Servicii de amenajare a padurilor Ocolul Silvic Viseu Directia Silvica Maramures
REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA prin Directia Silvica Maramures
Procedura se organizează în vederea încheierii unui contract de servicii de amenajare a padurilor , pentru suprafața de 22.550,91 ha, amenajamentul Ocolului Silvic Vișeu din cadrul Direcției Silvice Maramureș expirând la data de 31.12.2027, fiind necesară inițierea la timp a procedurii de achiziție pentru respectarea termenelor legale. Serviciile presupun elaborarea amenajamentului silvic și, după caz, a studiului adițional de modificare a prevederilor amenajamentului silvic, un produs al activității de amenajare cu conținut tehnico-organizatoric, fundamentat ecologic, prin care se stabilesc, pentru o perioadă de timp, lucrările necesare a fi executate într-o unitate de producție, în scopul aducerii și, ulterior, al menținerii caracteristicilor structurale ale arboretelor și ale pădurii în ansamblu la valorile aferente modelului structural optim, definit în concordanță cu obiectivele de natură ecologică, socială și economică urmărite prin gestionarea durabilă. Potrivit prevederilor Art. 63 alin. (11) din Legea nr. 331/2024 privind Codul Silvic, cu modificările și completările ulterioare, este necesar ca elaborarea amenajamentelor silvice să se facă prin proceduri de achiziție publică. Amenajarea fondului forestier proprietate publică a statului constituie obligație prioritară a administratorilor fondului forestier. Modul de gestionare a fondului forestier proprietate publică a statului se reglementează prin amenajamente silvice. Amenajamentele silvice și modificările acestora se aprobă prin ordin al conducătorului Autorității. În cazul terenurilor proprietate publică a statului, amenajamentele furnizează date și informații necesare înregistrării/actualizării acestora în inventarul centralizat al bunurilor din domeniul public al statului și înregistrării în sistemul integrat de cadastru și carte funciară. Solicitarile de clarificari formulate de ofertanti pe parcursul perioadei de publicitate a anuntului de participare pot fi făcute cu un termen de cel mult 18 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari formulate cu respectarea termenului de mai sus, o singura data, in mod consolidat, cu 11 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Termen limităDeadline 2026-10-12
Cine? Ce?- • Management de mediu › Evaluare a impactului asupra mediului, alta decât cea pentru construcţii
- • Servicii de cartografie › Servicii de cartografie digitală
- • Servicii de gestionare a pădurilor › Servicii de inventariere a pădurilor
- • Servicii de studii › Servicii de elaborare de studii
- • Bucureşti-Ilfov › Bucureşti
- • Nord-Vest › Maramureş
| Data | Document |
|---|---|
| 2026-09-03 | Anunţ de participare |
Obiect
Domeniul de aplicare al achiziției
Titlu: Servicii de amenajare a padurilor Ocolul Silvic Viseu Directia Silvica Maramures
Număr de referință:
173MMC519_26
Scurtă descriere:
Produse/servicii: Servicii de elaborare de studii 📦
Valoarea estimată fără TVA: 2593354.65 RON 💰
Descriere
Identificator intern:
1
Titlu: Default lot
Descrierea achiziției publice:
Țara: România 🇷🇴
Locul de desfășurare: Maramureş 🏙️
Durata: 24 luni
Numărul maxim de reînnoiri: 0
Criterii de atribuire
Preț ✅
Preț (pondere): 40
Criteriul de calitate (denumire): P1- Șef de proiect
Criteriul de calitate (pondere): 10
Criteriul de calitate (denumire): P2. - Metodologia de prestare a serviciilor
Criteriul de calitate (pondere): 32
Criteriul de calitate (denumire): P3– Expert de mediu
Criteriul de calitate (pondere): 12
Criteriul de calitate (denumire): P4 - Expert GIS
Criteriul de calitate (pondere): 6
Titlu
Numărul de identificare a lotului:
LOT-0000
Procedura
Tipul de procedură
Procedura deschisă ✅
Temeiul juridic: Directiva 2014/24/UE
Informații administrative
Termenul de primire a ofertelor sau a cererilor de participare: 2026-10-12 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor: 2026-10-12 15:00:00.0000000 📅
Condiții de deschidere a ofertelor (locul): In SEAP
Limbile în care pot fi prezentate ofertele sau cererile de participare: română 🗣️
Perioada minimă de timp în care ofertantul trebuie să mențină oferta: 3 luni
Condiții de ofertare
Un grup de ofertanți căruia i se atribuie un contract trebuie să adopte o anumită formă juridică ✅
Data deschiderii: 2026-10-12 15:00:00.0000000 📅
Locul: In SEAP
Facturare electronică: Obligatorie
Criterii de atribuire
Tip de pondere: Ponderare (procentaj, valoare exactă)
Informații juridice, economice, financiare și tehnice
Condiții de participare
Criteriu de selecție: Înregistrare într-un registru comercial
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Lista și o scurtă descriere a normelor și criteriilor:
Principalele condiții de finanțare și modalități de plată și/sau trimitere la dispozițiile relevante care le reglementează:
+ încă 20
Autoritatea contractantă
Nume și adrese
Nume: REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA prin Directia Silvica Maramures
Numărul național de înregistrare:
RO1590120
Adresa poștală: 22 Decembrie, nr. 36
Cod poștal: 430314
Orașul poștal: Baia Mare
Regiune: Maramureş 🏙️
Țara: România 🇷🇴
Punct de contact: Marcel Cosma
E-mail: marcel@marasilva.ro 📧
Telefon: +40 262211963 📞
Fax: +40 262211794 📠
URL: https://www.rosilva.ro 🌏
Adresa profilului de cumpărător: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Tipul autorității contractante
Organism de drept public
Activitate principală
Mediu
Comunicare
Documente URL: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100211660 🌏
URL de participare: https://www.e-licitatie.ro 🌏
Depunere electronică: Obligatorie
Informații complementare
Informații suplimentare
Nume: Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor
Numărul național de înregistrare:
20329980
Adresa poștală: Str. Stavropoleos nr. 6, sector 3
Cod poștal: 030084
Orașul poștal: Bucuresti
Regiune: Bucureşti 🏙️
Țara: România 🇷🇴
E-mail: office@cnsc.ro 📧
Telefon: +40 213104641 📞
Fax: +40 213104642 📠
URL: http://www.cnsc.ro 🌏
Serviciul de la care se pot obține informații privind procedura de reexaminare
Nume: REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA prin Directia Silvica Maramures
Numărul național de înregistrare:
1590120
Adresa poștală: 22 Decembrie, Nr.36
Cod poștal: 430314
Orașul poștal: Baia Mare
Regiune: Maramureş 🏙️
E-mail: marcel@marasilva.ro 📧
Telefon: 0262211963 📞
Fax: +40 262211794 📠
URL: https://www.rosilva.ro 🌏
Informații despre fluxurile de lucru electronice
Facturarea electronică va fi acceptată
Sursa: OJS 2026/S 171-610458 (2026-09-03)
- Servicii pentru întreprinderi: drept, marketing, consultanţă, recrutare, tipărire şi securitate (>20 noi achiziții publice)