organic), 50% acetonitril/47,5% H20/2,5% TFA.
Varfuri 0.1- 10 ul
Varfuri pipete 2-200 uL- 1 buc
Varfuri pipete 50-1000 uL
Tuburi Eppendorf Safe Lock de 1.5 ml , incolore
Placi de unica folosinta compatibile cu MAldi Tof-ul din dotare
Tuburi alicotare
Sepsityper IVD
Cantitatile solicitate se regasesc in anexa 1.
Locul principal sau locul de desfășurare: Spitalul Municipal Medias
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Sibiu
🏙️
Durata: 24 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅ Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001
2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: Reactivi si consumabile pentru sistemul automat de testare Micronaut
Valoarea estimată fără TVA: 1 041 642 RON 💰
Descrierea achiziției publice:
Reactivi si consumabile pentru sistemul automat de testare Micronaut
UMIC Colistin - mediu de cultura
UMIC Piperacillin-Tazobactam-mediu de cultura
UMIC Vancomicin/Teicoplanin - mediu de cultura
UMIC Daptomycin - mediu de cultura
UMIC Cefiderocol - mediu de cultura
Cutie incubare UMIC
MICRONAUT-S MRSA/GP
MICRONAUT-S Anaerobes MIC
MICRONAUT-S B-Lactamases
MICRONAUT-S MDR MRGN-Screening
MICRONAUT-S Pneumococci & Haemophilus MIC
MICRONAUT-S Pseudomonas MIC
MICRONAUT-S Romania GN 2026
MICRONAUT-S Romania GP 2026
MICRONAUT-AM Antifungigrama
MICRONAUT-AM EUCAST AFST
ep Dualfilter T.I.P.S.®, PCR clean and sterile,
Cantitati conform anexei 1.
Reactivi si consumabile pentru sistemul automat de testare Micronaut
UMIC Colistin - mediu de cultura
UMIC Piperacillin-Tazobactam-mediu de cultura
UMIC Vancomicin/Teicoplanin - mediu de cultura
UMIC Daptomycin - mediu de cultura
UMIC Cefiderocol - mediu de cultura
Cutie incubare UMIC
MICRONAUT-S MRSA/GP
MICRONAUT-S Anaerobes MIC
MICRONAUT-S B-Lactamases
MICRONAUT-S MDR MRGN-Screening
MICRONAUT-S Pneumococci & Haemophilus MIC
MICRONAUT-S Pseudomonas MIC
MICRONAUT-S Romania GN 2026
MICRONAUT-S Romania GP 2026
MICRONAUT-AM Antifungigrama
MICRONAUT-AM EUCAST AFST
ep Dualfilter T.I.P.S.®, PCR clean and sterile,
Cantitati conform anexei 1.
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002
Procedura Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): comisia de evaluare
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 4 luni Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Numărul maxim de participanți: 1
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: comisia de evaluare
Facturare electronică: Obligatorie
Informații juridice, economice, financiare și tehnice Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Identificarea asociatilor,situatia juridica a societatii,asociati, adminsitratori cu privire la existenta unei situatii de insolventa, faliment sau situatii litigioase.Posibilitatea indeplinirii obiectului de activitate precizat in Contractul de furnizare-model, conform codificarii CAEN. Prezentarea certificatului constatator emis de ONRC-alte documente edificatoare,dupa caz.Documentele trebuie sa fie valabile la momentul prezentarii.
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
Identificarea asociatilor,situatia juridica a societatii,asociati, adminsitratori cu privire la existenta unei situatii de insolventa, faliment sau situatii litigioase.Posibilitatea indeplinirii obiectului de activitate precizat in Contractul de furnizare-model, conform codificarii CAEN. Prezentarea certificatului constatator emis de ONRC-alte documente edificatoare,dupa caz.Documentele trebuie sa fie valabile la momentul prezentarii.
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind…
In cazul în care doua sau mai multe oferte clasate pe primul loc au acelasi pret, atunci, în vederea incheierii acordului cadru, la solicitarea scrisa a comisiei de evaluare, transmisa in SEAP , sectiunea „intrebari/lot”, se va raspunde cu o noua oferta sau, dupa caz, confirmarea ca se mentine pretul initial. Dupa o noua evaluare si aplicarea criteriului de atribuire, va fi declarat castigator ofertantul care a avut pretul cel mai scazut sau, in cazul unei noi egalitatii, se cere reofertarea cu 3 zecimale, pana la stabilirea unui castigator.
In cazul în care doua sau mai multe oferte clasate pe primul loc au acelasi pret, atunci, în vederea incheierii acordului cadru, la solicitarea scrisa a comisiei de evaluare, transmisa in SEAP , sectiunea „intrebari/lot”, se va raspunde cu o noua oferta sau, dupa caz, confirmarea ca se mentine pretul initial. Dupa o noua evaluare si aplicarea criteriului de atribuire, va fi declarat castigator ofertantul care a avut pretul cel mai scazut sau, in cazul unei noi egalitatii, se cere reofertarea cu 3 zecimale, pana la stabilirea unui castigator.
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: București
Regiune: Bucureşti
🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro📧
Telefon: +40 213104641📞
Fax: +40 213104641 📠
URL: http://www.cnsc.ro🌏 Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Biroul juridic
Numărul național de înregistrare: 4751469_3
Adresa poștală: str. Closca nr.2
Cod poștal: 551030
Orașul poștal: Medias
Regiune: Sibiu
🏙️
E-mail: achizitii@spitalulmedias.ro📧
Telefon: +40372699111📞
Fax: +40 372699197 📠
URL: https://www.spitalulmedias.ro🌏 Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Termenele de exercitare a caii de atac sunt cele prevazute la art. 8 din Legea 101/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 162-582891 (2026-08-21)