Acordul cadru are ca obiect incheierea de contracte subsecvente pentru achizitia medicamentelor utilizate pentru tratamentul pacientilor din cadrul Spitalului Judetean de Urgenta Targoviste. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari. In conformitate cu prevederile art.160 coroborat cu art. 161 din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita in care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari /informatii suplimentare va fi in a 11- a zi inainte de termenul limita stabilit in anuntul de participare pentru depunerea ofertelor . Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor 18 zile.
Anunţ de participare (2026-08-24) Obiect Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Acord cadru furnizare reactivi si consumabile pentru diverse analizoare
Număr de referință: 4206845_2026_PAAPD1635939
Scurtă descriere:
Acordul cadru are ca obiect incheierea de contracte subsecvente pentru achizitia medicamentelor utilizate pentru tratamentul pacientilor din cadrul Spitalului Judetean de Urgenta Targoviste. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari. In conformitate cu prevederile art.160 coroborat cu art. 161 din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita in care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari /informatii suplimentare va fi in a 11- a zi inainte de termenul limita stabilit in anuntul de participare pentru depunerea ofertelor . Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor 18 zile.
Acordul cadru are ca obiect incheierea de contracte subsecvente pentru achizitia medicamentelor utilizate pentru tratamentul pacientilor din cadrul Spitalului Judetean de Urgenta Targoviste. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari. In conformitate cu prevederile art.160 coroborat cu art. 161 din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita in care autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari /informatii suplimentare va fi in a 11- a zi inainte de termenul limita stabilit in anuntul de participare pentru depunerea ofertelor . Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor 18 zile.
Tipul de contract: Bunuri
Produse/servicii: Reactivi pentru analize de sânge📦
Valoarea estimată fără TVA: 10 876 827 RON 💰
Informații despre loturi
Acest contract este împărțit în loturi ✅
Numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant: 8
Ofertele pot fi depuse pentru un număr maxim de loturi: 8
1️⃣
Identificator intern: 1
Titlu: LOTUL 1 - REACTIVI PENTRU HISTOLOGIE PENTRU SISTEME AUTOMATE DIAPATH
Valoarea estimată fără TVA: 1 200 000 RON 💰
Descrierea achiziției publice: conform caietului de sarcini
Informații suplimentare:
Cantitățile din caietul de sarcini reprezintă doar o estimare din partea autoritatii contractante a ceea ce se preconizează a fi achiziționat, fară a implica vreo obligație privind achiziția efectivă a acestora. Cantitățile exacte vor fi cele menționate în contractele subsecvente aferente Acordului / Acordurilor cadru ce se va / vor încheia în urma prezentei proceduri
Cantitățile din caietul de sarcini reprezintă doar o estimare din partea autoritatii contractante a ceea ce se preconizează a fi achiziționat, fară a implica vreo obligație privind achiziția efectivă a acestora. Cantitățile exacte vor fi cele menționate în contractele subsecvente aferente Acordului / Acordurilor cadru ce se va / vor încheia în urma prezentei proceduri
Produse/servicii: Reactivi de laborator📦
Locul principal sau locul de desfășurare: Spitalul Judetean de Urgenta Targoviste, str.Tudor Vladimirescu, nr.48
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Dâmboviţa
🏙️
Durata: 24 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅ Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0001
2️⃣
Identificator intern: 2
Titlu: LOTUL 2 - REACTIVI PENTRU ANALIZORUL ND NANOCHECKER 710N
Valoarea estimată fără TVA: 960 000 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0002
3️⃣
Identificator intern: 3
Titlu: LOTUL 3 - REACTIVI PENTRU ANALIZORUL AUTOMAT DE HEMATOLOGIE MS4S
Valoarea estimată fără TVA: 432 000 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0003
4️⃣
Identificator intern: 4
Titlu: LOTUL 4 - REACTIVI PENTRU ANALIZORUL DE DE GAZE ÎN SÂNGE IL GEM PREMIER 5000
Valoarea estimată fără TVA: 2 256 000 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0004
5️⃣
Identificator intern: 5
Titlu: LOTUL 5 - REACTIVI SI CONSUMABILE PENTRU ANALIZORUL AUTOMAT DE BIOCHIMIE USCATĂ SPOTCHEM EZ 4430
Valoarea estimată fără TVA: 936 360 RON 💰
Produse/servicii suplimentare: Consumabile medicale nechimice de unică folosinţă şi consumabile hematologice📦 Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0005
6️⃣
Identificator intern: 6
Titlu: LOTUL 6 - REACTIVI PENTRU ANALIZORUL AUTOMAT LIFOTRONIC PA-600
Valoarea estimată fără TVA: 900 000 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0006
7️⃣
Identificator intern: 7
Titlu: LOTUL 7 - REACTIVI PENTRU ANALIZORUL AUTOMAT DE GAZE ÎN SÂNGE SIEMENS RAPIDPOINT 500
Valoarea estimată fără TVA: 4 032 000 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0007
8️⃣
Identificator intern: 8
Titlu: LOTUL 8 - REACTIVI AUXILIARI PENTRU SISTEMUL LC-MS/MS SCIEX TRIPLE QUAD 6500+
Valoarea estimată fără TVA: 160 467 RON 💰
Titlu
Numărul de identificare a lotului: LOT-0008
Procedura Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 6 luni Informații privind un acord-cadru sau un sistem dinamic de achiziție
Acord-cadru cu mai mulți operatori ✅
Numărul maxim de participanți: 3
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-09-28 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Informații juridice, economice, financiare și tehnice Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Operatorii economici ce depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condiţiile legii din ţara de rezidenţă, să reiasă operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situaţiile de anulare a constituirii, precum şi faptul că are capacitatea profesională de a realiza activităţile care fac obiectul contractului. Completare DUAE, urmând ca documentul justificativ, respectiv certificat ONRC sau pentru ofertantii straini, document echivalent emise în tara de rezidenta, sa fie prezentat la solicitarea autoritatii contractante la finalizarea evaluarii ofertelor doar operatorilor economici clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar dupa finalizarea evaluarii, pana la incheierea Raportului Procedurii de atribuire, conf. art. 196 din Legea nr. 98/2016 privind Achizitiile Publice. Informatiile din Certificatul constatator trebuie sa fie REALE/VALIDE LA DATA PREZENTARII ACESTUIA.
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
Operatorii economici ce depun ofertă trebuie să dovedească o formă de înregistrare în condiţiile legii din ţara de rezidenţă, să reiasă operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna dintre situaţiile de anulare a constituirii, precum şi faptul că are capacitatea profesională de a realiza activităţile care fac obiectul contractului. Completare DUAE, urmând ca documentul justificativ, respectiv certificat ONRC sau pentru ofertantii straini, document echivalent emise în tara de rezidenta, sa fie prezentat la solicitarea autoritatii contractante la finalizarea evaluarii ofertelor doar operatorilor economici clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar dupa finalizarea evaluarii, pana la incheierea Raportului Procedurii de atribuire, conf. art. 196 din Legea nr. 98/2016 privind Achizitiile Publice. Informatiile din Certificatul constatator trebuie sa fie REALE/VALIDE LA DATA PREZENTARII ACESTUIA.
Criteriu de selecție: Calificări educaționale și profesionale relevante
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Aviz de functionare emis de Ministerul Sanatatii- Agenţia Naţionala a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale, emis in baza art. 4 din Anexa Ordinului ministrului sănătăţii nr. 566/2020 şi a prevederilor Legii 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii republicata, cu modificările si completările ulterioare pentru activitatea de comercializare, distributie (în avizul de functionare se va regasi in mod obligatoriu producatorul produselor ofertate) , valabil la data prezentării documentelor .
Modalitate de indeplinire: completare DUAE
Documentul justificativ, respectiv Aviz de functionare emis de Ministerul Sanatatii- Agenţia Naţionala a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale, sau pentru ofertantii straini, documente echivalente emise în tara de rezidenta, vor fi solicitate doar ofertantilor clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar intocmit pana la incheierea Raportului Procedurii de atribuire, conf.art. 196 alin. (2) din Legea nr. 98/2016 privind Achizitiile Publice
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor
Aviz de functionare emis de Ministerul Sanatatii- Agenţia Naţionala a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale, emis in baza art. 4 din Anexa Ordinului ministrului sănătăţii nr. 566/2020 şi a prevederilor Legii 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii republicata, cu modificările si completările ulterioare pentru activitatea de comercializare, distributie (în avizul de functionare se va regasi in mod obligatoriu producatorul produselor ofertate) , valabil la data prezentării documentelor .
Modalitate de indeplinire: completare DUAE
Documentul justificativ, respectiv Aviz de functionare emis de Ministerul Sanatatii- Agenţia Naţionala a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale, sau pentru ofertantii straini, documente echivalente emise în tara de rezidenta, vor fi solicitate doar ofertantilor clasati pe primele 3 locuri in clasamentul intermediar intocmit pana la incheierea Raportului Procedurii de atribuire, conf.art. 196 alin. (2) din Legea nr. 98/2016 privind Achizitiile Publice
Forma juridică pe care trebuie să o adopte grupul de operatori economici căruia urmează să i se atribuie contractul: Asociere conform art. 53. din Legea privind achizitiile publice nr 98/2016
Motiv de excludere:
Abaterea profesională gravă
Acorduri cu alți operatori economici care vizează denaturarea concurenței
Active administrate de lichidator
+ încă 20
Activitățile economice sunt suspendate
Combaterea spălării banilor sau a finanțării terorismului
Concordat
Conflict de interese care decurge din participarea la procedura de achiziții publice
Corupție
Faliment
Frauda
Implicare directă sau indirectă în pregătirea acestei proceduri de achiziții publice
Infracțiuni teroriste sau infracțiuni legate de activități teroriste
Insolvență
Interpretare eronată, nedivulgare de informații, incapacitate de a furniza documentele necesare sau obținere de informații confidențiale referitoare la această procedură
Munca copiilor și alte forme de trafic de persoane
Participarea la o organizație criminală
Situații similare, în temeiul legislației naționale, cum ar fi falimentul
Încetare anticipată, daune-interese sau alte sancțiuni comparabile
Încălcarea obligației de plată a contribuțiilor la asigurările sociale
Încălcarea obligației de plată a impozitelor
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației de mediu
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației muncii
Încălcarea obligațiilor în domeniile legislației sociale
Descrierea motivelor de excludere:
Operatorul economic sau o persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru participarea la o organizație criminală.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Operatorul economic sau orice persoană care este membru al organelor sale de conducere a fost condamnată definitiv pentru corupție, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau pentru care perioada de excludere prevăzută în hotărâre este încă aplicabilă.
Operatorul economic sau un membru al organelor sale de conducere a fost condamnat definitiv pentru fraudă, printr-o hotărâre pronunțată în ultimii cinci ani sau cu perioadă de excludere încă valabilă.
Operatorul economic sau un membru al conducerii a fost condamnat pentru infracțiuni teroriste sau activități conexe.
Operatorul economic sau orice persoană din conducerea sa a fost condamnată pentru spălare de bani sau finanțarea terorismului.
Operatorul economic a fost condamnat pentru utilizarea muncii copiilor sau alte forme de trafic de persoane.
Operatorul economic nu și-a îndeplinit obligațiile de plată a impozitelor.
Operatorul economic nu este considerat suficient de sigur pentru a evita riscuri privind securitatea națională.
Operatorul economic a comis o abatere profesională gravă.
Operatorul economic se află într-o situație de conflict de interese legată de participarea la această procedură.
Operatorul economic a oferit informații false, a ascuns informații sau nu a furnizat documente relevante.
Operatorul economic a încălcat legislația privind…
… protecția mediului.
… securitatea socială.
… dreptul muncii.
Operatorul economic se află în stare de insolvență, faliment sau lichidare.
Autoritatea contractantă Nume și adrese
Nume: Spitalul judetean de urgenta targoviste
Numărul național de înregistrare: 4206845
Adresa poștală: Strada: Vladimirescu Tudor, nr. 48
Cod poștal: 130095
Orașul poștal: Targoviste
Regiune: Dâmboviţa
🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Magda Florentina Ciocea
E-mail: spt_tgv@yahoo.com📧
Telefon: +40 245212113📞
Fax: +40 245210509 📠
URL: https://www.spitaldb.ro🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro🌏 Tipul autorității contractante
Agenţie/birou regional sau local
Activitate principală
Sănătate
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211328🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare Informații suplimentare
Documentatia va fi descarcata de pe site-ul https://sicap-prod.e-licitatie.ro .
Toate raspunsurile la solicitarile de clarificari cerute de operatorii economici sau formulate de autoritatea contractanta/decizii CNSC/contestatii/note de informare/masuri de remediere, vor fi postate pe site-ul www.e-licitatie.ro la rubrica Documentatii/clarificari/decizii precum si prin publicare de erate. Documentul Unic de Achizitii European (DUAE) este integrat in SEAP si este permisa completarea directa a acestui formular in cadrul documentatiei de atribuire.
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”
Modul de departajare a ofertelor care inregistreaza propuneri financiare egale , conform criteriului de a atribuire :
-pentru locul 1 : In situatia in care, se constata ca ofertele clasate pe primul loc, au propuneri financiare egale, autoritatea contractanta va solicita clarificari prin intermediul SEAP, in vederea incarcarii electronice de catre operatorii economici, situati pe primul loc, a unor documente care vor contine noi propuneri financiare (reofertare). Oferta financiara care inregisteaza pretul cel mai scazut in urma aplicarii criteriului de atribuire va fi declarata castigatoare.
-pentru locul 2 : In situatia in care, se constata ca ofertele clasate pe locul 2, inregistreaza propuneri financiare egale, autoritatea contractanta va solicita clarificari prin intermediul SEAP, in vederea incarcarii electronice de catre operatorii economici, situati pe locul 2, a unor documente care vor contine noi prppuneri financiare (reofertare). Oferta financiara care inregistreaza pretul cel mai scazut in urma aplicarii criteriului de atribuire va fi declarata castigatoare. Ofertantul clasat pe locul I (loc superior) nu va fi afectat in nici o forma, intrucat in solicitarea de departajare se va mentiona in mod ferm si neechivoc locul 2 pentru care se reoferteaza. Oferta cu pretul cel mai scazut va fi declarata castigatoare.
-pentru locul 3 : In situatia in care, se constata ca ofertele clasate pe locul 3, au propuneri financiare egale, autoritatea contractanta va utiliza pentru procesul de reofertare facilitatea din sistem disponibila in etapa de deliberare. SEAP nu va permite alegerea castigatorului pentru locul 3 decat dupa faza de reofertare.
In situatia in care este depasit numarul maxim de castigatori la acordul cadru in situatia noastra fiind de maxim 3 operatori economici, se va utiliza pentru procesul de reofertare facilitatea din sistem disponibila in etapa de DELIBERARE ( SEAP nu va permite alegerea castigatorului decat dupa faza de reofertare).
Operatorii economici vor preciza lista documentelor din oferta care sunt confidentiale, protejate de un drept de proprietate intelectuala sau secret comercial !!!
Achizitorul isi rezerva dreptul de a denunta unilateral prezentul acord-cadru/contract subsecvent, printr-o notificare scrisa, fara nicio compensatie, de la data la care incheierii contractelor subsecvente, acordurilor-cadru incheiate de Ministeru Sanatatii, in calitate de unitate centralizata de achizitii . In acest caz, prestatorul are dreptul de a pretinde numai plata corespunzatoare pentru partea din acordcadru/contract-subsecvent indeplinita pana la data denuntarii unilaterale a prezentului contract.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate la solicitarea autoritatii contractante doar de catre ofertantii clasati pe primele 3 locuri, dupa aplicarea criteriului de atribuire, pana la incheierea Raportului Procedurii de atribuire, conf. art.196 alin.(2) din Legea nr.98/2016 privind Achizitiile Publice.
Aceste documente pot fi:
1 Certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentarii, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate.
In conformitate cu prevederile art.165 alin.(2) din Legea nr.98/2016, operatorul economic nu este exclus din procedura de atribuire dacă, anterior deciziei de excludere, îşi îndeplineşte obligaţiile prin plata impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate ori prin alte modalităţi de stingere a acestora sau beneficiază, în condiţiile legii, de eşalonarea acestora ori de alte facilităţi în vederea plăţii acestora, inclusiv, după caz, a eventualelor dobânzi ori penalităţi de întârziere acumulate sau a amenzilor
2 Cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor care au putere de reprezentare, de decizie sau control in cadrul acestuia asa cum rezulta din certificatul ONRC/actul constitutiv;
3 Dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 166 alin. 2 art. 167 alin 2 art. 171 din legea 98/2016 privind achizitiile publice.
Operatorii economici nerezidenti (straini) au dreptul de a prezenta orice documente edificatoare, eliberate de autoritatile din tara in care acestia sunt rezidenti prin care sa dovedeasca indeplinirea obligatiilor de plata a impozitelor catre bugetul de stat si bugetul local, in conformitate cu legislatia din tara de rezidenta. Documentele trebuie sa fie valabile la momentul prezentarii acestora. Documentele se vor prezenta insotite de traducerea autorizata a acestora in limba romana.
Operatorii economici odata cu depunerea DUAE va prezenta angajamentul tertului sustinator (impreuna cu documente anexe la angajament, transmise acestora de catre tert/tertii sustinatori, din care rezulta modul efectiv in care se va materializa sustinerea acestuia/acestora). Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate la solicitarea autoritatii contractante doar de catre ofertantii clasati pe primele 3 locuri , dupa aplicarea criteriului de atribuire, pana la incheierea Raportului Procedurii de atribuire, conf. art.196 alin.(2) din Legea nr.98/2016 privind Achizitiile Publice.
ATENTIE!!!! TOATE DOCUMENTELE CARE FAC PARTE DIN OFERTA VOR PURTA IN MOD OBLIGATORIU SEMNATURA ELECTRONICA EXTINSA!!!!!
Documentatia va fi descarcata de pe site-ul https://sicap-prod.e-licitatie.ro .
Toate raspunsurile la solicitarile de clarificari cerute de operatorii economici sau formulate de autoritatea contractanta/decizii CNSC/contestatii/note de informare/masuri de remediere, vor fi postate pe site-ul www.e-licitatie.ro la rubrica Documentatii/clarificari/decizii precum si prin publicare de erate. Documentul Unic de Achizitii European (DUAE) este integrat in SEAP si este permisa completarea directa a acestui formular in cadrul documentatiei de atribuire.
Cerintele tehnice definite la nivelul anuntului de participare, caietului de sarcini sau altor documente complementare, prin trimiterea standardelor, la un anumit producator, la marci, brevete, tipuri, la o origine sau la o productie/metoda specifica de fabricatie/prestare/executie, vor fi intelese ca fiind insotite de mentiunea ”sau echivalent”
Modul de departajare a ofertelor care inregistreaza propuneri financiare egale , conform criteriului de a atribuire :
-pentru locul 1 : In situatia in care, se constata ca ofertele clasate pe primul loc, au propuneri financiare egale, autoritatea contractanta va solicita clarificari prin intermediul SEAP, in vederea incarcarii electronice de catre operatorii economici, situati pe primul loc, a unor documente care vor contine noi propuneri financiare (reofertare). Oferta financiara care inregisteaza pretul cel mai scazut in urma aplicarii criteriului de atribuire va fi declarata castigatoare.
-pentru locul 2 : In situatia in care, se constata ca ofertele clasate pe locul 2, inregistreaza propuneri financiare egale, autoritatea contractanta va solicita clarificari prin intermediul SEAP, in vederea incarcarii electronice de catre operatorii economici, situati pe locul 2, a unor documente care vor contine noi prppuneri financiare (reofertare). Oferta financiara care inregistreaza pretul cel mai scazut in urma aplicarii criteriului de atribuire va fi declarata castigatoare. Ofertantul clasat pe locul I (loc superior) nu va fi afectat in nici o forma, intrucat in solicitarea de departajare se va mentiona in mod ferm si neechivoc locul 2 pentru care se reoferteaza. Oferta cu pretul cel mai scazut va fi declarata castigatoare.
-pentru locul 3 : In situatia in care, se constata ca ofertele clasate pe locul 3, au propuneri financiare egale, autoritatea contractanta va utiliza pentru procesul de reofertare facilitatea din sistem disponibila in etapa de deliberare. SEAP nu va permite alegerea castigatorului pentru locul 3 decat dupa faza de reofertare.
In situatia in care este depasit numarul maxim de castigatori la acordul cadru in situatia noastra fiind de maxim 3 operatori economici, se va utiliza pentru procesul de reofertare facilitatea din sistem disponibila in etapa de DELIBERARE ( SEAP nu va permite alegerea castigatorului decat dupa faza de reofertare).
Operatorii economici vor preciza lista documentelor din oferta care sunt confidentiale, protejate de un drept de proprietate intelectuala sau secret comercial !!!
Achizitorul isi rezerva dreptul de a denunta unilateral prezentul acord-cadru/contract subsecvent, printr-o notificare scrisa, fara nicio compensatie, de la data la care incheierii contractelor subsecvente, acordurilor-cadru incheiate de Ministeru Sanatatii, in calitate de unitate centralizata de achizitii . In acest caz, prestatorul are dreptul de a pretinde numai plata corespunzatoare pentru partea din acordcadru/contract-subsecvent indeplinita pana la data denuntarii unilaterale a prezentului contract.
Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate la solicitarea autoritatii contractante doar de catre ofertantii clasati pe primele 3 locuri, dupa aplicarea criteriului de atribuire, pana la incheierea Raportului Procedurii de atribuire, conf. art.196 alin.(2) din Legea nr.98/2016 privind Achizitiile Publice.
Aceste documente pot fi:
1 Certificate constatatoare privind plata impozitelor, taxelor sau a contributiilor la bugetul general consolidat (buget local, buget de stat etc.) valabile la momentul prezentarii, pentru sediul principal, iar pentru sediile secundare/punctele de lucru, o declaraţie pe propria răspundere privind îndeplinirea obligaţiilor de plată a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate.
In conformitate cu prevederile art.165 alin.(2) din Legea nr.98/2016, operatorul economic nu este exclus din procedura de atribuire dacă, anterior deciziei de excludere, îşi îndeplineşte obligaţiile prin plata impozitelor, taxelor sau contribuţiilor la bugetul general consolidat datorate ori prin alte modalităţi de stingere a acestora sau beneficiază, în condiţiile legii, de eşalonarea acestora ori de alte facilităţi în vederea plăţii acestora, inclusiv, după caz, a eventualelor dobânzi ori penalităţi de întârziere acumulate sau a amenzilor
2 Cazierul judiciar al operatorului economic si al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere al respectivului operator economic, sau a celor care au putere de reprezentare, de decizie sau control in cadrul acestuia asa cum rezulta din certificatul ONRC/actul constitutiv;
3 Dupa caz, documente prin care se demonstreaza faptul ca operatorul economic poate beneficia de derogarile prevazute la art. 166 alin. 2 art. 167 alin 2 art. 171 din legea 98/2016 privind achizitiile publice.
Operatorii economici nerezidenti (straini) au dreptul de a prezenta orice documente edificatoare, eliberate de autoritatile din tara in care acestia sunt rezidenti prin care sa dovedeasca indeplinirea obligatiilor de plata a impozitelor catre bugetul de stat si bugetul local, in conformitate cu legislatia din tara de rezidenta. Documentele trebuie sa fie valabile la momentul prezentarii acestora. Documentele se vor prezenta insotite de traducerea autorizata a acestora in limba romana.
Operatorii economici odata cu depunerea DUAE va prezenta angajamentul tertului sustinator (impreuna cu documente anexe la angajament, transmise acestora de catre tert/tertii sustinatori, din care rezulta modul efectiv in care se va materializa sustinerea acestuia/acestora). Documentele justificative care probeaza indeplinirea celor asumate prin completarea DUAE urmeaza a fi prezentate la solicitarea autoritatii contractante doar de catre ofertantii clasati pe primele 3 locuri , dupa aplicarea criteriului de atribuire, pana la incheierea Raportului Procedurii de atribuire, conf. art.196 alin.(2) din Legea nr.98/2016 privind Achizitiile Publice.
ATENTIE!!!! TOATE DOCUMENTELE CARE FAC PARTE DIN OFERTA VOR PURTA IN MOD OBLIGATORIU SEMNATURA ELECTRONICA EXTINSA!!!!!
Revizuirea organismului
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare: 20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti
🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro📧
Telefon: +40 213104641📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro🌏 Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: Spitalul judetean de urgenta targoviste
Numărul național de înregistrare: 130095
Adresa poștală: Tudor Vladimirescu, nr. 48
Cod poștal: 130095
Orașul poștal: Targoviste (Dambovita)
Regiune: Dâmboviţa
🏙️
E-mail: spt_tgv@yahoo.com📧
Telefon: +40 245212113📞
Fax: +40 245210509 📠
URL: https://spitaldb.ro/🌏 Procedura de revizuire
Informații precise cu privire la termenul (termenele) limită pentru procedurile de reexaminare:
Termenele de exercitare a cailor de atac sunt cele prevazute in Legea nr. 101/2016
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 163-584266 (2026-08-24)