UNITATE MOBILA CU MAMOGRAF PROIECT DARIA

Spitalul Clinic Municipal de Urgenta Timisoara

Se va achiziţiona o unitate mobila de screening al cancerului de san, dotata cu mamograf, conform descrierilor din caietul de sarcini. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data depunerii ofertelor.

Termen limită

Deadline 2026-10-01

Cine? Ce? Unde?
Istoricul achizițiilor
Data Document
2026-08-21 Anunţ de participare
Anunţ de participare (2026-08-21)
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Unitate mobila cu mamograf proiect daria
Număr de referință: 4483447_2026_PAAPD1635934
Scurtă descriere:
Se va achiziţiona o unitate mobila de screening al cancerului de san, dotata cu mamograf, conform descrierilor din caietul de sarcini. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 11-a zi inainte de data depunerii ofertelor.
Arată mai mult
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Echipamente medicale 📦
Valoarea estimată fără TVA: 2093619.2 RON 💰
Descriere
Identificator intern: 1
Titlu: Default lot
Obiectivul achiziției publice strategice: Reducerea impactului asupra mediului
Anexa 7 a ORDINULUI nr. 1.946 din 9 august 2024 pentru aprobarea criteriilor ecologice aplicabile categoriilor de produse care au impact asupra mediului pe durata întregului ciclu de viaţă, prevăzute în anexa nr. 2 la Normele metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziţie publică/acorduluicadru din Legea nr. 98/2016 privind achiziţiile publice, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 395/2016
Arată mai mult
Abordarea pentru reducerea impactului asupra mediului: Altele
Criterii privind achizițiile ecologice: Criteriile privind achizițiile publice ecologice în UE
Locul principal sau locul de desfășurare: SPITALUL CLINIC MUNICIPAL DE URGENŢĂ TIMIŞOARA
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Timiş 🏙️
Durata: 36 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț
Preț (pondere): 40
Criteriul de calitate (denumire): Consum mediu de combustibil la 100 Km
Criteriul de calitate (pondere): 20
Criteriul de calitate (denumire): Consum energetic al mamografului/oră
Criteriul de calitate (pondere): 12
Criteriul de calitate (denumire): Extra Garanție mamograf
Instructaj pentru optimizarea eficienței energetice pe perioada de garanție a mamografului
Criteriul de calitate (pondere): 8
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0000

Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-01 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-01 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Condiții de deschidere a ofertelor (Informații privind persoanele autorizate și procedura de deschidere): COMISIA DE EVALUARE
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică
Data deschiderii: 2026-10-01 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Informații suplimentare: COMISIA DE EVALUARE
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)

Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, respectiv Certificatul Constatator emis de ONRC, sau in cazul ofertantilor straini, documente echivalente emise in tara de rezidenta, urmand sa fie prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Pentru persoanele juridice/fizice straine, documentele care dovedesc o forma de inregistrare/atestare vor fi prezentate in traducere autorizata in limba romana.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Certificate emise de organisme independente despre standarde de asigurare a calității
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire cu informatiile aferente situatiei lor. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate, la solicitarea autoritatii contractante, doar de catre ofertantul clasat pe primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor. Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE sunt: - un certificat emis de un organism independent care atesta ca acesta are implementat si mentine, conform seriei de standard ISO 13485:2016 sau echivalent, un sistem de management al calitatii - Dispozitive Medicale pentru activitatea principala ce face obiectul contractului, valabil la momentul prezentarii; - orice alte probe sau dovezi prezentate de operatorul economic respectiv, în măsura în care probele/dovezile prezentate confirmă asigurarea unui nivel corespunzător al calităţii echivalent cu standardul ISO 13485:2016. Documentele se prezinta in traducere autorizata in limba romana, daca este cazul.
Arată mai mult
Criteriu de selecție: Calificări educaționale și profesionale relevante
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Modalitatea de îndeplinire: Se va completa DUAE de catre operatorii economici participanti la procedura de atribuire. La solicitarea autoritatii contractante, urmeaza sa fie prezentate documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE, doar de catre ofertantul clasat pe
locul 1 in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
primul loc in clasamentul intermediar intocmit la finalizarea evaluarii ofertelor.
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
+ încă 13
Corupție
Faliment
Frauda
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Arată mai mult
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a încălcat legislația privind
protecția mediului.
securitatea socială.
dreptul muncii.
Descriere momentan indisponibilă – necesită completare manuală.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.

Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: Spitalul Clinic Municipal de Urgenta Timisoara
Numărul național de înregistrare: 4483447
Adresa poștală: Strada: Hector, nr. 2A
Cod poștal: 300054
Orașul poștal: Timisoara
Regiune: Timiş 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Beatrice Jian
E-mail: achizitii@smtm.ro 📧
Telefon: +40 256-221224 📞
Fax: +40 256221224 📠
URL: https://www.spitalul-municipal-timisoara.ro/ 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211259 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie

Informații complementare
Informații suplimentare
In cazul in care sunt oferte cu acelasi punctaj autoritatea contractanta va solicita o noua oferta de pret cu 2 zecimale, pana la departajare.
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Compartiment juridic
Numărul național de înregistrare: 4483447_3
Adresa poștală: STR. HECTOR NR. 2A
Cod poștal: 300054
Orașul poștal: Timisoara
Regiune: Timiş 🏙️
E-mail: juridic@smtm.ro 📧
Telefon: +40 256200048 📞
URL: https://www.spitalul-municipal-timisoara.ro/sectii/sectii-si-servicii-administrative/compartimentul-juridic 🌏
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 162-582893 (2026-08-21)